Čistý a vyleštený sprchovací kút je drahokamom každej kúpeľne. Udržať ho v čistote, zvlášť ak máte doma tvrdú vodu, je ale ťažké. Ako jednoducho odstrániť vodný kameň, zaschnuté kvapky, plesne a ďalšie nečistoty zo všetkých častí sprchovacieho kúta, vám poradíme v nasledujúcom článku. Budete k tomu potrebovať trochu času a suroviny bežne dostupné v každej domácnosti.
Čistenie sprchovacieho kúta citrónom a / alebo octom
Jedným z najjednoduchších a pritom vysoko účinných postupov na odstránenie zaschnutých kvapiek a vodného kameňa z dlaždičiek i dverí sprchovacieho kúta je použitie citróna a / alebo klasického octa. Na chúlostivé povrchy použite radšej samostatnú citrónovú šťavu, na ostatné povrchy je vhodné použiť ocot (a to buď zriedený, neriedený alebo v kombinácii s citrónovou šťavou).
Ak je váš sprchovací kút výrazne zanedbaný, jednoznačne odporúčame použiť neriedený a zahriaty ocot (ocot nesmie byť horúci – musíte v ňom udržať prst).
Ocot ani iné kyseliny ale nepoužívajte na chrómované a ďalšie chúlostivé povrchy!
- Do rozprašovača vytlačte šťavu z niekoľkých citrónov (prípadne nalejte riedený alebo zahriaty neriedený ocot). Šťavu môžete napoly zriediť vodou.
- Obsah rozprašovača rovnomerne nastriekajte na všetky znečistené miesta a nechajte pôsobiť (cca 15 min). Kyselina sa postará ako o odstránenie zaschnutých kvapiek, tak aj o starý vodný kameň, mydlové škvrny, plesne, hrdzu, žltej škvrny a baktérie.
- Potom sprchovací kút opláchnite horúcou vodou a vytrite dosucha.
Čistenie sprchovacieho kúta jedlou sódou, horúcou vodou a octom
Podobne sa osvedčila tiež kašička z jedlej sódy, horúcej vody a octa. Táto zmes je ideálna pre čistenie zaschnutých kvapiek na skle a obkladačkách sprchovacieho kúta.
Do rozprašovača nalejte zmes jednej lyžice jedlej sódy, 1 dcl octu a horúcej vody. Nastriekajte na postihnuté miesta a nechajte asi 15 minút pôsobiť.
Opláchnite horúcou vodou a vytrite dosucha.
Na menej znečistené miesta vám postačí rozrezať citrón, nasypať na neho prášok do pečiva a vyleštiť ním znečistené miesta.
Čistenie zanesených škár sprchového kúta práškom do pečiva alebo jedlou sódou a saponátom
Problematické miesta, ktorými sú najmä okraje sprchy a škáry medzi kachličkami sa veľmi rýchlo zanáša. K ich čisteniu môžete použiť kašičku z prášku do pečiva s vodou alebo zmes jedlej sódy a bežného saponátu.
- Zmiešajte niekoľko lyžíc prášku do pečiva s vodou tak, aby vznikla hustejšia kaša. Použiť môžete tiež jedlú sódu a bežný saponát.
- Pastu naneste do škár a nechajte asi 15 minút pôsobiť. Pre zvýšenie účinku odporúčame použiť mäkkú kefku alebo drsnou stranu klasické hubky na riad.
- Nakoniec sprchovací kút opláchnite teplou vodou a vytrite dosucha.
Čistenie zanesených kohútikov zubnou pastou
Na odstránenie usadenín zo zanesených kohútikov nielen v sprchovacom kúte sa hodí stará zubná kefka a bežná zubná pasta.
Tento postup však nesmiete používať na zlaté či mosadzné povrchy!
- Na zubnú kefku naneste zubnú pastu a vydrhnite ním páky a ostatné zanesená miesta.
- Opláchnite horúcou vodou a vyleštite dosucha.
Čistenie závesu sprchového kúta octom
Ak je váš sprchovací kút vybavený závesom namiesto dverí, vedzte, že je ideálnym miestom pre rast plesní a množenie baktérií, a zaslúži si teda vašu pravidelnú starostlivosť. Špinu a fľaky zo závesu odstránite ľahko pomocou bežného octa.
- Záves vložte spolu so starými froté uteráky do práčky a namiesto bežného pracieho prostriedku do práčky nalejte asi 2 dcl octa. Staré froté uteráky svojím hrubým povrchom pomôžu odstrániť nečistoty zo závesu.
- Záves aj s uteráky operte na najšetrnejší program.
Tip: Sprchovací kút umývajte vždy po sprchovaní, keď sú všetky povrchy naparené, a špinu tak možno ľahšie odstrániť.
Ako predchádzať tvorbe kvapiek v sprchovacom kúte
Ideálne čistenie je také, ku ktorému ani nemusí dôjsť. Ako teda predchádzať vzniku nevzhľadných kvapiek a usadenín v sprchovacom kúte? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám môžu výrazne pomôcť.
- Jednou z možností je nákup vzorovaných či pieskovaných motívov kachličiek aj ostatných povrchov sprchovacieho kúta. Zaschnuté kvapky aj vodný kameň na nich budú menej viditeľné.
- Po každom sprchovaní môžete použiť stierku, vďaka ktorej kvapky zotrite skôr, než stačí zaschnúť.
- Za tvorbu kvapiek a usadenín zvyčajne môže príliš tvrdá voda. Ak je to aj váš prípad, môžete zauvažovať nad nákupom špeciálneho filtra na začiatok vodovodného poriadku. Tieto zmäkčovača vody ochráni pred vodným kameňom nielen váš sprchovací kút, ale aj rýchlovarnú kanvicu a ďalšie domáce spotrebiče. Investície sa teda môže skutočne vyplatiť.
- Poslednou možnosťou je zakúpenie špeciálneho prípravku (odporúčame napr. Ravak AntiCalc Conditioner), ktorý pred sprchovaním natrite na sklo a dlaždičky, a vytvoríte tak tzv. Anticalcovou vrstvu. Tieto prípravky odpudzujú vodu, vďaka čomu sa kvapky na povrchu nezachytí. Sprchovací kút si takto môžete nechať ošetriť aj u väčšiny výrobcov kúpeľní. Náter sa vykonáva približne raz za pol roka.
Prípravky, ktoré stoja za vyskúšanie
Okrem vyššie uvedených rád môžete využiť aj niektorý zo špeciálnych chemických čističov sprchovacích kútov, ktoré sú bežne k dostaniu. Na odstránenie hrdze a vodného kameňa odporúčame tieto vysoko účinné prípravky:
- Pulirapid prípravok na hrdzu a vodný kameň,
- Nano Efekt čistič kúpeľňa odstráni usadeniny hrdzu a vodný kameň,
- Fixinela na hrdzu a vodný kameň,
- Ringo Natur prírodný octový čistič,
- Cillit Bang Spray univerzálny.
Vyštudoval som filozofiu a bohemistiku na Palackého Univerzite (Česko), to mi pomohlo vylepšiť už tak dobré kritické myslenie, rozšíriť si obzory a vybrúsiť písaný prejav. Živím sa ako grafik a píšem texty pre veľa českých magazínov. Vo voľnom čase som obyčajne na treku v prírode – aj v daždi, hmle a snehu. Skvele sa vyznám v modernom, ľahkom a komfortným outdoor vybavenie. Okrem toho perfektne rozumiem moderným technológiám, vybavenie domácnosti, zdravému životnému štýlu a veciam pre domácich majstrov. Sám si kupujem málo vecí, ktoré musia perfektne plniť svoj účel a byť maximálne kvalitné.