Recenzia Philips EP 2235/40

Nie je nad šálku dobrej kávy, súhlasíte? Ak ste navyše milovníci krémovej peny a radi by ste si svoju rannú kávu vychutnali z pohodlia domova, automatický kávovar Philips pre vás môže byť to pravé. Má intuitívne ovládanie a naučí sa s ním zaobchádzať naozaj každý. Vďaka napeňovaču mlieka si doprajete krémové cappuccino, alebo si priamo z kávovaru napustíte horúcu vodu na čaj. Na trhu je veľké množstvo rôznych strojov, pákových, kapsulových aj automatických, tak prečo si vybrať práve Philips EP 2235/40? V nasledujúcom článku si predstavíme stroj podrobnejšie vrátane jeho tienistých stránok.

Parametetre

Typautomatický
Parný tlak15 bar
Príkon1500 W
Displejdotykový
Veľkosť nádobky na vodu1,8 l
Ovládanieautomatické
Parná tryskaáno
Samočistenieáno
Odvápňovanieáno
Nahrievacia plocha pre šálkyáno
Príprava dvoch šálok narazáno
Zásobník na mliekoáno
Šľahanie mliekaáno
Výdaj horúcej vodyáno
Standby režimáno
Výškovo nastaviteľná plochaáno
Nastavenie množstva kávyáno
Nastaviteľná teplota vodyáno
Použitie mletej kávyáno
Integrovaný mlynček na kávuáno
Zásobník na kávuáno
Zásobník na odpadáno


 

Ovládanie

S intuitívnym dotykovým displejom, ktorým kávovar disponuje, sa skutočne nemusíte báť, že bude ovládanie zložité. Zapínanie kávovaru nájdete na prednej obrazovke, rovnako ako všetky ostatné ikonky. Po zapnutí prebehne preplachovací proces a potom je stroj pripravený na použitie. Ako to funguje s kávou? Jednoducho si nastavíte jednu z troch druhov požadovaných káv:

 • espresso,
 • kávu
 • alebo mliečny nápoj.

Potom si môžete sami určiť silu arómy a veľkosti kávy. Pokiaľ potrebujete vodu na čaj, napeňovač mlieka treba odrobiť, aby nezakrýval trysku na horúcu vodu. Ikonky kávovaru sú svetelne označené, takže vám stroj ľahko naznačí, či je práve v procese, niečo je zle, je preplnený zásobník na použitú kávu alebo je treba spotrebič odvápniť.

Philips EP 2235/40 má zabudovaný odolný keramický mlynček na kávu, v ktorom si môžete nastaviť 12 stupňov hrubosti mletia zŕn, čo je nadpriemer. Podľa toho, aká je káva pomletá sa môže meniť aróma a znalci si na tom pomerne potrpia. Stupeň mletia zmeníte otočením ovládacieho kolieska, ktoré nájdete v zásobníku. Najprv je potrebné nastaviť kávu a až keď začne mlynček pracovať, až potom koliesko otočiť. Aby nedošlo k poškodeniu prístroja, vždy otočte iba o jeden stupeň. Zmena arómy sa spozná po pár šálkach.

Podľa užívateľov je veľkým plusom zásobník vody, ktorý je spredu kávovaru. Odpadá tým nemotornosť pri snahe zasunúť zásobník, nutnosť manipulovať s kávovarom a okrem svetelného upozornenia, že došla voda, je ľahké sa pozrieť aj okom. Je to pohodlné a praktické.

Nastavenia

Nastavenie kávovaru je skutočne intuitívne a jednoduché, najmä vďaka prehľadnému manuálu v slovenčine. Pred prvým spustením je dobré si nastaviť tvrdosť vody. Tú zistíte pomocou priloženého testovacieho prúžku. Zistené množstvo štvorčekov nastavíte podľa návodu aj do kávovaru. Súčasťou balenia je filter AquaClean, ktorý má zaistiť, že nebude potrebné odvápňovať tak často. Filter vytiahnete, pretrepete, na pol minúty ponoríte do vody, a vložíte do nádrže na vodu. Filter by mal zvládnuť až 5 000 šálok bez nutnosti odstraňovať vodný kameň.

Na kávovare je možné nastaviť silu arómy aj veľkosť kávy v 3 rôznych stupňoch. Môžete si to nastaviť individuálne pri každej šálke, alebo využiť funkcie My coffee choice. Na kávovare si môžete nastaviť aj teplotu kávy, prípadne vrátiť všetko späť do továrenského nastavenia.

Čistenie

Kávovar Philips EP 2235/40 je navrhnutý tak, aby bola jeho údržba pre užívateľov skutočne jednoduchá. Je to jedna z vecí, ktoré si osobne na kávovare nemôžem vynachváliť, pretože napríklad umývanie napeňovača mlieka môže byť dosť otravné. Systém LatteGo sa ale skladá iba z dvoch častí, neobsahuje žiadne hadičky a za pár sekúnd je umytý pod tečúcou vodou.

Problémom býva aj sparovacia jednotka, ktorá sa musí pravidelne čistiť. Tá je ľahko prístupná, vyberateľná a plne umývateľná vodou. Všetky ostatné časti kávovaru sú vhodné na umývanie v umývačke.

Odpadový zásobník treba vysypať po 12 kávach, takže nie je potrebné to robiť neustále. Napriek tomu je lepšie misku čistiť každý deň, aby sa netvorila pleseň. Kávovar má samočistiaci a samoodvápňovací program.

Funkcie

Kávovar má funkcie samočistenia a samoodvápňovania. Ďalej je ponúkaná funkcia úsporného režimu a My coffee choice.

Ako pripravuje kávu

Stroj ponúka iba 3 základné druhy kávy: espresso, klasickú kávu a cappuccino. V ponuke je aj horúca voda, takže si ľahko pripravíte čaj. Môžete meniť silu arómy a veľkosť kávy a to v 3 stupňoch. Napriek tomu sú možnosti káv pomerne dosť obmedzené, zvlášť v strednej cenovej kategórii, a výber by mohol byť rozmanitejší. Nie je možné si dopriať iba napenené mlieko bez kávy, takže horúcu čokoládu si doma neurobíte. Pri väčšom počte milovníkov kávy v domácnosti síce pripravíte dve kávy naraz, ale iba bez mlieka a peny. Objem nádoby na vodu 1,8 l je pre bežnú domácnosť dostačujúca, rovnako tak odpadová miska na 12 káv.

Nadpriemerný je naopak počet stupňov mletia kávových zŕn. Pokiaľ máte mletú kávu, napríklad bezkofeínovú, môžete ju tiež použiť. Stačí kávu nasypať do otvoru na kávu umiestneného v zásobníku a pred zapnutím kávy podržať na 3 sekundy ikonu arómy. Bohužiaľ si ale z mletej kávy neurobíte dva nápoje naraz ale iba jeden. Nádoba na kávu je opatrená uzáverom Aroma Seal, ktorý má zaručiť nielen čerstvosť zŕn ale aj obmedziť hlučnosť počas mletia. Aj napriek tomu si používatelia myslia, že kávovar by mohol byť menej hlučný a je to jeden z mála záporov, ktorý na spotrebiči vidí.

Kávovar je ľahký na ovládanie a užívateľ sa skoro o nič nemusí starať. Napeňovač mlieka s kapacitou 0,26 l mlieka jednoduchosť prevádzky ešte podporí. LatteGo mieša mlieko a vzduch obrovskou rýchlosťou a krémová vrstva je naozaj hustá av správnej teplote. Kávovar Philips sa pýši aj systémom Aroma Extrakt, ktorý má zaručiť ideálny pomer medzi teplotou prípravy kávy a extrakciou arómy.

Chcete si vybrať iný automatický kávovar?

Zistiť cenu
8.5Expert Score
Philips EP 2235/40

Kávovar je skôr priemerný, ale vo svojej cenovej kategórii spĺňa takmer všetky podstatné veci a nedá sa mu vytknúť veľa. Po zapnutí sa nenahrieva extrémne dlho, má pekný design, je stavaný skôr do výšky a so svojou hmotnosťou 8 kg sa dá ľahko premiestniť. Je ľahký na ovládanie a údržbu. Užívatelia oceňujú predovšetkým možnosť ľahkého umývania sparovacej jednotky a ľahké skladanie a umývanie napeňovača mlieka. Skvelé je, že zásobník na vodu sa nachádza spredu kávovaru.
Kávovar má iba 3 kávové programy, čo naozaj nie je veľa. Nedá sa samostatne nastaviť iba napenené mlieko, alebo rôzne druhy mliečnych nápojov. Keď sa pripravujú dve šálky zároveň, ide to iba bez mlieka. Dá sa ale nastaviť sila aj veľkosť nápoja a arómu značne ovplyvniť nastaviteľnou hrubosťou zŕn. Kávovar môže byť pri mletí a príprave kávy hlučnejší. Celkovo sú ale s týmto typom používatelia spokojní a v strednej cenovej kategórii je hodnotený dobre.

Ovládanie
8.5
Funkcie
8.5
Plusy
 • veľmi jednoduchá obsluha a údržba
 • nádržka na vodu z prednej strany
 • krémová pena
Mínusy
 • hlučnejšie
 • viac vody v odpadovej nádržke
 • nie je možné samostatne napenené mlieko

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo