Recenzia Brother KE 14s

Jednoduchý, ľahký a kompaktný šijací stroj, ktorý je navyše ľahký na obsluhu. Taký je jeden z obľúbených modelov japonskej značky Brother. Model KE 14s zaujme pekným dizajnom, poteší širokou výbavou a vďaka funkciám ako je napríklad chránič prstov je bezpečný aj pre mladých krajčírky od 14 rokov, ktoré s domácim šitím začínajú úplne od nuly. Tie skúsenejší si prídu na svoje vďaka 14 programom, ktoré bohato postačí na všetky potrebné jednoduché šijacie úkony doma. Vnútorná celokovová konštrukcia stroja zaistí jeho dlhú životnosť a spoľahlivú prevádzku, ktorý je silný akurát na to, aby stroj zvládol prešiť aj viac vrstiev pevnej látky.

Parametre

Počet stehov / programov14
Automatická gombíková dierkanie
Automatický navliekač nitenie
Overlockový stehnie
Maximálna dĺžka stehu4 mm
Maximálna šírka stehu5 mm
Šitie dvojihlounie
Materiál vnútornej konštrukciekov
Materiál povrchuplast
Voľné ramenoáno
Typ chapačarotačný
Rýchloupínač na výmenu pätkyáno
Spätný chodáno
Rýchlosť šitia650 stehov / min
Osvetlenieáno, LED
Hmotnosť5,7 kg
Výška37 cm
Šírka44,4 cm
Hĺbka19,4 cm
Schránka na príslušenstvoáno
Pre koho je určenýÚplní začiatočníci od 14 rokov, pokročilí

Ovládanie

Obsluhu hravo zvládnu pokojne aj mladé dievčatá (výrobca uvádza určenie od 14 rokov), ktoré chcú začať šiť svoje vlastné dizajnové kúsky odevov a doplnkov. Teenagerkam stačí, keď im na začiatku skúsenejší švadlenka vysvetlí základy a obsluha je už potom dosť jednoduchá.

Praktické prvky pre začiatočníkov

Súčasťou balenia je aj inštruktážne DVD, ktoré poradia so základnou obsluhou. Praktické súčasti stroja, ako je napríklad jasné osvetlenie šijacej plochy úsporným LED svetielkom, chránič prstov, ktorý zamedzí, aby sa aj drobné prstíky dostali pod ostrú ihlu, uľahčí prácu a zaručí dostatok bezpečia.

Skvelým zjednodušením pre začiatočníkov je rotačný chápač umiestnené chytro na ležato pod pätkou. Vďaka tomu odpadá mnohokrát komplikované navliekanie a zasadzovanie cievky na spodnej niť do vertikálneho chapača, ktoré dokáže začiatočníčky dosť potrápiť.

Zasadenie spodnej nite a základné nastavenie

U tohto stroja prebieha zasadenie spodnej nite zhora a navedenie nitky je tak naozaj jednoduché. Stačí sa držať jasného návodu a po chvíli si užívateľ či užívateľka všetko nacvičia a zvládne to vždy veľmi rýchlo. Toto moderné a praktické umiestnenie chapača nebýva u začiatočníckych strojov obvyklé, preto ho považujeme za veľké plus vo výbave. Naviac je chapač vidieť hneď pod pätkou. Chráni ho iba priehľadný plast, takže má užívateľ vždy dokonalý prehľad, koľko nitky zostáva namotané na cievke.

Celkové ovládanie pôsobí veľmi intuitívne. U stroja sú len dve prehľadná kolieska, ktorými sa nastavujú základné funkcie. Nastavenie vzoru stehu sa vykonáva otočením väčšieho kolieska doprava či doľava, rovnako tak sa upravuje napnutie vrchnej nite, a to točením menšieho kolieska. Pod kolieskom s nastavovaním vzoru stehu je páčka spätného chodu, ktorú využijete pre zapošívanie.

Ako vymeniť pätku

Potrebujete rýchlo vystriedať pätku? Nie je problém. Rýchloupínacie pätku vymeníte raz dva tak, že tú, ktorá je aktuálne nasadená povolíte skrutkovačom. Nezabudnite prve vypnúť celý stroj. Na ľavej strane je drážka, do ktorej sa zasunie skrutkovač a pätka povolí. Vymeníte ju za inú z dodaného príslušenstva a môžete začať napríklad s prišívaním zipsov.

Chcete treba skracovať nohavice? Vysunutím ľahko odoberiete spodný kus spodného plastového dielu a máte voľné rameno, vďaka ktorému sa bude s látkou nohavíc omnoho lepšie manipulovať. Odňatý diel slúži zároveň ako priehradka na príslušenstvo.

Ako začať šiť

Na začiatok je určite vhodné preštudovať návod a zhliadnuť priložené inštruktážne DVD. Založte niť, navinutú cievku do chapača, vyberte steh a vyskúšajte si ho na kus testovacie látky. Rýchlosť šitia sa ovláda klasicky nožným pedálom, tým sa aj začne a ukončí šitie, teda jeho stlačením alebo povolením. Pre úplných začiatočníkov nezabudnite pripevniť k pätke chránič prstov. Začať môžete jednoduchými rovnými stehmi a postupne skúšať stehnami cikcakové, alebo trénovať obšívanie gombíkových dierok.

Bežné príslušenstvo je súčasťou balenia a obsahuje:

 • Základnú pätku,
 • pätka pre šitie gombíkových dierok,
 • obojstranná zipsová pätka,
 • chránič prstov,
 • 4 cievky spodnej nite,
 • skrutkovač,
 • náhradné ihly 130 / 705h,
 • pedál s káblom,
 • podrobný návod,
 • inštruktážne DVD.

Možno dokúpiť aj ďalšie príslušenstvo, napríklad:

 • štepovací podložka,
 • prešívacie pätka,
 • úzka lemovacie pätka,
 • pätka na slepý steh
 • a ďalšie

Údržba

Stroj Brother KE 14s nepotrebuje od užívateľa žiadnu špeciálnu údržbu. Správna prevádzka bude bez problémov prebiehať už tak, ako ste si ho kúpili a vybalili z krabice.

Výrobca všetko dostatočne premazal a uvádza, že ak by stroj začal štrajkovať treba vydávaním divných zvukov, alebo napríklad tak, že nepôjdu dobre otáčať ovládacie kolieska, je nutné kontaktovať autorizovaný servis výrobcu. Pri podozrení na problém hneď prestaňte stroj používať, aby ste mu neuškodili.

Dlhú životnosť stroja zaistí šetrné zaobchádzanie, vhodné skladovanie a používanie iba správneho príslušenstva. Ideálne je používať ho pravidelne, a nie ho len nechať ležať v krabici.

Drobné nečistoty ako je prach z nití a látok sa musí občas odstrániť z pod stehovej dosky, kde sa môžu zhromažďovať. K tomu postačí len skrutkovač a čistiaca kefka alebo vysávač. Podrobný návod, ako na to výrobca uvádza v priloženom prehľadnom návode. Čistenie sa vždy vykonáva vo chvíli, keď je stroj úplne vypnutý!

Ako šije

Dohromady 14 druhov stehov nie je v porovnaní s podobnými začiatočníckym modely síce moc, ale naozaj postačí pre bežné domáce šitie. Rovné stehy, kľukaté, lemovacie, spojovacie, elastické cik cak. Tie všetky dobre poslúži na ušitie tašiek, sukní, čiapok a ďalších kreatívnych výrobkov. Stroj si poradí s tenkými, silnými aj pružnými látkami, ktorým je vždy len potreba prispôsobiť napnutie nite a typ stehu. Vďaka funkciám ako šitie gombíkových dierok a gombíkov zvládnete s prehľadom vyrobiť jednoduché lôžkoviny. Nástavce na šitie zipsov, naberanie, nášivky vám pomôžu urobiť z vašich výrobkov naozajstné originály.

Stroji chýba overlockový steh, ktorý niektoré podobné začiatočníckej modely mávajú. Je dobré zvážiť, či taký steh naozaj budete potrebovať a vopred si určiť, čo hlavne budete chcieť šiť. Ostatné pružné stehy, ktoré stroj má dokážu tiež dobre poslúžiť.

Samozrejmosťou je funkcia spätný chod vhodný na zapošívanie. K tomu stačí len stlačiť nadol vertikálny posuvník.

Veľa jednoducho sa volí medzi jednotlivými šijacími stehmi. Zatočte veľkým ovládacím kolieskom a vyberte si ten správny. Koliesko sa ovláda naozaj veľmi ľahko a sú na ňom prehľadne graficky znázornené všetky druhy stehov, ktoré možno pre šitie nastaviť. Rovnako jednoduchá je aj obsluha druhého, menšieho kolieska, ktorým sa reguluje napätie nite. Výborná vecička je orezový nožík upevnený na ľavom boku stroja, ktorým rýchlo odrežete niť bez toho, aby ste hľadali, kam ste zrovna odložili nožnice.

Praktické a rýchle je navíjanie nite na spodnú cievku, ktorá sa umiestňuje do chapača čiže člnku. Cievku stačí vybrať, prázdnu ju nasadiť na hornú časť stroja, kde je presne na ňu určený plastový držiak, na ktorý sa len nasunie. Na druhý, vyšší držiačik sa nasadí celá špulka s niťou, podľa nákresu sa koniec nite odroluje a pretiahne do plastovej cievky. Klap, cievku posuniete vpravo. Tým sa deaktivuje spodná ihla a môžete začať navíjať. Zošliapnutím nožného pedála navíjanie zahájite a po navinutie celej cievky stačí zložiť z pedálu nohu. Posuňte navinutú cievku vľavo a máte hotovo. Môžete ju vybrať a umiestniť na jej miesto do chapača.

Detailné prípravy navíjanie sú popísané v návode a odporúčame si ho vždy dobre na začiatku naštudovať. Eliminujete tak riziko zranenia alebo poškodenia stroja. Rozhodne je potrebné vždy používať správne tipy cievok, u tohto stroja s výškou 11,5 mm a tiež kvalitné nite. Iné typy cievok nemusí správne fungovať a mohli by stroj poškodiť! V chapača musí mať cievka vždy správny smer nite a v chapača musí byť dobre zasadená. Potom bude prebiehať šitie bez problémov.

Skúsenosti

Brother KE 14s je malý, ľahký, ľahko prenosný a veľmi dobre ovládateľný pomocník pre všetky tvorivé bytosti. Z nášho testovania sa javí ako ideálny pre začiatočníčky, ale vyhovie určite aj skúsenejším nenáročným švadlenkám či krajčírom, ktorých baví šitie doma. Rýchlo a jednoducho s ním urobíte čo je potrebné pri tvorbe alebo úprave odevov a látok. Ak chcete naučiť šiť vaše mladé slečny v rodine, tento stroj bude ideálny na to, aby všetko hravo zvládli. Na začiatok použite ochranu prstov a šitie bude navyše aj úplne bezpečné.

Ak viete, že chcete šiť viac oblečenia z pružnej látky, poobzerajte sa po vyšších modeloch s overlockovými stehmi.

 • Stroj je veľmi jednoduchý pre začiatočníkov, pre ktoré je ideálny aj chránič prstov.
 • Celokovové telo stroja zaručí dlhú životnosť a spoľahlivú prevádzku.
 • Praktický orezávač nití a premyslené uloženie chapača zaručí jednoduchú obsluhu.
 • Kompaktné rozmery stroja a jeho nízka váha sú ideálne na to mať ho vždy po ruke.
Zistiť cenu

Aké sú najlepšie šijacie stroje?

7 Total Score
Brother KE 14s

Pre všetkých, ktorí zháňa stroj s príjemnou obsluhou a jednoduchým ovládaním bude Brother KE 14s ideálnym domácním pomocníkom. Zo 14 stehov si otočením kolieska vyberte, ktorý je zrovna potrebný. Využite voľné rameno pre manipuláciu a šitie rukávov a nohavíc. Drobné detaily budú vždy dobre vidieť vďaka dobrému LED osvetlenie, ktoré zaručí naozaj jasné svetlo a ušetrí spotrebu elektriny. Stroj síce nemá overlockový steh, ale má rôzne pružné stehy na výber. Je skladný, takže ho ľahko prenesiete z miesta na miesto, a to aj vďaka pevnému hornému praktickému uchu. Veľmi dobre premyslený je horizontálny rotačný chápač, s ktorým sa ľahko manipuluje, spodná niť sa dobre navlieka, ako aj skvele a rýchlo navíja na cievku vďaka špeciálnemu programu. Zapojte stroj, zapnite, všetko dobre nastavte a začnite šiť stlačením nožného pedálu. Pôjde vám to ľahko. Veríme, že prinesie radosť z tvorby a úspechy s vašimi výrobkami.

KLADY
 • Prakticky umiestnený rotačný chápač
 • Úsporné ľad svetlo
 • Chránič prstov
ZÁPORY
 • Chýba overlockový steh
 • Len 14 základných stehov
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo