Recenzia Xiaomi Amazfit GTS

Zoznámte sa s chytrými hodinkami nižšej strednej triedy, ktoré sa môžu pochváliť sympatickou cenovkou, parádnym AMOLED displejom a skvelou výdržou batérie. Amazfit GTS patrí na ruku hobby športovcom aj všetkým milovníkom prechádzok a občasného cvičenia. Poďme si ich predstaviť podrobnejšie.

Parametre

Hmotnosť37,8 g
Šírka36,25 mm
Výška43,25 mm
Hĺbka9,4 mm
Vodeodolnosť50 m (5 ATM), IPx8
RAM512 MB
Interná pamäť-
Reproduktornie
Mikrofónnie
Materiál páskasilikón
Formát displejaštvorec
Uhlopriečka1,66 palcov
Typ displejaAMOLED
Rozlíšenie348x442 px
Hustota bodov341 ppi
Fotoaparátnie
SIM kartanie
Wi-Finie
Bluetootháno
NFCnie
Životnosť batérie7 dni
Dĺžka nabíjania2 hodiny
Kapacita batérie220 mAh

Obsah balenia

V pevnej papierovej krabičke nájdete vedľa chytrých hodiniek taky silikónový pásik a USB-A nabíjací kábel s magnetickým konektorom. Samozrejme nechýbajú ani návody, ale nič ďalšie už skromná a malinká krabička neskrýva.

Náramok môžete nahradiť akýmkoľvek iným so zodpovedajúcou rozstupom. Na internete ich sú mraky a dajú sa zaobstarať za pár euro kus.

Ovládanie, nastavenie a systém

Hodinky sú dotykové a ovládanie je tým pádom rovnaké ako u ktorejkoľvek podobnej elektroniky. Vystačíte si s dotykom jedným prstom, prípadne sa stlačením bočného tlačidla. To nájdete na pravej strane. Kliknutím na tlačidlo rozsvietite alebo zhasnete displej, podržaním hodinky vypnete.

Posunutím do strany si zobrazíte aktuálnu tepovú frekvenciu svojho srdca, množstvo krokov, ktoré máte za daný deň za sebou, a prejdenú alebo ubehnutú vzdialenosť. Posunom do strán teda máte vždy pod palcom najdôležitejšie údaje.

Smerom dole sa dostanete k prepínanie nastavenie a opačným smerom k hlavnej ponuke aplikácií v hodinkách. Nájdete tam napríklad notifikácie, počasie alebo ovládanie hudby. Nechýbajú ani všetky kategórie prehľadu vašich fyzických aktivít a cvičení.

Amazfit GTS majú vlastný operačný systém Amazfit OS. Je svižný a ponúka základné funkcie, ktoré budete potrebovať k efektívnemu merania cvičenie. Akurát vám nedovolí inštalovať ďalšie aplikácie a pri rýchlom listovaní medzi obrazovkami sú prechody občas trhané. Inak mu nemáme čo vytknúť.

Nastaviť si na hodinkách môžete všeličo. Obľúbené je napríklad rozloženie displeja, ktoré je v dvoch typoch rozloženia voliteľné. Tým pádom si môžete u jednotlivých stavových oblastí navoliť, čo budú zobrazovať. Zrazu takto na displeji môžete mať až 7 hodnôt.

Priamo v hodinkách nájdete tri varianty ciferníku. Ďalšie desiatky si ale môžete stiahnuť po prepojení s mobilnou aplikáciou Amazfit. Tým sa dostávame k ďalšej kapitole

Spárovanie s mobilom

Tu si Xiaomi za nás plusové body nezaslúži. Pre svoju nositeľnú elektroniku má totiž hneď dvojicu aplikácií, ktoré sa síce volajú inak, ale v skutočnosti majú veľmi podobné funkcie i vzhľad. Ide samozrejme o Mi Fit a Amazfit, ktorú budete potrebovať pre spárovanie s hodinkami GTS. S Mi Fit je bohužiaľ nespárujete.

Spárovanie na väčšine telefónov nerobí problém a prebehne bez zádrheľov pomocou Bluetooth technológie. Napriek tomu niektoré modely Xiaomi telefónov neprejdú párovaním na prvýkrát, takže budete musieť proces niekoľkokrát zopakovať. Iróniou je, že sú to práve telefóny tejto značky, ktoré by mali mať k hodinkám najbližšie. Po úspešnom spárovaní už ale všetko funguje, ako má.

Odporúčame si ihneď po spárovaní nastaviť základné veci, najmä aplikácie, z ktorých budete na hodinkách môcť vidieť notifikácie. Tu musíme započítať jeden mínusový bod za absenciu synchronizácie kalendára telefónu s hodinkami. Uvidíte notifikáciu, ale to je všetko.

Dizajn a batérie

Vzhľad Amazfit GTS nápadne pripomína konkurenčné Apple Watch. Niet sa moc čomu diviť, aj keď skalní fanúšikovia jabĺčok by určite odhalili rozdiely pri prvom pozornejšom prehliadnutiu. Napriek tomu je jasné, že výrobca stavil na overenú kartu a aj od nás má za kompaktný vzhľad plusový bod.

Hodinky majú štvorcovú základňu s umne zaoblenými rohmi a perfektným priliehaním všetkých častí. Telo je z hliníka a zhora na neho nadväzuje ochranné sklíčko Gorilla Glass 3. Tým pádom sa nemusíte báť, že by sa hodinky poškriabali. Pri väčšine činností budú pred mechanickým poškodením úplne v bezpečí.

Zospodu hodiniek je drsnejšie plast, uprostred ktorého je guľatý snímač s čidlom na meranie srdcovej frekvencie a dvojicou kontaktov pre magnetické nabíjanie. Na telo hodiniek nadväzuje pánt napojený silikónový pásik, ktorý má štandardné uchytenie a môžete ho vymeniť za akýkoľvek iný rovnaké rozstupy.

Kráľovským prvkom dizajnu je bezo sporu AMOLED displej. Ten sa pýši uhlopriečkou 1,66 palca a je parádne čitateľný aj na pravé poludnie za jasného slnečného dňa. Veľkou výhodou je verné zobrazenie farieb, vysoký kontrast, ktorý si poradí aj s absolútnou čiernou, a automatická regulácia jasu – tá šetrí batériu.

Energiu hodinkám Amazfit GTS dodáva 220 mAh lithium-ion polymérová batéria. Pri bežnom používaní vám Amazfit GTS vydrží na jedno nabitie aj 14 dní. A to nemusíte nijako zvlášť sporiť energiu. Pri vysokej záťaži a častom rozsvecovanie displeja sa stále dostanete na 6 – 7denní výdrž, čo je bomba.

Nabíjanie z nuly na sto percent potom hodinkám zaberie približne hodinu a pol, niekedy o fúz dlhšie. Vždy sa ale vojdete do dvoch hodín a ešte budete mať rezervu. Nabíjanie je klasické – drôtové s magnetickým kontaktom cez dva piny.

Čo hodinky vie

Základná zručnosť je mimo zobrazovanie času meranie športových aktivít. Nemusíte byť vrcholoví športovci, aby vám mali hodinky Amazfit GTS čo ponúknuť. Naopak sa perfektne hodí pre hobby športovcov a milovníkov vychádzok alebo outdoorových výšľapov. Na svoje si navyše prídu aj plavci.

Hodinky vynikajú presnosťou meranie tepovej frekvencie počas cvičenia. V porovnaní s profesionálnymi měřák sa držali v odchýlke do 5%. Tým pádom budete mať pri cvičení perfektný prehľad o svojej výkonnosti. To platí pre všetky vonkajšie aj vnútorné aktivity, ktorých máte na hodinkách na výber hneď 12. Vedľa klasického behu a jazdy na bicykli nechýba ani menej časté lyžovania alebo vonkajšie plávanie.

Plavca určite poteší, že sú Amazfit GTS vodotesné až do 50 metrov. Určite neodporúčame brať ich so sebou na potápanie, ale na plávanie v bazéne i vonku v prírode sú ako stvorené. Navyše meria veľmi presne odplávaniu vzdialenosť – to platí aj pre kryté bazény.

Slabšie už je GPS, ktorá má zásadné nedostatky pri behu i vychádzkach. Bohužiaľ je jedno, či sa pohybujete v zastavanej časti alebo v rýdzej prírode mimo civilizácie. Odchýlka vychádza až na 500 m na 8 km. Takže ak vám ide o vzdialenosť, vyrazte na cestu vždy s pripojeným mobilom a merajte vzdialenosť na ňom. Prevažná väčšina moderných mobilov má GPS lepší.

Predpoveď počasia, krokomer, výpočet kalórií, meranie tempa a intervalový tréning fungujú bez problémov a podajú vám verné informácie. Škoda, že chýba mikrofón, reproduktor a NFC. Zamrzí aj neprítomnosť Wi-Fi.

Porovnanie Amazfit GTS, Bip a Verge

Všetky tri modely chytrých hodiniek patrí do strednej triedy. Výnimku tvoria snáď len Bip, ktoré stoja na pol cesty medzi chytrým náramkom a hodinkami. Amazfit Bip nemajú GPS, ale hlavne majú len TFT LCD displej, ktorý je pri slnečnom dni prakticky nečitateľný. Preto si Bip zaslúži bronzový stupienok.

V súboji o zlato súťaží Verge s Wi-Fi, NFC a o fúz nižšou cenou proti GTS s parádnym displejom, vodotesnosťou a lepšiu výdržou batérie. Jasný víťaz nie je, pretože záleží, na čo hodinky chcete. Na parádu a plávanie voľte GTS, pre ostatných budú zaujímavejšie skôr Verge.

Zistiť cenu

Hodnotili sme aj ďalšie chytré hodinky od Xiaomi.

7.2 Total Score
Skúsenosti s Xiaomi Amazfit GTS

Amazfit GTS sú šikovné hodinky stavané na dizajne a vysokej výdrži batérie. Majú exkluzívny AMOLED displej a bezproblémový operačný systém. Trochu pokrivkávajú v párovanie s mobilom a meranie vzdialenosti. Za to sú ale vodotesné do 50 metrov a sú ľahké ako pierko. Podľa nás ideálna voľba pre hobby športovcov, ktorí nechcú investovať viac peňazí do hodiniek. Len škoda veľmi nepresné GPS. Pretože tá môže byť pre mnoho užívateľov prekážkou.

Ovládanie
8
Výbava
6
Batéria
8
KLADY
 • parádny dizajn
 • AMOLED displej
 • plynulý OS
 • intuitívne rozhranie
 • presné meranie cvičenie
 • výdrž batérie
 • priaznivá cena
 • nízka váha
ZÁPORY
 • párovanie s mobilnou aplikáciou
 • menej presná GPS
 • nemožno inštalovať aplikácie
 • nemajú interná pamäť na hudbu
 • nemajú mikrofón a reproduktor
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo