Aký spaľovač tuku

Iste to pozná každý z nás, či už je plavková sezóna v plnom prúde, alebo je tesne po Vianociach, všetci by chceli vyzerať čo najlepšie v čo najkratšej možnej dobe. Na internete nás mnohokrát lákajú reklamy poukazujúce na rôzne produkty, ktoré nechajú vaše kilá čarovne zmiznúť. Ale ako je to s nimi naozaj? Skutočne vás zbaví tuku samé od seba? Poďte s nami nahliadnuť pod viečka spaľovačov a dozviete sa ako je to s týmito zázraky v fľaštičkách naozaj.

Recenzie spaľovačov tuku

Hneď na úvod by sme chceli podotknúť, že žiadny z testov ani na ten najlepší spaľovače tukov nebude fungovať bez vášho pričinenia. Akékoľvek odbornej recenzie spaľovače tukov predpokladajú, že idú ruka v ruke s pohybom, a to isté predpokladáme aj my.

U daných produktov sme sa pozerali hlavne na formu, zloženie a užívanie v tréningový aj kľudový deň. Vo všeobecnej časti poradca sme sa potom zamerali na ďalšie dostupné formy, odporúčané dávkovanie aj podporujúce účinky jednotlivých látok. Zistili sme napríklad, že sa môžete vydať aj prírodnou cestou, ale aj to, že nič nepôjde bez správneho jedálnička a primeraného pohybu.

Ladylab Fat killer

Formakapsule
Užívanie v tréningový deň1 kapsula 15 minút pred plánovaným výkonom
Užívanie mimo tréning1 kapsula ráno
Dostupné balenie60, 120 kapsúl

Zloženie: Guarana, kofeín, extrakt zo zeleného čaju, L-karnitín, čierne korenie, synefrín, chróm, stearan horečnatý a želatínová kapsula

Ladylab, ako už názov vypovedá, sa orientuje hlavne na nežné pohlavie a v tomto svete patrí k najlepším spalovačům tuku pre ženy, ktorým ponúka široké spektrum doplnkov napomáhajúcim k chudnutiu, regenerácii, odvodnenie i detoxikácii tela. Výrobca jednoducho vie, čo ženy požadujú.

Fat killer pozostáva najmä z L-karnitínu, guarany a prírodných polyfenolov bežne sa vyskytujúcich napríklad v kakau, orechoch, ovocí či zelenine.

Kombinácia vyššie uvedených látok mobilizuje tukové zásoby a všetka energia je brána práve z nich. Navyše by sa malo naštartovať rýchlejšie spaľovanie týchto nežiaducich tukov.

Fat killer patrí medzi stimulanty, čo znamená, že je vhodné ho prehltnúť aspoň 30 minút pred plánovaným cvičením. To vám umožní podať vyšší fyzický výkon a cvičenia vykonávať efektívnejšie, rýchlejšie a s kvalitným výsledkom, ktoré bude viditeľný už po niekoľkých týždňoch, pretože vaše výdrž bude dlhšia.

Vyhnúť by ste sa mu však mali, ak trpíte citlivosťou na kofeín. Ďalej nie je vhodný pre kardiakov a pre osoby s vysokým krvným tlakom – najmä práve kvôli vysokému obsahu kofeínu (124 mg v jednej kapsuli). Siahať by po ňom nemali ani tehotné a dojčiace ženy či mladiství do 18 rokov.

 • prijateľná možnosť väčšieho a lacnejšieho balenie
 • využitie prírodných látok
 • rýchly nástup účinku
 • širokospektrálne zastúpenie produktov na e-shope výrobcu
 • môže sa vyskytnúť ľahké pálenie záhy
Zistiť cenu

Nutrend Carnitine 100 000

Formatekutá
Užívanie v tréningový deň10 ml 30 minút pred výkonom
Užívanie mimo tréning10 ml 30 minút pred raňajkami
Dostupné balenie1 000 ml (citrón, pomaranč, višňa)

Zloženie: L-karnitín, kyselina citrónová, kyselina jablčná, konzervant sorban draselný, benzoan sodný, D-pantothenát vápanatý (vitamín B5), pyridoxín hydrochlorid (vitamín B6), sladidlá acesulfam K a sukralóza, sladidlo sterol – glykozidy

Ak siahnete po lieku Carnitine 100 000, potom si kupujete produkt s najvyšším obsahom karnitínu, aký je na našom trhu dostupný. Karnitín ako taký je najviac vyhľadávanou zložkou najmä pri dodržiavaní redukčných diét, ale siahajú po ňom aj ľudia psychicky vyčerpaní a unavení. Jedná sa o telu vlastnú látku, ktorá keď v organizme chýba, potom sa prejavuje práve únavou, podráždenosťou či náladovosťou.

Nikdy však neprekračujte odporúčané denné množstvo, ktoré nie je viac ako 10 ml – môžete si ich dopriať buď ráno na lačný žalúdok, alebo 30 minút pred tréningom – potom by ste počas tréningu mali pociťovať menšiu únavu a vaše svaly by mali byť „naštartovaní“ k lepším výkonom . V uvedenom balenia je 100 dávok, ktoré vám vydržia presne 100 dní pri pravidelnom užívaní.

Vybrať si môžete z troch príchutí, a to citrón, pomaranč a višňa, všetky balenia sú však bez cukru s pridanými vitamínmi B5 a B6, ktoré prispievajú k zmierneniu únavy aj k napomáhaniu správneho fungovania metabolizmu.

Majte však na mysli, že ani tento liek nenahrádza pestrú stravu, nie je určený pre deti ani tehotné a dojčiace ženy.

 • rýchly nástup účinku
 • väčšia výdrž počas tréningu
 • nevýhoda veľkého balenie z hľadiska skladovania
 • náchylnejším jedincom môže spôsobiť zažívacie problémy
Zistiť cenu

GymBeam Nero

Formakapsule
Užívanie v tréningový deň2 kapsule ráno na lačno a 2 kapsule pred hlavným jedlom
Užívanie mimo tréning2 kapsule ráno na lačno a 2 kapsule pred hlavným jedlom
Dostupné balenie120 kapsúl

Zloženie: Extrakt zo zelenej kávy, kofeín, L-karnitín, maltodextrín, extrakt zo zeleného čaju, bromelín, extrakt z bieleho čaju, extrakt z čierneho čaju, oxid kremičitý, fosforečnan vápenatý, želatína

Komplexný spaľovač GymBeam Nero má rýchly nástup účinku a navyše sľubuje kontrolu chuti do jedla, zlepšenie metabolizmu a efektívnejšie spaľovanie kalórií.

Výrobcovia stavili na prírodné produkty v podobe kofeínu a extraktov z bieleho, zeleného i čierneho čaju a zelenej kávy. V správnom pomere sú tieto látky schopné zrýchľovať metabolizmus, podporovať spaľovanie tukov a dodať telu potrebnú energiu.

Tento produkt je doporučované brať kontinuálne, rozdelenie medzi tréningovým a netréninkovým dňom výrobca neuvádza. Hoci je doporučované užívať dve kapsule ráno a dve kapsule pred hlavným jedlom, odporučili by sme Vám sa na dávkovanie pozrieť podrobnejšie s ohľadom na vašu telesnú konštrukciu – keďže je známe, že tento produkt je vhodný ako pre ženy, tak mužov.

GymBeam patrí medzi termogénné produkty, a preto by ste už aj pri ľahkom tréningu mali pociťovať väčší potenie. To poukazuje na premenu tukov na energiu. Avšak aj tu platí, že výrobok neslúži ako náhrada pestrej stravy, a pretože obsahuje vysoký podiel kofeínu, jeho užívanie by mali zvážiť ľudia s vysokým krvným tlakom.

 • veľmi dobrý pomer cena / kvalita
 • nezaťažuje organizmus ako iné chemické spaľovače
 • dlhší interval k viditeľným výsledkom
Zistiť cenu

Grenade Black Ops

Formakapsule
Užívanie v tréningový deň1 tableta na lačno, 1 tableta pred tréningom
Užívanie mimo tréning1 tableta na lačno, 1 tableta pred tréningom
Dostupné balenie4, 44 alebo 100 kapsúl

Zloženie: Niacín, vitamín B6, chróm, kofeín, taurín, kajenské korenie, cholín, extrakt zo zeleného čaju, extrakt z pravého kávovníka

Firmu Grenade sídliaca na slovenskom trhu od roku 2010 si iste zamilujú všetci športovci, ktorí majú zostavený náročný cvičiaci plán. Samotné dizajnové balenie lahodia oku každému zákazníkovi hľadiaceho nielen na kvalitu.

Tento stimulant bol vyrobený predovšetkým pre mužov, ktorí preferujú rýchly nástup účinku a silný stimulačný efekt, čo ocenia hlavne pri vysoko intenzívnom intervalovom tréningu.

Black Ops presne vie kedy a kde najviac „nakopnúť“, pomáha spaľovať veľké množstvo tuku a všetku vydobytú energiu smeruje na dlhšiu tréningovú výdrž.

Obsiahnuté látky v Black Ops fungujú nasledovne – najprv nastúpi na rad kofeín, aby mobilizoval tuk v bunkách, zelený čaj sa postará o rýchlejší metabolizmus a oxidáciu tukov, s ktorou mu pomáha kajenské korenie. Extrakt z kakaa rozširuje cievy, pomáha ako „nakopávač“ a spracováva uvoľnené tuky.

Pokiaľ s prípravkom ešte len začínate, užívajte jednu tabletu po dobu siedmich dní. Nasledujúci týždeň (ak ste bez známok vedľajších účinkov) sa začnite držať odporúčaného dávkovania, ale nikdy neprekračujte užívania dvoch tabliet denne.

Keďže je tento spaľovač tuku silný sám o sebe, neodporúča sa pri jeho užívaní kombinácie s ďalšími stimulanty, a ak sa u vás objavia niektoré z negatívnych príznakov ako závrate, nespavosť, tras, búšenie srdca alebo bolesti hlavy, potom ho radšej vysaďte.

 • silný stimulant pre vrcholový tréning
 • zameraný hlavne na mužov
 • možný výskyt negatívnych účinkov
Zistiť cenu

Nutrex Lipo 6 black

Formakapsule
Užívanie v tréningový deň1 kapsula ráno, 1 kapsula popoludní
Užívanie mimo tréning1 kapsula ráno, 1 kapsula 3 minúty pred cvičením
Dostupné balenie30 kapsúl

Zloženie: Kofeín, citrus aurantinum, Coleus forskohlii, čierne korenie, extrakt z kakaovníka

Americká spoločnosť Nutrex, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou podporujúcich suplementov, bola založená v roku 2002 v Spojených štátoch amerických.

Viac ako o tablety sa jedná skôr o formu tekutých kapsúl, ktoré zaručujú rýchlu absorpciu obsiahnutých látok.

Látky, ktoré sú obsiahnuté v jednej dennej dávke (2 kapsliach) sú zastúpené najmä kofeínom, ktoré športovcom pomáha koncentrovať sa na tréning a odďaľuje únavu, citrus autantinum sa postará o lepšie spaľovanie tukov, coleus forskohlii maximalizuje termogénny efekt, čierne korenie zlepšuje absorpciu a extrakt z kakaa pomáha s ešte lepším trávením sacharidov a tukov.

Hoci v Amerike platí Nutrex Lipo za jeden z naj spaľovačov tukov na tamojšom trhu, u nás taký výrobok originálne nezoženiete. Normy Európskej únie ho značne obmedzujú, a preto ak stojíte o skutočnú nefalšovanú kvalitu, budete sa musieť pozrieť na zámorské webové stránky. Ak po takejto možnosti naozaj siahnete, majte sa na pozore, aby ste dodržiavali tiež originálne dávkovanie – 1 tabletu ráno a 1 tabletu popoludní (maximálne však 6 hodín pred plánovaným spánkom). Toto dávkovanie dvoch tabliet denne je však určené pre vrcholových športovcov, bežným užívateľom (teda tým, ktorí posilňovňu navštevujú maximálne trikrát týždenne) postačí 1 tableta denne.

Keďže je však u nás pomerne odlišný, čo sa zloženie týka, zvýšilo sa aj jeho dávkovanie v európskych krajinách na 2 tablety denne. Aj tak vám určite pomôže s redukciou telesného tuku pri pravidelnom cvičení. Či už si však zaobstaráte americký originál, alebo evropksou verziu, nezabudnite na to, že pri užívaní tohto lieku je nutné dodržiavať určitý cyklus užívania, a to 8 týždňov užívania a 4 týždne prestávky.

 • jeden z najúčinnejších prostriedkov na americkom trhu
 • malé balenie
 • dvojaké zloženie výrobku
Zistiť cenu

Druhy spaľovačov

Na trhu sa môžete stretnúť s rôznymi typmi spaľovačov.

Komplexné vs. jednozložkové

Komplexné spaľovače tukov obsahujú niekoľko druhov látok a v spojení s inými látkami majú synergické účinky (vďaka ktorým sa ich efekt zvyšuje).

Jednozložkové nie sú zložené z viac ako jednej látky. Istou výhodou tak je, že si vyberiete iba tie látky, ktoré skutočne chcete a môžete ich medzi sebou kombinovať podľa potreby. Kombinácia komplexných produktov sa výrazne neodporúča.

Práškové vs. tabletové vs. tekuté

Práškové možno užiť kdekoľvek, avšak ich pomer a dávkovanie si musíte postrážiť sami. Výrobcovia tabletových spaľovačov mysleli na dávkovanie za vás, a preto stačí, keď ich budete užívať podľa príbalového letáku.

Tekuté existujú v rôznych príchutiach aj rôznych veľkostiach, ale práve u nich by ste mali byť s dávkovaním najviac opatrní.

Termogénné vs. netermogenné

Termogénný spaľovač zvyšuje teplotu organizmu, tým sa rýchlejšie spotrebuje energie a k spaľovaniu podkožného tuku dochádza rýchlejšie. Patrí medzi komplexné a väčšinou obsahujú kombináciu kofeínu, synefrínu a extraktu zo zeleného čaju.

Netermogenné produkty sú síce menej účinné ako ich predchádzajúce kolegovia, avšak ich účinnosť je ďaleko dlhšia, čo ocenia iste všetci športovci s rozloženým tréningom po celý deň. Tieto produkty môžete nájsť tak v jednozložkovom, tak i komplexným prevedení.

Všeobecne platí, že pre ľahkú aeróbnu aktivitu by ste mali zvoliť netermogenné, vďaka ktorým sa budete cítiť svieži a energickí. Na druhú stranu, ak preferujete intenzívne tréningy, vyberte termogénny spaľovač, ktorý sa dá použiť aj ako „nakopávač“ pred tréningom.

Kedy a ako spaľovače používať

 • Ideálne 30-60 minút pred cvičením,
 • nikdy nie pred spánkom (nemuseli by ste zaspať),
 • NIKDY na lačný žalúdok (látky v nich obsiahnuté často dráždi žalúdočnú stenu),
 • nezabúdajte na kombináciu so zdravú stravu a pravidelným pohybom.

Samotné dávkovanie

 • Pre začiatočníkov je pomerne ťažké stanoviť si ideálnu dávku,
 • vždy sa radšej spýtajte kvalifikovaného trénera alebo si podrobne prečítajte písomné informácie,
 • nepozerajte sa na cenu, ale na recenzie, kvalitu a dajte na rady skúsených odborníkov.

Ako fungujú spaľovače tukov

Nezabúdajte na to, že spaľovač je len doplnkom a nie základom k zdravému chudnutiu. Preto by ste sa mali zamerať hlavne na svoj jedálniček, obmedziť príjem kalórií a zaradiť do stravy dostatok bielkovín i vlákniny a hlavne sa musíte začať venovať pravidelnému cvičeniu.

Že to nie je to, čo ste čakali? Možno si tiež kladiete otázku, k čomu si teda spaľovač vôbec kupovať, lenže ono to bez úpravy jedálnička a pravidelného pohybu nepôjde. Spaľovače vám len pomôžu navýšiť spálené množstvo kalórií – tuky sa vám jednoducho a rýchlejšie premení na energiu.

Spaľovače tukov sú väčšinou účinné, ak je kombinujete so zdravým životným štýlom. Ak však hľadáte nočné spaľovače tukov, ktoré fungujú, najskôr sa nedohľadáme.

Základné látky, ktoré spaľovače tukov obsahujú

CLA

 • Kyselina linolová,
 • zabraňuje vstrebávaniu tukov z potravy,
 • vhodná pre dlhodobé používanie, trvá aj niekoľko týždňov, kým zaznamenáte účinok,
 • odporúčaná denná dávka: 3 200 – 6 400 mg.

HCA

 • Kyselina hydroxycitrónová,
 • zabraňuje premene sacharidov na tuky,
 • potláča chuť do jedla,
 • odporúčaná denná dávka: 500 mg.

Kapsaicín

 • Pomerne dobre známa látka najmä vďaka chilli papričkám,
 • využíva tuky ako okamžitý zdroj energie.

L – karnitín

 • Obsiahnutý najmä v hovädzom mäse a zverine (bohužiaľ len malé množstvo),
 • pôsobí ako okamžitý zdroj energie,
 • podporuje intenzívny telesný výkon,
 • zlepšuje kvalitu kostí, posilňuje imunitný systém,
 • odporúčaná denná dávka: 500 – 2 000 mg.

Kofeín

 • Najbežnejšia látka,
 • zvyšuje výdaj energie a zlepšuje výkonnosť,
 • pomáha využiť tuk ako zdroj energie,
 • nízka cena,
 • nepotláča chuť do jedla, ale stimuluje organizmus,
 • ideálne podávanie v tabletách,
 • odporúčaná denná dávka: 100 mg a viac.

Synefrín

 • Obsiahnutý hlavne v termogénnych spaľovačoch,
 • potláča chuť do jedla,
 • pozor na problémy s trávením pri jeho užívaní,
 • odporúčaná denná dávka: 10 – 30 mg.

Zelený čaj

 • Dokáže zvýšiť výdaj energie aj o 5%,
 • odporúčaná denná dávka: 500 mg.

Zelená káva

 • Obsahuje kyselinu chlorogenovú,
 • spaľuje tuky a znižuje krvný tlak,
 • odporúčaná denná dávka: 120 – 300 mg.

Prírodné spaľovače tukov

Garcinie kambodžská

 • Plody rastliny pôvodom zo Srí Lanky,
 • spomaľuje ukladanie tukov,
 • zároveň urýchľuje spaľovanie.

Guarana

 • Stimuluje pamäť a odstraňuje únavu,
 • podporuje metabolizmus tukov,
 • je dobrým prírodným spaľovačom, ktorý možno užívať pri vysokom krvnom tlaku.

Cholín bitrat

 • Podoba vitamínu B, ktorý odstraňuje bolesť svalov aj kĺbov.

Vyhnite sa spalovačům, ak

 • Trpíte ochorením srdca,
 • sa liečite s cukrovkou,
 • trpíte ochorením pečene.

V našom radcovi sme zdravotné problémy spojené s vedľajšími účinkami spaľovačov tukov chceli ponechať bokom, pretože nie sme zdravotný odborníci. Avšak stále by ste mali mať na mysli, že svoje telo povzbudzujete umelo vytvorenými látkami (ak nesiahnete po prírodnej forme), ktoré, či už chcete alebo nie, ovplyvňuje vaše telo.

Pri nesprávnom a dlhodobom užívaní sa však zvyšuje negatívny dopad na organizmus, či už je to zvýšenie krvného tlaku, ovplyvnenie pečeňových funkcií, náchylnosť žalúdočnej steny či problémy s erekcií u mužov.

Preto je dôležité, aby ste si vybrali šetrný spaľovač, ktorý bude schopný podporiť vaše výsledky, ale nezničí vaše telo.

Jedálniček podporujúci spaľovanie

Samozrejme nemôžete očakávať, že spaľovače urobia všetku prácu za vás a vy budete len sedieť na gauči a kŕmiť sa. Myslite na to, aby:

 • Z vášho jedálnička zmizlo množstvo sacharidov (sladkosti, ale aj nadmerné množstvo pečiva).
 • Ste jedli pravidelne (stačí aj malá desiata v podobe zeleniny alebo ovocia).
 • Ste nekonzumovali príliš tučného mäsa a údenín.
 • Zmizli instantné a konzervované potraviny (zdravých receptov je plný internet a domáce nátierka je hotová jedna dve).
 • Váš pitný režim bol dostačujúci (už staré porekadlo našich babičiek hovorí, že hlad je prezlečený smäd. Pitie by však malo byť rozvrstvenie do celého dňa v pravidelných dávkach, a čím viac sa blíži hodina spánku, tým menej by ste mali piť, pretože aj obličky potrebujú odpočívať).
 • Skúste zaradiť najmä čistú vodu a bylinkové čaje.
 • A hlavne, skúste sa zamyslieť nad tým, čo by vášmu telu mohlo schádzať. Určite tušíte, že máte vysoký príjem sladkostí, jete málo zeleniny alebo zanedbávate pitný režim. Nemusíte hneď začínať s drastickými diétami, pretože málokto je schopný ich držať naozaj dôsledne bez následného jo-jo efektu.

Alfu a omegu tvorí pohyb

Hoci sa náš článok zaoberá spaľovači tuku, samy od seba fungovať nebudú, pretože – kde je príjem, musí byť i výdaj. A to isté platí u kalórií. Produkty na spaľovanie tukov podporí len samotný spaľovací proces, ktorý sa v našom tele deje pri pohybe, to znamená, že čím viac budete cvičiť, tým viac spálite. Keď budete ležať pri televízii a pchať sa rezňom, len tým vyhodíte peniaze.

Preto sa v prvom rade zamyslite, aký druh športu by ste preferovali. Ak ste nikdy necvičili, potom môžete pre začiatok skúsiť prechádzky vo svižnejšom tempe a časom presedlať na beh. Ak nemáte radi posilňovacie aktivity a nedokážete si sami seba predstaviť v posilňovni, vyskúšajte napríklad jogu či dynamickejšie aerobic alebo plávanie.

V prípade, že sa zatiaľ necítite na žiadny zo športov, otvorte doma počítač a pozrite sa na kvalitné internetové videá – väčšinou trvajú 20-30 minút a tréner cvičí po celý čas s vami. Takže žiadne výhovorky a s chuťou do toho!

Dúfame, že sa nám podarilo zhrnúť všetky dôležité body a urobiť vám poriadok v tom, čo to sú spaľovače a ako naozaj fungujú, pretože sa okolo nich stále vyskytuje veľa mýtov. Rozhodne zabudnite na to, že by ste si večer vzali zázračnú kapsulu a ráno mali nakročené k vysnívanému six-packu.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo