Ako vybrať náplň (e-liquid) do e-cigarety

Od kvality a typu náplne (anglicky e-liquidu či skrátene liquidu) sa priamo odvíja váš fajčiarsky zážitok, a často na nej závisí aj vaše zdravie (to môže byť ohrozené pri použití nekvalitné e-kvapaliny). Preto je úplne zásadné neurobiť pri jej výbere chybu. Informácie o tom, čo vôbec je e-liquid, na čo si dať pozor a čím sa pri výbere riadiť, nájdete v nasledujúcich odsekoch.

Test e-liquidov 2023

Pri testovaní sme sa zamerali na päť užívateľsky obľúbených e-liquidov s ovocnou a tabakovou príchuťou. Jednalo sa o vzorky s rôznym obsahom nikotínu a rozdielnym pomerom VG / PG. Pri testovaní nás zaujímalo podanie chuti, objem pary, hit, obstarávacia cena aj vhodný typ prístroja. Treba povedať, že všetky testované náplne patrí medzi produktmi veľkých a preverených značiek vlastniacich certifikáty kvality. Možno aj z tohto dôvodu, žiadny z testovaných e-liquidov nedopadol vyložene zle.

Dekang Cherry 10ml 0mg

Obsah nikotínu0 mg/ml
Pomer VG / PG20/80
Príchuťovocná
Objem10 ml

E-liquid Dekang s čerešňovou príchuťou s objemom 10 ml patrí medzi najobľúbenejšie náplne do elektronických cigariet. Testovanie sme podrobili variantu bez obsahu nikotínu, výrobca však ponúka aj varianty s voliteľným obsahom nikotínu (a to v rozmedzí od 3-18 mg).

Tento čerešňový liquid má pomer VG a PG 20/80 (u nikotínových variantov sa samozrejme líši), ktorý zaručuje vynikajúce podanie chuti a silný hit. Počítať však musíte s nižšou tvorbou pary. Jedná sa o veľmi riedku kvapalinu, ktorá je ideálna pre použitie v menších žhaviacich hlavách s malými otvormi pre prívod liquidu k vate. Všeobecne ho možno použiť vo väčšine základných prístrojov, vrátane začiatočníckych a menších setov s výkonom nižším ako 15 W a odporom vyšším ako 1 ohm. Je určený len pre fajčenie z úst do pľúc (MLT). Aj napriek nulovemu obsah nikotínu nie je vhodný pre vapování štýlom DL (priamo do pľúc).

Ak dávate prednosť silnej chuti e-liquidu a ste milovníkmi skutočne výrazných ovocných príchutí, táto náplň vás milo prekvapí. Fľaša (10 ml) vám vydrží približne 4-5 dní.

 • vynikajúce podanie chuti
 • výrazná ovocná príchuť
 • nižšia produkcia pary
Zistiť cenu

ARAMAX Max Watermelon 10 ml 0 mg

Obsah nikotínu0 mg/ml
Pomer VG / PG50/50
Príchuťovocná
Objem10 ml

Ovocná náplň Max Watermelon od Aramaxu s objemom 10 ml a nulovým obsahom nikotínu poteší veľmi príjemnú sladkastú sviežou chuťou. Opäť možno zvoliť aj varianut s nikotínom (od 3-18 mg / ml), vždy v pomere VG / PG 50/50.

Vďaka presne polovičnému pomeru rastlinného glycerínu a propylénglykolu možno túto náplň použiť vo väčšine prístrojov s odporom žhaviaca hlavy od 0,6 do 1,5 ohm (a to aj v DIY atomizér). Ide o určitý kompromis, ktorý ponúka dobré podanie chuti aj uspokojivé množstvo pary.

Ak chcete vyskúšať kvalitnú ovocnú príchuť e-liquidu za prijateľnú cenu s presne polovičným pomerom VG a PG, ktorý sa postará o dobrú dymivosťou aj podanie chuti, vodný melón od Aramaxu vás v tomto smere nesklame. Náplň s objemom 10 ml vám vydrží zhruba 3 až 4 dni.

 • univerzálne využitie
 • podanie chuti a množstvo pary
 • rýchla spotreba
Zistiť cenu

RITCHY LIQUA Elements Bright Tobacco 10 ml 6 mg

Obsah nikotínu6 mg/ml
Pomer VG / PG50/50
Príchuťtabaková
Objem10 ml

Veľmi kvalitný e-liquid Elements Bright Tobacco značky Liqui s obsahom 6 mg nikotínu je ideálny najmä pre všetkých slabšiech fajčiarov klasických cigariet, ktorý vyfajčí pol škatuľky až celú krabičku extra ľahkých cigariet denne. Táto náplň vám dodá nielen potrebné množstvo nikotínu, na ktoré ste zvyknutí, ale jemná tabaková príchuť ľahkých amerických cigariet dokonale uspokojí aj chuťové bunky.

Pomer VG a PG je v tejto náplni 50/50, čo ju predurčuje pre široké využitie v mnohých prístrojoch s odporom žhaviaca hlavy od 0,6 do 1,5 ohm. Podanie chuti je slabšia, čo je však dané skôr príchuťou, než množstvom propylénglykolu. Hit je však dostatočný a množstvo pary je uspokojivé. Zvoliť môžete tiež inú variantu s rozdielnym obsahom nikotínu (od 0 do 18 mg).

Ak uprednostňujete jemnú a menej výraznú tabakovú chuť, Elements Bright Tobacco je veľmi dobrou voľbou. Musíte však počítať s o niečo vyššou cenou.

 • univerzálne využitie
 • vyššia nákupná cena
 • menej výrazná chuť
Zistiť cenu

JOYETECH DAF 10 ml 11 mg

Obsah nikotínu11 mg/ml
Pomer VG / PG50/50
Príchuťtabaková
Objem10 ml

Náplň DAF značky Joyetech s obsahom nikotínu 11 mg je ideálna pre osoby prechádzajúci z klasických cigariet a milovníkov klasických chutí liquidov.

11 mg nikotínu sa odporúča pre stredne silné fajčiarov, ktorí vyfajčia približne celú krabičku ľahkých či pol krabičky ťažkých cigariet denne. Tento typ náplne je samozrejme možné zakúpiť vo viacerých variantách s rôznym obsahom nikotínu (0-18 mg).

Vyvážený pomer VG / PG 50/50 predurčuje tento e-liquid pre univerzálnejšie použitie v mnohých zariadeniach s odporom od 0,6 do 1,5 ohm.

DAF je víťazom nášho testovania e-liquidov. Vyznačuje sa výraznejšou chuťou veľmi verne napodobňujúca chuť klasických cigariet. Prekvapila tiež veľmi dobrá tvorba pary. Tento liquid vám tiež pri bežnej spotrebe dlhšie vydržia, a to zhruba 5-6 dní. Potešila nás aj nižšia obstarávacia cena.

 • nižšia obstarávacia cena
 • univerzálne využitie
 • veľmi dobré podanie chuti a množstvo pary
 • nízka spotreba
Zistiť cenu

DEKANG USA Mix 10 ml 18 mg

Obsah nikotínu18 mg/ml
Pomer VG / PG20/80
Príchuťtabaková
Objem10 ml

USA Mix je tabaková náplň do e-cigariet značky Dekang s obsahom nikotínu 18 mg. Odporúčame ju preto najmä silným fajčiarom, ktorí vyfajčia približne krabičku ťažkých cigariet denne.

Pomer VG a PG je 20/80. Liquid má typicky riedku konzistenciu, vďaka ktorej je vhodný iba pre malé žhaviaca hlavy s menšími otvormi pre prívod e-liquidu k vate a odporom vyšším ako 1 ohm a výkonom nižším ako 15 W. Vysoké percento PG však zaručuje vynikajúce podanie chuti a výrazný hit, ktorý pri vapování ucítite v krku. Uspokojiť sa však budete musieť s nižším objemom pary.

USA Mix v tejto variante používajte iba pre vapování štýlom ústa-pľúca (MTL). Na poťahovanie priamo do pľúc (DL) sa nehodí. Pri bežnej spotrebe (cca 20 bežných cigariet denne) vydrží fľaštička s objemom 10 ml približne 5 dní.

Tento tabakový liquid poteší najmä vynikajúce a silnou chuťou, čo môže byť pre mnoho užívateľov, prechádzajúcich z klasických cigariet rozhodujúce. Výhodou je, že sa dá postupne znižovať obsah nikotínu, pretože výrobca ponúka rôzne varianty s obsahom od 0 do 18 mg.

 • vynikajúce podanie chuti
 • výrazná tabaková príchuť
 • nižšia produkcia pary
Zistiť cenu

Čo obsahuje e-liquid

Medzi hlavné (nie však jediné) zložky náplne do elektronických cigariet patrí:

Keďže je množstvo nikotínu voliteľné, je možné ho dokonca úplne vynechať.

Kritériá výberu

Pri výbere e-liquidu je nutné vziať do úvahy niekoľko hľadísk. Zaujímať by vás mal predovšetkým:

 • obsah nikotínu,
 • typ a výkon e-cigarety,
 • zloženie (pomer VG / PG),
 • príchuť
 • a značka.

Obsah nikotínu

Množstvo nikotínu v náplniach do e-cigariet je rozhodujúce, pretože na ňom závisí, či pre vás bude prechod z klasických na elektronické cigarety prirodzený, vapování vás uspokojí alebo úspešne zatočíte so svojou závislosťou.

Obsah nikotínu v e-liquidu sa udáva v počte miligramov (mg) nikotínu v 1 ml roztoku. Tento údaj je vždy uvedený na obale, v ktorom je e-kvapalina predávaná. Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí od 0 do 20 mg.

 • 0 mg (bez nikotínu)
 • 6 mg (S, veľmi nízky obsah nikotínu)
 • 9-12 mg (M, stredný obsah nikotínu)
 • 18 mg (H, vysoký obsah nikotínu)
 • 24 mg (XH, veľmi vysoký obsah nikotínu)
 • 32 mg (XXh, extra vysoký obsah nikotínu – toto množstvo sa neodporúča a väčšinou nie je bežne v ponuke).

Ako silný ste fajčiar

Obsah nikotínu voľte vždy v závislosti na tom, ako silný ste fajčiar (teda presnejšie koľko a aký typ cigariet denne vyfajčíte).

Pre ľahšiu orientáciu môžete využiť nasledujúce rozdelenie:

 • začínajúcich fajčiar (bez skúseností s klasickými cigaretami) – obsah nikotínu 0-3 mg,
 • príležitostný fajčiar (menej ako 5 cigariet denne) – obsah nikotínu 3-6 mg,
 • stredne silný fajčiar (5-10 cigariet denne) – obsah nikotínu 6-12 mg,
 • silný fajčiar (10-20 cigariet denne) – obsah nikotínu 12-18 mg,
 • veľmi silný fajčiar (nad 20 cigariet denne) – obsah nikotínu až 24 mg.

Začínajúci fajčiar

Ak ste sa rozhodli vyskúšať vaping bez predchádzajúcej skúsenosti s tabakovými cigaretami, odporúčame vám začať s beznikotinovými náplňami. Keďže nikotín nemá vplyv na tvorbu pary ani na výsledný chuťový zážitok, môžete si užívať prednosťou e-cigariet bez toho aby ste do seba dostávali toxický nikotín.

E-liquidy bez nikotínu sú tiež cieľom mnohých fajčiarov, ktorí sa snažia pomocou e-fajčenia skoncovať so svojou závislosťou.

Príležitostný fajčiar

Ak patríte do tejto kategórie a vyfajčíte maximálne pol škatuľky extra ľahkých cigariet denne, vyberajte náplne o sile nikotínu približne 3-6 mg. Môžu vám vyhovovať ale aj koncentrácie slabšie, pohybujúce sa okolo 1,5 mg.

Stredne silný fajčiar

Sem spadajú všetci užívatelia, ktorí denne vyfajčí viac extra ľahkých cigariet alebo celú krabičku ľahkých cigariet. Zvoliť by ste mali e-liquid s hodnotou pohybujúcou sa v rozmedzí 6-12 mg nikotínu.

Silný fajčiar

Silní fajčiari, ktorí za jeden deň vyfajčí veľké množstvo ľahkých cigariet alebo maximálne krabičku ťažkých cigariet, by mali siahnuť po náplniach s 12-18 mg.

Veľmi silný fajčiar

Užívateľa pohybujúceho sa v tejto kategórii typicky uspokojí iba silné cigarety (aj bez filtra), a to spravidla krabička a viac denne. Pre nich sú určené e-liquid s obsahom nikotínu až 24 mg.

Ako ľahko vypočítať obsah nikotínu

Vhodnou koncentráciu nikotínu môžete určiť aj pomocou jednoduchého vzorca. Na každej krabičke tabakových cigariet sa uvádza obsah nikotínu (v miligramoch). U ľahkých cigariet sa pohybuje väčšinou okolo 0,6 mg, u ťažkých okolo 0,9 mg. Hodnotu uvedenú na krabičke vašich obľúbených cigariet jednoducho vynásobte číslom 20, čím získate obsah nikotínu v e-liquidu, ktorý by vám mal vyhovovať (napr. 0,6 x 20 = 12 mg). Pritom sa neľakajte vyššie hodnoty – jeden mililiter e-kvapaliny sa totiž rovná niekoľkých cigaretám.

Regulácia obsahu nikotínu

Nespornou výhodou elektronických cigariet je možnosť voliť (a teda aj znižovať) obsah nikotínu kúpi vhodných náplní. Týmto spôsobom je možné sa prepracovať až k elektronickým cigaretám bez obsahu nikotínu.

Na druhú stranu, ak prechádzate z bežných cigariet a radíte sa medzi strednou a silné fajčiarov, nízka intenzita nikotínu vás najskôr neuspokojí, odporúčame preto zo začiatku zvoliť radšej o niečo silnejší e-liquid. Nedostatočné množstvo nikotínu spoznáte najmä podľa toho, že po e-cigarete máte naďalej chuť na bežnú cigaretu.

Na druhú stranu, ak zvolíte príliš vysoký obsah nikotínu, pri fajčení elektronickej cigarety zaznamenáte nepríjemné pocity škrabanie v hrdle, prípadne nutkanie na kašeľ. Takúto náplň potom odporúčame zriediť e-liquidom bez obsahu nikotínu.

Nevyhovujúce silu liquidu môžete riešiť tiež zmiešaním dvoch náplní o rozdielnom obsahu nikotínu, napr. 12 mg a 18 mg. Vďaka tomu získate kvapalinu s obsahom nikotínu 15 mg. Táto postup môže byť veľmi prínosný aj pre tých, ktorí sa postupne chcú zbaviť svojej závislosti.

V prípade e-kvapalín platí viac ako inde, že vôbec najdôležitejšie je váš osobný pocit z danej náplne. Zloženie aj množstvo nikotínu sa totiž u rôznych výrobcov môže líšiť (rozdiel v rozmedzí 1-2 mg preto býva často zanedbateľný). Z týchto dôvodov je najvhodnejšie rôzne e-liquidy jednoducho vyskúšať a nájsť medzi nimi svojho favorita.

Typ a výkon e-cigarety

Vhodnou náplň vyberajte tiež vždy s ohľadom na daný typ a výkon vašej elektronickej cigarety. Riaďte sa pritom pravidlom, že čím výkonnejší je váš prístroj, tým slabšia koncentrácia nikotínu vo zvolenom e-liquidu vám postačí.

Do klasické elektronické cigarety typu eGo (pre šlukování, tzv. MTL) voľte vyšší obsah nikotínu (pre stredne silného fajčiara približne 18 mg).

U stredne výkonných prístrojov MTL (kam patrí väčšina modelov, napr. IJust S) postačí pre stredne silného fajčiara 6 až 12 mg nikotínu.

A u veľmi výkonných zariadení, kam patrí hlavne gripy, sa bude ideálny koncentrácie nikotínu pre stredne silného fajčiara pohybovať okolo 3-6 mg.

Pre najvýkonnejšie gripy (mody) využívajúce žhaviaca hlavy s nízkym odporom (tzv. subohmové žhaviace hlavy určené pre fajčenie priamo do pľúc, tzv. DL), odporúčame voliť obsah iba 3 mg a nižšie. Veľký objem pary, ktorý vzniká, je daný vyššou spotrebou kvapaliny, a teda aj nikotínu. V krátkom čase preto do seba dostanete veľké množstvo tejto látky. Obsah nikotínu by z tohto dôvodu mal byť čo najnižší.

Pomer zložiek PG a VG v e-liquidu

Náplň však okrem nikotínu obsahuje aj dve hlavné zložky: propylénglykol (PG) a rastlinný glycerín (VG). Pomer týchto látok ovplyvňuje množstvo produkované pary a chuť e-cigarety. Univerzálne náplne, odporúčané predovšetkým začiatočníkom, majú pomer presne polovičný (teda 50/50 PG / VG).

Propylénglykol

Vyšší obsah PG v e-liquidu umocňuje a zvýrazňuje jeho chuť a stará sa o tzv. hit (ktorý pocítite pri potiahnutí hrdla), avšak zároveň znižuje tvorbu pary. Z tohto dôvodu nie sú náplne so zvýšeným obsahom PG vhodné pre e-cigarety používajúci subohmové (nízkoodporové) atomizéry (štýl poťahovaní priamo do pľúc). Vďaka svojej redšiu konzistencii je PG šetrnejší k malým žhaviacim hlavám, teda sa hodí pre mini a malé klasické atomizéry e-cigariet na poťahovanie z úst do pľúc (MTL).

Na tomto mieste je tiež nutné zdôrazniť, že malé percento populácie (asi 2%) je citlivé na zložku PG v e-liquidu. Príznaky zahŕňajú od nutkanie na kašeľ až po pocity mierneho dusenie. Pokiaľ u seba zaznamenáte tieto príznaky, odporúčame zvoliť náplň s vyšším obsahom VG.

PG:

 • veľmi dobre nesie chuť,
 • staré sa o hit,
 • netvorí páru,
 • je vhodné pre MLT,
 • nie je vhodné pre DL.

Rastlinný glycerín

Naopak VG je hustejšia a podieľa sa na vytváraní veľkého objemu pary (tzv. Cloud Chasing). E-liquid s obsahom viac ako 50% VG sú preto typické pre subohmové (nízkoodporové) atomizéry. Negatívom tejto látky je, že potláča príchuť liquidu. Z tohto dôvodu je nutné pridať veľké množstvo príchute, ktorá ale môže zanášať žhaviaca špirálku. Vysoký podiel VG v e-kvapaline navyše kvôli svojej hustote nie je vhodný pre malé žhaviace hlavy, pretože výrazne skracuje ich životnosť.

Vyšší obsah VG však odporúčame všetkým, ktorí prechádzajú z klasických cigariet. Budete tak mať dobrý pocit z dostatku pary. S príchuťou môžete experimentovať neskôr.

VG:

 • veľmi dobre tvorí paru,
 • má slabšie hit,
 • zle nesie chuť,
 • je vhodné pre DL,
 • nie je vhodné pre MLT.

Pretože pomer medzi PG a VG sa riadi najmä podľa výkonnosti samotnej e-cigarety, možno jednoducho povedať, že čím výkonnejší prístroj máte, tým vyššia by mal byť obsah VG v e-kvapaline (a to až do pomeru približne 80/20 VG / PG ).

Pomery VG / PG

Pre predstavu a ľahšiu orientáciu v tejto problematike sme vytvorili prehľad najbežnejších pomerov VG a PG v bázach e-liquidov aj s ich stručnou charakteristikou a najvhodnejším spôsobom využitia.

0/100 (VG / PG)

100% PG nebýva príliš časté. Výhodu je vynikajúce podanie chuti a veľmi výrazný hit. Objemom vydychované pary vás však sklame. Navyše sa jedná o veľmi riedku kvapalinu, aj pri použití malých žhaviacich hláv preto môže dochádzať k prskanie rozžeraveného liquidu do úst.

20/80 (VG / PG)

Vysoké zastúpenie PG zaisťuje intenzívne podanie chuti, výrazný hit, ale nižšiu tvorbu pary. Jedná sa o riedku náplň vhodnú pre malé žhaviace hlavy s menšími otvormi pre prívod e-liquidu k vate. Odpor týchto prístrojov by mal byť vždy vyššia ako 1 ohm.

30/70 (VG / PG)

Tento pomer označovaný ako štandard je vhodný do základných začiatočníckych prístrojov typu eGo a menších základných setov pre fajčenie z úst do pľúc (MLT). Výkon týchto zariadení by mal byť nižší ako 15 W a odpor žhaviaca hlavy vyšší ako 1 ohm. Všeobecne sa jedná o veľmi riedku náplň s vynikajúcim podaním chuti, ale menším objemom pary.

50/50 (VG / PG)

Presne polovičná pomer je vhodný do väčšiny lepších šlukovacích zariadení na trhu, a to aj pre DIY atomizéry s odporom žhaviaca hlavy približne od 0,6 do 1,5 ohm. Získate dostatočný hit, podanie chuti i páru.

70/30 (VG / PG)

Veľmi obľúbená tzv. dripper báza s vyšším obsahom VG je ideálna pre nízkoodporové atomizéry a gripy s výkonom nad 15 W, ktoré sú určené pre priame poťahovanie do pľúc (DL). Vhodné sú aj pre používateľov citlivejšie na vyššie koncentrácie PG.

80/20 (VG / PG)

Hustá báza s veľmi vysokým podielom VG sú určené pre väčšinu zariadení Smoktech a všeobecne dobre sajúci hlavy (napr. RTA, RDTA). Hodí sa aj pre kvapkacou atomizéry a zaručujú vynikajúcu tvorbu pary, ale horšie podanie chuti a slabšie hit.

100/0 (VG / PG)

Najhustejšia báza 100% VG je určená iba do kvapkacích atomizérov. Aplikuje sa priamo na vatu a zaručuje maximálnu tvorbu pary. Takmer potlačí chuť, preto je potrebné pridať veľké množstvo príchute.

Príchuť

Pôžitok z fajčenia (najmä v začiatkoch) úplne zásadne ovplyvňuje tiež príchuť e-liquidu. Výberom nevhodné príchute si tak môžete znechutiť vapování.

V súčasnosti trh ponúka široký výber najrôznejších aróm. Možno sa tak stretnúť nielen s klasickou tabakovou chuťou, ale aj s obľúbenými ovocnými či exotickými príchuťami (mentol, sladkého drievka alebo napríklad čokoláda). Zvyčajne sa preto príchute rozdeľujú do dvoch základných skupín a to na:

 • tabakové
 • a netabákové.

Tabakové príchute

Tabakové príchute patrí medzi najobľúbenejšie a spravidla je úplne automaticky volí osoby prechádzajúce z klasických cigariet. Tento typ totiž verne pripomína chuť tabakových cigariet, ale napríklad aj luxusných kubánskych cigár.

Medzi konkrétne tabakové príchute patrí napr .:

 • Desert Ship – veľmi obľúbená príchuť napodobňujúci chuť klasických cigariet,
 • Bright Tobacco – menej výrazná tabaková príchuť hodiaci sa k miešanie s inými e-liquid,
 • Cuban Cigar Tobacco – vynikajúca príchuť kubánskych cigár.

Netabákové príchute

Medzi netabákové príchute patrí široké spektrum esencií, ktoré môžu pripomínať chuť ovocia, ale napríklad aj obľúbených nápojov či dezertov. Medzi veľmi obľúbené náplne do elektronických cigariet patrí napríklad mäta, vanilka, čokoláda, whisky, káva, melón alebo jahoda.

Medzi populárne netabákové príchute patrí:

 • mäta a mentol – príchuť vynikajúci samostatná aj v zmesi s ovocnými e-liquid,
 • čerešňa – tradičná sladká ovocná príchuť,
 • pomaranč – obľúbená sladko horkastá príchuť,
 • žltý melón – výrazne sladká a osviežujúca príchuť,
 • lesná zmes – zaujímavá príchuť s horkými aj sladkými tónmi.

Či už zvolíte akúkoľvek príchuť, začiatočníkom odporúčame zakúpiť vždy najskôr malé balenie, a až po vyskúšaní investovať do cenovo výhodnejšieho balenia väčšieho. Skúsenejší e-fajčiari si navyše môžu namiešať e-liquid podľa vlastných preferencií.

Pozor na nekvalitné značky e-liquidov

Značka liquidu nemá nič spoločné so značkou e-cigarety. Akúkoľvek náplň je preto možné použiť v akomkoľvek prístroji, čo dáva používateľom veľkú slobodu výberu. Vždy však odporúčame dávať dobrý pozor na to, akú e-kvapalinu budete kupovať. Na slovenskom trhu existuje veľké množstvo preverených a kvalitných značiek e-liquidov, napriek tomu buďte pri výbere obozretní, pretože nekvalitné e-kvapaliny môžu obsahovať toxické látky, ktoré sú zdraviu škodlivé.

Na slovenskom trhu nájdete viac ako desať kvalitných a preverených značiek, ktoré spĺňajú potrebné certifikáty a normy (SGS, FDA, CE, ISO, MSDS, ROHS) a patrí medzi klasiku už niekoľko rokov. Medzi značky najlepších e-liquidov patria napríklad: Dekang, Liqui, Joyetech, Aramax, Hangsen, Ecoliquid a ďalšie.

Informácie o kvalite nájdete aj na príbalovom letáku príslušného liquidu. Každá náplň by mala prejsť laboratórnymi testami, ktoré potvrdí jej nezávadnosť a vhodnosť pre konzumáciu.

Zásadne neodporúčame kupovať neoriginálne e-liquidy. Ak si nie ste istí značkou, vždy sa zaujímajte o podrobné chemické zloženie náplne do vašej e-cigarety, pozornosť venujte aj cene a nekupujte lacné e-liquidy. Fajčenia elektronické cigarety s nevhodnou náplňou môže byť pre vaše zdravie veľmi škodlivé. Použitím pochybné e-kvapaliny naviac výrazne skracujete životnosť samotnej elektronickej cigarety.

Kedy a ako doplniť e-liquid

Aby váš prístroj dobre fungoval, je nutné nespotrebovať náplň úplne, ale vždy v clearomizéru (tanku) nechať minimálne 10% e-liquidu. Ak by ste ho totiž úplne vyčerpali (alebo by hladina príliš klesla), mohlo by dôjsť k prepáleniu vaty vo žhaviaca spirálce, čím by sa úplne znehodnotila a museli by ste ju vyhodiť.

Väčšina žhaviacich hláv má na strane malé dierky, ktoré uľahčujú privádzanie náplne ku spirálce. Najvhodnejšie chvíli, kedy je potrebné doplniť e-kvapalinu, zistíte pomocou jednoduchej pomôcky: Ak hladina náplne klesne pod tieto dierky, je potrebné ju znovu doplniť.

Vždy však dbajte aj na to, aby clearomizer (tank) nebol naplnený úplne. Ak totiž ponecháte trochu miesta na vytvorenie vzduchovej kapsy, bude sa e-liquid ďaleko lepšie dostávať ku žhaviacej spirálce.

Cenové relácie

Mnohí používatelia e-liquid vyberajú primárne podľa ceny, a to čo najlacnejšie. Tento prístup ale neodporúčame. Lacno zakúpené liquidy nebývajú kvalitné a môžu vám spôsobiť mnohé zdravotné ťažkosti. Neoriginálne náplne nielenže často obsahujú viac nikotínu, než udáva výrobca, ale ich súčasťou sú aj ďalšie škodlivé látky. Doporučujeme preto voliť radšej drahšie, originálne náplne. Investujete do svojho zdravia.

Pre ľahšiu orientáciu sme vyčlenili tri základné cenovej kategórie:

 • do 5 €,
 • od 5 do 10 €,
 • nad 10 €.

Najnižšia cenová kategória

Za pár eur už zvyčajne zoženiete náplne do elektronických cigariet od preverených výrobcov. Na výber máte z mnohých tabakových aj netabakových príchuťou e-liquidov (napr. kokos, mango, čučoriedka, čerešňa, mentol) s rôznymi pomermi VG a PG aj obsahom nikotínu (často voliteľným). Väčšinou sa jedná iba o jedno 10ml balenia.

Do tejto kategórie spadajú tiež beznikotínové báze s objemom 50-100 ml, ktoré sú určené pre miešanie vlastných e-liquidov.

Stredná cenová kategória

Do 10 € narazíte na niektoré prémiové náplne, ale oveľa skôr na väčšie balenia (spravidla 30ml), a to zvyčajne niekoľkých 10ml fľaštičiek rôznych príchutí. Tieto sady sú vhodné pre všetkých, ktorí buď ešte len hľadajú vyhovujúce príchuť liquidu alebo radi skúšajú nové chute. V tejto cenovej relácii sa objavujú tiež väčšie balenia beznikotinových báz.

Najvyššia cenová kategória

Za viac ako 10 € je možné zaobstarať top, prémiové alebo špeciálné e-liquidy (napr. Populárny CBD obsahujúce kanabidiol, s chuťou konope, ale bez obsahu THC) po 10 ml, prípadne sady čítajúci až desať rôznych príchutí. Samozrejmosťou sú aj veľké balenia bázou bez obsahu nikotínu pre miešanie e-liquidov, a to až o objeme 1 000 ml.

Slovníček pojmov

E-liquid

Skrátene liquid alebo tiež e-kvapalina je náplň používaná v elektronických cigaretách. Ide o roztok zložený najmä z určitého pomeru VG (rastlinného glycerolu) a PG (propylénglykolu), príchute a ďalších zložiek. Obsahuje tiež voliteľné množstvo nikotínu.

Báza

Báza je základná zložka e-liquidu s rôznym pomerom VG a PG a rôznym obsahom nikotínu (od 0 mg). Typické je, že báza nemá sama o sebe žiadnu chuť, pred použitím je preto nutné do nej v odporúčanom pomere príchuť primiešať.

Príchuť

Príchuť čiže aróma je určené na ochutenie e-liquidu, a teda i vdychované páry. Základné delenie zahŕňa tabakové a netabákové príchute, vyrába sa však v nespočetných najrôznejších variáciích.

Hit

Tzv. hit je označenie pre „kopnutie“ v krku, ktoré ucítite prí šlukování. Ide o podobný efekt ako pri klasických cigariet. Výraznejšie hit býva typický pre náplne s vyššou obsahom PG.

Tipy na záver

 1. Ak vám pri vapování prská ​​e-liquid do úst, je to spôsobené zahltením žhaviacej hlavy. K tomu dochádza pri použití redšie náplne do atomizérov vhodných skôr pre hustejšie e-kvapaliny (často na poťahovanie priamo do pľúc).
 2. E-liquid skladujte v tme a chlade, nevystavujte ich priamemu slnku ani mrazu. Ukladajte je mimo dosahu detí. Myslite na to, že obsahujú nikotín, ktorý je toxický.
 3. Väčšinu liquidov je nutné pred použitím nechať odstáť pri izbovej teplote 24 až 48 hodín.
 4. Hoci je nikotín vysoko toxická látka, ktorá preukázateľne škodí ľudskému zdraviu, otrava vám pri bežnom používaní elektronických cigariet prakticky nehrozí (smrtiaci dávka pre priemerného človeka sa pohybuje okolo 30 až 60 mg). Predávkovať sa je ale pomerne jednoduché. Preto odporúčame užívať náplne s vyšším obsahom nikotínu s mierou.
 5. Nakupujte len náplne, ktoré sú zreteľne označené výstražnými symbolmi (napr. výkričníkom, lebkou, povinnými vetami pod.) A detskou poistkou. Spravidla ide o známku kvalitných produktov.
 6. Pri výbere naj e-liquidu vám môžu výrazne pomôcť tiež recenzie ostatných užívateľov a všeličo tiež odhalí nezávislé spotrebiteľské testy, zaoberajúca sa najmä kvalitou a podrobným zložením výrobkov.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo