Ako vybrať žehličku

Ruku na srdce a priznajte sa, kto máte radi žehlenie. Ak je to aj pre vás, obzvlášť v lete nutné zlo, určite oceníte pár rád, ako si vybrať takú, ktorá prácu uľahčí a skráti vaše trápenia. Pre tých, čo nežehlí a posun od doby kamennej nezaznamenali, rozžeravené kamene sa k uhladzovanie bielizne už nepoužívajú. Ako, ale vybrať správnu žehličku? Pripravili sme pre vás návod!

Test naparovacích žehličiek

Philips Azur Performer Plus GC4527/00

TypNaparovacia
Príkon2600 W
Parný výkon50 g/min
Parný ráz220 g/min
Materiál žehliacej plochyKeramická
Objem nádržky na vodu300 ml
Dĺžka kábla2 m
Hmotnosť1,5 kg
Proti vytekaniu vodyáno
Možno použiť vodu z kohútikaáno
Automatické vypnutieáno
Kropenieáno
Vertikálne naparovanieáno
Samočistenieáno
Tlak-

Plusové body si získala predovšetkým bleskurýchlym nahriatím a silným výkonom, vďaka ktorému sa stane žehlenie hračkou. Zásluhu na tom má naparovacia špička žehličky Steam tip, ktorá sa dostane do každého záhybu. Príkon 2 600 W je skutočne úctyhodný. Žehliaca plocha má optimálne rozložené otvory pre paru, vďaka ktorým dosiahnete skvelé výsledky aj pri žehlení zmačkaného bielizne. Je stabilná, pekne kĺže po bielizni a je radosť s ňou žehliť.

Samozrejmosťou je automatické vypínanie, ktoré prispieva tiež k vyššej životnosti žehličky. Snáď už len na záver je potrebné spomenúť, že tento stroj má všetky komfortné funkcie ako odvápňovanie, samočistenie, Anti-Drip systém alebo kropenie. Komu nevadí si málinko priplatiť, získa v nej vynikajúceho pomocníka.

Ale aj tento výrobok má drobné nedostatky, skôr kozmetického charakteru. Tým prvým je, že svojou hmotnosťou patrí skôr do mierneho nadpriemeru. Tlačidlo parného rázu pod rukoväťou nemá najšťastnejší umiestnenie. Ľahko ho nechtiac stlačíte a púšťate silnú dávku páry aj v situácii kedy nechcete. Podobné je to aj u kolieska pre nastavenie teploty. Má trochu vôľu a je možné o neho ľahko zavadiť a zmeniť teplotu, bez toho aby ste to mali v úmysle. Šnúra má dva metre, za mňa je to tak na hrane. Ak máte v pláne vymeniť za svoj starší model, overte ako dlhý máte prívodný kábel teraz, nech nie ste nemilo prekvapení. Napriek týmto nedostatkom si myslím, že ide o veľmi vydarený výrobok. Škoda tých pár chybičiek a vyššie ceny. Svojho kupca si určite nájde aj tak. A za mňa právom.

Zistiť cenu

Bosch TDA 703021

TypNaparovacia
Príkon3000 W
Parný výkon50 g/min
Parný ráz200 g/min
Materiál žehliacej plochyKeramická
Objem nádržky na vodu380 ml
Dĺžka kábla2,5 m
Hmotnosť1,9 kg
Proti vytekaniu vodyáno
Možno použiť vodu z kohútikaáno
Automatické vypnutieáno
Kropenieáno
Vertikálne naparovanieáno
Samočistenieáno
Tlak-

Drahšie a veľa pekne spracovaný výrobok. Za nás má ho jednu potenciálny nedostatok a tým je trochu vyššia váha. Má skoro rovné dve kilá a to nie je na prístroj tohto typu málo. Na druhú stranu (nielen) vďaka tomu úplne výborne žehlí. Schválne skúste zvážiť svoju starú žehličku, nech môžete porovnať rozdiel. Ak má vaša súčasná žehllička 1,5 kg a po dlhšom žehlenie ste unavení, tak ísť do ešte ťažšie nebude tá správna voľba. Ale v prípade, že vás trochu vyššia váha neodradí, tak už tu máme isté plusy. Začnem od také „maličkosti“ ako je dĺžka prívodného kábla. Tá má dva a pol metra a vďaka tomu už sa nemusíte obmedzovať v tom kde žehlíte.

Príde k tomu nekompromisný príkon 3000 W (takže sa naozaj veľmi rýchlo nahrieva), parný ráz až 200 gramov za minútu a bežná para 50 gramov za minútu – perfektne naparuje, keramickou žehliacou plochu a máme tu vydarené zariadenie, ktoré výborne žehlí. Podľa očakávania má aj všetky bežne požadované vlastnosti. Môžete použiť vodu z vodovodu, prístroj sa pri nečinnosti sám vypne vďaka senzoru umiestnenom v držadle. Dovolím si tvrdiť, že za absolútne adekvátnu cenu okolo 60 € podarená žehlička bez väčších chybičiek, ktorá bude ozdobou a dobrým pomocníkom v každej domácnosti.

Zistiť cenu

Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0

TypNaparovacia
Príkon2600 W
Parný výkon50 g/min
Parný ráz200 g/min
Materiál žehliacej plochyDurilium (keramika)
Objem nádržky na vodu300 ml
Dĺžka kábla2 m
Hmotnosť1,8 kg
Proti vytekaniu vodyáno
Možno použiť vodu z kohútikaáno
Automatické vypnutieáno
Kropenieáno
Vertikálne naparovanieáno
Samočistenieáno
Tlak-

Ďalšie letami a tisíce vyžehlenými košeľami overená značka. Jedná sa o veľmi populárny a predávaný model. Z bežnej výbavy mu nič nechýba a ide bežne kúpiť pod 50 €. Príkon aj produkcia pary má pre bežné žehlenie úplne dostatočné hodnoty. Bez problémov s ňou vyžehlíte aj preschnutú bielizeň. Hmotnosť je trošku vyššia, ale nemalo by sa jednať o žiadny problém. Ale ak ste zvyknutí na veľa ľahkú žehličku, tak si ju pred kúpou radšej skúste vziať do ruky. Tlačidlo pre parný ráz je zo spodnej strany rukoväti, človeku čo na to nie je zvyknutí hrozí občasné neplánované stlačení. Vďaka tomu, že má zberač vodného kameňa je de facto bez údržbová. Ide o taký šuplík na spodnej strane žehličky, ktorý vyberiete, vysypete a potom opláchnete.

Veci, ktoré stoja za zváženie. V prvom rade je to dĺžka kábla. Dva metre je taký bežný štandard, kto potrebuje viac a nemá rád predlžovačky, tak idú kúpiť obdobné prístroje s káblom o pol metra dlhšom. Pozrite Bosch z predošlej recenzie. Cez veľa tmavú modrú farbu nie je poriadne vidieť koľko vody do nádržky nalievate. Treba si na to zvyknúť a nalievať opatrne. Tu krása trochu utrpela na úkor praktickosti. Pritom je nalievací otvor na vodu príjemne veľký. Problém by vyriešilo, keby k žehličke bola odmerka, ktorá by bola presne dávkovaná na jej kapacitu. Nič také bohužiaľ balenia neponúka. Drobná výčitka putuje aj smerom k návodu, ktorý je veľmi veľmi stručný a vlastne je obrázkový. Škoda tých pár nedostatkov, ktorí zbytočne komplikujú prácu. Čo sa výkonových a žehliacich schopností týka tak sú veľmi dobré. Keď ju porovnám s Bosch TDA 703021, tak je o niečo horšia, ale aj o pár euro lacnejšie. Pomery ceny a výkonu je u oboch z nich v podstate rovnaký.

Zistiť cenu

Sencor SSI 8440GR

TypNaparovacia
Príkon2200 W
Parný výkon20 g/min
Parný ráz120 g/min
Materiál žehliacej plochyKeramická
Objem nádržky na vodu380 ml
Dĺžka kábla1,65 m
Hmotnosť1,1 kg
Proti vytekaniu vodyáno
Možno použiť vodu z kohútikaáno
Automatické vypnutieáno
Kropenieáno
Vertikálne naparovanieáno
Samočistenieáno
Tlak-

Najlacnejšie naparovacia žehlička, ktorú sme hodnotili ide zaobstarať už ľahko nad 15 €. Je zaujímavé, že už v tejto cene disponuje všetkými funkciami. Príkon, nie je extra vysoký a v porovnaní drahšie konkurenciou jej nahriatie trvá o niečo dlhšie. Stále nejde o nijak trýznivú hodnotu a väčšina používateľov si toho ani nevšimne, pretože nebudú mať porovnanie. Nižšia cena sa prejavila na použitých materiáloch. Plast nevyzerá, že vydrží extra dlhú dobu. Prívodný kábel patrí medzi najkratšie, má len 1,6 metra. Prístroj je veľmi ľahký, len 1,1 kg. To znamená niekoľko vecí. V ruke ju skoro necítite. A žehlenie väčších kusov oblečenia s ňou nie je tak jednoduché. Musíte viac tlačiť. Moc vám nepomôže ani slabšie produkcie pary.

Všetky tieto negatíva sú daná tým, že žehličku porovnávame s ostatnými. A je skoro 2x lacnejšie ako druhá najlacnejšie v teste. Čo z toho vyplýva? Ako pomocníka na chatu alebo do študentskej domácnosti sa ju nebojím odporučiť. Pre rodiny, kde sa má žehliť častejšie by som odporúčal investíciu do drahšie varianty. Už za cenu okolo 30 € možno kúpiť výrobok, ktorý domáci žehlenie uľahčuje viac. Keď si tú cenu rozpočítate potrebné na odhadovanú životnosť žehličky 5 rokov, tak nám vyjde že „lepšie“ žehlička vyjde na päť korún mesačne navyše. Ak žehlíte veľa, tak sa táto malá investícia rozhodne vyplatí.

Zistiť cenu

Test parných staníc

Philips FastCare GC7710/20

TypParná stanica
Príkon2400 W
Parný výkon120 g/min
Parný ráz250 g/min
Materiál žehliacej plochySteamGlide (Keramický)
Objem nádržky na vodu2200 ml
Dĺžka kábla1,6 m
Hmotnosť4,69 kg
Proti vytekaniu vodynie
Možno použiť vodu z kohútikaáno
Automatické vypnutieáno
Kropenienie
Vertikálne naparovanieáno
Samočistenieáno
Tlak5,5 bar

Nádobka na vodu má obrie kapacitu 2,2 litra, vydrží vám na žehlenie cez dve hodiny. Príjemnou vlastnosťou je, že nádobku možno vybrať a ľahko ju doplniť nad umývadlom. Nie je nutné ťahať celé telo stanice. Pochopiteľne stačí používať vodu z kohútika. Tlak čerpadla je dostatočných 5,5 baru. Vďaka tomu zvláda produkovať množstvo pary, ktorá preniká do štruktúry tkaniny a naozaj zrýchľuje žehlenie. Parný ráz je oproti konkurencii trochu slabšie.

Keď potrebujete prístroj preniesť, možno jej „zamknúť“ na základni. Ľahko sa prenáša a tiež tak znížite riziko prípadného popálenia pri nehode počas prenášania. Milá drobnosť. Jediná menšia nepríjemnosť je koniec kábla čo vedie do žehličky. Na konci je uchytený v mohutnom plastu a ten občas nepríjemne škrabne do zápästia. Hlavne keď si prístroj přechytáváte a chcete zmeniť stranu žehlenie.

Je vybavená systémom Calc Clean, ktorý slúži na odstránenie vodného kameňa. Mechanizmus je to šikovný, po čase (záleží na type vody a frekvenciu žehlenie, ale typicky pár mesiacov) sa vám pripomenie a ak ho čistenie nevykonáte, tak sa vám po hodine para vypne. Páči sa mi, že na to nie je potrebné myslieť a stroj to robí za vás. To vlastne platí aj samotnom čistení, kedy len nastavíte potrebný program a o nič ďalšie sa nemusíte starať. Všetko je podrobne popísané v návode. Aj tento výrobok od Philipsu je dobrou vstupenkou do sveta parných žehličiek.

Zistiť cenu

Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0

TypParná stanica
Príkon2600 W
Parný výkon180 g/min
Parný ráz600 g/min
Materiál žehliacej plochyDurilium
Objem nádržky na vodu1900 ml
Dĺžka kábla1,7 m
Hmotnosť5,1 kg
Proti vytekaniu vodyáno
Možno použiť vodu z kohútikaáno
Automatické vypnutieáno
Kropenienie
Vertikálne naparovanieáno
Samočistenieáno
Tlak5,5 bar

Naozaj nekompromisná schopnosť tvoriť páru. 600 gramov pary (parného rázu) za minútu je najskôr také množstvo, ktoré nemáte ani veľa šancí využiť. Poradí si preto aj s naozaj veľkými, přeschlými a ťažkými kusy látky. U klasického oblečenia ako sú napríklad tričká, je stačí raz prejsť žehličkou a sú hneď hladké. Práca ide neskutočne od ruky. Plocha je z kvalitného materiálu, ľahko kĺže a mala by aj niečo vydržať. Nemusíte sa báť ani jemných tkanín. Para je pri správnom nastavení šetrná.

Ani Tefal ale nie je bez chýb. Pri tejto cene by sme očakávali treba automatické navíjanie prívodnej šnúry. Tiež prenášanie nie je práve ideálne, hodilo by sa poriadne madlo. Vďaka väčšej veľkosti tiež môžete v menších bytoch riešiť problém kde ho uschovať. A ako zápor musím spomenúť aj cenu. Predsa len dať viac ako 200 euro za žehličku nie je v možnostiach mnohých rodín.

Pre väčšie rodiny alebo do domácností, kde sa nosia veľa košieľ je to dobrý pomocník. Žehlí rýchlo, bezpečne a dobre. Obstarávacia cena je bohužiaľ naozaj vysoká a len o niečo málo horšie vlastnosti vám ponúknu aj parné stanice, ktoré stoja o dobrou stovku menej. Takže pochvala za dobrý pomer ceny a výkonu to nie je. Kto cenu riešiť nemusí, tak sa na neho pri výbere skúste zamerať.

Zistiť cenu

BRAUN IS 2044 VI

TypParná stanica
Príkon2200 W
Parný výkon120 g/min
Parný ráz350 g/min
Materiál žehliacej plochyEloxal
Objem nádržky na vodu1300 ml
Dĺžka kábla1,5 m
Hmotnosť2,6 kg
Proti vytekaniu vodyáno
Možno použiť vodu z kohútikaáno
Automatické vypnutieáno
Kropenienie
Vertikálne naparovanieáno
Samočistenienie
Tlak5 bar

Už pri prvom pohľade na parametre parných staníc je jasné, čím sa líši od klasických žehličiek. Stabilný parný výkon je na úrovni ich parného rázu a nádobka na vodu má vďaka tomu niekoľkonásobne vyššiu kapacitu. Vďaka takému množstvo pary je žehlenie výrazne kratšie, hlavne u veľa pokrčených odevov. Čo vás to bude stáť? Okrem ceny, ktorá začína nad 120 €, si možno budete chvíľu zvykať, ale nemalo by to trvať dlho. K dispozícii máte 6 režimov pary.

 • iCar – predvolený program, vhodný pre vlnu, bavlnu, polyester
 • eco – pre extra jemnej odevy typu hodvábu alebo syntetiky
 • turbo – vysoký parná výkon, napríklad pre džínsy alebo mikiny
 • dvojité turbo -extra silný parný režim, kedy po niekoľko sekúnd nepretržite vychádza z prístroja para
 • zvislá para – na záclony či závesy
 • 3D para – má byť špecifický program pre ťažko dostupné miesta ako napríklad vrecká, v praxi sme nenašli rozdiel vo výsledku žehlenie

Žehliaca plocha je z eloxalu. To je slušný materiál, ale medzi špičku sa neradí. Kapacita nádržky na vodu je na prvý pohľad dostatočná, ale v porovnaní s konkurenciou to až taký zázrak nie je. 1,3 litra vám bude stačiť na hodinu (podľa typu bielizne možno aj o niečo dlhšie) a počas tej doby rovnako príde drobný oddych spojený s doplnením vody vhod. Ako je dnes bežné, vodu možno dávať priamo z kohútika. Iba v prípade, že ju máte veľa tvrdú, je vhodné doplniť ju trochou destilovanej vody. Parná stanica je vybavená odvápňovacím filtrom, v ktorej sa zachytáva vodný kameň. Je súčasťou balenia, ale musíte ho pred prvým spustením spotrebiča umiestniť do nádobky na vodu. Ak už vám nie je klasická žehlička dosť dobrá a chcete skúsiť parné stanicu, tak s touto chybu neurobíte. Avšak medzi parnými stanicami je to základný model.

Zistiť cenu

Typy žehličiek

A aby to nebolo také jednoduché, samozrejme existuje niekoľko typov žehličiek na bielizeň. Postupne si predstavíme suchú a naparovaciu žehličku, nezabudneme ani na parné generátory alebo žehličky zbalené na cesty.

Naparovacie

Je najčastejší typ, ktorý sa vyskytuje v domácnostiach. Od suchých žehličiek ich delí jeden zásadný detail. Bielizeň nemusíte pred žehlením kropiť, pretože žehliaca plocha je opatrená naparovacími otvormi. Odtiaľ vychádza para, ktorá pomocou tlaku a pary bielizeň navlhčia, a preto sa lepšie a ľahšie žehlí. Do nádobky na vodu ale musíte, v porovnaní s parnou žehličkou, častejšie pri žehlení dolievať vodu.

Naparovacie žehličky sa nemusí dlho nahrievať, na rozdiel od parných staníc, a majú malé nároky na skladovanie, preto sú vždy po ruke. Ideálne sú pre tých, čo žehlí často a po menších dávkach. Výrazne uľahčujú túto neobľúbenú činnosť a šetrí čas. Takže sčítané a podčiarknuté je to ideálny domáci maznáčik do každej rodiny. Jeho obstarávacia cena je od dvadsať až do pár sto euro. Jednotlivé prístroje sa totiž môžu veľa líšiť.

 • para uľahčuje žehlenie
 • úspora času
 • nezaberá miesto
 • malá nádobka na vodu
 • kvôli vode vyžaduje pravidelné čistenie

Parné

Tiež nazývaná ako parná stanice alebo žehlička s parným generátorom. To všetko je synonymom pre jeden prístroj a cestu k dokonalému žehlenie. Navyše, vďaka pare, vyžehlíte naozaj veľké množstvo bielizne.

Vybrať si môžete z dvoch typov parných staníc. V prvom je ukrytý bojler pod tlakom, do ktorého nemôžete počas žehlenia vodu dolievať tak, ako ako do naparovacích žehličiek. S žehlením môžete navyše začať až vtedy, keď sa v nádobke zahreje všetka voda, čo môže chvíľku trvať. Objem vody vám však vystačí na hodinu žehlenie v kuse.

Druhý typ je založený na využití atmosférického tlaku. Niekedy o ňom môžete počuť ako o nezávislom parnom generátore. Nádržku má menšie, takže vodu môžete dopĺňať priebežne ako u jej naparovacej sestry.

Nádržky nie sú zabudované v žehličke, ale v stanici. Tým pádom je ľahší a ľahšie sa s ňou zaobchádza. Vo svete techniky, ale všetky uľahčenie znamená peniaze navyše, takže aj tu si priplatíte. Cenovo sa parné stanice pohybujú v rámci pár stoviek až skoro tisíc euro.

Para skracuje dobu žehlenia až o tretinu, čo rozhodne stojí za úvahu. A čím to? Po látke totiž stačí prejsť len raz a dosiahnete skvelého výsledku. Navyše viac pary pod vysokým tlakom prenikne až dovnútra vlákien oblečenie, navlhčia ich a v spolupráci s teplou žehliacou doskou dokonale vyžehlí bielizeň. Oproti klasickým naparovacím žehličkám dokáže vyprodukovať niekoľkonásobné množstvo pary.

 • doba žehlenie kratšie až 1/3
 • nádobka na vodu je externý a žehlička je tak ľahšia
 • vyžehlíte viac bielizne za kratšiu dobu
 • nepretržitý a silný parný tok
 • jedny z najkvalitnejších žehliacich plôch
 • vyššia cena
 • čakanie na ohrev vody pred žehlením

Cestovné

Idete na služobnú cestu a bojíte sa, že na schôdzku pôjdete vo pokrčenom oblečenie? Jednoduchá pomoc! Jednoducho si prihoďte do kufra cestovnú žehličku. Tá má samozrejme menšie rozmery a nižšiu hmotnosť aj výkon ako tá bežná. Je to ale rýchla záchrana na cestách, ak chcete stále vyzerať ako z popredných stránok módnych katalógov. Zoženiete ju v rozpätí od desiatich do päťdesiatich euro.

 • kompaktný rozmer na cesty
 • nižšia hmotnosť
 • nevhodná pre žehlenie väčšieho množstva bielizne

Bezdrôtové

Ak sa nechcete zamotať do prívodného kábla ako múmia, riešením môže byť naparovacia bezdrôtová žehlička. Vyzerajú úplne rovnako, ako tie klasické, ale ako napovedá názov, chýba im prívodný kábel. Ten nahrádza zabudovaný akumulátor vnútri žehličky, ktorý je potrebné dobíjať na dobíjaciu stanicu. Pri žehlení sa tak môžete voľne pohybovať, ale cenou za to je, že nemôžete žehliť príliš dlhú dobu v kuse. Tento typ zaobstaráte okolo 80 €.

 • prívodný kábel neobmedzuje v pohybe
 • nutnosť dobíjanie napríklad aj v priebehu žehlenia

Žehliaci lis

Zmieňujeme skôr pre úplnosť, od ostatných možností sa dosť líšia. Ide o veľký prístroj, ktorý je určený primárne pre profesionálne využitie a dokáže spracovať ohromné ​​množstvo odevov. Funguje na princípe dvoch žehliacich plôch, medzi ktoré sa vkladajú odevy. Vďaka pôsobeniu tepla, pary a tlaku masívnych žehliacich plôch dôjde k rýchlemu a účinnému narovnanie (vyžehlenie). Obsluha žehliacej lisu je jednoduchá a za chvíľu si naň zvyknete. Sú dostupné varianty s parou aj bez pary. Cena priemyselných žehliacich lisov prevyšuje zvyčajne 2 000 €. Tie domáce sú výrazne lacnejšie a ide ich zohnať už od cca 200 €.

 • rýchlosť
 • jednoduchosť
 • šetrný k oblečeniu
 • cena
 • náročný na priestor

Suchá

Ak nežehlíte pre regiment a žehličku vezmete do ruky dvakrát do mesiaca, môže vám stačiť, keď si zaobstaráte žehličku na suché žehlenie. Je to najstaršie a najjednoduchšie typ. Pred cca 20 rokmi bol neoddeliteľnou súčasťou väčšiny domácností. Nemajú nádržku na vodu, teda aj povrch žehliacej plochy je hladký a bez dier, žehlička je bez naparovania.

Intenzitu práce riadite termostatom pre reguláciu teploty. S týmto typom prístroja býva žehlenie namáhavé, pretože tak ľahko nekĺže po oblečení. Je teda nutné, aby ste bielizeň pred žehlením pokropili. Výhodou je, že obstarávacie náklady sa pohybujú v rádoch niekoľkých málo desiatok eur. V dnešnej dobe už príliš zaujímavá nie je, a ani nízka cena tomu nepomôže. Snáď len ako cestovná žehlička pre prípad núdze.

 • extra nízka obstarávacia cena
 • pomalší a namáhavejšie žehlenie

Na čo sa pri výbere zamerať

Vybrali ste si už typ žehličky, ktorý sa bude k vám domov hodiť? Skvelé! Teraz sa ešte pozrieme na dôležité parametre a funkcie, ktoré by vašej vyvolenej nemali chýbať.

Príkon

Aby bolo žehlenie skutočne efektívne a malo tú najvyššiu kvalitu, musí mať žehlička dostatočný príkon. Ako spodná hranica sa uvádza 1 300 W. V ideálnom prípade, by to malo byť aspoň 2 000 W. Vďaka takému príkonu, sa žehliaca plocha rozohreje na ideálnu teplotu a žehlička naberie väčšiu silu, aby vypustila väčšie množstvo pary počas žehlenia. Za naozaj špičkové hodnoty príkonu možno považovať 2 500 W a viac. Väčšia príkon znamená aj väčšiu spotrebu elektrickej energie.

Žehliaca plocha

Nemenej dôležitá u výbere žehličky je tiež jej žehliaca plocha. Čím je väčší a kvalitnejší, tým ľahšie je žehlenie. Ideálne sú keramické a smaltové povrchy, vďaka ktorým stroj po bielizni lepšie kĺže. Podstatnou vlastnosťou je tiež tvrdosť plochy, takže keď omylom prejdete cez zips pri nohavíc alebo gombíky na košeli, žehlička sa zospodu nepoškriabe. Je u nej dôležité, aby dokázala dobre vodiť teplo, ľahko kĺzala po povrchu bielizne a zároveň bola odolná a išla ľahko udržiavať. V prípade, že máte parnú žehličku, tak aby mala dostatok rovnomerne rozmiestnených otvorov pre vypúšťanie pary.

Keby sa vám totiž podarilo žehliacu dosku poškriabať, tak sa na horúcich plochách vytvoria pripáleniny a vy sa budete môcť užehlit do bezvedomia. Bielizeň rovnako nebude hladká. Preto nie sú vhodné materiály ako hliník, teflón a nerez, ktoré sú k poškrabaniu náchylné. Poďme sa spoločne pozrieť na to, z čoho môžeme vyberať:

Nerezová plocha – táto plocha je lesklá. Žehličky s touto doskou zaobstaráte od 10 do 60 €. Napriek svojej inak veľkej odolnosti sa ľahko poškriabe a starobou tiež slabne kĺzavosť plochy. Čistiť sa dá iba za tepla špeciálnymi tyčinkami alebo tekutými prípravkami. Niektoré modely sú vybavené samočistiacou funkciou. Nejedná sa o nijako drahý materiál a vyzerá veľmi dobre. Preto prístroje s ním často pôsobí ako luxusnejšie než v skutočnosti sú.

Hliník – tiež sa môžeme stretnúť s názvami ako Aluminium alebo Durasteel a do vienka ju dostávajú tie najlacnejšie žehličky. Z toho je jasné, že sa jedná o lacný materiál. Napriek tomu výborne vodí teplo. Bohužiaľ má jednu zásadnú nevýhodu a tou je jeho odolnosť. Je pomerne náchylný k poškriabaniu a s každým ďalším škrabancom sa zhoršuje aj schopnosť prístroja hladko kĺzať po bielizni. Ak už vás finančná situácia núti k nákupu hliníkového povrchu, skúste vybrať takú kde je hliník v zliatine s ďalšími prvkami (tie zaisťujú práve lepšia odolnosť).

Vrstvená (obalená) plocha – je veľmi podobná zliatine, ale s tým rozdielom, že na vrstvu hliníka je nanesená vrstva ďalšieho materiálu. Najčastejšie sa jedná o teflón alebo eloxal. Nejedná sa teda o zliatinu v pravom slova zmysle, ale princíp je podobný. Ďalšia vrstva zmierňuje slabinu hliníka, teda slabú odolnosť.

Plocha s nepriľnavým povrchom – nelepí sa k oblečeniu a veľmi ľahko kĺže po materiáli. „Nepriľnavý povrch“ je všeobecná formulácia, pod ktorou sa môžu skrývať rôzne kvalitné a nekvalitné zliatiny kovu. Všeobecne platí, že čím vyššia obstarávacia cena, tým kvalitnejší materiál.

Keramická plocharovnomerne vedie teplo, je odolná proti poškriabaniu a má nepriľnavý povrch. Žehličky s touto plochou stojí v rozmedzí 10 – 100 €. Nie je to tak, že by bola celá plocha keramická, ale ide o kov, ktorý je potiahnutý tenkou vrstvou keramiky. Patrí k tým „lepším“ materiálov, ktoré sú pomerne odolné. Majú také vysokú kĺzavosť a skvele rozvádza teplo. Bohužiaľ pri náraze alebo páde hrozí odlomenie časti plochy. Je nutné sa k nej správať opatrne, Čistenie žehličky s keramickou plochou je jednoduché. Stačí k tomu kvapka Cifu alebo špeciálny prípravok Tapuna, ktorý je k dostaniu v každej drogérii.

Špeciálne povrchy

Saphir – táto plocha (principiálne sa radí medzi keramické) je tvrdená zliatina vybrúsená diamantovým prachom, takže má skvelé sklzové vlastnosti. Môžete ju čistiť dokonca drôtenkou. Je ju takmer nemožné poškriabať a takto vybavený prístroj je možné si zaobstarať do 50 do 150 €. Pôvodom je vyvinutá firmou Braun.

SteamGlide – prednosťou tejto plochy je jej vysoká odolnosť proti poškriabaniu i nárazu. Ako všetky kvalitné plochy sa vyznačuje skvelou kĺzavosťú. Má tiež drážku pre dokonalé žehlenie okolo gombíkov a oblasť pre ľahké kĺzanie kombinovanú s oblasťou pre dokonalé napínanie látky. Za túto plochu vďačíme firme Philips.

Platinum – je to veľmi kvalitná zliatina nerezovej ocele. Je špecifická svojím tvrdým povrchom odolným proti poškriabaniu. Jej pôvodcom je firma Rowenta. Rovnako u ostatnych špeciálnych povrchov sú jej lepšie vlastnosti vykúpené vyššou cenou.

Autoclean Catalys – jedná sa o patent firmy Tefal. Na povrchu žehliacej plochy je vrstva palladia, ktoré má na tento účel príhodné vlastnosti (vysoká odolnosť a schopnosť viesť teplo) a ktorá sa „sama čistí“, len na základe kontaktu vzduchu a tepla z prístroja. Nie je to tak, že by takúto žehličku nebolo nutné nikdy vyčistiť klasickým spôsobom, ale zlepšuje to čistotu žehličky a tá vďaka tomu ľahko kĺže po každom materiáli.

Nastavenie teploty

Najčastejším spôsobom nastavenie teploty na žehličke je regulačný gombík. Vlastne sa jedná o otočné koliesko, okolo ktorého bývajú vyznačené body pre žehlenie špecifických tkanín – ľan, bavlna, hodváb, syntetika … Funguje to tak, že otáčaním kolieska meníme pozíciu bimatelického pásku, ktorý zvyšuje alebo znižuje prívod elektrického prúdu do odporu u žehliacej plochy. Vďaka tomu dôjde k zníženiu alebo zvýšeniu teploty (podľa toho, ktorým smerom točíte.) Štandardne je možné teplotu nastavovať v rozmedzí 70 – 220 ° C. Pri niektorých modeloch nenájdete názvami látok, ale stretnete sa len s ukazovateľmi za pomoci čiernych bodiek. Tie sú v počte 1 – 3 bodky a teploty, ktoré u nich môžete dosiahnuť, sú nasledujúce:

 • 1 bodka – teplota v rozsahu 70 – 120 ° C
 • 2 bodky – teplota v rozsahu 100 – 160 ° C
 • 3 bodky – teplota v rozsahu 140 – 220 ° C

Dôvodom, prečo sa bodka nerovná presnej teplote je spôsob fungovania žehličiek. Nahrievanie plochy totiž nefunguje nepretržite, ale po zahriatí ju necháva prístroj chvíľu chladnúť a celý proces sa znova opakuje. U niektorých výrobkov je tento proces kratší a pravidelnejšie a u iných zase trvá dlhšie. Preto sú pri každej hviezdičky uvedené aj relatívne širšie rozmedzí teplôt.

Množstvo pary

Ak si vyberáte (čo bude úplná väčšina čitateľov) naparovaciu žehličku alebo žehličku s parným generátorom, nezabudnite venovať pozornosť informáciám o množstve vydávané pary.

To závisí na nastavenej teplote žehliacej plochy. Výdaj pary (parný výkon), ktorý uvádza výrobca v recenziách a na obale prístroja, platí pre najvyššie teploty a v prípade maximálneho vyžmýkaniu výkonu žehličky. V bežnom použití môže, ale byť parný výkon oveľa nižšia, pretože nemôžete všetky typy materiálov žehliť pri rovnakej teplote. Položte si otázku, ako často žehličku na najvyššie otáčky roztočíte. Ideálne by mal prístroj (klasická žehlička) vydať okolo 30 až 40 g pary za minútu. U parného generátora je také použiteľné minimum 100 g pary za minútu. Niektoré modely ale vie aj 200 g / minútu. Oproti tomu u parný cestovné žehličky očakávajte menšie hodnoty, cca 10-15 g pary za minútu.

Žehličky vytvára paru dvoma spôsobmi. Buď je schopná generovať paru kontinuálne v malom množstve po celú dobu žehlenia zakaždým, keď ju položíte na žehliacu plochu. Množstvo produkované pary je nízke. Druhou možnosťou je tzv. parný ráz.

Parný ráz

A ak by sa vám to zdalo málo, môžete využiť funkciu parný ráz. Tá niekoľkonásobne zvýši parný výkon. Ten potom môže dosiahnutý až niekoľko sto gramov pary za minútu (u parných generátorov pokojne aj 500 g, to už je naozaj extrémna hodnota). Maximálneho výkonu pary dosiahnete stlačením tlačidla „sprej“. Bielizeň sa ešte dodatočne pokropia tryskou, ktorá je umiestnená nad špičkou žehličky.

Tlak páry

Tento parameter je dôležitý u parných generátorov. Pohybuje sa v rozmedzí od 3 do 8 barov. Samozrejme platí, že čím vyšší tlak, tak tým sa para dostane ľahšie a hlbšie do látky a narovná ju. Dostatočné sú hodnoty nad päť barov.

Dĺžka kábla

Musíte si uvedomiť, kde chcete doma žehliť a ako ďaleko máte zásuvku. Podľa toho si ľahko spočítate, aká dĺžka vám bude vyhovovať. Krátky kábel samozrejme môžete vyriešiť prodlužka. Riskujete ale zamotania nôh a pád žehličky na zem alebo v horšom prípade priamo na vás. Bežne sú k dostaniu žehličky s prívodným káblom s dĺžkou 1,5 do 3 metre. Horná hranica toho intervalu by mala stačiť snáď všetkom. Naopak kábel o dĺžke len kúsok vyše metra vyžaduje mať doska hneď vedľa zásuvky. Alebo využiť predlžovačky. U parných generátorov ich rozpätie o niečo menší, typicky 1,5 – 2,5 metra. Neznamená to, že nemôžete stretnúť dlhší alebo kratší kábel. Len to nie je úplne typické.

Hmotnosť

Všeobecne platí, že najlepšie je váha od 1,5 kg do necelých 2 kg. Ak je žehlička ľahší, nevytvorí tak veľký tlak na bielizeň, tým pádom aby žehlila efektívne, vy musíte viac tlačiť. S ťažkými prístrojmi vám zase čoskoro upadne ruka. Každý je ale iný, a tak je lepšie si žehličku vyskúšať priamo v obchode. Musíte si k váhe ale přimyslet aj hmotnosť vody v nádržke.

Ak si vyberáte parnú stanicu a desí vás hmotnosť okolo piatich kilogramov, nebojte sa. Samotná žehlička váži menej, ale uvádza sa celková hmotnosť aj so stanicou. Výhodou je, že voda sa nalieva práve do stanice a nie do žehličky, teda si lepšie predstavíte, ako sa vám bude žehliť.

Objem nádržky na vodu

U naparovacích žehličiek je dôležitý aj objem nádržky na vodu. Ten súvisí s finálnou váhou prístroja. Čím menšia je totiž nádržka, tým je žehlička síce ľahšie, ale voda sa musí častejšie dopĺňať. Trebárs aj niekoľkokrát počas jednej várky bielizne.

Naparovacej žehličky mávajú kapacitu nádržky na vodu od 50 – 500 ml. Pri cestovných je to okolo 40 – 60 ml a podľa očakávaní majú najväčšiu kapacitu parné generátory. U nich je to od 500 až po 2 000 ml.

Ak je však nádržka väčšia, logicky vodu menej často dopĺňate, ale vašu ruku žehlička zaťaží viac. Navyše si musíte dávať pozor, aby na konci žehlenie žiadna voda v žehličke nezostala a netvorili sa v nej riasy, ktoré by potom po ich odumretie mohli vodu aj bielizeň zafarbiť do hneda a žlta.

Funkcie

Každá žehlička má aj niekoľko komfortných funkcií navyše. Najlepšie moderné žehličky toho vie už naozaj veľa. Pripravili sme si pre vás zoznam ich zaujímavých funkcií. Vďaka nemu sa vám bude pri nákupe lepšie orientovať.

Odvápňovanie (proti vodnému kameňu)

Možno si pamätáte, že sa do žehličiek musela nalievať len destilovaná voda, aby sa v nej neusadzoval vodný kameň. To už je preč. Teraz sa používa obyčajná voda z kohútika, takže v závislosti od tvrdosti vody vo vašom okolí musíte tiež počítať s vodným kameňom. Pokiaľ je v mieste vášho bydliska naozaj tvrdá voda, pomáha nalievať ju v pomere 1: 1 s destilovanou vodou.

Funkcie, ktoré zabraňujú usadzovaniu vodného kameňa vo vašej žehličke, sa nazývajú Aqua Clear, AniCalc alebo Calc-Clean a pomáhajú s odvápňovaním žehličky. Tieto odvápňovacie systémy fungujú buď na chemickej báze, vďaka ktorej zmäkčujú vodu z kohútika, alebo na mechanickej báze. Tie rozrušujú vrstvu vodného kameňa, ktorý je potom odstránený silným tlakom pary.

S vodou sa do prístroja môžu dostať aj rôzne nečistoty, preto bývajú v porovnaní so starými žehličkami tie nové čím ďalej častejšie vybavené funkciou samočistenia. Tá umožňuje vypustiť nečistoty parnými otvormi spolu s vodou.

Veľa ľudí sa pýta, ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa a neuvedomuje si, že funkcia odvápnenie a samočistenia už nahradili dávno zastarané postupy. Skôr sa dovnútra prístroja nalieval ocot, alebo sa kupovali špeciálne čističe na žehličky. Dnes už majú žehličky vnútro potiahnuté špeciálnou vrstvou, ktorú ocot alebo čističe poničia. Preto sa pri čistení pripálené žehliacej dosky nesmie dostať ocot do parných otvorov.

Poistka proti prehriatiu

Základ, s ktorým sa stretneme aj u starých suchých žehličiek. Funkcia je to jednoduchá, ale zato stále životne dôležitá. Pri vysokej teplote automaticky vypne žehličku, aby nehrozilo jej spáleniu a prípadný požiar.

Proti vytekaniu vody

Ďalším nešvárom žehličiek bolo odkvapkávanie alebo stekanie vody zo žehliacej plochy, napríklad keď žehlíte jemnú bielizeň na najnižší stupeň. Para sa totiž väčšinou vytvára až pri druhom naparovacím stupni. Pokiaľ má ale žehlička nápis Anti-Drip, No Drip alebo Drip Stop, nemusíte sa nežiaduce vody báť. Žehlička totiž zabraňuje vytváraniu nežiaduce páry, aj keď je nastavená na menšie teplotu.

To znamená, že ak žehlíte na nízko teplotu, z otvorov na žehliacej doske nevyteká žiadna voda. Všetky naparovacej žehličky vytvárajú paru až od druhého stupňa. Keď je ukazovateľ teploty modrý, žehlička nevytvára paru. Ak je červený, je žehlička dostatočne zahriata na výrobu pary.

Samočistenie

Moderné prístroje sa vedia do istej miery udržiavať v čistote samy. Voda v nádržke sa nahreje na veľmi vysokú teplotu a potom sa vypustí cez parné otvory. Pri tom z povrchu žehliacej plochy odstráni aj väčšinu nečistôt.

Automatické vypínanie

Trendom je funkcia automatického vypínania. V praxi to znamená, že ak s prístrojom nežehlíte, prístroj to spozná a automaticky sa vypne. Okrem toho, že sa vie vypnúť, tak vám vie tiež povedať, kedy je potrebné ju vyčistiť, kedy je na rade odvápnenie alebo akú funkciu ste nastavili. Niektoré prístroje majú aj displej.

Svetelná signalizácia

Drobnosť, ale užitočná. Upozorní, že sa žehliaca plocha nahriala na požadovanú teplotu. Najčastejšie pomocou svietiace diódy.

Zvislé naparovanie

Túto funkciu ocenia hlavne tí, ktorí nemajú priestor na žehlenie veľkých vecí, ako sú záclony alebo napríklad závesy. Vďaka tejto funkcii upravíte závesy, záclony a dokonca aj večerné šaty priamo na ramienku. Nie je teda nutné ich dávať dole. Podstatou je, že žehličkou pohybujeme niekoľko centimetrov od tkaniny tak, aby ju narovnala, ale pritom nespálila.

Kropenie

Možno nečakanú funkciou je kropenia. Hoci sme si povedali, že s naparovacími žehličkami táto funkcia nie je potreba, tak úplne pravda to nie je. Ak máte bielizeň veľa pokrčenú, ľahko ho vďaka tejto funkcii pokropíte a stane sa tak poddajnejšími.

Automatické nastavenie teploty podľa typu látky

Zdá sa to ako Sci-fi? Nie je tomu tak! Niektoré žehličky od Philipsu disponujú technológiou rozpoznania typu tkaniny. Vďaka tomu je schopná prispôsobiť teplotu konkrétne tkanine a vy môžete žehliť bez obáv a spáleného oblečenie. Aspoň taká je teória. Podľa dostupných informácií od dlhodobých užívateľov sa zdá, že funguje pomerne spoľahlivo, ale rozhodne nie na 100%. Takže trocha pozornosti je na mieste a nespoliehajte len na techniku. Aj keď je veľmi pokročilá.

Cenové relácie

Po prečítaní predchádzajúcich informácií si možno nie ste istí, koľko je nutné investovať. Záleží to na tom, čo od svojho nákupu očakávate. Najlacnejšie sú cestovné žehličky, nasledované naparovacími. Na opačnom konci cenového spektra sú paro generátory a žehliace lisy. Okrem množstva funkcií je hlavným určovateľom ceny typ žehliacej plochy. Pre ľahšiu predstavu sme pripravili tri cenová rozmedzie:

 • do 40 €
 • do 150 €
 • nad 150 €

Lacné žehličky

Dá sa bez obáv zaobstarať naparovaciu žehličku, ktorá disponuje slušným výkonom. Pochopiteľne môžete najskôr zabudnúť na špičkové materiály pre žehliacu plochu alebo širokú ponuku dodatočných funkcií. Parný výkon tiež pravdepodobne nebude nijako excelentné. Ale to nič nemení na tom, že takýto prístroj vie všetko, čo k životu potrebujete.

Zlatá stredná cesta

V rozmedzí medzi 40 a 150 € už idú kúpiť naozaj výborné parné žehličky, ktoré sú nabité funkciami a majú moderný žehliacej plochy. U horné hranica tohto intervalu ide zaobstarať aj základný parný generátor. Proste ak máte trochu peňazí navyše a chcete si žehlenie uľahčiť a spríjemniť, táto kategória pre vás bude tá pravá.

Luxusné žehlenie

Po prekročení 150 euro sa dostávame do žehliaceho neba. Kvalitný parný generátor nie je problém zaobstarať medzi 180 – 250 €, žehliacie lis príde ešte na o niečo vyššie. Okrem fanúšikov môžeme produkty z tejto kategórie odporučiť ľuďom, ktorí toho musí vyžehliť naozaj veľa. Môžu tak dosiahnuť na veľkú úsporu času oproti klasickému žehlenie. Pre väčšinu užívateľov, ale budú produkty v tejto cenovej úrovni zbytočne drahé a vystačí si s lacnejším variantou.

Ako vyčistiť pripálenú žehličku

Každému sa už niekedy stalo, že pripáliť žehličku. A ak nie, tak ho to určite ešte čaká. Preto si uvedieme príklad, ako sa tohto nadelenie zbaviť.

Žehliacu dosku musíte nechať nahriať. Potom namočte plátenů handričku do octovej vody a poriadne vyžmýkajte. Ocot sa nesmie dostať do otvorov na žehliacej doske. Na pracovnú plochu si položte uterák a naň si rozprestrený handričku namočenú v octovej vode. Potom rozpálenú žehličkou prechádzajte cez handru.

Ako na správne žehlenie

Žehličku už máte, a aj keď ste určite v žehlenie kovania, iste nepohrdnete pár dobre mienky radami. Ako je totiž známe, človek sa učí stále.

 • Bielizeň si roztrieďte podľa materiálu. Každý totiž vyžaduje iný prístup a teplotu.
 • Základom úspechu je pohodlné miesto na žehlenie a niečo, čo vám túto ne moc obľúbenú činnosť spríjemnia. Trebárs hudba neba film v televízii.
 • Pri žehlení pohybujte prístrojom iba smery tam a späť.
 • Dôležitý je aj výber plochy, na ktoré budete žehliť. Ideálne je rovná a tvrdá plocha. Ak nemáte žehliacu dosku, môžete cez stôl neba kuchynskú linku dát deku a žehliť tam. Musíte dát pozor na to, aby bol podklad rovný a hladký, inak sa záhyby pri žehlení vytlačí na bielizeň.
 • Veľa pomáha aj to, že bielizeň predtým vyperiete na šetrnejšie program, nebo jej usušíte v susicke za pomocou programu na šetrné sušenie. Bielizeň je potom výrazne ľahšie vyžehliť. Prečítajte si aj rady na výber práčky a nákup najlepší sušičky bielizne.

Ako vyžehliť košeľu

Verte, že žehlenie košele nie je žiadna veda. Stačí, keď budete postupovať podľa nášho návodu:

 • Začínajte vždy u golierikom a od neho postupujte k manžetám.
 • Hneď v poradí sú rukávy, od ktorého postupujete ku klinu u ramenách.
 • Ako ďalšie vyžehlite chrbát, ale zvnútra košele.
 • Na koniec príde prednú časť, vždy jedna a potom druhá strana. Zakaždým si ju preložiť cez žehliacu dosku.
 • A teraz už s košeľou šup na ramienko, nech sa vám hneď nepokrčí.

Už ste počuli o žehličke v spreji? Že neviete, čo to je? Tieto výrobky obsahujú takzvaný ELASTIL, ktorý zabraňuje pokrčeniu bielizne a dodá im pružnosť. Zároveň môžu slúžiť na uľahčenie žehlenia. Ak je počas sušenia nastriekate na bielizeň, dôjde k neutralizácii elektrostatického náboja. To znamená, že až si oblečiete tričko, nebudú vám vstávať vlasy na hlave.

Symboly pre žehlenie

Máte na triku či košeľu symbol žehličky a neviete čo presne znamená? Pripravili sme prehľad žehliacich symbolov aj ich významu:

Takáto bielizeň sa nesmie vôbec žehliť. Mohlo by dôjsť k poškodeniu textilu.

 Žehlenie pri nízkej teplote, maximálne 110 ° C. Napríklad viskóza, lykra alebo hodvábu.

  Žehlenie pri nízkej teplote, maximálne 150 ° C. Často textil s prímesou polyesteru a vlny.

  Žehlenie pri nízkej teplote, maximálne 200 ° C. Typicky bavlnené a ľanové bielizeň.

1 komentár
 1. urcite stoji za to zvazit naparovaciu zehlicku orava ze 300 – takisto samocistiaca, teflonova vrstva na zehlenie, dobre sa drzi a lahko klze aj po vlne aj po satene a naparuje v horizontalnom aj vertikalnom smere

  Dajte nám odpoveď

  Čo vybrať
  Logo