Ako vyčistiť hliník

Hliník je špecifický materiál, pri ktorého čistenie je potrebné dodržiavať určité zásady. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o pomerne mäkký kov, je nutné si dávať pozor, aby ste povrch predmetu nepoškriabali a inak neodreli. Rozhodne teda pri starostlivosti o neho nepoužívajte drôtenky, oceľové kefy ani iné hrubé pomôcky.

Produkty, čo stojí za vyskúšanie

Čistenie kuchynského riadu z hliníka

Čo budete potrebovať:

 • bórax,
 • čpavok,
 • jedlú sódu,
 • mletú kriedu.

Teraz vám predstavíme niekoľko spôsobov čistenia, vďaka ktorým sa váš hliník bude blýskať čistotou. Prvou možnosťou je vytvorenie kašičky z bóraxu a čpavku. Druhou možnosťou je kašička z jedlej sódy, mleté kriedy a čpavku. Jednu alebo druhú pastu naneste pomocou handričky na povrch, ktorý chcete vyčistiť a začnite vykonávať krúživé pohyby. Potom celý povrch opláchnite vodou alebo utrite vlhkou utierkou.

Čistenie matných hliníkových nádob

Čo budete potrebovať:

 • jar,
 • lieh,
 • olivový olej.

Najskôr nádobu, ktorú chcete vyčistiť, umyte jarovou vodou. Do dostatočne veľkej misky alebo hrnca si pripravte čistiaci kúpeľ zmiešaním 500 ml liehu a 500 ml olivového oleja. Celú zmes dobre rozmiešajte vidličkou a vložte do nej daný predmet. V kúpeli ho nechajte ležať 30 mínu, potom ho vyberte a bežne umyte.

Ako na černenie hliníka

Čo budete potrebovať:

 • citrónovú šťavu.

Pripravte si dostatočne veľkú nádobu, v ktorej zmiešate 200 ml vody a 3 lyžice citrónovej šťavy. Do kúpeľe na 6 minút položte predmety, ktoré chcete vyčistiť. Ak čistíte väčšie predmet, je potrebné pripraviť toľko roztoku, aby ste do neho predmet bez problémov položili. Druhou možnosťou je do kúpeľa namočiť utierku a tou následne povrch čistiť. Všetko dočistíte suchou handričkou.

Čistenie hliníkových žalúzií

Interiérové ​​žalúzie je možné čistiť dvoma spôsobmi. Buď utierkou z mikrovlákna, alebo čistiacim kefou na žalúzie. Spôsob čistenia sa odvíja do šírky žalúzií. Platí totiž, že úzke žalúzie sa lepšie čistia utierkou než kefou, nakoľko pri čistení kefkou vás spomaľuje časté nasadzovanie na bočnej časti lamiel nachádzajúcich sa za silikónovými vodiacimi lankami.

Čistenie pomocou utierky z mikrovlákna

Čo budete potrebovať:

 • utierku z mikrovlákna,
 • alkoholový čistič v spreji na hladké povrchy a okná.

Spustite žalúzie dole a nastavte ich do zatvorenej polohy, teda že cez ne nevidíte von. Utierku vypláchajte v čistej vode a prechádzajte ňou celú plochu žalúzií. Utierku nezabudnite pravidelne mávať v čistej vode, aby ste si špinu po ploche zbytočne neroztírali. Po vyčistení tejto strany žalúzie preklopte a rovnakým spôsobom celú plochu utrite.

Po tomto obojstrannom čistení stiahnuté žalúzie uveďte do otvorenej polohy, na handričku nastriekajte alkoholový čistič v spreji na hladké povrchy a okná a každú lamelu utrite zvlášť. Lamelu držte v utierke medzi dvoma prstami. Postupuje od horných k spodným lamelám. Naopak by vám totiž prach a nečistoty padali na už vymiešané lamely. Žalúzie nechajte stiahnuté ešte ďalších 10 minút, aby dobre uschli.

Čistenie pomocou kefy na žalúzie

Čo budete potrebovať:

 • kefu na žalúzie,
 • univerzálny prostriedok pre hladké povrchy.

Kefa na žalúzie je špeciálny prostriedok, ktorý vyzerá ako kliešte s utierkami. Vďaka kliešťam vyčistíte viac lamiel naraz. Utierky sú prateľné, takže kliešte môžete bez obáv používať opakovane. Čistiť môžete na sucho (v prípade, že žalúzie udržujete pravidelne a jedná sa iba o zotretie prachu), ale aj na vlhko (odporúča sa pri údržbe po dlhšej dobe a pri usadené mastnote).

Pri mokrom čistení napustite kýblik teplou vodou, pridajte prípravok a kefu v ňom pravidelne pláchajte. Kliešťami stlačte lamely a ťahom zľava doprava čistite. Dávajte však pozor, aby ste prudkým pohybom neroztrhli bočné vodiace struny, polohovacie povrázky a vyťahovacie pásky. Čistenie vykonávajte tak dlho, kým nie sú žalúzie čisté.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo