Recenzia Yamaha YAS-207

Yamaha je na poli audio techniky už dlhý rad rokov žiariacou hviezdou. A to nielen medzi drahšími prístrojmi, ale aj medzi technikou, ktorá je dostupná väčšinovej populácii. A jedným takým prístrojom je i Yamaha Yas-207. Soundbar a samostatný subwoofer (teda klasické 2.1) za rozumnú cenu. Veľmi slušná výbava a značka Yamahy, ktorá sľubuje kvalitný zvukový zážitok. Alebo je niečo inak?

Parametre

Bluetootháno
Nočný režimnie
Dolby Atmosnie
Multiroomnie
Vstupný výkon (RMS)100 W
Subwooferáno
Výkon subwoofera (RMS)100 W
Systém reproduktorov2.1
Wi-Fiáno
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBnie
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmáno
Koaxiálny vstupáno
Rozmery soundbara (Š x V x H)93 x 6 x 10,8
Rozmery subwoofera (Š x V x H)18 x 43,7 x 40
Hmotnosť10,6 kg

Ponuka soundbarov Yamaha v nižšej a stredniej kategórii

Yamaha YAS-107Yamaha YAS-109Yamaha YAS-207Yamaha YAS-209Yamaha YAS-306
Výkon60 + 60 (subwoofer) W60 + 60 (subwoofer) W100 + 100 (subwoofer) W100 + 100 (subwoofer) W60 + 60 (subwoofer) W
Počet kanálov2.02.02.12.17.1
Spotreba27 W30 W49 W45 W22 W
Rozmery890 x 53 x 131 mm890 x 53 x 131 mm930 x 60 x 108 mm930 × 62 × 109 mm950 x 72 x 131 mm
Rozmery – subwoofer180 x 437 x 401 mm191 × 420 × 406 mm
HDMIánoánoánoáno
ARCánoánoánoáno
CEC*ánoánoánoáno
Digitálny optický vstupánoánoánoánoáno
Digitálny koaxiálny vstupánonieánonieáno
DTS Virtual:X
ánoánoánoánonie
Podpora Dolby Digitalánoánoánoánoáno
Podpora Dolby Pro Logic IIánoánoánoánoáno
Podpora Dolby DTSánoánoánoánoáno
Podporované typy súborovWAV, FLAC, ALAC, MP3, WMA, MPEG-4, AACWAV, FLAC, ALAC, MP3, WMA, MPEG-4, AACWAV, FLAC, ALAC, MP3, WMA, MPEG-4, AACWAV, FLAC, ALAC, MP3, WMA, MPEG-4, AACMP3, WMA, MPEG4 AAC, Apple LossLess, WAV, FLAC, AIFF
Wi-Fi nieánoánoánoáno
AirPlay nienienienieáno
Bluetooth ánoánoánoánoáno
Ethernietnienienienieáno

* Technológia CEC slúži na to, že môžete pomocou tv ovládača ovládať hlasitosť soundbar.

Design

U soundbarov je možné z podstaty veci len ťažko očakávať nejaké zásadné rozdiely vo vzhľade. Čo stojí za zmienku sú skôr menšie rozmery, vďaka ktorým sa hodí aj do stiesnených priestorov. Výška je cca 6 cm, takže sa zmestí pod väčšinou súčasných televízorov. Pozor na to, že je pomerne dlhý (92 cm) a hlavne u menších televízorov sa nemusia zmestiť medzi nohy stojana. Možno je tiež u montáž na stenu. Subwoofer sa pripája bezdrôtovo a je skôr vyšší a užší, než štvorcového tvaru. Na prvý pohľad môže vyzerať ako kancelársky počítač, len elegantnejšie. Spracovanie je slušné, ale nie špičkové. Za mňa je primerané určenie prístroja. Telo je z plastu.

Ako hrá

Väčšina z nás si soundbar kupuje kvôli tomu, že nie je spokojná so zvukovým prejavom svojho televízora. V takom prípade budete z Yamahy YAS-207 nadšení. Zreteľné hlasné dialógy sú jednou z jej silných zbraní. Rovnako ako zvukové efekty dokresľujúci atmosféru pri filmoch, ktoré potom dokážu lepšie vtiahnuť do deja. V reprodukciu hudby je to o trochu slabšie, ale stále na priemerom svojej cenovej kategórie.

V oblasti priestorového zvuku je podporovaný štandard – DTS Virtual: X. Ten analyzuje prichádzajúci zvukový signál a snažia sa o čo najvernejšie ilúziu priestorového zvuku. Pozor na to, že niektoré predtým vyrobené kusy musia po prvý raz prejsť updatom firmvéru, než bude možné túto funkciu využívať. Update ľahko stiahnete zo stránok výrobcu. Dobrou správou je, že sa takto snaží každý audio signál čo dostane. Zvlášť u kvalitného audia typu Blu-ray filmov je výsledok úžasný.

Nemôže sa to pochopiteľne rovnať plnohodnotnému DTS: X alebo Dolby Atmos s patričnými reproduktormi, ale výsledok je prekvapivo dobrý (na 2.1 riešenie). Marketingová tvrdenie, že počujete zvuk aj „pri strope“, je prehnané. Určite však odporúčam Virtual: X zapnúť aj pre bežné dialógy, zlepšenie pocítite. Bohužiaľ nič nie je dokonalé, ani DTS Virtual: X nie je výnimkou. V honbou za dokonalým efektom, občas zvuk „skazí“ miesto vylepšenia. Našťastie sa to nedeje príliš často.

Pokiaľ ide o možnosti pripojenia, tak tu nájdeme HDMI (vstup aj výstup, to v tejto cenovej hladine nie je úplne štandardné). HDMI výstup podporuje ARC. K tomu optický vstup a klasický analóg (3,5 mm). S ohľadom na cenu pomerne štandardná ponuka, ktorá rozhodne neurazí, ale zásadne ani nenadchne. USB alebo sieťový konektor budete hľadať márne. Bezdrôtové spojenie s mobilným telefónom a (napríklad) Spotify, potom zaistíte pomocou Bluetooth.

Príjemná je možnosť nastavovať hlasitosť subwoofera samostatne od soundbara. Na diaľkovom ovládači sú dve samostatné tlačidlo pre úpravu hlasitosti. Samotný ovládač nie je podsvietený, ale tlačidiel nie je veľa a tie dôležitá z nich majú odlišné tvary či farbu. Preto sa na ňom ľahko orientujete aj počas šera či tmy. Na diaľkovom ovládači ďalej nájdete tlačidlo pre jednoduchý boost basov. Niekto to miluje, pre iného je to skôr nepríjemné. Ale keď chcete, je tu možnosť. Ďalšou možnosťou pre ovládanie je mobilná aplikácia zvaná „Yamaha Home Theater„. Dostupná je pre Android aj iOS. A v neposlednom rade päť fyzických tlačidiel na tele soundbara, pomocou ktorých idú vykonať základné úkony (zmena hlasitosti, stíšenie, vypnutie …). Tie sú doplnené diódové signalizáciou, vďaka ktorej rozpoznáte zvolený zvukový režim a ďalšie informácie.

Zistiť cenu
7.5 Total Score
Skúsenosti s Yamaha YAS-207

S ohľadom na svoju cenu vskutku výborný výrobok, ktorý posunie zvuk z televízora o niekoľko úrovní ďalej. Keď ho porovnám s cenovo porovnateľným "mainstreamom" typu Samsung HW-Q60, tak ide o lepšie (a aj lacnejšie) voľbu. Pokiaľ je pre vás cena YAS-207 vysoká, skúste sa pozrieť po YAS-107. Obetujete samostatný subwooofer, ale s cenou sa dostanete na 200 €.

Zvuk - hudba
7.4
Zvuk - filmy
8.6
Funkcie
5.5
Výbava
7.2
KLADY
 • Vydarené basy
 • DTS Virtual: X
 • Výborný pomer ceny a výkonu
 • Rozmery
ZÁPORY
 • Len jeden HDMI vstup
 • Trochu slabšie výšky
Pridaj svoju recenziu  |  Read reviews and comments

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo