Recenzia Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro

Hľadáte čističku vzduchu, ale stále neviete, akú vybrať? Možno vám pomôže práve naša recenzia. Táto múdra čistička vzduchu s veľkým pokrytím sa pýši predovšetkým skvelým čistiacim výkonom, tichým chodom, širokou škálou funkcií a HEPA filtračným systémom. Má aj nejaké nedostatky? To sa dozviete v našom článku. Starostlivo sme si pre vás pripravili všetky jej klady aj zápory. Tak sa to poďte prečítať.

Parametre

Príkon50 W
Hmotnosť8,7 kg
Hlučnosť (najnižšia)33,7 dB
Vzduchový výkon500 m3/h
Ionizátoráno
Diaľkové ovládanieáno (s aplikáciou Mi Home)
Výška68 cm
Šírka27,5 cm
Hĺbka27,5 cm
Indikátor výmeny filtraáno
UV lampanie
HEPA filteráno
Uhlíkový filteráno
Ovládanie skrze telefónáno
Svetelný senzoráno
Doporučená veľkosť miestnosti60 m2
Počet rýchlostí ventilátora4

Predstavenie

Xiaomi Smart Air Purifier Pro 4 má skutočne solídny výkon a je vhodný aj do väčších priestorov o veľkosti až 60 m². Vďaka HEPA filtru triedy 13 odstráni 99,97% všetkých mikročastíc, ktoré sú väčšie ako 0,3 mikrometre, to znamená všetky vírusy, plesne, pevné častice, baktérie, alergény atď. Podľa skúseností zvládne táto čistička za hodinu odstrániť 96,5% vzduchových častíc v stredne veľkej miestnosti a zlepšila kvalitu vzduchu o 96,7%, a to naozaj iba za jednu hodinu. Aspoň podľa informácií, ktoré sa zobrazujú na displeji prístroja.

 

Tento model má nielen už spomínaný HEPA filter, ale aj:

 • predfilter (zachytáva väčšie častice, napr. chlpy, perie, veľké prachové častice),
 • uhlíkový filter (ten sa stará o pohlcovanie pachov, prachov, dymu a prchavých látok)
 • a negatívny iónový filter (tým, že uvoľňuje väčšinou len záporné ióny, na seba viaže kladne nabité ióny prachu a alergénov a neutralizuje kladné ióny).

Veľkou výhodou je možnosť využívať čističku aj cez noc, pretože má nočný režim, pri ktorom jej hlučnosť dosahuje iba 33,7 dB. Váš spánok tak skoro nebude rušený, a pritom bude postarané o príjemne čistý vzduch. Na porovnanie je 30 dB ako šepot. Všeobecne platí, že intenzita hluku v domácnosti by nemala presiahnuť 40 dB a na spanie je najvhodnejšia zvuková hladina nižšia ako 30 dB.

Na zobrazenie kvality vzduchu v miestnosti slúži prehľadný LED displej. Ovládať čističku môžete tromi spôsobmi:

 • Prvý z nich je ten najjednoduchší, a to priamo na čističke na displeji.
 • Druhá varianta pre ovládanie je váš mobilný telefón, na ktorom si nainštalujete aplikáciu Mi Home, potom môžete zo svojho telefónu sledovať kvalitu ovzdušia, ovládať čističku na diaľku alebo nastaviť čas na zapnutie aj vypnutie.
 • Tretí spôsob je pomocou hlasových astistentov Google Assistant a Amazon Alexa.

K dispozícii máte 3 režimy nastavenia:

 • Automatický režim – čistička pracuje sama na základe vyhodnotenia najrôznejších informácií.
 • Manuálny režim – nastavíte si individuálne požiadavky na čistenie vzduchu.
 • Režim spánku – najnižšia intenzita hluku, aby vás pri spánku nič nerušilo.

Čistička má 3 stupne rýchlosti čistenia:

 • nízky,
 • stredná
 • a maximálna.

Cena tejto čističky sa pohybuje okolo 280 €, čo je vysoká cena. Na druhú stránku ale môžem súhlasiť, že za kvalitu sa oplatí priplatiť, pretože jej výkon je naozaj solídny.

Hodí sa tu aj spomenúť, že existuje viac verzií tohto modelu.

 • Prvým z nich je Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite – je teda veľmi podobný, len je vhodný pre menšie miestnosti okolo 25 – 43 m² a má menšie rozmery, takže zaberie menej miesta. Jeho výkon je 360 m³/h. Táto verzia sa na slovenskom trhu zatiaľ nepredáva.
 • Ďalšia verzia je Xiaomi Smart Air Purifier 4, tá dokáže vyčistiť vzduch v miestnosti s rozmermi 20 m² za pouhých 10 minút. Je vhodný pre priestory veľké okolo 28 – 48 m². Táto čistička je takmer rovnaká ako Lite, len má o niečo vyšší výkon – 400 m³/h.

Ako pracuje a aká je jej údržba

Po obdržaní výrobku a otvorení krabice zistíte, že súčasťou čističky je:

 • HEPA filter,
 • užívateľský manuál
 • a napájací kábel.

HEPA filter je zabalený zvlášť, takže ho musíte najskôr rozbaliť a potom ho späť vložiť. Potom už stačí iba zapnúť do zásuvky a spustiť.

Údržba je veľmi jednoduchá a jednoduchá. Filter meníte podľa potreby. Výrobca udáva životnosť filtra 6-12 mesiacov. Nový filter sa na internete pohybuje okolo 60 € (zatiaľ je možné zakúpiť nový filter iba u výrobcu, jedná sa o novinku na trhu, takže filter vydrží než budú náhradné filtre v predaji aj na iných eshopoch. Jedná sa o štandardnú dostupnosť náhradného príslušenstva pri všetkých nových produktov). Displej vás vždy upozorní, kedy máte filter vymeniť. Na tejto dotykovej OLED obrazovke máte zelenú, žltú, oranžovú a červenú kontrolku: zelená = dobrá kvalita vzduchu, žltá = mierne znečistenie, oranžová = stredné znečistenie a červená = silné znečistenie.

Ďalej by ste mali čističku manuálne vyčistiť. Horná mriežka je priskrutkovaná, kvôli bezpečnosti detí. Pre ľahký prístup k lopatkám ventilátora a vzduchovým kanálikom musíte odskrutkovať a vybrať mriežku. Potom vyčistite aj vnútro čističky mäkkou handričkou.

Porovnanie s inými čističkami vzduchu

 Xiaomi Smart Air Purifier 4 ProXiaomi Mi Air Purifier 3HXiaomi Mi Air Purifier 2S
Ionizátoránonienie
Hlučnosť33,7 dB32 dB31 dB
Diaľkové ovládanieánoánoáno
Výkon čistenia vzduchu500 m3/h380 m3/h310 m3/h
Príkon50 W38 W29 W
Odporúčaná veľkosť miestnosti60 m245 m237 m2
Hmotnosť8,7 kg4,8 kg4,5 kg
Rozmery (V x Š x H)68 x 27,5 x 27,5 cm52 x 24 x 24 cm52 x 24 x 24 cm
Cena280 €150 €140 €

V tabuľke môžeme vidieť, že Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro víťazí vo výkone, odporúčanej veľkosti miestnosti a ako jedinému z popisovaných výrobkov mu nechýba ionizátor. Vysoká je bohužiaľ jeho cena aj hmotnosť. Je o málinko hlučnejší, než jeho predchádzajúce modely, ale rozdiel je tak malý, že niektorí používatelia tvrdia, že je jeho prevádzka takmer nepočuteľná. Osobne by som odporučila, pokiaľ máte menšie miestnosti a postačí vám výkon 380 m3/h, tak budete spokojní s Xiaomi Mi Air Purifier 3H a budete tiež spokojní aj s jeho cenou, ktorá je skoro o polovicu nižšia ako u Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro. Ak ste náročnejší používatelia a máte väčšie miestnosti, bude pre vás lepší Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro, aj keď si za ňu priplatíte viac. Spokojní ale budete s jej nadštandardným výkonom. Užívatelia si chvália aj konštrukciu tejto čističky, celé telo je pevnejšie a nevŕzga v prípade prenosu oproti 2S a 3H.

Zaujímajú vás iné recenzované čističky vzduchu?

Zistiť cenu
7.7Expert Score
Hodnotenie Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro

Táto čistička prekvapí svojim výkonom 500 m³/h. To je oproti iným modelom skutočne solídny výkon. Zvládne vyčistiť vzduch aj vo veľkých miestnostiach o rozlohe až 60 m2. Jej tichý chod vám zaručí pokojný a nerušený spánok. Jej telo je pevnejšie oproti predchádzajúcim modelom. Má širokú škálu funkcií, ktoré môžete ovládať aj cez váš šikovný mobilný telefón. Tejto čističke vzduchu nemám čo vytknúť, možno len jej vysokú cenu.

Čistenie vzduchu
8.3
Pohodlie
7.4
Spotreba
7.5
Plusy
 • solídny výkon
 • tichý chod
 • veľkosť miestnosti až 60 m2
 • má ionizátor
Mínusy
 • vysoká cena
 • vyššia cena nových filtrov

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo