Recenzia akčné kamery LAMAX X10.1

Jarnému testovanie sme podrobili akčnú kameru LAMAX X10.1, s ktorou sme vyrazili na výlet, točili na bicykli, pod vodou, nechali s ňou behať nášho redakčného psa a do rúk sme ju zverili aj mladým parkouristům. Ako sa kamera osvedčila v praxi? To sa dozviete v našej recenzii.

Parametre

Displejáno
Typ displejaLCD
Veľkosť displeja2 palcov
Full HDáno
4K Ultra HDáno
Snímacia frekvencia Full HD120 FPS
Snímková frekvencia 4K Ultra HD30 FPS
Maximálny uhol záberu170 °
Digitálny fotoaparátáno
Rozlíšenie fotografií12 Mpix
Audiozáznamáno
Vstup pre externý mikrofónnie
Stabilizácia obrazuáno
Zoomnie
Wi-Fiáno
GPSnie
Ovládanie hlasomnie
Slot na pamäťovú kartuáno
Podporovaný typ karietmicro SDHC, micro SDXC
Kapacita akumulátora1050 mAh
Diaľkový ovládačáno
Vodotesné puzdroáno
USBáno
HDMI výstupáno
Výška44 mm
Šírka60 mm
Hĺbka33 mm
Hmotnosť73 g

Rozbalenie

Kameru sme dostali v pomerne veľkej krabici, takže sme boli zvedaví, akých rozmerov akčná kamera bude. Hneď po otvorení nám však bolo jasné, že veľké rozmery krabice v sebe ukrývajú malú akčný kameru s rozmermi 60 x 44 x 33 mm a veľa ďalšieho príslušenstva.

Čo spoločne s kamerou dostanete?

 • vodotesné puzdro
 • diaľkové ovládanie
 • držiak na tyčku
 • rám pre použitie bez vodotesného puzdra
 • J mount
 • Fast plug-in
 • samolepiace držiaky
 • náhradné samolepiace podložky
 • 3x axis connector
 • adaptér na statív
 • statívovou redukciu
 • USB kábel
 • 2x Li-Ion batéria
 • odľahčená dvierka pre lepšiu záznam zvuku pri nahrávaní v puzdre
 • utierku z mikrovlákna
 • manuál

Kamera je navyše umiestnená v pevnom cestovnom puzdre na zips, ktorý je sám o sebe väčších rozmerov. Cestovné puzdro je skutočne praktická vecička. Disponuje vypolstrovanou časťou s tvarovanými výrezmi pre kameru a držiaky, vo zvyšnej časti nájdete sieťku pre uloženie utierky, nabíjacieho kábla a manuálu. Puzdro je vystužené, takže sa o kameru skutočne nemusíte pri prevážaní obávať.

Súčasťou vybavenia kamery je aj pevné vodotesné puzdro. Pokiaľ k videu nepotrebujete zvuk, odporúčame natáčať v tomto puzdre, pretože o kameru nemusíte mať vôbec strach. Pri páde sa nerozbije a pri ponorení do vody neutopí. My sme v puzdre natáčali prakticky stále. Z puzdra sme kameru vybrali len vtedy, keď sme chceli fotiť alebo točiť so zvukom. Aj fotenie je však možné vykonávať v puzdre.

Puzdro je opatrené výlisky na ovládacie tlačidlá, takže je práca s kamerou ľahká. Nutné však uznať, že pri stlačení je potrebná väčšia sila a tlačidlá nie vždy reagujú. To je však o skúsenostiach a praxi. Po niekoľkodňovom používaní sme už s ovládaním cez puzdro nemali problém.

Ovládanie

Akčná kamera LAMAX X10.1 je tak jednoduchá na ovládanie, že ani nebudete potrebovať návod. V hornej časti kamery nájdete dve tlačidlá. Jedno je červené, druhé s písmenom M. Z bočnej strany kamery sa nachádzajú dve tlačidlá, jedná sa o šípky, ktoré slúžia pre pohyb v menu.

 • Funkcia tlačidla M – tlačidlom M kameru vypínate a zapínate, prepínate medzi režimami video, foto, archív a nastavenia.
 • Funkcia červeného tlačidla – červené tlačidlo slúži pre začiatok a koniec nakrúcania, funguje ako spúšť u fotoaparátu a pri dlhšom stlačení umožňuje vymazanie súboru.

Nastavenie

Pomocou tlačidla M sa dostanete do nastavenia systému, v ktorom je možné nastaviť celkom 33 položiek týkajúcich sa videa, fotografovanie aj samotné kamery. Samozrejmosťou je nastavenie rozlíšenia fotografie i videá. Rozlíšenie videa je možné nastaviť na 4K (3840×2160) pri 30 fps, 2,7km (2704×1520) pri 30 fps, 1440p (1920×1440) pri 60 fps, 1080p (1920×1080) pri 120 fps, 720p (1280×720) pri 240 fps. Rozlíšenie fotografie sa nastavuje v rozmedzí 3, 5, 8, 12 Mpx.

Ďalej si môžete zvoliť natáčanie v časozberném videu, cyklické nahrávanie, režim automobil, natáčanie spomaleného videa, nastavenie stabilizácie, uhol záberu objektívu, nastavenie samospúšte, časozberné fotografovanie, sériové foto, ovládanie zvuku, expozícia, ISO, vyváženie bielej, zvuky tlačidiel, video kompresia , HDR, WDR, scény, on-screen display, HDMI out, otočenie obrazu, frekvencia siete, jazyk, dátum / čas, dátum vo videu, Wi-Fi meno, šetrič obrazovky, automatické vypnutie, formátovanie a továrenské nastavenia.

Na kamere nájdete vstupy na Micro USB 2.0, HDMI, pamäťovú kartu. Výrobca píše, že do kamery je možné vložiť micro SDHC s veľkosťou až 32 GB alebo micro SDXC o veľkosť až 64 GB. Zo skúsenosti musíme uviesť, že micro kartu SDXC o veľkosť 64 GB nám kamera nenačetla, takže sme pracovali s kartou mico SDHC s veľkosťou 32 GB.

Výrobca uvádza, že je akčná kamera je kompatibilná s Wi-Fi pripojením a po stiahnutí aplikácie LAMAX Hi Cam môžete kameru ovládať na diaľku, upravovať nastavenie a sťahovať materiály do mobilného zariadenia. Nám sa bohužiaľ Wi-Fi nepodarilo sprevádzkovať ani pri pomoci manuálu. Z ostatných recenzií sme sa však dozvedeli, že Wi-Fi bez problémov funguje. Ponúka sa teda možnosť, že sme mali smolu na model.

Praktická skúsenosť

Na akčné kamere sme ocenili jej malé rozmery, vďaka ktorým sa pohodlne vojde do vrecka bundy alebo nohavíc. Vďaka protiskluzovému povrchu sa s ňou dobre pracuje, aj keď točíte len z ruky. Z nášho pohľadu nie je vhodná na točenie alebo fotenie momentiek, pretože kamera sa spúšťa zhruba 5 sekúnd. Ak sa však momentky nechystáte točiť a fotiť, je nástup kamery rýchly.

Pri natáčaní sme si všimli, že tlačidlo nahrávania reaguje trochu spomalene. Pri stlačení pre zastavenie zábere kamera ešte chvíľu točí, takže máte z počiatku tendenciu tlačidlo stláčať niekoľkokrát za sebou, zábery sa teda roztáčajú a zase zastavujú. Akonáhle si však na ovládanie kamery zvyknete, zistíte, že naozaj stačí tlačidlo raz stlačiť a natáčanie sa, aj keď s oneskorením, zastaví.

Ak natáčate cez vodeodolné puzdro, ide ovládanie trochu tuho, pretože musíte pre stlačenie tlačidla vyvinúť trochu sily. Vzhľadom k tomu, že však s kamerou chcete natáčať pravdepodobne dlhší záber, ničomu to nevadí.

Z praktického hľadiska musíme povedať, že sa s kamerou skutočne ľahko zaobchádza a ako sme už písali v úvode, manuál pre jej prevádzku naozaj nie je potreba. Ovládať sa jej naučí aj malé deti.

Fotografie sme fotili v rozlíšení 8 Mpx a video natáčali v rozlíšení 1080p vo 60 fps a z natočených záberov máme veľmi dobrý dojem. Natáčať sme skúšali aj slowmotion, pri tomto nastavení si kamera automaticky nastaví natáčanie v rozlíšení 720p pri 240 fps, čo ide na videu spoznať. Pre nadšenca amatéra to však nie je prekážka. Kvalitu fotografií hodnotíme skôr priemerne. Pokiaľ chcete kvalitnejšie foto, odporúčame nastavenie na 12 Mpx, alebo radšej skôr fotiť za pomoci mobilného telefónu. Väčšina moderných mobilov vie lepšie fotografie.

Kameru sme testovali pri jazde na bicykli. Vyrazili sme na menej frekventované cesty pre motorové vozidlá na úrodnú Hanou. Cesty rozhodne neboli v dobrom stave, ostatne sa na nich išlo tak, ako to po zime už býva. Kratšie trasu sme absolvovali aj na poľnej ceste a musíme zhodnotiť, že zábery sú vďaka stabilizátoru obrazu neuveriteľné. Vyzerajú tak, ako by sme išli po naprosto rovnej cykloceste pre in-line korčuliarov. Ani pri natáčaní z ruky nebolo video príliš roztrasené, aj keď bol v tomto prípade tras evidentnejšie ako pri jazde na bicykli. Na bicykli sme totiž natáčali vo vodeodolnom puzdre.

Počas jazdy na bicykli sme využili diaľkový ovládač vo forme hodiniek, ktorý sme zistili ako praktický. Redaktorka, ktorá kameru testovala, má dosť úzke zápästie, ale vďaka dostatočnému množstvu dierok v pásku ju ovládač nepadal ani sa nepretáčal. Ovládač na svojom mieste držal tiež preto, že rovnako ako kamera, je vyrobený z pogumovaného materiálu. Jeho jedinou nevýhodou bolo to, že sa pod ním ruka začala po čase potiť.

S kamerou sme sa skutočne „vyblbli“. Niekoľko parkouristov vo veku 10 – 13 rokov si s ňou vyskúšalo pár trikov, prešla testom skákanie na trampolíne a neváhali sme ju nasadiť ani na oblečok nášho redakčného psa. Napriek tomu, že doplnkové vybavenie ku kamere je skutočne bohaté, určite by sme využili čelenku na hlavu alebo držiaky na telo. V prípade pripevnenie na psa Maxa sme museli improvizovať, pri pripevnenie na helmu alebo telo sme využili držiakov od známych.

Kameru sme nezabudli otestovať ani vo vode. Pre test sme využili akvárium a kamera testom prešla úplne bez problémov. Vďaka vodoodolnému puzdru môžete s kamerou až do hĺbky 40 metrov.

Kapacita batérie je 1050 mAh, takže by kamera mala v pohode zvládnuť natáčať až 90 minút. Tento parameter pri našej skúške plus mínus zodpovedal. Milo nás prekvapilo, že súčasťou dodávky bola ďalšia batérie navyše, takže v prípade vybitia jednej môžete batériu ihneď vymeniť za novú. Kamera sa nabíja pomocou USB kábla cez počítač a jej plné nabitie trvá zhruba 100 minút.

Zistiť cenu
8.8 Total Score
LAMAX X10.1

Kameru z amatérskeho hľadiska hodnotíme ako skvelý a kvalitný produkt. Pre natáčanie adrenalínových zážitkov je úplne dostačujúce a aj zábery sú s ohľadom na cenu kvalitné. Plusové body rozhodne dávame za bohaté príslušenstvo, bezpečnostné puzdro, batériu navyše aj diaľkový ovládač. Drobné nedostatky sme zaznamenali v dlhšej reakčnej dobe a dlhšej dobe nabíjania, čo vás však pri natáčaní amatérskych videí nebude moc obmedzovať.

KLADY
 • bohaté príslušenstvo
 • vodeodolné púzdro
 • pevné cestovné puzdro
 • ľahké ovládanie
 • dve batérie
ZÁPORY
 • dlhšia doba nabíjania
 • dlhšia reakčná doba
 • nepracovala s micro kartou SDXC 64 GB
Pridaj svoju recenziu  |  Read reviews and comments

8 komentárov
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
 1. dobry den. chcem sa opytat na ovladaie dialkovym ovladacom. a to , ci nejak signalizuje kedy kamera nahrava a kedy nie. chcem ju pouzivat na motorke a v rukaviciach sa za jazdy ako ovlada. dakujem

  • Dobrý deň,

   ak si to pamätám správne, tak po stlačení tlačidla na ovládači, zabliká dióda na červeno a tým oznámi, že začalo nahrávanie. Pri zapnutí režime fotenia zabliká dióda na modro. S ovládaním kamery v rukaviciach (hlavne pokiaľ je v ochrannom puzdre) to bude náročné. Ale pri využití diaľkového ovládača by to malo byť v pohode.

 2. Dobrý deň, čo nočné snímky, nikde som sa nedočítal?

 3. Dobrý deň,

  snímky v noci žiadny zázrak nie sú. S pribúdajúcou tmou značne stúpa zrnitosť a problémy vznikajú aj so zaostrením.

 4. Dobrý deň chcel by som sa Vás opýtať ako je to so stabilizáciou. Na iných stránkach som sa dočítal že stabilizácia nieje silná stránka tejto kamery.

 5. Dobrý deň,

  už je to nejaký čas, tak si to nepamätám presne, ale rozhodne mi zlá neprišla. Taký slušný priemer.

 6. zdravim len pre info sd 64 gb funguje staci naformatovat…

  Dajte nám odpoveď

  Čo vybrať
  Logo