Ako vybrať gramofón

Dávno už nie je pravda, že gramofón je vec, ktorá patrí do starého železa. Tento hudobný prehrávač zažíva veľký comeback! Či už si chcete užiť hudby z kvalitného, a hlavne fyzicky hmatateľného nosiča, alebo túžite znovu oprášiť zbierku starých vinylov, bez tohto špeciálneho prehrávača sa nezaobídete. Na trhu ich novo nájdete stovky a je celkom zložité sa v ponuke zorientovať. V čom sa gramofóny líšia a ako vybrať kvalitné gramofón? Oplatí sa investovať do nich stovky euro? A prečo je potrebné venovať vysokú pozornosť prenoske? Všetko sa dozviete v dnešnom článku.

Prečo mať gramofón doma

V minulom storočí snáď neexistovala domácnosť, v ktorej by ste nenašli gramofón. Ak ste si chceli vypočuť obľúbenú muziku v pohodlí domova, stačilo zaloviť v zbierke vinylov a už sa obývačkou vinul Elvis Presley alebo Vivaldiho sláčikový koncert. Postupne ale „nepraktické dosky“ vytlačila cédečka. A s nástupom internetu sa doba zmenila dočista. Youtube, Spotify a ďalšie platformy servírujú kvantá hudby do našich telefónov a notebookov ihneď, za minimálne peniaze a v perfektnej kvalite. A predsa si gramofóny zvládli znovu vydobyť svoje miesto na slnku. Ľudia totiž milujú retro, kvalitu a fyzické nosiče.

Ak ste sa tiež rozhodli, že si vychutnáte svojich obľúbených interpretov z vinylu a zaobstaráte si gramofón, budete si musieť niečo o týchto prístrojoch naštudovať. Pretože ponuka je naozaj široká, a navyše sú medzi jednotlivými gramofóny obrovské rozdiely. Inak bude voliť ten, kto si chce vypočuť jednu dosku mesačne, inak audiofil, ktorý si bez hudby nevie predstaviť jediný deň.

Recenzie gramofónov

Radi by ste zasa oprášili svoju zbierku vinylov, alebo chcete začať podporovať umelcov a počúvať opäť hudbu na fyzickom nosiči? Potom ste presne vy adeptom na obstaranie gramofónu. Ale aký gramofón vybrať? Ktoré sú najlepšie značky gramofónov? Aby sme vám uľahčili výber toho naj gramofónu, pripravili sme pre vás recenzie a porovnanie niektorých vybraných typov. V našej recenzii nájdete päticu modelov z rôznych cenových kategórií. Veríme, že zvoliť ten správny typ potom nebude tak zložité.

Sústredili sme sa na zástupcu pre domáce použitie. Gramofóny z dnešnej recenzie sa zmestia do sumy štyristo euro. Nájdete medzi nimi ako modely pre nenáročných poslucháčov, tak kvalitnejšie gramofóny určené pre vášnivých milovníkov hudby. Nezabúdajte však, že dobré gramofóny môžete kúpiť aj v bazáre. Jedine tam napríklad nájdete toľko obľúbené gramofóny Tesla, ktoré dodnes patria medzi špičkové kúsky.

Profesionálne gramofóny a gramofóny pre dýdžejing zahrnuté nie sú, pretože predpokladáme, že tí z vás, ktorí by si chceli niektorý z daných modelov zaobstarať, zabrúsi na špeciálne, odborné fóra. Ďalej tu nenájdete ani recenzie na gramofónové prenosky (vložky).

SENCOR STT 211U

Rýchlosť otáčok33/45/78
Náhonremienkový
Typ ramienkarovné
Typ ovládaniapoloautomatické (autostop)
Integrované reproduktoryáno
Predzosilňovačáno
Prenoskaelektromagnetická MM
USBáno
CD mechanikanie
FM rádioáno
Displejáno
Diaľkové ovládanieáno
Hmotnosť1,9 kg

Jeden z najlacnejších modelov, ktoré na našom trhu môžete zohnať, je gramofón Sencor STT 211U. Mimo prehrávania dosiek ponúka aj FM rádio a USB výstup pre flash disk alebo prepojenie s počítačom. Zvukovo však nečakajte žiadny zázrak.

Gramofón Sencor už na prvý pohľad pôsobí ľahko chatrne, čomu nenahráva ani jeho ľahká váha. Podľa zákazníckych recenzií vieme, že napríklad pri ovládaní pomocou tlačidiel sa celý prístroj pohne, čo určite nie je žiaduce. Gramofón má poloautomatické ovládanie. Prenoskové ramienko na dosku musíte nasadiť ručne, ale akonáhle nahrávka príde ku koncu, vďaka funkcii autostop sa otáčania dosky zastaví.

Je jasné, že u tak lacného modelu nemôžeme očakávať valnú kvalitu zvuku, ani komponentov. Ramienko je rovné, vyrobené z plastu, a výrobca ani neuvádza typ prenosky. Náhon gramofónu obstaráva remienok.

Súčasťou sú integrované reproduktory s výkonom 2x 5 W RMS, čo určite neuspokojí náročných poslucháčov, ba ani tie bežné. Dôrazne odporúčame dokúpiť kvalitnejšie repro, ktorého pripojenie našťastie model podporuje (pomocou konektora cinch). Jedine tak si budete môcť užiť dobrú muziku z vašich vinylov. Čo sa rýchlosti otáčok týka, môžete tu prehrávať aj staršie gramofónové dosky, pretože model podporuje aj rýchlosť 78 ot./min.

Ako väčšina lacnejších modelov aj Sencor ponúka USB slot a možnosť vloženia SD karty. Vďaka tomu môžete hudbu z gramofónových platní importovať do formátu MP3 a ďalej s ňou nakladať podľa uváženia (počúvať v aute, v telefóne alebo MP3 prehrávaču). Ak by vás omrzelo počúvanie vlastných nahrávok, môžete naladiť niektorú stanicu z FM rádia. Gramofón má tiež audio jack výstup, takže do neho môžete zapojiť slúchadlá.

Súčasťou gramofónu je samozrejme ochranný protiprachový plexi kryt a tiež ovládač, s ktorým si budete môcť dopriať pohodlné ovládanie. Celkovo sa ale jedná o veľmi lacný prístroj, ktorý uspokojí naozaj nenáročných poslucháčov. Pre časté hudobné zážitky s kvalitným zvukom určite odporúčame zainvestovať a zaobstarať kvalitnejšie gramofón.

  • lacný
  • USB port
  • FM rádio
  • prehrá i staré dosky
  • diaľkové ovládanie,
  • zlý zvuk
  • nekvalitné spracovanie, lacné materiály,
  • príliš ľahký, nestabilné
Zistiť cenu

Roadstar HIF-1899

Rýchlosť otáčok33/45/78
Náhonremienkový
Typ ramienkarovné
Typ ovládaniapoloautomatické (autostop)
Integrované reproduktoryáno
Predzosilňovačáno
Prenoskaintegrovaná
USBáno
CD mechanikaáno
FM rádioáno
Displejáno
Diaľkové ovládanieáno
Hmotnosť4,65 kg

Gramofón Roadstar HIF-1899 je typickým príkladom multifunkčného hudobného zariadenia, ktoré sa dá zohnať za ľudové peniaze. Je to vlastne také retro rádio s gramofónom s cd a prehrávačom na kazety. Zároveň s doskami si na ňom totiž môžete vypočuť hudbu z CD, a dokonca aj starých audiokaziet. Zapáči sa hlavne všetkým milovníkom starých čias, pretože dizajnovo kopíruje pôvodné hudobné prehrávače z 60. rokov.

Retro gramofón Roadstar preteká technikou a množstvom vychytávok, preto mu sadne na lep veľa nenáročných poslucháčov. Za pomerne nízku cenu totiž nezískate iba gramofón, ale možnosť prehrávania aj ďalších typov hudobných nahrávok. Samozrejme nechýba USB výstup a slot na SD kartu, takže môžete do MP3 formátu previesť nielen muziku z vinylov, ale aj CD, a dokonca audiokaziet, čo považujeme za veľké plus.

Bohužiaľ však tento model má aj veľa negatív. Predovšetkým ho vôbec nemôžeme odporučiť náročnejším poslucháčom. Zvuk z integrovaných reproduktorov je plochý a nevýrazný, najhoršie je však skutočnosť, že tento prístroj nepodporuje pripojenie externých reproduktorov. Ak by ste teda chceli zvuk vylepšiť vlastnými reprobedňami, nemáte šancu. Dobrému zvuku nenahráva ani rovné ramienko s integrovanou prenoskou, ktorú taktiež nemôžete vymeniť. Je možné, že časom bude vaše cenné dosky poškodzovať. Bohužiaľ tiež nikde nenájdete jack 3,5 mm ani iný port pre pripojenie slúchadiel.

Gramofón s CD prehrávačom je poloautomatický, s funkciou autostopy. Ovládanie uľahčuje diaľkový ovládač, na ktorom ale dosť nelogicky chýba ovládanie hlasitosti. Podľa užívateľských recenzií vieme, že prívodná šnúra je trochu krátka, čo môže komplikovať umiestnenie prístroja.

Čo určite poteší je krásny retro vzhľad, ktorý nebude robiť hanbu v žiadne starožitne ladené obývačke. Spracovanie je naozaj vkusné. Kombinácii čierneho a zlatého plastu s dreveným motívom hodnotíme veľmi pozitívne. Rovnako ako predchádzajúci model ponúka gramofón možnosť prehrávania aj starších dosiek. Disponuje rýchlosťou 33, 45 i 78 ot./min. Pokiaľ si teda chcete pustiť staré gramoplatne z čias vašich mladých rokov, a nie ste nároční na kvalitu zvuku, v tomto retro krásavci to pôjde jedna radosť.

  • retro dizajn
  • CD mechanika
  • možnosť prehrávanie audiokaziet
  • USB port a slot na SD kartu
  • FM rádio
  • prehrá i staré dosky
  • diaľkové ovládanie
  • nemožnosť pripojiť vlastné reproduktory
  • rovné ramienko s integrovanou prenoskou
  • plochý zvuk
  • nevhodné pre náročnejších užívateľov
Zistiť cenu

Sony PS-LX300USB

Rýchlosť otáčok33/45
Náhonremienkový
Typ ramienkarovné
Typ ovládaniapoloautomatické (autostop)
Integrované reproduktorynie
Predzosilňovačáno
Prenoskaelektromagnetická MM
USBáno
CD mechanikanie
FM rádioáno
Displejnie
Diaľkové ovládanienie
Hmotnosť3,3 kg

Model Sony PS-LX300USB už môžeme smelo zaradiť medzi strednú triedu, hoci je cena pomerne nízka. Jedná sa o samostatný gramofón bez zbytočných funkcií a množstva tlačidiel. Ponúka možnosť ripovanie skladieb a na svoju ľudovú cenu prekvapivo aj pekný, čistý zvuk.

Gramofón Sony PS-LX300USB momentálne patrí medzi najobľúbenejšie gramofóny na trhu vôbec, a nie je sa čomu diviť. Ako prístroj pôsobí celkom pevne, nevystraší poslucháčov priehrštím špeciálnych funkcií či ovládacích prvkov. Nenájdete na ňom ani displej alebo port na slúchadlá. Jediné, čo si tento gramofón zachoval je FM rádio a USB slot, takže môžete prevádzať záznam z gramoplatne do počítača a formátu MP3.

Narozdiel od predchádzajúcich modelov gramofón od Sony nemá integrované reproduktory, preto počítajte s ďalšou investíciou. Výhodou však je, že si môžete vybrať kvalitné repráky, ktoré budú zodpovedať vašim požiadavkám. Odporúčame ich zakúpiť s integrovaným zosilňovačom, alebo rovno zaobstarať samostatný zosilňovač, ktorý povýši celkový zvuk na vyšší stupeň. Káble od gramofónu zakončené konektorom cinch sú ale celkom krátke, tak je potrebné s tým pri nákupe počítať a prípadne zaobstarať predlžovačky.

Pretože sa ušetrilo na reproduktoroch, pýši sa tento model slušnou elektromagnetickú prenoskou typu MM, ktorá funguje obstojne. Ak by vám nevyhovovala, nie je problém ju vymeniť. Čo už nevymeníte je remienkový náhon, ale zdá sa, že na zvuku sa jeho existencie nejako zvlášť neprejavuje. Nevýhodou môže byť iba dvojaká rýchlosť otáčok – 33 a 45, takže na tomto zariadení neprehráte veľa staré dosky. Avšak tento problém majú takmer všetky lepšie gramofóny.

Hoci hovoríme o kvalitný značke Sony, tento model bol lacno vyrobený v Číne, čo ide vidieť aj na samotnom spracovanie a materiálu (lacný plast). Avšak v cene do 130 eur je to to najlepšie, čo môžete momentálne na trhu zohnať. Uspokojí každého priemerného poslucháča a pri vylepšení kvalitnom zosilňovačom a reprobedňami možno aj tie náročnejšie.

  • výborná cena
  • integrovaný predzosilňovač
  • USB port
  • FM rádio
  • možnosť výmeny prenosky
  • funkcie prevodu súborov na MP3
  • rovné ramienko
  • nie príliš kvalitný materiál
  • nemá jack 3,5 mm pre pripojenie slúchadiel
  • neponúka rýchlosť otáčok 78 / min. pre prehrávanie starých dosiek
Zistiť cenu

Lenco L-3808

Rýchlosť otáčok33/45
Náhonpriamy
Typ ramienkazahnuté
Typ ovládaniamanuálne
Integrované reproduktorynie
Predzosilňovačáno
Prenoskaelektromagnetická MM
USBáno
CD mechanikanie
FM rádionie
Displejnie
Diaľkové ovládanienie
Hmotnosť5,36 kg

S modelom od spoločnosti Lenco už sa pohybujeme v poloprofesionálnych vodách. Na prvý pohľad je gramofón Lenco L-3808 kvalitný, odolný prístroj s nádherným čistým dizajnom a veľmi dobrým technickým spracovaním. Srdce milovníkov kvalitnej hudby môžu začať plesať!

To, že máme, čo dočinenia s kvalitným kúskom nám prezradí už základné technikálie. Na rozdiel od vyššie spomínaných modelov má tento gramofón priamy náhon, vďaka ktorému minimálne kolísajú otáčky a zvuk je stabilný a čistý. Skvelú prácu s prehrávaním dosiek odvedie tiež zahnuté kovové ramienko s kvalitnou elektromagnetickou prenoskou. Ak by vám nevyhovovala, môžete ju vymeniť za kvalitnejšie model. Potom máte tiež možnosť nastaviť tlak prenosky na gramoplatne. Súčasťou gramofónu je aj priestor na umiestnenie náhradné prenosky a redukcia na malé dosky.

Krásny biely gramofón samozrejme nepreteká zbytočnými funkciami, ale nájdete v ňom USB port, ktorý umožňuje prevod zvuku z dosiek do mp3 formátu. Niekoho môže sklamať dvojaká možnosť rýchlosti otáčok – 33 a 45 ot./min., Takže veľmi staré dosky, ktoré potrebujú 78 ot./min. na ňom neprehráte.

Rovnako tak nemá tento model vstavané reproduktory, s čím sa na tejto úrovni počíta. Preto je treba k nemu zaobstarať i kvalitné reproboxy a ideálne tiež dobrý zosilňovač (pomocou výstupu na cinch). Výborný stereo predzosilňovač je súčasťou gramofónu.

Čo sa funkcií týka, chýba autostop, takže počítajte s plne manuálnym ovládaním. Tešiť sa však môžete na iné pokročilé funkcie. Gramofón disponuje funkciou anti-skating, ktorá obmedzuje vplyv odstredivej sily v hrotu ihly prenosky, čím rovnomerne rozkladá trecie silu a zamedzuje preskakovanie dosky. Ďalšou špecialitou je funkcia pitch control, ktorá plynulo upravuje rýchlosť otáčok na +/- 10%.

Našej recenzii neuniklo ani skvelé spracovanie celého modelu. Gramofón je stabilný, čomu prispievajú aj výškovo nastaviteľné nôžky, ktoré poskytujú doskám možnosť stopercentnú rovnováhy. Ľahko ho tak umiestnite na váš stolík pod gramofón. Použité materiály sú kvalitné, aj keď niektoré z odolného plastu. Poteší tiež kovový disk na dosky. Ochranné veko zakrýva celú dosku a môžete ho bez obáv priklopiť aj počas počúvania, čím znížite prašnosť.

Celkovo je jasné, ktorý gramofón je víťaz testu. Model Lenco L-3808 je perfektný gramofón v pomere cena / výkon a výbornou voľbou pre stredne náročných poslucháčov. Pri kvalitných reprobednách a dobrému zosilňovaču ponúkne naozaj skvelý zvuk, ktorý bude tešiť aj zarputilého hudobného znalca. Trúfame si tvrdiť, že s cenou do 200 eur je to najlepšie gramofón na trhu.

  • priamy náhon
  • skvelý zvuk
  • zahnuté prenoskové ramienko
  • možnosť vymeniť prenosku
  • integrovaný predzosilňovač
  • funkcie pitch control a antiskating
  • krásny dizajn
  • USB port
  • chýba autostop
  • neponúka rýchlosť otáčok 78 / min. pre prehrávanie starých dosiek
Zistiť cenu

Pro-Ject debut III

Rýchlosť otáčok33/45
Náhonremienkový
Typ ramienkarovné
Typ ovládaniamanuálne
Integrované reproduktorynie
Predzosilňovačnie
Prenoskaelektromagnetická MM
USBnie
CD mechanikanie
FM rádionie
Displejnie
Diaľkové ovládanienie
Hmotnosť5,1 kg

Gramofón Pro-Ject debut III patrí do kategórie tzv. Hi-Fi gramofónov, čo jasne hovorí, že nie je určený bežným a nenáročným poslucháčom, ktorí by pravdepodobne nedokázali doceniť jeho kvality. Je trochu škoda, že má remienkový pohon a rovné prenoskové ramienko, napriek tomu je ale, čo sa zvuku týka, jednoznačne najlepšie zo porovnávaných modelov. Nie je to asi ten najlepší gramofón na svete, ale naozaj sa vydaril.

Firma Pro-Ject je odberateľom gramofónov, ktoré vyrába česká spoločnosť SEV Litovel. Tá sa predtým venovala výrobe gramofónov Tesla, ktoré sú stále považované za jedny z najlepších českých gramofónov. Preto zabudnite na nekvalitnú Čínu, tu máte čo dočinenia so špičkovou stredoeurópskou výrobou. Gramofón je vylepšenou verziou klasického modelu Pro-Ject, pýši sa pevným akrylátovým tanierom s plstenou podložkou a kvalitným ramienkom s rubustním pántom s výbornými ložiskami.

Motor gramofónu je veľmi tichý a tlmený. Remienok poháňajúci tanier je vyrobený zo silikónu, mal by preto mať pomerne vysokú životnosť. Všetky nežiaduce rezonancie z prenosky sú prevedené do solídneho základneho ramienka a následne do tuhej a odolnej drevotrieskovej dosky, ktorá tvorí gramofónové šasi. Pre ešte lepší zvuk je možné vymeniť prenosku. Pýši sa stabilnými otáčkami a samozrejmosťou je aj možnosť navoliť si prítlak prenosky na platňu. Ovládanie gramofónu je plne manuálne.

Drevený gramofón Project Debut III neponúka žiadne rozšírenie typu USB portu, slotu na SD kartu alebo rádio. Dokonca nemá ani zabudovaný predzosilňovač. Je to čistý a jednoduchý prístroj, ktorý sa plne sústredí na kvalitu základných prvkov, ktoré sú potrebné pre skvelé fungovanie a výsledky klasického gramofónu. Jeho štýlový a krásny dizajn bude pastvou pre oči každému milovníkovi minimalizmu a čistých línií. Vyberať môžete medzi klasickou a elegantnou čiernou farbou alebo vkusnými farebnými variantmi.

Ak to s vinyly myslíte vážne a chcete prístroj, ktorý tu s vami bude dlhé roky, budete si musieť priplatiť. Tu za cenu necelých 300 eur získate základné gramofón, ku ktorému bude potreba dokúpiť gramofónový predzosilňovač a kvalitné reprobedne. Výsledná suma preto bude oveľa vyšší. Napriek tomu sa jedná o špičkový gramofón za dobrú cenu. Môžete sa tešiť na naozaj krištáľový zvuk, ktorý sa vyrovná aj omnoho drahším modelom. Navyše vás čaká skvelá česká kvalita, ktorá určite neurobí hanbu ani v porovnaní s dnes už nevyrábanými gramofóny Tesla.

  • Hi-Fi gramofón za dobrú cenu
  • krištáľovo čistý zvuk
  • možnosť výmeny prenosky
  • pevný gramofón z dreva
  • krásny a jednoduchý dizajn
  • nutné dokúpiť predzosilňovač
  • remienkový pohon
  • nemá USB port
  • neponúka rýchlosť otáčok 78 / min. pre prehrávanie starých dosiek
Zistiť cenu

Z čoho sa gramofón skladá?

Gramofóny nie sú práve najlacnejšie. Keď mu nechcete svoje kúpy ľutovať, dôrazne odporúčame najskôr sa v tomto odvetví trochu dovzdělat. Ale nemajte obavy, náš článok vám s tým pomôže! Kúpiť top gramofón práve pre vás preto nebude tak zložité. Poďme sa najskôr pozrieť, z čoho všetkého sa tento prístroj vlastne skladá.

Pre každý bežný gramofón:

  • je základom šasi (rám, telo), ktoré je vyrobené väčšinou z plastu alebo dreveného masívu.
  • V tele sa môže alebo nemusí skrývať integrovaný predzosilňovač, ktorý sa postará o dostatočne silný zvuk.
  • V prípade, že si zaobstaráte gramofón s predzosilňovačom, na jeho tele väčšinou nájdete množstvo ovládacích prvkov pre nastavenie hlasitosti a ďalších vlastností zvuku.
  • Ďalej sa vo vnútri tela nachádza elektromotor, ktorý sa stará o chod gramofónu a rotáciu gramofónových platní.
  • Aby našim vinylům nekolísali otáčky a tanier na dosky sa rovnomerne točil, majú gramofóny dva rôzne typy náhonov / pohonov – remienkový alebo priamy. Vo väčšine prípadov sa stretneme s prvým menovaným, preto môžeme na gramofóne vidieť remienok (pokiaľ nie je ukrytý pod šasi), ktorý je pripevnený k tanieru s podložkou.
  • Práve na tú pokladáme dosky.
  • Pre zvukový výstup potom využívame ramienko, na ktorom je pripevnená prenoska s ihlou.

To sú základné časti každého moderného gramofónu.

Ako gramofón funguje?

V skorších dobách existovali dnes už starožitné gramofóny s rúrou, a neskôr kufríkové gramofóny. Pri oboch mechanických prístrojov bolo treba točiť kľukou, aby vydávali zvuk. Zvukové kmity zo zanesených drážok v doske snímala ihla, ktorá toto chvenie prenášala do membrány. Tá sa rozkmitala a vydala zvuk, ktorý bol zosilnený rúrou.

Staré gramofóny na kľučku už sú dnes historickými kúsky. Dnešné elektrické gramofóny už fungujú trochu inak než staré gramofóny. Ihla je upevnená v prenoske, v ktorej sa mechanické kmity premieňajú na elektrické, ktoré sa ďalej zosilní v zosilňovačmi. Pre počuteľný zvuk sme vymenili rúru za reprobedne, a namiesto kľučky je súčasťou gramofónu motor, ktorý sa stará o točenie gramoplatne. Aj keď sa zdalo, že v 21. storočí nebude o tieto prístroje záujem, opak je pravdou a pribúda stále viac ľudí, ktorí si chcú užiť kvalitný zvuk z vinylu.

Typy gramofónov

Rozhodli ste sa, že si urobíte radosť gramofónom? Než zainvestujete do tohto prístroja, mali by ste si pár vecí premyslieť. Predovšetkým musíte vybrať správny typ.

Gramofóny rozdeľujeme do troch základných skupín, ktoré sa odlišujú ako kvalitou zvuku a prevedenia, tak cenovým rozpätím. Vybrať vhodný typ potom záleží na vašej finančnej situácii a tiež frekvencie prehrávanie. Všeobecne platí, že čím zložitejšie, funkciami bohatší a technickejší prístroj, tým menšie kvalitu od neho možno očakávať. Milovníci kvalitného zvuku si totiž radšej prikúpi reproduktory, zosilňovače a ďalšiu techniku ​​zvlášť. Pretože jedine tak docieli perfektného výsledku.

Na trhu sa môžete stretnúť s tromi základnými typmi:

  • Gramofón s reproduktormiodporúčame skôr pre nenáročných poslucháčov.
  • Hi-Fi gramofónvhodný pre náročných užívateľov, ktorí si radi doprajú muziku každý deň.
  • DJ gramofónprístroj pre profesionálne využitie.

Gramofón s reproduktormi

Veľká väčšina lacných gramofónov má zabudované reproduktory, alebo ich nájdete ako súčasť balenia. Výhodou týchto prístrojov je fakt, že nemusíte zdĺhavo vyberať a utrácať za nové repro. V zariadení často nájdete aj ďalšiu techniku ​​- vstavané FM rádio, prehrávač CD a audiokaziet, budík a displej. Bohužiaľ ale tiež nemôžete očakávať kvalitný zvuk. Tento typ gramofónov sa preto hodí hlavne pre nenáročných a bežné poslucháčov, ktorí si pustia dosku párkrát do mesiaca.

Hi-Fi gramofón

Tento typ už bude po chuti aj náročným hudobným poslucháčom. Od HiFi gramofónu môžete očakávať perfektnú kvalitu a dokonale čistý zvuk, ktorý poteší každého audiofila. Tieto prístroje delíme do ďalších dvoch podskupín, a to na Hi-Fi gramofón so zabudovaným predzosilňovačom s linkovými výstupmi a na zariadenie vybavené iba phono výstupy, ku ktorým je potrebné ďalšie techniku ​​dokúpiť.

Ak si vyberiete typ so zabudovaným predzosilňovačom, čaká na vás krásny prístroj atraktívneho dizajnu, ktorý poskytne čistý zvuk bez vibrácií. Tieto gramofóny sa pýši solídne a pevnou konštrukciou, ktorá zaisťuje skvelú stabilitu točícímu sa disku. Dôraz je kladený aj na kvalitné spracovanie ramienka. Celkovo býva tento typ gramofónu kvalitný po všetkých smeroch, pretože aj najmenší prešľap pri ktorejkoľvek súčiastky by sa nemilosrdne podpísal na skreslenie zvuku.

DJ gramofón

Posledným typom sú DJ gramofóny, ktoré určite nie sú vhodné na domáce používanie. Tieto modely sú určené profesionálnym dýdžejům, ktorí radi muziku skrečují a mixujú. Pokiaľ si budete chcieť DJ gramofón zaobstarať, na výber máte medzi klasickým analógovým DJ gramofónom alebo USB gramofónom. Druhý menovaný ponúka možnosť zvukovú stopu z vinylov digitalizovať a zaniesť do počítača, kde ju následne môžete všemožne mixovať.

Parametre, ktoré sa oplatí poznať

Vyzeralo to, že gramofóny a vinylové platne budeme vídať už len v múzeu alebo na babičkinej pôde. Ale pred pár rokmi nastal obrat. Všetko, čo je retro je dnes populárne a kvalitné. A zrejme aj s týmto trendom gramofóny znovu prenikajú do našich domácností. Navyše je vidno, že ľudia majú radi hmatateľné veci. A pustiť si muziku z obľúbeného „elpíčko“ je oveľa väčší zážitok, než rýchlo naklikať skladby vo Spotify. Ako ale zvoliť najlepší gramofón, ktorý vydrží a nebude ničiť vaše dosky?

Predzosilňovač

Dôležitým prvkom v gramofónu pre dobrý zážitok z prehrávanej muziky je predzosilňovač. Ten zaisťuje zosilnenie a úpravu signálu elektrických kmitov tak, aby bol výsledok dostatočne hlasný a silný. Problematika predzosilňovačov pre gramofóny je pomerne náročná, a preto sa jej nebudeme v tomto článku podrobne zaoberať.

V rámci predzosilňovačov môžeme rozdeliť gramofóny na dva typy:

  • Gramofón s integrovaným predzosilňovačom – lacnejší variant a taky praktickejšie možnosť pre všetkých, ktorí nepotrebujú zvuk všemožne upravovať. Stačí im, že nahrávka hrá dostatočne nahlas a v automatickom nastavení.
  • Gramofón bez predzosilovača – paradoxne drahšie prístroje, u ktorých počítajte s ďalšou investíciou. Ak gramofón nemá predzosilňovač, budete nútení dokúpiť externý phono predzosilňovač, poprípade zosilňovač pre gramofón, ktorý má toto zariadenie zabudované. Výsledkom ale bude perfektný zvuk, u ktorého môžete ľubovoľne a manuálne upravovať výšky, basy, stredy a ďalšie parametre. Tento gramofón je vhodný pre náročnejších užívateľov.

Aký je rozdiel medzi predzosilňovačom a zosilňovačom?

Aby sme sa dočkali krásneho zvukového výstupu, nie je možné, aby gramofón prehrával zvuk už z prvého výstupu. Preto je nutné zapojiť do gramofónu predzosilňovač, ktorý vylepší kvalitu signálu a nám dovolí zvukový signál ďalej upravovať. Bez predzosilňovača skrátka nie je možné gramofón využívať. Väčšina gramofónov, hlavne tých lacnejších (do 400 eur), má predzosilňovač integrovaný a nie je nutné ho dokupovať.

Aby ste mohli zvukový signál lepšie upravovať a zvyšovať jeho silu, je dobré zaobstarať si zosilňovač. S tým môžete podľa svojich preferencií upravovať basy, stredy, výšky a ďalšie vlastnosti zvuku.

Náhon

Ďalším z parametrov, na ktoré je vhodné sa pri výbere nového gramofónu zamerať, je náhon. Polopaticky povedané teda pohon a mechanizmus, ktorý uvádza dosku do otáčavého pohybu.

U gramofónov rozlišujeme dva základné typy:

  • Remienkový – modely s remienkovým náhonom majú na trhu najväčšie zastúpenie. Otáčanie taniera zaisťuje gumový alebo silikónový remienok a synchrónny motor. Ide o cenovo dostupnejšie riešenie, ktoré má však aj svoje nevýhody. Medzi najväčšie určite patrí kolísanie rýchlosti otáčok, a s tým súvisiace stabilita prehrávanie, ktorá negatívne ovplyvňuje zvuk dosky. U týchto modelov navyše môže dôjsť k opotrebovaniu remienkov a nutnosti výmeny za nový kus.
  • Priamy – síce drahšie, ale za to oveľa spoľahlivejšie, je gramofón s priamym náhonom, čiže direct drive. Funguje na princípe statora a rotora, ktorý sa nachádza na stredovej osi gramofónového taniera. Ten je poháňaný silným magnetom. O jeho konaní sa starajú kryštály, ktoré navyše zabraňujú kolísanie otáčok. Otáčky sú presne riadené, rýchlosť perfektne konštantná a zvuk špičkový. Tieto gramofóny uvítajú hlavne nároční poslucháči a DJs.

Prenoskové ramienko

Dôležitou súčasťou každého gramofónu je ramienko, na ktorom je umiestnená prenoska s ihlou.

Prenoskové ramienko môže byť dvojakého typu:

  • Rovné ramienko – stretneme sa s ním u lacnejších modelov. Rovné ramienko síce ľahšie kopíruje drážku prehrávanej dosky, ale zvukovo neponúka tak dobrú kvalitu ako ramienko zahnuté.
  • Zahnuté – lepšia gramofóny bývajú vybavené zahnutým ramienkom. To umožňuje lepšie nastavenie snímacieho uhla a presnejšie kopírovanie drážky vinylu. Výsledkom je lepší a kvalitnejší zvuk. Zahnuté ramienko je buď obyčajne prehnuté alebo má podobu písmena „S“.

Dobrá rada: Pre najlepšie výsledky je potrebné, aby bolo ramienko pevné a ľahké. Jedine tak nebude dochádzať k poškodeniu dosiek. Vyberajte najlepšie ramienka z karbónu alebo duralové a kompozitové trúbky.

Prenoska

Poslednou dôležitou súčiastkou, ktorú musíte pri výbere nového gramofónu brať do úvahy, je prenoska s ihlou. Toto drobučké zariadenie je umiestnené na konci ramien a stará sa o to, aby sa mechanické kmity z ihly premenili na kmity elektrické, ktoré potom putujú do predzosilňovača, a nakoniec cez reproduktory do našich uší. Prenoska má veľký vplyv na výslednú kvalitu zvuku, preto je potrebné venovať jej obzvlášť veľkú pozornosť. Gramofónové prenoske sa niekedy hovorí tiež gramofónová vložka.

Poznáme dva typy gramofónových prenosiek:

  • Piezoelektrická prenoska – lacnejšie z dvoch typov je prenoska piezoelektrická. Tento druh prenosky pracuje s frekvenciou zvuku v nepríliš veľkom rozsahu 50 až 10 000 Hz, čo spôsobuje horšiu kvalitu výsledného zvuku. Ďalšou nevýhodou je fakt, že tento druh prenosky pôsobí vyšším tlakom na prehrávanú gramoplatne, zvyšuje jej opotrebenie a znižuje tak životnosť vinylu. Piezoelektrická prenoska naviac u niektorých gramofónov býva pevne spojená s ramienkom (tento typ máva pomenovanie kryštálová alebo keramická prenoska). Ak by ste ju chceli vymeniť alebo vám doslúžila, budete spolu s ňou nútení zakúpiť aj nové ramienko.
  • Elektromagnetická prenoska – ak túžite po perfektnej zvukovej kvalite, stavte na elektromagnetickú prenosku. Je to síce trochu drahšie varianta, však čistota zvuku z vinylov sa s touto prenoskou vyrovná zvuku z CD. Tento typ prenosky už ponúka širší rozsah frekvencie zvuku, a to 20 až 20 000 Hz.

Rozlišujeme dva druhy. Elektromagnetickú prenosku MM s pohyblivým magnetom, ktorá je najrozšírenejšia, a menej používaný typ MC. Elektromagnetickú prenosku dokážu oceniť skutoční zvukoví nadšenci, pre priemerného používateľa môže byť zbytočnou investíciou. Avšak preukázateľne predlžuje životnosť gramofónových platní, ktoré nie sú lacnou záležitosťou, preto sa jej kúpa oplatí.

Dobrá rada: Ak vám nebude vyhovovať pôvodná gramofónová prenoska, nie je problém si dokúpiť inú. Najlacnejšie prenosky zaobstaráte okolo 50 euro, ale stretnete sa aj so špičkovými prenoskami s cenou vyše 400 eur. Dobré informácie získate aj z testov gramofónových prenosiek, ktoré nájdete na internete.

Gramofónové ihly

Ak máme hovoriť o ihlách do gramofónu, je samozrejme žiaduce, aby nepoškodzovali vinylovú platňu. Nekvalitné ihly môžu výrazne skrátiť životnosť vašich dosiek, a to pri dnešných cenách vinylov určite nikto nechce. Preto nie je zlým nápadom, keď si s gramofónom rovno zakúpite aj kvalitnú ihlu. Najlepšie materiál je určite diamant, ktorý býva brúsený sféricky alebo elipticky.

  • Sféricky brúsená ihla má hrot so zaguľatenou kónickou špičkou. Preto nie sú schopné dokonale zapadnúť do drážky dosky a výsledný zvuk bude menej detailné. Hodí sa pre bežné použitie.
  • Elipticky brúsená ihla dokonale kopíruje tvar drážky a zvládne reprodukovať aj jemnejšie zvuky a detaily. Hodí sa pre klasickú hudbu a citlivejšie uši hudobných znalcov.

Otáčky a formát gramofónových platní

Každá vinylová doska podporuje určitú rýchlosť otáčok, ktorú musí zároveň spĺňať aj daný gramofón. Väčšina dnešných gramofónov má rýchlosť prehrávania 33 alebo 45 otáčok za minútu. Tento údaj pokryje všetky súčasné gramoplatne.

Pozor si musíte dať u dosiek s rýchlosťou prehrávania 78 otáčok za minútu. Túto rýchlosť mávajú staré dosky, ktoré boli vyrobené okolo 60. roku a pre ich prehrávanie budete potrebovať gramofón, ktorý túto rýchlosť ponúka. Aj také sú ale na trhu k dostaniu.

Typy vinylových platní

Gramofónové platne môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

  • Štandardné dosky – vyrábané do 60. rokov, starý typ ťažšie a krehkejšie dosky s širokou drážkou, ktorý bol vyrobený z šelaku (prírodná látka pochádzajúca z výlučkov samičky červca lakového).
  • Dosky s úzkou drážkou – vyvinuté po 2. svetovej vojne, používajú sa dodnes. Materiálom je vinyl (plast). Vinylové platne majú jemnejšiu štruktúru, vďaka ktorej môžu byť drážky v doske užšie, čo zvyšuje stabilitu prehrávanie. S tým sa znížila frekvencia otáčania, vďaka čomu sa na dosku zmestí dlhšia zvuková stopa.

Čo znamenajú skratky LP, EP, SP alebo GL?

S niektorými z týchto názvov sa určite stretol každý fanúšik muziky. Viete, čo ale presne znamenajú? Vinylové dosky s úzkou drážkou môžeme rozdeliť do 3 rôznych podskupín, označenými skratkami pochádzajúcimi z anglických pomenovania:

  • SP (Single play) – najmenší doska s najkratšou zvukovou stopou. Priemer má 17 cm a rýchlosť otáčok 45 / min. Tomuto typu sa tiež prezýva „single“, pretože na každej strane dosky majú len jednu pesničku.
  • EP (Extended play) – čiže predĺžená doba hrania. Doska s rýchlosťou 45 ot./min., Veľkostne zodpovedajúcu SP s tým rozdielom, že na každej strane nájdeme jednu až tri skladby.
  • LP (Long play) – elpíčko je najrozšírenejší typ vinylové platne. Takzvane dlhá doba hrania napovedá, že na doske je nahraté už celé album (v priemere 6-14 skladieb). Rýchlosť otáčok je u tohto typu 33 za minútu. Priemer dosky býva štandardne 30 cm.

Gramoplatne nie sú najlacnejšie. Bežná cena gramofónové platne sa pohybuje okolo 20 €, naraziť ale môžete na niektoré s cenou niekoľkých stoviek. Staré gramofónové platne sú naozaj zberateľskými kúskami a dokonca existujú špeciálne aukcie, burzy a bazáre gramofónových platní.

Gramofónové platne vykupujú aj niektoré antikvariáty. Aj tam môžete naraziť na luxusné kúsky. Než sa teda rozhodnete nejakú starú dosku znehodnotiť lacným prístrojom, skúste si najprv zistiť, či nemáte v ruke naozajstný poklad. Cena staré gramofónové platne môže byť závratná a zarobiť na predaji týchto zberateľských kúskov dnes nie je nič neobvyklé.

Ďalšie pridané funkcie a príslušenstvo gramofónov

Ako iné elektrické prístroje, aj moderné gramofóny môžu oplývať ďalšími funkciami, ktoré sa môžu užívateľovi hodiť. Ktoré sú tie najčastejšie?

USB a slot pre pamäťové karty

Gramofóny s USB sú pomerne vyhľadávanými prístrojmi. Nielen, že táto funkcia umožňuje prehrávanie vlastných pesničiek z karty alebo flash disku, ale funguje aj opačne. Pretože vinyl si so sebou na prechádzku alebo do auta nevezmete, môžete si obľúbenú muziku z dosky transformovať na tieto externé nosiče alebo gramofón priamo prepojiť s počítačom a nahrávky digitalizovať. Prevádzať na MP3 formát môžete nielen dosky, ale aj CD alebo audiokazety, ak váš gramofón má tieto mechaniky zabudované. Tento proces sa nazýva ripovanie (funkcia RIP)

Prehrávač CD a audiokaziet

Ako už vyplaví z vyššie uvedeného, ​​niektoré gramofóny sú skôr multifunkčnými prehrávači, na ktorých si môžete užiť muziku aj z vašich CD alebo starých audiokaziet.

FM tuner

Niektoré modely ponúkajú aj možnosť počúvania rádia.

Bluetooth

Modernejšie prístroje disponujú možnosťou prepojenia cez Bluetooth. Ku gramofónu s bluetooth môžete ľahko bezdrôtovo pripojiť napríklad slúchadlá alebo váš mobilný telefón, a užívať si muziku z hudobných platforiem s kvalitným zvukovým výstupom z gramofónových reprobední. Vybrať si môžete aj priamo bluetooth reproduktor ku gramofónu.

Ďalšie porty

Štandardne sa stretnete s konektorom cinch pripojením audia, videa alebo digitálneho prenosu. Tento dvojitý konektor budete potrebovať pre prepojenie s kvalitnými reprobedňami. Niektoré modely ponúkajú aj AUX vstup (pre pripojenie externého audio zdroja), alebo klasický 3,5 mm audio jack (slúchadlá, mobil či menšie reprobedničky).

Reproduktory

Hlavne lacnejšie modely majú integrované reproduktory, ktoré však väčšinou znamenajú zlý hudobný výstup. Ak túžite po kvalitnom zvuku, budete musieť zaobstarať kvalitnejšie reproduktory, alebo rovno kúpiť lepší typ gramofónu.

Diaľkový ovládač

Ak vlastníte multifunkčný prehrávač na gramofónové platne, CD alebo kazety, väčšinou bude súčasťou balenia aj diaľkový ovládač, ktorý vám zjednoduší počúvanie muziky. Môžete prepínať medzi rôznymi funkciami a pohodlne kontrolovať hlasitosť.

Ovládanie gramofónu

U gramofónov sa môžeme stretnúť s tromi rôznymi druhmi ovládania. Vždy záleží na danom type prístroja.

  1. Manuálne ovládanie – prehrávanie dosky ovládame úplne manuálne. Po dohraní dosky sa tanier točí ďalej a musíme ho sami vypnúť. Manuálne ovládanie majú lepšie gramofóny typu Hi-Fi, ktoré volia hudobný nadšenci. Stretnúť sa s nimi môžeme v nahrávacích štúdiách alebo u DJov.
  2. Poloautomatické ovládanie – pre začiatok prehrávanie musíme ručne položiť ramienko na dosku. Akonáhle ale nahrávka dohrá, gramofón sa vypne. Toto nazývame funkciou autostop. Pri niektorých typoch sa aj samo nadzvede prenoskové ramienko. To sa hodí, pretože tak zbytočne neopotrebovávajú dosku.
  3. Plne automatické ovládanie – plne automatické gramofóny zvládnu urobiť všetky prehrávacie úkony samostatne. Stačí len stlačiť príslušné tlačidlo. Niektoré modely sú nastavené tak, že po skončení prehrávania začnú dosku prehrávať od začiatku.

Údržba gramofónu

Ako sa starať o to, aby vám váš gramofón vydržal čo najdlhšie? Nemajte obavy, aj keď gramofón pôsobí ako zložitý prístroj, jeho údržba je pomerne jednoduchá. Dbajte hlavne na to, aby sa na neho zbytočne neprášilo – ak má kryt, vždy ho po skončení prehrávania priklopte.

Môže sa stať, že bude potrebné vymeniť prenosku, ihlu alebo remienok. Ak máte jednoduchý a lacnejší prístroj, zvládnete to aj sami. Ak si ale nie ste istí, radšej odneste gramofón do servisu alebo opravovne. Tu vám taky vykonajú zložitejšie opravy gramofónu alebo poradia sa nastavením.

Podobnú starostlivosť by ste mali venovať aj vašim vinylovým doskám. Zásadne na ne nesiahajte viac, než je nutné, a snažte sa s nimi manipulovať vždy tak, aby ste sa dotýkali ich hrán, nie plochy. Pretože ľudské prsty sú mastné a špina z nich môže ľahko priľnúť na drážkach. Určite dbajte aj na to, aby sa dosky nepoškrabali, inak bude zvuková stopa preskakovať.

Pre čistenie gramofónových platní si môžete zaobstarať špeciálnu čistiacu kefku, ktorý ich zbaví prachu. Práve ten totiž spôsobuje praskanie. A ako vyčistiť gramofónovú platňu? Je to jednoduché. Dosku vložíte na gramofón a zapnete otáčania. Potom jemne pritlačíte kefku na povrch vinylu, a prach vám na ňom sám priľne.

Vhodné je tiež zaobstarať si špeciálne stojany na gramofónové platne, kde budú vaše poklady v bezpečí. Dosky sú cenné a celkom krehké, preto si vždy zaslúži jedinečnú starostlivosť. Skrinky na gramofónové platne nie sú drahou záležitosťou a vaša zbierka si určite niektorú zaslúži. Taky odporúčame zaobstarať plastové obaly na jednotlivé gramofónové platne, ktoré ich budú chrániť pred vlhkosťou a prachom.

Je naozaj dôležité sa o vinyly dobre starať. Poškodené kúsky môžete umelecky spracovať, napríklad z nich vyrobiť obľúbenej vyrezávané hodiny z gramofónových platní.

Cena

Pretože gramofóny nie sú práve najlacnejšou záležitosťou, pri vyberaní nového kúsku je v prvom rade potrebné uvedomiť si, koľko do daného prístroja chcete investovať. Ceny gramofónov sa totiž veľmi rôznia. S cenou ide samozrejme ruka v ruke kvalita prístroja aj výsledného zvuku. Záleží tiež na tom, ako často budete gramofón používať, a ako veľmi je pre vás dobrý zvuk dôležitý.

Najlacnejšie gramofóny

Do tejto kategórie radíme gramofóny s cenovkou okolo 100 €. Tieto modely sú určené nenáročným poslucháčom, ktorí nevyhľadávajú kvalitný zvuk. Patria sem gramofóny s reproduktormi a multifunkčné prehrávača.

Zlatá stredná cesta

Pre náročnejších poslucháčov, ktorí si radi sami nastaví basy a výšky zvuku, či ďalšie zvukové parametre, slúži gramofóny do 500 €. Tieto modely majú buď zabudovaný predzosilňovač, alebo ho budete musieť dokúpiť zvlášť, rovnako ako reprobedne. Prístroje z tejto kategórie už sú veľa kvalitné a hodí sa pre domáce použitie. Tieto modely väčšinou ponúka i funkciu digitalizácia starých dosiek, ktoré si tak budete môcť dopriať v prémiovej kvalite v modernom MP3 formáte.

Gramofóny s cenou do 1 000 €

V tejto cenovej relácii nájdete modely, ktoré vám predvedú naozaj krásne krištáľový zvuk. Za tieto peniaze už zaobstaráte takmer profesionálny prístroj, väčšinou typ Hi-Fi, ktorý je radosť počúvať. Počítajte s priamym náhonom a kvalitnými prenoskami, ktoré navyše môžete meniť.

Profesionálne a DJ gramofóny

Hudobní fajnšmekri a ozajstní audiofilovia neváhajú za gramofónmi utrácať horibilné sumy. Prístroje s cenou niekoľkých tisíc euro už ponúkajú tú najvyššiu možnú kvalitu. Gramofóny špecializovaných značiek stojí aj 3 000 €, ale za investované peniaze sa odmení perfektným zvukom, nadštandardným spracovaním i materiály a vysoko kvalitnú prenoskou, ktorá bude vaše dosky hýčkať. Gramofóny z tejto kategórie sú vhodné ako pre DJ a zvukové štúdiá, tak pre domáce použitie.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

Dajte nám odpoveď

Čo vybrať
Logo