Ako vybrať trampolínu

Trampolíny sa stali obľúbenou kratochvíľou letných dní nielen detí, ale aj dospelých. Uvažujete o jej obstaranie? Potom by ste rozhodne mali vybrať kvalitný model s certifikáciou, ktorý vám zaistí bezpečné skákanie. Trampolína môže mať miesto ako na záhrade, tak v byte. Umiestnenie a tiež veľkosť priestoru hrá pri výbere dôležitú úlohu. Prečítajte si, aké parametre by mala najlepšie trampolína spĺňať, len tak budete mať doma skutočne kvalitný výrobok, na ktorom sa deti aj vy budete cítiť bezpečne.

Recenzie trampolín

Do testu trampolín sme zaradili predovšetkým vonkajšie modely, ale narazíte aj na trampolínu určenú pre fitness posilňovanie. Trampolíny v našom teste sú od popredných výrobcov trampolín, preto majú vždy pevnú oceľovú konštrukciu väčšinou opatrenú galvanizáciou. Najlepšie trampolíny majú vysokou ochranou sieť umiestnenou vnútri, čím deťom bráni v styku s pružinami. Toto opatrenie sa nám javí ako najbezpečnejšie. Modely sa od seba odlišujú svojou veľkosťou, ktorá má vplyv na skákanie, ale aj ochrannú pružín.

Marimex 305 cm + ochranná sieť + schodíky

Určenievonkajšie
Priemer305 cm
Maximálna nosnosť150 kg
Tvar nôhU
Počet nôh3
Počet pružín54
Odrazová plochapolypropylén, ochrana proti UV
Ochranná sieťvnútorné
Spodná ochranná sieťnie
Materiál ochrannej sietePE
Materiál konštrukciepozinkovaná oceľ
Ochrana pružínEPE + vnútorná výstelka PE, horná aj bočná
Bezpečnostné certifikátyáno
Vstupný otvorzips, pracky
Vstupný rebrík súčasťouáno

Skákacia plocha vonkajšie trampolíny Marimex je 260 cm, takže uvedený rozmer 305 cm je celkový aj s konštrukciou. Trampolína sa teda hodí do priestoru s rozlohou aspoň 4 metre. Nezabudnite, že k celkovej veľkosti je potreba pripočítať ešte jeden meter.

Celkovo je trampolína stabilná. Je vybavená 3 nohami do tvaru U a aj konštrukcia je vyrobená z kvalitnej ocele. Pre výrobu skákacie plochy aj siete boli použité kvalitné materiály, ktoré si zachovávajú dobrú životnosť. Vysoká nosnosť 150 kg umožní na trampolíne skákať i dospelej osobe, prípadne dvom dospelým osobám. Počet pružín je 54. Mohlo by ich však byť o niečo viac. Ideálny počet je okolo 60, vďaka nim má totiž trampolína ten správny odraz.

Zmontovanie zaberie zhruba 45 mínut a trampolína by mala stáť na rovnom povrchu. Jediné, čo nás zamrzelo je to, že diery na tyčiach, ktoré držia sieť, nie sú vyvŕtané v správnej výške, preto si budete musieť dierky vyvŕtať samovrtacími skrutky. Z hľadiska bezpečnosti musíme oceniť bezpečnostné certifikáty a tiež ochrannú sieť, ktorá je vnútorná. Nedovolí tak skákajúcim, aby sa priblížili k pružinám. Pružiny sú kryté ochranným golierom aj zboku. Vstup na skákaciu plochu je vybavený zipsom a prackami, ktoré slúžia ako sekundárny zabezpečenia, ak by sa so zipsom niečo stalo.

Obstarávacia cena je veľmi príjemná, keď zohľadníme, že je súčasťou balenia aj ochranná sieť a prístupové schodíky. Trochu nás však mrzí, že súčasťou nie je i spodná ochranná sieť. Tú je však možné si dodatočne prikúpiť. Horná ochranná sieť sa upína pomocou popruhov na obruč trampolíny.

 • pružiny mimo skladaciu plochu
 • schodíky aj sieť v cene
 • veľká nosnosť
 • kvalitné prevedenie
 • zložitá montáž
Zistiť cenu

GoodJump 4UPVC 305 cm + ochranná sieť + rebrík

Určenievonkajšie
Priemer305 cm
Maximálna nosnosť180 kg
Tvar nôhU
Počet nôh4
Počet pružín64
Odrazová plochapolypropylén + UV ochrana
Ochranná sieťvonkajšie
Spodná ochranná sieťnie
Materiál ochrannej sietePVC
Materiál konštrukcieoceľ
Ochrana pružínPVC materiál + huba, bočná aj horná
Bezpečnostné certifikátyáno
Vstupný otvorzips, pracky
Vstupný rebrík súčasťouáno

GoodJump je trampolínou s unikátnou nosnosťou až 180 kg. Celkový priemer je 305 cm, ale skákacia plocha sama o sebe meria zhruba 250 cm. Je vhodná pre vonkajšie použitie a súčasťou balenia je aj kryt na skákaciu plochu. Jej obstarávacia cena je vyššia, ale dostanete za ňu skutočne kvalitný výrobok.

Hneď v úvode musíme spomenúť, že trampolína spĺňa všetky bezpečnostné opatrenia, na ktoré má i certifikáty. Pružiny sú chránené mäkčeným golierom, ktorý pružiny chráni zboku i zhora. Jeho šírka je 35 cm, zmäkčená časť meria 25 cm. Uchytenie pružín ku skákacie ploche je bezpečné, pretože koncový lem je niekoľkokrát prešitý.

Ochranná sieť je súčasťou balenia, čo je výhodné. Jej výška je 180 cm, čo je obzvlášť pre deti úplne postačujúce. Na ochrannej sieti nás mrzí spôsob uchytenia k tyčiam. Sieť je totiž prišitá k ochranným mantinelom tyčí z fúkané peny, čo nie je z dlhodobého hľadiska príliš vhodné. Ak by sa mantinely potrhal, uvoľní sa aj sieť. Tiež je škoda, že pružiny sú vo skákacie časti. Niektoré konkurenčné modely za pomoci bezpečnostnej siete majú pružiny od skákacie plochy oddelené. Tiež by sa hodila horná tyč pre pevné uchytenie siete.

Stabilita výrobku je vďaka 4 nohám do tvaru U dobrá. Otvor, ktorým sa deti dostanú na skákací plochu, sa otvára pomocou zipsu a sekundárnej zabezpečenia zaisťujú pracky. Montáž zvládnete, ale počítajte, že vám zaberie približne 2 hodiny. Pri montáži sú trochu otravné krátke skrutky, na ktorých sa kvôli tomu horšie doťahujú matky.

 • stabilita
 • sieť, plachta aj deficity súčasťou balenia
 • veľká nosnosť
 • ukotvenie ochranné siete
 • krátke skrutky
Zistiť cenu

SPARTAN 140cm

Určenievonkajšia / vnútorná
Priemer140 cm
Maximálna nosnosť25 kg
Tvar nôhrovné
Počet nôh6
Počet pružín50
Odrazová plochaneuvedené
Ochranná sieťnie
Spodná ochranná sieťnie
Materiál ochrannej siete-
Materiál konštrukcieoceľ
Ochrana pružínhorná i bočná
Bezpečnostné certifikátyáno
Vstupný otvorpracky
Vstupný rebrík súčasťounie

Trampolína Spartan je vhodná skôr pre menšie deti a je možné ju používať aj doma. Jej celkový priemer je 140 cm, skákacie plocha teda bude mať približne 110 cm, preto je vhodná len pre jedno dieťa. Dve by sa do nej nevošli. Súčasťou balenia bohužiaľ nie je ochranná sieť, takže nie je vhodná na žiadne divoké skákanie.

Trampolína nepatrí k najdrahším, takže sa netešte na ktovieakú kvalitu. Rám je síce z ocele, ale ochrana pružín je len igelitová, takže nebude mať dlhú životnosť. Pružiny síce prekrýva zhora aj zboku, ale pri skákaní sa detská noha ľahko dostane pod kryt, navyše pri skákaní kryt celkom vyskakuje, takže je nutné ho nasadzovať späť na miesto.

Trampolína má certifikáty na bezpečnosť, ale nám sa nejaví príliš stabilná. Pri skákaní jedného dieťaťa stojí dobre na zemi. Skôr nám ide o bezpečnostnú sieť (ktorú ide dokúpiť), ktorá je k rúrkam pripevnená len za pomocou šnúrok alebo suchého zipsu, čo sa nám javí ako nedostatočné. Celkovo pri zostavení nie je ochranná sieť príliš vypnutá, čo celkový dojem z trampolíny dosť zhadzuje. Ochranná sieť je umiestnená po obvode, takže neoddeľuje pružiny od skákacie plochy, čo je trochu škoda. Na druhú stranu by dieťa na skákanie nemalo žiadny priestor. Už tak sa nám zdá, že priestoru pre bláznenie je málo.

Produkt by sme odporučili len malým deťom, v návode je uvedené, že odporúčaný vek dieťaťa je 6 rokov, ale z našich skúseností vieme, že 6 ročné deti sú veľmi aktívne a táto trampolína by im už nevyhovovala. Jej plusom je snáď len to, že je možné ju používať aj doma.

 • využitie aj doma
 • certifikáty bezpečnosti
 • celkový vzhľad a prevedenie
 • nekvalitné ukotvenie bezpečnostnej siete
 • malý priestor pre srandu
 • ochranná sieť
Zistiť cenu

inSPORTline PROFI Digital 122 cm

Určenievnútorné, fitness
Priemer122 cm
Maximálna nosnosť110 kg
Tvar nôhrovné
Počet nôh8
Počet pružínvýrobca neuvádza
Odrazová plochavýrobca neuvádza
Ochranná sieť-
Spodná ochranná sieť-
Materiál ochrannej siete-
Materiál konštrukcieoceľ
Ochrana pružínhorná i bočná
Bezpečnostné certifikátyáno
Vstupný otvor-
Vstupný rebrík súčasťou-

Fitness trampolína inSPORTline Profi Digital je určená pre jumping v interiéri. Je doplnená o madlo s pogumovanými rukoväťami, ktoré je možné nastaviť v 4 polohách (od 99 do 123 cm). Držadlo môžete, ale nemusíte využívať. Počítajte s tým, že po primontovanie nie je madlo príliš stabilné. Slúži naozaj skôr pre pridržiavanie. Kliky by sme na ňom rozhodne robiť nedoporučovali.

V madle je integrovaný computer zobrazujúci informácie o čase, spálených kalóriách a počte skokov za minútu. Doplnenie ocomputer je podľa nás veľkým plusom, najmä informácie o spálených kalóriách by vás totiž mali motivovať vo vašom výkone. Mali by ste však vedieť, že informácie o spálených kalóriách sú orientačné. Senzor pre vyhodnocovanie informácií je umiestnený na nohe a dotýka sa odrazové plochy, výstupy o vašom cvičení teda nevychádza na základe merania vašej tepovky, ale podľa odrazov a sú teda naozaj iba orientačné. Medzi odrazovú plochou a snímačom pre snímanie nechajte dostatočný priestor, aby sa po prvom skoku neulomili.

Odrazová plocha sa nachádza asi 30 cm nad zemou, takže sa na trampolínu ľahko „nastupuje“. Aj cez to, že má skromnejší rozmery, disponuje dobrou nosnosťou až 110 kg, takže na nej môže skákať ako dieťa, tak dospelí. Trampolína je primárne určená pre dospelých. Nie je opatrená ochrannou sieťou, takže ak na nej budú skákať deti, určite je pri hraní majte stále na očiach.

Trampolínu môžete využívať ako doma, tak v športových centrách. Veľkým plusom sú pružiny, ktoré sú chránené nekorodujúcim materiálom a skákacia plocha, ktorá je odolná voči UV žiareniu. Celá konštrukcia je vyrobená z oceľových trubiek ošetrených galvanizáciou, čo predlžuje životnosť celej trampolíny. Vďaka galvanizácii je trampolína chránená pred koróziou. Trampolína nie je určená na vonkajšie použitie. Aby bolo cvičenie účinné, mali by ste mu venovať najmenej 15 minút.

Trampolína je takmer bezhlučná (počujete len tiché vŕzganie), takže ju môžete používať aj v byte na vyššom poschodí. Nohy sú zo spodnej strany opatrené zakončeniami, takže sa nemusíte báť, že by ste si zničili podlahu. Gumové zakončenie nožičiek nevábne vonia, väčšina užívateľov, teda obaľuje do fólií alebo iných materiálov. Prepokladáme však, že pach časom zmizne.

 • počítač
 • madlo
 • kvalitné pružiny
 • odolná pružina
 • vratké madlo
 • štatistiky iba orientačné
Zistiť cenu

Acra 244 cm + ochranná sieť

Určenievonkajšie
Priemer244 cm
Maximálna nosnosť110 kg
Tvar nôhU
Počet nôh3
Počet pružín48
Odrazová plochas ochranou proti UV žiareniu
Ochranná sieťvonkajšie
Spodná ochranná sieťnie
Materiál ochrannej sietenešpecifikované
Materiál konštrukcieoceľ
Ochrana pružínhorná i bočná
Bezpečnostné certifikátyáno
Vstupný otvorzips, pracky
Vstupný rebrík súčasťounie

Vonkajšie trampolína Acra s celkovým priemerom 244 cm je vhodná maximálne pre dve malé deti. Vďaka nosnosti 110 kg si na nej zaskáčete aj dospelý. Priemer skákacie plochy je zhruba o 30 cm menšie, takže je táto trampolína vhodná do menších záhrad. Moc priestoru na vyvádzanie však neponúka.

Konštrukcia trampolíny je kvalitná a stabilná. Trampolína spĺňa bezpečnostné požiadavky. Konštrukcia je vyrobená z galvanizovanej ocele, takže sa nemusíte báť, že by trampolína na daždi utrpela. Samozrejme ale odporúčame ju na zimu alebo pri dlhšom nepoužívaní schovávať do priestorov, kde na ňu nebude zbytočne pršať alebo snežiť. Počet pružín je len 48, čo je však vzhľadom k celkovej veľkosti trampolíny dostačujúce.

Oceňujeme, že súčasťou balenia je aj ochranná sieť, ktorá meria okolo 160 cm. Aj preto je trampolína vhodná skôr pre menšie deti. Mrzí nás, že schodíky je potreba prikúpiť zvlášť. Výška skákacie plochy od zeme je 52 cm, takže sa bez nich nezaobídete. Pripevnenie ochrannej siete je riešené tak, že je prišitá k ochranným obalom tyčí. Sieť má len 6 polí, lepšie je z hľadiska bezpečnosti a vypnutie polí aspoň 8, čo však vzhľadom na počet tyčí u tohto modelu nie je možné. Vstup do trampolíny zaisťuje zips, ktorý je opatrený ešte sekundárnú ochranou v podobe praciek.

Galvanizované pružiny sú prekryté krytom, ktorý môže byť po daždi ľahko nasiaknutý vodou. Kryt je len igelitový bez výplne, takže neposkytuje toľko bezpečia, ako kryty polstrované. Navyše môže pri skákaní z pružín schádzať. Ochranná sieť má vonkajší charakter, čo je trochu škoda. Mohla by totiž oddeliť skákacie priestor od pružín. Na druhú stranu je toto riešenie umiestnenia ochrannej siete pre lacnejší model najbežnejšie.

 • kvalitná galvanizovaná oceľ
 • ochranná sieť súčasťou
 • vhodná do menších záhrad
 • vstup na zips a pracky
 • materiály odolné proti UV žiareniu
 • nedostatočná ochrana pružín
 • schodíky nutné prikúpiť zvlášť
Zistiť cenu

Než vyrazíte do obchodu

Pred tým, než sa rozhodnete pre konkrétny model, je dôležité si uvedomiť niekoľko kľúčových faktov:

 • za akým účelom trampolínu kupujete,
 • kde bude stáť,
 • akú nosnosť by mala mať,
 • do ako veľkého priestoru ju kupujete.

Tieto základné informácie vás nasmerujú na výber najlepšej trampolíny, ktorá bude spĺňať všetky vaše požiadavky. Trampolínu môžete kúpiť za účelom zábavy alebo posilňovanie. Líšiť sa môže svojim tvarom, ale aj výrobnými materiálmi a maximálnou nosnosťou. Rozhodne by ste sa mali rozhodnúť pre výrobok s certifikátom bezpečnosti. Lacnejšie výrobky ním väčšinou nedisponujú, a preto sa ani príliš neodporúčajú ku kúpe. Ich kvalita totiž nie je príliš valná. Nezabudnite, že skákanie na trampolíne má byť predovšetkým bezpečné!

Typy trampolín

Typ trampolíny sa odvíja od toho, na aké účely ich chcete zaobstarať a kto na nej bude skákať. Trampolína pre deti nie je vhodná pre posilňovanie a naopak.

Záhradná trampolína

Záhradná čiže vonkajšie trampolíny pre deti by mala mať priemer aspoň 300-305 cm. Existujú však aj trampolíny s priemerom 4 m a viac. Pre tento typ trampolín je charakteristická výroba z mäkších materiálov a citlivejších pružín. Dieťa sa pri skákaní toľko nenadriete a „lietať“ bude dostatočne vysoko. Tieto trampolíny by ste rozhodne nemali používať bez ochrannej siete, ktorá sa postará o to, aby dieťa počas skákanie nespadlo ani nepřeletělo.

Trampolíny do bytu

Trampolíny do bytu sú spravidla menšie a väčšinou nemajú ochrannú sieť. To znamená, že by ste deti mali mať pri hraní neustále pod dohľadom. Ich priemer sa pohybuje okolo 1 m a sú skôr nižšia. Nosnosť sa pohybuje okolo 20-30 kg, takže sa na nej deti „vybláznia“ dostatočne dlho.

Jumping trampolíny

Jumping je druh aeróbneho cvičenia, ktorý podporuje chudnutie. Nepotrebujete sa pri ňom učiť zložité zostavy. Cvičenie na trampolíne zahŕňa dynamické poskoky, balančné posilňovanie aj rýchle šprinty. Posilňujete pri ňom hlboké chrbtové a brušné svaly, čo vedie k správnemu držaniu tela.

Fitness trampolíny sú k zohnaniu v klasických obchodoch so športovým vybavením. Je pre nich charakteristické madlo alebo držadlo, ktoré môže byť aj odnímateľné. Pre pohodlné cvičenie je vhodné, aby bolo madlo výškovo nastaviteľné. Ľahko ho tak prispôsobíte osobám rôzneho vzrastu. Nosnosť týchto trampolín je zvyčajne do 100 kg.

Konštrukcia a bezpečnosť

Ak sa rozhodnete pre obstaranie trampolíny, voľte najlepšie takú, ktorá má certifikácia TÜV a GS a spĺňa normu STN EN 1176. Tieto certifikáty sú zárukou skutočne bezpečného výrobku. A bezpečnosť je pri skákaní na trampolíne na prvom mieste.

Bezpečnosť

Trampolína s ochrannou sieťou je najlepšou voľbou či už ju kupujete pre deti alebo pre dospelých. Samozrejme bezpečnostná sieť nie je potreba u jumping trampolíny.

Nekvalitné detské trampolíny s ochrannou sieťou ju majú väčšinou prichytenú k návlekom na tyče. Toto uchytenie nie je z dlhodobého hľadiska najlepší. Pretože návleky sa môžu rozpárať a sieť začne padať. Nízka hustota ôk je známkou malé pružnosti, tým môže dôjsť k rýchlejšiemu roztrhnutiu. K rámu trampolíny môžu byť uchytenie pomocou šnúrok, čo však nie je bezpečné, pretože skákajúca môže medzerami prepadnúť.

Ideálnym riešením je sieť inštalovaná vnútri trampolíny a hore prichytená k laminátovému prútu, ktorá je pripevnený k tyčiam na ochrannú sieť. Neviete, aká sieť je na trampolíny najlepší? Predovšetkým tá, ktorá je tak odolná, že sa nepretrhne ani vtedy, ak sa o ňu niekto oprie. Musí tiež udržať stabilitu celej trampolíny, aby sa pri páde skákajúceho neprevrhla celá konštrukcia na jednu stranu.

Výška ochrannej siete by mala dosahovať ideálne 2 metrov, aby cez ňu nikto nemohol prepadnúť alebo ju preskočiť. Dôležité je správne vypnutie a pripevnenie k spodnej aj hornej časti trampolíny.

Sieť na trampolínu je obyčajne opatrená vstupom. Ideálne je voliť vstup s klasickým zipsom potiahnutým ochrannou látkou. Z vonkajšej časti by mali byť umiestnené pracky, ktoré sa zapínajú tiež. Sú bezpečnostným opatreniam v prípade, že by sa zips otvoril. Nedovolí tak deťom vypadnúť von.

Rozhodne nie je dobrou voľbou vstup na suchý zips, ktorý kvôli nepriazni počasia nemusí vždy fungovať spoľahlivo, a navyše sa môže pri väčšom nátlaku otvoriť.

Spodná ochranná sieť

K trampolíne je možné prikúpiť aj spodnú bezpečnostnú sieť, ktorá nedovolí deťom, aby sa hrali pod trampolínou. Vstupu zabráni aj domácim miláčikom. Spodná ochranná sieť môže byť vybavená vreckami na uloženie drobností, ako sú mobilný telefón, šperky alebo peňaženka.

Rám

Rám zodpovedá za životnosť trampolíny. Či už sa rozhodujete pre vonkajšie alebo vnútornú trampolínu, veľkú alebo malú trampolínu, vždy siahnite po tej, ktorej rám je vyrobený z oceľovej konštrukcie. Určite by ste si mali vyhnúť hliníkovým alebo plastovým konštrukciám. Hliník nemá takú odolnosť a plast (polyetylén) je viac náchylný k opotrebovania, takže môže aj prasknúť.

Ošetrenie povrchu

Oceľová konštrukcia by však mala mať povrchovú úpravu zabraňujúcu rýchlemu opotrebeniu materiálu. Spravidla sa používajú dva typy povrchových úprav:

 1. Galvanizácia – jedná sa o pokovovacie proces, ktorý na ráme vytvorí ďalšiu, odolnejšie vrstvu materiálu. Vďaka tomu je konštrukcia odolnejšia proti oteru, obrusu, korózii a má aj lepšie estetické vlastnosti. Galvanizáciou je možné ošetriť aj staršie oceľovej konštrukcie.
 2. Čierna prášková farba – práškovanie čiernou farbou je druhou možnosťou, ako zvýšiť odolnosť oceľovej konštrukcie. Táto metóda je ekologická a zdravotne nezávadná. Farba je mechanicky odolná, takže ju len tak neseškrábnete. V porovnaní s galvanizáciou má veľmi podobné účinky ochrany proti korózii.

Menej kvalitné trampolíny majú konštrukciu síce vyrobenú z oceľových trubiek, ktoré sú však úzke a často sa jedná o odpad, ktorý vznikol vyrábaním niečoho iného. Takéto rúrky však nie sú pre výrobu rámu vhodné. Ak sa vám konštrukcia z nejakého dôvodu nepáči, radšej vyberte inú trampolínu.

U konštrukcia sa zamerajte aj na zvary trubiek. Sú to totiž práve zvary, na ktoré sa kladie najväčší tlak. Pri lacnejších modeloch nie je nezvyčajné, že zvary popraskajú, prípadne môžu byť nahradené T-konektorom. T-konektor celkovú cenu trampolíny znižuje, pretože len ten je vyrobený zo silnejší ocele. Zvyšné časti rúr sú tenké. Toto prevedenie rámu by sme určite neodporúčali, pretože nestačí pre bezpečnú prevádzku trampolíny. Pokiaľ si počas používania trampolíny, na niektorom sváru všimnete praskliny, máte nárok na náhradu.

Pružiny

Pružiny na trampolínu sú snáď najdôležitejšou súčasťou, ktorá umožňuje na trampolíne skákať. Aj u nich dbajte na to, aby boli vyrobené z kvalitného materiálu. Najlepšou voľbou sú určite pružiny oceľové ošetrené galvanizáciou, vďaka nej sa nemusíte obávať korózie. Je však možné, že sa niektoré pružiny vytiahnu natoľko, že ich bude potrebné vymeniť. V obchode je však našťastie možné zohnať náhradné pružiny takmer všetkých veľkostí. Pre predĺženie životnosti a predídeniu zreznutí je dobré pružinu v spoji s rámom premazať vazelínou.

Počet pružín

Počet pružín na trampolíne ovplyvňuje to, ako ľahko alebo naopak tuho sa vám bude na trampolíne skladať. Lacnejšie trampolíny majú okolo 40 pružín, počet pružín na lepších trampolínach môže byť aj 100 ks. Svoj vplyv na to má aj veľkosť trampolíny. Na menšie netreba toľko pružín ako na väčšie.

Kryt pružín na trampolínu

Ochranným krytom / golierom pružín by mala byť vybavená každá trampolína, zabraňuje totiž zranenia, ktoré si môžete spôsobiť tým, že by vám pružinami prepadla ruka alebo noha. Kryt by mal byť odolný proti poveternostným podmienkam a kvalitná by mala byť aj jeho výplň. Menej kvalitné kryty sú vyplnené penou, ktorá sa po čase vplyvom počasia stáva úplne nefunkčná. Kryty vyrobené z polyetylénu sú odolné iba krátky čas. Pôsobením slnka a dažďa dochádza k pretrhnutiu a vyblednutiu.

Kryt by mal byť odolný nielen voči počasiu, ale aj voči mechanickému poškodeniu. Ideálnym stavom je, ak sú pružiny zakryté zhora aj zboku. Kryt by mal byť pevne zošitý a všetky časti by mali byť spojené dohromady. Z hľadiska bezpečnosti je úplne nedostačujúci, ak kryt na pružinách iba leží a nie je lepšie ukotvený k rámu alebo inému materiálu. Rozhodnite sa preto pre kryt z kvalitnej siete potiahnuté PVC.

Počet a tvar stojných nôh

Počet aj tvar nôh má vplyv na bezpečnosť a stabilitu výrobku. Nohy nesú nielen váhu trampolíny, ale musí zvládnuť aj nápor skákajúcich osôb.

Na trhu sa môžete stretnúť s trampolínami s tromi až šiestimi stojnými nohami. Vždy záleží na type, veľkosti a kvalite prevedenia. Nemusí byť nutne pravda, že trampolína so šiestimi nohami bude stabilnejší než tá so štyrmi. Vyšší počet nôh však obvykle znamená lepšiu stabilitu. Nohy by mali mať tvar U.

Výhodou trampolín štyrmi nohami je to, že je možné po jej obvode zavesiť ochrannú sieť s ôsmymi poľami. Rozstup medzi poľami je menší a vďaka tomu majú deti zaistenú väčšiu bezpečnosť. Na trampolíny so šiestimi nohami je možné zavesiť sieť so šiestimi poli.

Odrazová plocha

Skákacia plocha je veľmi dôležitá pre využitie trampolíny. Ak uvažujete nad tým, ako správne vybrať skákacie plochu na trampolínu, zamerajte sa predovšetkým na to, aby bol jej povrch hladký. Predídete tým odreninám a spálenie kože, ak padnete.

Pre výrobu sa najčastejšie používajú polypropylénové vlákna. V špecifikáciách sú uvedené pod skratkou PP alebo PP MESH. Jedná sa o textíliu, ktorá je ľahká a odolná proti mechanickému poškodeniu či chemikáliám. S týmto povrchom však musíte opatrne zaobchádzať, pokiaľ dôjde k deformácii vlákien, je poškodenie bohužiaľ nezvratné.

Príslušenstvo k trampolíne

Pri nákupu sa uistite, či sú dostupné náhradné diely k trampolíne a tiež aké príslušenstvo je možné dodatočne prikúpiť. V obchodoch sa často môžete stretnúť s univerzálnymi náhradnými dielmi, dajte si však dobrý pozor, aby na vašu trampolínu dobre sedeli. Medzi dodatočné príslušenstvo sa radí predovšetkým:

 • Krycia plachta na trampolínu – je vhodné ju používať vtedy, kedy trampolínu nepoužívate, teda napríklad v čase dovoleniek alebo nepriazni počasia. Krycia plachta vám dobre poslúži aj v zimnom období, pretože nebudete musieť rozoberať celú konštrukciu a schovávať ju. Kvalitné materiály síce majú vysokú odolnosť proti poveternostným vplyvom, ale rozhodne urobíte len dobre, ak plachtu budete používať.
 • Stan na trampolínu – trampolínový stan je konštrukcia, ktorá sa pripevní ku kruhovej časti trampolíny nad skákaciu plochu. Dobre poslúži ako ochrana pred počasím, ale tiež ponúkne priestor pre relaxovanie celej rodiny. Ochráni vás pred slnkom, otvory sú opatrené sieťkou proti hmyzu. V stanoch nie je možné skákať, nemajú totiž dostatočnú výšku.
 • Schodíky k trampolíne – skákacia plocha trampolíny sa zvyčajne nachádza až 1 m nad zemou. Je teda potrebné sa na ňu nejakým spôsobom dostať. Najlepšie možnosťou je prikúpenia schodíkov, ktoré sú rovnakej značky a teda úplne kompatibilné s vaším modelom. Pri ich nákupe sa zamerajte na to, či sú dostatočne stabilné. Schodíky v podstate vyzerajú ako malý rebrík. Ak je kupujete pre deti, mali by mať minimálne 3-4 priečky.
 • Kotviaca súprava – kotviace sada sa postará o lepšiu stabilitu trampolíny, takže ju neohrozí ani silní vietor či dážď. Trampolína sa vďaka kotviacim prvkom pripevňuje do zeme. V sade väčšinou nájdete oceľové skrutky, ktoré by mali byť najmenej 40 cm dlhé a pásy. Princíp ukotvenie je podobný ako u stanu, ktorý sa pripevňuje kolíky do zeme, aby vydržal aj nápory vetra.

Nosnosť

Maximálna nosnosť je parameter, ktorý by mal byť certifikovaný. Nikdy tento parameter nevyberajte podľa toho, pre koľko osôb je určená. Nie je vôbec smerodajné, či je trampolína určená pre 4 osoby alebo len pre 2. Dôležitý je údaj o maximálnej nosnosti, ktorý sa udáva v kilogramoch. Na trhu tak môžete naraziť aj na trampolínu s nosnosťou až 150 kg.

Veľkosť a tvar

Pred tým, než kliknete na tlačidlo kúpiť, je potrebné si zmerať priestor, do ktorého trampolínu kupujete. Namerané číslo vám zásadne pomôže v otázke, ktorú trampolínu vybrať. Najlepšie a najčastejšou voľbou zákazníkov sú trampolíny s priemerom najmenej 3 metre. Čím väčšia trampolína je, tým lepšie sa vám na nej bude skákať. Najlepšie odraz teda majú veľké trampolíny. Nezabudnite však k nameranej hodnote pripočítať ešte 1 m navyše, taký je totiž bezpečnostný priestor, ktorý by mal okolo trampolíny byť.

Náš tip: V špecifikáciách často nájdete uvedenú hodnotu označenú ako priemer trampolíny. Jedná sa však o celkový priemer aj s konštrukciou. Ak chcete zistiť len veľkosť skákacie plochy, odpočítajte od tohto čísla 30 cm.

Na trhu môžete zohnať detské trampolíny najrôznejších tvarov, najbežnejšie sú okrúhle, ale dostupné sú aj obdĺžnikové alebo štvorcové trampolíny.

Ako sa starať o trampolínu

Údržba trampolíny nie je nijako zložitá. Nečistoty väčšinou stačí očistiť handričkou a jarovou vodou. Vyhnite sa abrazívnym prostriedkom a spôsobom čistenia. Pred montážou sa odporúča spoje z ocele premazať vazelínou. Pri vonkajších trampolínach pravidelne kontrolujte jednotlivé diely, pretože časom dochádza k ich opotrebovaniu. Tiež opotrebenie je rýchlejšie ako u trampolín interiérových.

Ceny trampolín

Cena trampolíny vo väčšine prípadov odráža ich kvalitu. Ak narazíte na podozrivo lacnú trampolínu s priemerom 3 metre a príslušenstvom za cenu 50 €, bude sa pravdepodobne jednať o veľmi nekvalitný kúsok. Môžete očakávať nekvalitné materiály, ktoré príliš dlho nevydrží a prvé známky opotrebovania sa objaví už po pár použitiach.

Cenový rozdiel trampolín tiež odráža to, či sa jedná iba o cenu samostatné trampolíny, alebo či balenie obsahuje aj príslušenstvo. Spodný cenový strop prijateľných trampolín s priemerom najmenej 4 metre a bez doplnkov sa pohybuje okolo 100 €. Počítajte však s tým, že vysoko kvalitné výrobky aj s príslušenstvom vás môžu stáť aj viac ako 400 €.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo