Recenzia Sonos Beam Gen 2

Ak sa doma radi pozeráte filmy, počúvate hudbu alebo napríklad hráte videohry, určite oceníte kvalitný zvuk. Prostriedkom na jeho docielenie môže byť práve soundbar Sonos Beam 2. Tento soundbar je z dielne kalifornskej značky Sonos, ktorá patrí medzi prvých výrobcov bezdrôtových audio technológií. Už vyše dvadsať rokov ponúka svojim zákazníkom cenovo dostupné, avšak veľmi kvalitné ozvučenie do domácnosti. Nový Sonos Beam Gen 2 má oproti staršej verzii Sonos Beam podporu Dolby Atmos, podporu rozšírených moderných štandardov a prepracovanú aplikáciu. Čo všetko vám tento soundbar dokáže ponúknuť a ako sa s ním pracuje, sa dočítate v článku.

Parametre

Bluetoothnie
Nočný režimáno
Dolby Atmosáno
Multiroománo
Vstupný výkon (RMS)výrobca sa neuvádza
Subwoofernie
Výkon subwoofera (RMS)/
Systém reproduktorov5.1
Wi-Fiáno
Prehrávanie MP3nie
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBnie
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmnie
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)65 x 6,7 x 10
Rozmery subwoofera (Š x V x H)/
Hmotnosť2,8 kg

Dizajn, spracovanie a porovnanie Sonos Beam 2 s predchodcom Sonos Beam

Štýlovo čistý, kompaktný a nenápadný Sonos Beam Gen 2 sa vzhľadovo príliš nelíši od svojho predchodcu soundbaru Sonos Beam, výrobca zachoval dokonca aj rovnaké rozmery. Opäť si ho môžete dopriať v klasickej čiernej alebo bielej farbe a prispôsobiť ho tak čo najviac vybaveniu svojho domova. Novinkou je poťah reproduktora, ktorý už nie je z textilu, ale z perforovaného plastu. Plast sľubuje oveľa lepšiu údržbu (stačí ľahko utrieť vlhkou handričkou) a tiež väčšiu odolnosť. Horný panel disponuje dotykovými tlačidlami, ktoré slúžia na ovládanie prístroja – regulujú hlasitosť alebo môžu deaktivovať mikrofóny pre hlasového asistenta. ​Tento prístroj v priestore nijako “nezaväzí”, zato ho však dokáže naplniť zvukom. Rovnako ako jeho starší brat nemá v základnej výbave subwoofer, napriek tomu basuje veľmi obstojne.

Jeho spodná časť je potiahnutá gumovou vrstvou, takže na nábytku stojí pevne a zároveň ho chráni pred poškriabaním. Rovnaké opatrenie má aj jeho predchodca. Soundbar sa dá samozrejme pripevniť aj na stenu, ale držiak nie je súčasťou základnej výbavy, je teda nutné ho dokúpiť.

Soundbar Sonos Beam Gen 2 má rovnakú zostavu meničov ako starší model. Nájdete tu štyri basové reproduktory a jeden výškový reproduktor a päť digitálnych zosilňovačov triedy D. Oba dva modely je možné ovládať hlasovo. Sonos Beam bol na trh uvedený v lete v roku 2018 a stále sa jedná o veľmi dobrý reproduktor. Avšak Sonos sa rozhodol jeho nástupcu posunúť ešte o kúsok ďalej. Prvej generácii totiž chýba podpora Dolby Atmos, na ktorú sa môžete tešiť pri novšom Sonos Beam 2. Ten je v predaji od jesene 2021.

Okrem Dolby Atmos sa od Sonos Beam odlišuje aj ďalšími modernými štandardmi, ako je ARC/eARC. Vďaka nim je možné si užívať nielen Dolby Atmos, ale aj Dolby Digital Plus. Dvojka podporuje aj audio štandard DTS, ktorý by sa mal formou aktualizácie dostať aj do prvej generácie soundbaru.

Rovnako ako Sonos Beam aj dvojka dokáže pomocou funkcie DLNA vytvoriť domácu drôtovú alebo bezdrôtovú sieť, v ktorej môžu spolupracovať všetky AV systémy s mobilnými zariadeniami, ale aj počítačmi. A jednoducho tak z domáceho úložiska prehrať hudbu alebo film na televízore. Dvojka ponúkne výkonnejší procesor.

Porovnanie soundbarov Sonos

Do tabuľky sme uviedli základné parametre, ktoré prezradia, v čom sa od seba prístroje líšia.

ParametreSonos Beam Gen2Sonos Beam
Subwoofernienie
Systém reproduktorov5.15.1
Bluetoothnienie
Wi-Fiánoáno
Dolby Atmosánonie
Multiroománoáno
Nočný režimánoáno
HDMIánoáno
USBnienie
Optický vstupánoáno
Jack 3,5 mmnienie
Koaxiálny vstupnienie
Hlasové ovládanieánoáno
Funkcia DLNAánoáno
Rozmery soundbaru (Š x V x H) v cm65 x 6,7 x 1065 x 6,7 x 10
Celková hmotnosť2,8 kg2,8 kg
Cena v €500400

Z tabuľky aj popisu je jasné, že pokiaľ doma máte prvú generáciu soundbaru, nemusíte ju hneď nahrádzať novým modelom. Navyše sa vďaka aktualizácii môžete tešiť na podporu DTS. Ak však o kúpe uvažujete, zainvestujte radšej do novšieho modelu, ktorý vyjde o nejakých 100 € drahšie, ale navyše dostanete podporu Dolby Atmos (ktorá u tohto modelu predsa len niečo prinesie), eARC a hlavne (vďaka inej konštrukcii a inak použitým materiálom) o niečo lepší zvuk. A to je za mňa hlavný dôvod, prečo mi príde kúpa nového modelu ako lepšia voľba.

Funkcie a vybavenie

Súčasťou krabice s novým soundbarom je napájací kábel (2 m), HDMI kábel (1,5 m), prepojenie HDMI a digitálneho optického vstupu a samozrejme návod na použitie.

Samozrejmosťou medzi soundbarmi iných značiek je Bluetooth, ten ale pri Sonos Beam Gen 2 chýba. HDMI konektor tu podporuje ARC a eARC, Dolby digital Plus, Multichannel PCM a zákazníkov očakávané a medzi drahšími modelmi častý formát – Dolby Atmos. Dolby Atmos využíva napríklad obľúbenú streamovaciu službu Netflix. Podporu má aj 5GHz bezdrôtová sieť, Wi-Fi Multiroom, Spotify, AirPlay 2, Alexa Multiroom, Google Assistant a Amazon Alexa. Pokiaľ práve nebudete na nič pozerať cez televíziu, môžete si napríklad vypočuť hudbu cez Spotify.

Tento soundbar nemá vlastný subwoofer, napriek tomu basuje veľmi dobre. Pokiaľ stojíte o zvýraznení basovej linky, môžete dokúpiť a pripojiť ešte subwoofer Sonos Sub alebo Sonos PLAY 5, ktorý však stojí dvojnásobok samotného soundbaru. Fajnšmekri si môžu zaobstarať aj ďalšie reproduktory rovnakej značky a vytvoriť si vďaka funkcii Multiroom bezdrôtový systém zvuku, ktorý vám umožní počúvanie vo viacerých miestnostiach vášho domova. Prepojenie funguje cez Wi-Fi.

Pokiaľ ide o vybavenie a funkcie konkurenčných modelov, spomeňme silného protikandidáta na kvalitný soundbar – JBL Bar 5.0 Multibeam. Ide tiež o veľmi dobre znejúci prístroj, ktorý taktiež nemá subwoofer a podporuje Dolby Atmos, ale navyše má Bluetooth a podporuje Chromecast audio. Cenovo sa dokonca pohybuje o sto euro nižšie, než Sonos Beam Gen 2. Zvukovo je však za mňa (najmä pri Atmose) o trochu horšie.

Montáž a pripojenie

Nový soundbar je potrebné prepojiť s aplikáciou. Tú výrobca výrazne zjednodušil. Od rozbalenia krabice do celkového sprevádzkovania soundbaru vás delí niečo okolo desiatich minút. Najprv je potrebné zapojiť prístroj do zásuvky a stiahnuť si aplikáciu, v ktorej vyberiete Sonos Beam Gen 2 (sám sa vám ponúkne). K internetu môžete prístroj pripojiť cez Wi-Fi alebo cez kábel.

Nakoniec je treba mobil priblížiť hornej časti soundbaru a spárovať ho tým do bezdrôtovej siete. Následné pripojenie k televízii prebieha cez HDMI konektor. Ten je nutný pripojiť priamo k HDMI konektoru v televízii s podporou ARC alebo eARC. Výsledný zvuk je možné upraviť cez aplikáciu – môžete tu upraviť výšky a basy, nastavovať hlasitosť, zvýrazňovať dialógy pri púšťaní filmov alebo nastaviť nočný režim, ktorý sa postará o vyrovnanie zvukovej dynamiky. Zvuk je tichší, ale stále dobre zreteľný.

Prostredníctvom mobilného telefónu iPhone alebo tabletu iPad môžete celý soundbar nakalibrovať tak, aby v danej miestnosti vytváral optimálny a panoramatický zvuk. Tomuto ladeniu cez Apple hovoríme Trueplay. Pretože kalibrácia nie je možná zo zariadenia s Androidom, môžete toto nastavenie urobiť aj zo zapožičaného zariadenia. Pokiaľ nevlastníte elektroniku značky Apple, ale o nakalibrovaní stojíte, stačí požiadať niekoho s týmito prístrojmi o zapožičanie a nastaviť si všetko potrebné. Kým soundbar nebudete premiestňovať inam, nastavenie zostane uložené. Samotná kalibrácia prebieha tak, že sa s telefónom alebo tabletom prechádzate miestnosťou, v ktorej máte soundbar pripojený a cez mikrofón v tomto zariadení si odpočúvate testovací zvuk z reproduktora. Podľa typu miestnosti sa zvuk z reproduktora vďaka Trueplay upraví. Kalibrácia dokáže upraviť zvuk u akusticky nevyhovujúceho umiestnenia soundbaru (napríklad v skrinke pod televíziou).

Ovládanie

Priamo k soundbaru žiadne diaľkové ovládanie k dispozícii nie je, môžete ho ale ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo hlasom. Chýbajúci diaľkový ovládač je za mňa drobným nedostatkom. Tiež môžete spárovať diaľkový ovládač televízie so soundbarom a hlasitosť ovládať cez infračervený port.

Ovládanie soundbaru hlasom je možné vďaka Alexa alebo Google Assistent. Prepojenie s týmto typom ovládania je nutné urobiť cez váš Sonos účet. V ňom je nutné nastaviť región, ktorý podporuje hlasových asistentov (napríklad v USA alebo Veľká Británia), až potom pridáte hlasového asistenta do aplikácie. U nás tento spôsob zatiaľ taký častý nie je.

Kvalita zvuku

Soundbar Sonos Beam Gen 2 disponuje úplne rovnakou zostavou meničov, ako jeho starší brat Sonos Beam. O zvuk sa starajú štyri basové reproduktory, jeden výškový reproduktor a päť digitálnych zosilňovačov triedy D. Obsahuje aj tri pasívne basové žiariče. Aktívne reproduktory sú namierené ľahko do strán, vďaka ich natočeniu sa zvuk šíri lepšie v priestore, ale iba vo vodorovnom smere.

Postavenie reproduktorov nie je namierené k stropu, takže sa zvuk neodráža. Čo v praxi znamená, že pri využívaní novo pridaného Dolby Atmos (využíva napríklad Netflix) dochádza iba k dopočítavaniu horného kanála. Dolby Atmos však vynikne v čistote zvuku. Zvlášť v kontexte danej cenovej kategórie. Tento soundbar nepatrí medzi úplnú špičku. Ale pri svojej cene dokáže možnosťou Atmosu aspoň trochu využiť a to je prima. Ak sa váš budget pohybuje niekde zľahka nad 500 €, rohodne o ňom porozmýšľajte. Zvuk budete počuť v priestore okolo vás a ľahko zhora. Tým, že sa horný kanál len dopočítava, výsledný zvuk nie je taký plný a intenzívny ako napríklad pri soundbare Sonos Arc, ktorý je však už v úplne inej cenovej kategórii. Súčasťou soundbaru sú aj tri pasívne žiariče, ktoré modifikujú nízke frekvencie a tým zaisťujú vyvážený a dostatočne silný zvuk. Pokiaľ pripojíte soundbar k HDMI-eARC môžete využiť Dolby Atmos alebo HD Master Audio aj z Blu-ray diskov.

Sonos Beam Gen 2 je k dostaniu v konfigurácii 3.0. Na docielenie dokonalého a vyváženého zvuku ho môžete rozšíriť a vytvoriť domácu zostavu s bezdrôtovým subwooferom a dvoma zadnými reproduktormi tej istej značky.

Celkový zvuk je však aj u tohto modelu samotného (opäť podotýkam v kontexte ceny, nemožno ho porovnávať s prístrojmi s dvojnásobnou cenou) úplne skvelý. Jedinou chybkou, ktorá ide na vrub výrobcovi, je horšia kvalita zvuku pri hlasitosti nad 80%.

Zistiť cenu
7.7Expert Score
Sonos Beam Gen 2

Soundbar Sonos Beam Gen 2 sľubuje veľmi kvalitný zvuk v relatívne malom a kompaktnom zariadení, ktoré sa vďaka úprave povrchu navyše dobre udržuje. Dve farebné prevedenia sa prispôsobia takmer každému interiéru a kalibrácia cez Trueplay zaistí zvuk “na mieru” vášmu priestoru. Poteší použiteľné Dolby Atmos, ktoré spolu s podporou tých najpoužívanejších štandardov stavajú tento soundbar veľmi vysoko. Zvuk tohto zariadenia poteší vaše uši ako počas počúvania obľúbenej kapely, tak počas sledovania seriálov či filmov, kde vedia perfektne zvýrazniť dialógy. Okrem zníženej kvality zvuku pri nastavení hlasitosti nad 80% sa dá soundbaru Sonos Beam Gen 2 vytknúť len málo čo.

Zvuk – hudba
7.7
Zvuk – filmy
8.8
Funkcie
7.2
Výbava
6.9
Plusy
 • podpora Dolby Atmos
 • veľmi slušný zvuk
 • kvalitný a dobre udržiavateľný materiál
Mínusy
 • horšia kvalita zvuku pri hlasitosti nad 80 % hlasitosti
 • kalibrácia zvuku možná len cez zariadenie Apple
 • nemá Bluetooth
 • nemá diaľkové ovládanie

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo