Recenzia Samsung HW-T550

Ak ešte len hľadáte svoju cestu k soundbarům alebo chcete nejaký vyskúšať bez toho, aby vám urobil nejako prehnane veľkú dieru do rozpočtu, Samsung HW-T550 by mohol byť tým pravým. Ide o jednoduchý, ale výkonný soundbar, ktorý je určený pre skôr nenáročných poslucháčov, ktorí chcú posunúť kvalitu zvuku svojho televízora dopredu. To sa im, aj napriek istej neduhy, rozhodne podarí.

Parametre

Bluetootháno
Nočný režimáno
Dolby Atmosnie
Multiroomnie
Vstupný výkon (RMS)320 W
Subwooferáno
Výkon subwoofera (RMS)neuvedené
Systém reproduktorov2.1
Wi-Finie
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBnie
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmnie
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)86 × 5,5 × 8,5
Rozmery subwoofera (Š x V x H)20 × 35 × 29
Hmotnosť9,5 kg

Dizajn a spracovanie

Ak sa pozrieme na dizajn soudbaru zistíme, že sa Samsung tentoraz vydal cestou ostrých hrán. A to ako na samotnom soundbare, tak na subwooferu. Je to funkčné, zo svojej podstaty nadčasové a obe zariadenia bez problémov zapadnú do väčšiny interiérov.

Telo soundbara tvorí odolný plast, prednú stranu kryje kovová mriežka. Použité materiály aj samotné prevedenie tela soundbaar, ktorý z širšieho pohľadu patrí k tým kratším modelom, mu prepožičiavajú až prémiový vzhľad. Pod mriežkou sa skrýva ešte maličký displej, na ktorom sa zobrazujú základné informácie, napr. o prehrávanom formáte. Je tak malý, že sa zobrazený text musí posúvať.

Základným materiálom subwooferu je naproti tomu drevotrieska, prednú stranu kryje tkanina, ktorá ale nie je príliš odolná a má tendenciu chytať prach a zvieracie chlpy. Plusom subwoofera sú rozhodne jeho subtílne rozmery. Umiestnite ho prakticky kamkoľvek.

Montáž a pripojenie

Soundbar ponúka dve možnosti umiestnenia: Buď na skrinku pod televíziu, alebo ho možno pripevniť na stenu. Skoro všetok spojovací materiál je súčasťou krabice so zariadením. Relatívne subtílny subwoofer sa s hlavnou jednotkou páruje bezdrôtovo, to znamená, že jediný kábel, ktorý zo subwoofera vychádza, je ten napájací. Dosť to uľahčuje prácu pri umiestnení subwoofera v miestnosti.

Základom pre pripojenie soundbara s televíziou je konektor HDMI (s podporou ARC), druhou možnosťou je optický vstup. Trochu škoda je, že HDMI kábel nie je súčasťou balenia a musíte ho kúpiť samostatne. Tieto možnosti sú v zásade dostatočné. Hodí sa aj Bluetooth pripojenie s podporou pripojenia až dvoch zariadení, napr. mobilných telefónov, zároveň. U Bluetooth nutné oceniť najmä veľmi slušný dosah, ktorý je oproti ostatným výrobkom rozhodne nadpriemerný. Bohužiaľ, Wi-Fi pripojenie a teda ani služby ako Chrome Cast alebo AirPlay 2.

Ovládanie

Samotné ovládacie prvky umiestnené na hornej časti Soundbar sú pomerne priamočiare – iba vypnutie a zapnutie, korekcia hlasitosti a prepnutie zdroja signálu. Podobne jednoduchý je dodávaný diaľkový ovládač. Ten je tvarom aj rozložením tlačidlom skoro totožný (samozrejme funkcionalita tlačidiel je iná) tomu, ktorý Samsung používa pre svoje smart televízory. Pre ovládanie hlasitosti je však možné použiť aj ovládač od televízie.

Ovládanie

Samotné ovládacie prvky umiestnené na hornej časti soundbara sú pomerne priamočiare – iba vypnutie a zapnutie, korekcia hlasitosti a prepnutie zdroja signálu. Podobne jednoduchý je dodávaný diaľkový ovládač. Ten je tvarom aj rozložením tlačidlom skoro totožný (samozrejme funkcionalita tlačidiel je iná) tomu, ktorý Samsung používa pre svoje smart televízory. Pre ovládanie hlasitosti je však možné použiť aj ovládač od televízie.

Kvalita zvuku

Napodiv, zvukovo najslabší je soundbar pri sledovaní filmov, zlyháva najmä pri vykreslenie priestoru. Pochopiteľne je to kvôli menšiemu počtu zvukových kanálov, vďaka ktorému nedokáže adekvátne zvukovo ponúknuť i štandardné Dolby Digital alebo DTS, nieto komplikovanejšie zvukové formáty typu Dolby Atmos. Ten ani nie je podporovaný, čo je možné v tejto cenovej hladine očakávať. Pokiaľ si chcete rozšíriť audio zážitky pri sledovaní filmov oproti integrovaným reproduktorom vášho televízora, tento soundbar v pohode stačí. Nesmiete však byť príliš nároční, lokalizácia zvukových objektov v priestore nie je príliš presná.

Bežné televízne programy postavené na dialógoch, ale znejú veľmi dobre. Poradí si aj s šepotom, ktorý je dobre zrozumiteľný. Ľudská reč je úplne zreteľná. Pri počúvaní hudby, najmä v niektorých štýloch, oceníte prierazné basy. Ku skreslenie zvuku dochádza až blízko maximálnej hlasitosti a to je úroveň v ktorej tento soundbar bude len ťažko niekto využívať v domácich podmienkach. Pochopiteľne sa hudba zo soundbar nedá porovnávať so stĺpovými reproduktormi za tisíce euro, ale s ohľadom na cenu je to rozumné riešenie.

Celkovo je zvukový prejav vyvážený a soundbar Samsung HW-T550 ponúkne príjemné počúvanie za relatívne málo peňazí. V každom prípade sa jedná o vítaný upgrade každého televízneho setupu.

Zistiť cenu
6.4 Total Score
Samsung HW-T550

Soundbar, ktorý poteší predovšetkým nižšou obstarávacou cenou, čomu zodpovedá prakticky všetko. Fanúšikovia kvalitného zvuku by z neho nejasali, avšak pre menej náročných užívateľov je ako stvorený. Zvuk z obyčajného televízora posunie zase o kus ďalej a keď chcete prístroj za rozumnú cenu, pokojne ho zvážte.

Zvuk - hudba
6.3
Zvuk - filmy
6.6
Výbava
6.5
Funkcie
6.2
KLADY
 • nižšia obstarávacia cena
 • nadčasový dizajn
 • slušný zvuk
 • podpora Bluetooth
ZÁPORY
 • malý displej
 • absencia kalibrácie
 • chýba Wi-Fi
 • slabšie ilúzia priestorového zvuku
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo