Odsávačka hlienov na vysávač

Odsávačka hlienov na vysávač je u mamičiek často diskutovanou témou. Používať, či nepoužívať? Každá mama vám zrejme povie niečo iné, ale my vám v našom článku ukážeme, že vysávanie soplíku pomocou odsávačky rozhodne nie je nebezpečné. Poradíme aj fígle, ako tento proces urobiť pre vaše malé znesiteľnejšie.

Po odsávačke sa väčšinou siaha u najmenších detí, ktoré nevedia samy smrkať. Správnemu smrkaní sa deti naučia až v rozmedzí 4-6 rokov. Vzhľadom k tomu, že novorodeniatka nevie počas prvých 6 týždni ani dýchať pusinkou, je pre nich nádcha skutočne otravnú záležitosťou. A to nielen pre nich, ale aj pre vás ako pre rodičov. Pokiaľ deti nemôžu správne dýchať, môžu sa objaviť komplikácie spojené s nosom, krkom, dýchacími cestami, ale aj s ušami. Od nádchy im teda pomôže odsávačka, ktorá hlieny z nosa dobre dostane. Deti učte smrkať striedavo z pravej a ľavej dierky už od dvoch rokov.

Odsávanie je dobré vykonávať treba u novorodencov alebo u detí, ktorým nádcha naozaj komplikuje život. U detí, ktoré nádchu znáša bez väčších ťažkostí, sa odsávať nemusí.

Na akom princípe odsávačka pracuje

Odsávačka hlienov na vysávač funguje na báze podtlaku rovnako ako odsávačka balóniková alebo hadičková, o ktorých píšeme nižšie. Podtlak je však vďaka vysávaču ďaleko účinnejšie, ale nemusíte sa báť. Vášmu bábätku mozog nevycucne. Vďaka vysávaču je odsávanie menej namáhavejšie ak si teda odmyslíme, že bábätko musíme držať, než u odsávačiek manuálnych. Vďaka vysávaču dobre odsajete aj zadné hlieny z nosových dutín a nosohltanu. Tá najviac trápi čerstvo narodené bábätká.

Nemusíte sa obávať ani údržby odsávačky, pretože tá je úplne jednoduchá. Vďaka tomu, že je možné ju rozdeliť na niekoľko dielov, ju ľahko vymyjete saponátom, alebo ju podľa pokynov výrobcu môžete aj sterilizovať.

Výhody odsávačiek

 • Môžete ju použiť kdekoľvek, kde je vysávač,
 • jej používanie je schválené pediatrami a ORL lekári,
 • je jemná a účinná pri používaní,
 • rýchlo, bezpečne a bezbolestne vášmu bábätku uľaví,
 • po čase dieťa začne odsávačku samo vyhľadávať,
 • vďaka priehľadnému materiálu môžete sledovať priebeh odsávania,
 • výrobok prakticky nie je možné rozbiť,
 • je možné ju používať opakovane,
 • ľahko sa udržiava.

Nevýhody odsávačiek

 • Je hlučná,
 • u dieťaťa môže spôsobiť strach z vysávača.
 • Než pristúpite k odsávanie, kvapnite vášmu dieťatku do nošteka morskú vodu, Libenar alebo Vincentku. Jedná sa o roztoky, ktoré hlien čiastočne rozpustí a odsávanie potom bude ľahšie.
 • Potom bábätko posaďte alebo uveďte do čo najviac vzpriamené polohy. Príslušný koniec odsávačky pritlačte k nosovej dierke, spustite vysávač a začnite vysávať. Ten istý postup opakuje u druhej nosovej dierky.
 • Ihneď po dokončení odsávanie odsávačku umyte horúcou vodou. Ak by v nej hlieny zostali, mohli by sa začať tvoriť baktérie. Výrobok sušte v takej polohe, aby dobre vyschol v každej časti. S čistením vám môže pomôcť špeciálny štetec na údržbu tohto zariadenia.

S odsávaním to nepreháňajte. Uvádza sa, že by sa malo odsávať pred spánkom a celkovo zhruba 3x denne. Nosové kvapky by sa mali používať maximálne 4 dni po sebe, aby ste dieťaťu zbytočne nevysušovali nosovú sliznicu. Akonáhle dôjde k zlepšeniu nádchy, je vhodné používať napríklad len kvapôčky s morskou vodou na prečistenie nošteka. O tom sa však poraďte so svojím pediatrom.

Pamätajte, že časté odsávanie vysušuje sliznicu, čo môže viesť k jej náchylnosti na rôzne infekcie. Preto, ak vášmu dieťatku nádcha z nosa tečie, odsávanie nie je potreba.

Ako všetko deti zbaviť strachu z odsávačky

Ak vaše deti pri odsávaní kričia a robia „cirkus“, je lepšie odsávať častejšie, ale kratší čas. Pri veľkom tyátru je lepšie odsávačku odložiť, dieťa upokojiť a skúsiť to znova za nejaký čas. Ak máte staršie deti, pokúste sa im princíp odsávania vysvetliť. Zbavíte ich tak ich strachu.

Dobrou metódou je odsávanie deťom ukazovať napríklad na obľúbených plyšiakoch alebo hračkách. Keď dieťa uvidí, že sa ani jeho hračka nebojí, existuje tu možnosť, že aj ono samo sa báť prestane. Vysávač môžete napríklad aj pomenovať a vyťahovať ho deťom aj na hranie vo chvíľach, kedy nemá nádchu. Lux pre nich teda nebude takým strašiakom, ktorého majú spojeného s nepríjemnou činnosťou.

Používanie odsávačky na hlieny na vysávač je šetrné a bezpečné. Ak tomu neveríte, skúste si to na sebe sami. Nástavec odsávačky je konštruovaný tak, aby neprenikal hlboko do nošteka, takže nedráždi sliznicu. Nástavec je tiež vybavený podtlakovou samoreguláciou. Podtlaková samoregulácie je prínosná v tom, že prebytočný výkon vysávača dokáže sama upustiť. Ak má váš vysávač reguláciu výkonu, je vhodné odsávať na najnižšiu výkon.

Obstarávacia cena odsávačiek na vysávač sa v lekárni pohybuje okolo 10 €.

Ďalšie typy odsávačiek

Na trhu sú dostupné ešte ďalšie varianty odsávačiek na hlieny.

Batériová odsávačka

Je malá a pohodlne sa vojde do ruky. Funguje na batérie, takže je možné s ňou cestovať a jej prevádzka je tichá. Výhodou odsávačky je vodotesnosť a ľahká údržba.

Balóniková odsávačka

Táto varianta funguje na princípe vyfúknutie balónika, vsunutie nástavce do nosa dieťaťa a uvoľnením balónika. Tým vznikne podtlak, ktorý dokáže z dýchacích ciest vytiahnuť hlien. Výhodou je nízka obstarávacia cena (cca 5 €), ale nevýhodou nízky podtlak, kvôli ktorému je celý proces zdĺhavý.

Hadičková odsávačka

Funguje na princípe, ktorý využíva mamičkinho dychu. Jeden koniec hadičky sa vsunie dieťaťu do nosa a druhý si mamička vloží do úst a vdýchne vzduch. Opäť dôjde k vytvoreniu podtlaku, ktorý vytiahne hlien. Vďaka špeciálnej konštrukcii sa už vytiahnutý hlien nemá šancu vrátiť späť do nošteku, pretože sa ukladá do nádobky s viečkom alebo do zásobníka. Cena sa pohybuje okolo 8 €.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo