Recenzia Xiaomi Mi Smart Air Fryer

Fritovacie hrnce sú možno dokonca najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče, ktoré ľuďom uľahčujú prácu pri varení, a sú využívané najmä na vyprážané pokrmy, ako sú napríklad rezne, hranolky, rybie prsty a mnoho ďalších. V dnešnej dobe sa objavujú aj v chytrej, čiže smart verzii. Tento trend sa nevyhol ani fritovacím hrncom a na jeden z nich, ktorý je od spoločnosti Xiaomi (inak známe hlavne svojimi telefónmi či fitness náramkami), sa v našej recenzii pozrieme. Mi Smart Air Fryer dokáže fritovať aj bez oleja alebo len s malým množstvom. Okrem toho dokáže variť v pare a jedlo pripravovať aj ďalšími spôsobmi. Nechýba ani prepojenie s aplikáciou.

Parametre

Typteplovzdušná fritéza
Max. množstvo potravín v kg2,6
Objem oleja v l3,5
Možnosť umývania v umývačkeáno

 

Predstavenie

Chytrý fritovací hrniec Xiaomi Mi Smart Air Fryer je jeden z najpredávanejších vo svojej kategórii a vzhľadom na jeho parametre sa nie je čomu diviť – jedná sa o skutočne všestranného kuchynského pomocníka, ktorý toho vie oveľa viac ako bežný fritovací hrniec. Jednou z jeho kľúčových vlastností je to, že je teplovzdušný – na prípravu jedla tak nepotrebujete žiadny olej, prípadne len malé množstvo. Je to vďaka 360 ° cirkulácii horúceho vzduchu, ktorý na pokrm pôsobí zo všetkých strán. Výhodou je nielen ľahká príprava bez tuku, ale aj to, že vo výsledku je jedlo zdravšie ako pri klasickom fritovaní, kedy je jedlo ponorené do oleja.

Xiaomi Mi Smart Air Fryer má rozmery 37×29,5×34,5 cm, váha je 3,9 kg. Vnútorná časť panvice má rozmery 19 x 19 x 10,5 cm. Samotný dizajn je veľmi minimalistický, produkt sa tak hodí do každej kuchyne. Materiál tela je vyrobený z odolného lesklého plastu, poteší aj protišmykové prevedenie. Je vybavený vypínacím tlačidlom a ovládacím otočným kolieskom s OLED displejom. Zásadnou prednosťou oproti bežným fritovacím hrncom je to, že nejde len o klasickú fritézu, ale aj o multifunkčnú rúru a vzduchový gril. Rozsah teploty je tu od 40 do 200 °C. Objem koša je 3,5 l a vzhľadom na rozmery vnútornej panvice tak vystačí na prípravu jedla pre dve osoby. Súčasťou je aj odnímateľný grilovací rošt, ktorý sa hodí napr. na opekanie burgerov alebo iného mäsa.

V čom vám pomôže?

Táto fritéza je naozaj multifunkčným výrobkom a umožňuje oveľa viac než len smaženie. Jedlo v nej môžete aj piecť (napr. rôzne koláče, muffiny, buchty a pod.), zapekať, opekať, rozmrazovať, sušiť (ovocie) alebo si urobiť napríklad výborný domáci jogurt. Možností je množstvo a Xiaomi Mi Smart Air Fryer sa tak vďaka svojej všestrannosti dá prirovnať ku konvektomatu.

Jednou z mnohých výhod je tiež možnosť prepojiť si fritovací hrniec s aplikáciou do smartfónu, v tomto prípade sa jedná o Xiaomi Home. V tejto aplikácii, ktorú môžete friťák ovládať, nájdete okrem návodu aj niekoľko programov (hranolky, zelenina, kuracie krídla, ryba, steak, koláč, krevety a sušené ovocie) a hneď 100 receptov na jedlá, ktoré si vo fritéze ľahko pripravíte. Pri niektorých pokrmoch (napríklad pri pečení mäsa) môže pri ich príprave bez oleja dôjsť k miernemu vysušeniu, čomu sa ale môžete vyhnúť tým, že pod mäso dáte papier na pečenie. Inak je veľkým plusom rýchlosť, napr. taký koláč si v tejto chytrej fritéze urobíte dvakrát rýchlejšie ako v obyčajnej rúre.

Ovládať ale fritézu môžete samozrejme aj úplne bez aplikácie – pomocou veľkého okrúhleho tlačidla s LED displejom na jej prednej strane. To sa ovláda otáčaním do strán, vybranú položku potom potvrdíte stlačením. Okrem vyššie spomenutých ôsmich základných programov si možno zvoliť aj odložený štart alebo zmeniť nastavenie. V ňom si môžete zvoliť napr. jazyk, bohužiaľ slovenčina podporovaná nie je.

U niektorých jedál je potrebné ich v priebehu ich prípravy premiešať – napríklad hranolky. Pretože je táto fritéza múdra, sama vás na to upozorní vďaka časovaču. Okrem už spomínanej možnosti ovládania pomocou aplikácie má tento produkt aj podporu hlasového ovládania cez Google Assistant alebo Amazon Alexu.

Ako sa udržuje

Údržba tohto fritovacieho hrnca nie je nijako náročná, má vyberateľný kôš s nepriľnavým povrchom, ktorý je vhodný aj do umývačky riadu. Môžete ho ale aj umyť pod tečúcou vodou.

Zistiť cenu
9Expert Score
Xiaomi Mi Smart Air Fryer

Fritovací hrniec Xiaomi Mi Smart Air Fryer nás milo prekvapil – jedná sa o skutočne kvalitný a multifunkčný kuchynský prístroj, ktorý toho dokáže naozaj veľa. Odporúčame ho všetkým, ktorí chcú pripravovať svoje jedlá zdravším spôsobom (bez veľkého množstva oleja), ďalej ľuďom, ktorí majú radi moderné technológie av neposlednom rade tým, čo chcú prístroj, ktorý zvládne viac funkcií v jednom. Pokiaľ ide o cenu, tak tá sa na väčšine e-shopov pohybuje okolo 80 €. Vzhľadom na to, čo všetko táto fritéza vie, rozhodne sa jedná o výhodnú kúpu. Spotrebič má pomerne malú kapacitu, takže je vhodný iba tak pre 2 osoby.

Plusy
 • elegantný, minimalistický dizajn
 • zdravšia príprava jedál bez nutnosti použiť olej
 • okrem fritovania zvláda aj množstvo ďalších úkonov, napr. pečenie, rozmrazovanie jedál alebo sušenie ovocia
 • možnosť ovládania mobilom cez aplikáciu Xiaomi Home alebo hlasovým ovládaním
Mínusy
 • kapacita hrnca nie je veľmi veľká, zmestí sa do neho jedlo maximálne pre dve osoby
 • jedlo z teplovzdušnej fritézy má mierne odlišnú chuť od jedla pripravovaného s olejom – ale to je otázka osobných preferencií

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo