Ako vybrať tenisovú raketu

V dnešnej dobe sa čím ďalej tým viac obľúbenejším športom stáva tenis. Možno aj vy patríte medzi začínajúcich tenistov, ktorí by sa túto sezónu v „bielom športe“ radi zdokonalili. Hoci z vás napríklad nebude druhá Serena Williamsová alebo druhý Novak Djokovič, nezúfajte. Pokiaľ si zaobstaráte tú správnu tenisovú raketu, iste si na kurtoch užijete veľa zábavy.

Recenzie tenisových rakiet

Pretože sme vám chceli ponúknuť širší rozhľad, čo sa tenisových rakiet týka, do nášho radcu sme pre tentokrát nevybrali päť najobľúbenejších zástupcov, ale deväť. Tie sme rozdelili podľa cenových kategórií. Všeobecne platí, že aj v lacnejšie cenovej triede sa dá zaobstarať kvalitná raketa. Čím je však cena tenisové rakety vyššia, tým lepší komfort vám mnohokrát zaručuje.

V druhej časti poradca sa potom dozviete, na čo si pri výbere rakety dávať pozor, ako sa rakety rozdeľujú, prečo by vás mal zaujímať ich výplet i napríklad to, ako je dôležité vyváženie tenisové rakety.

Lacné tenisové rakety

V zásade nejde povedať, že lacnejšie rakety by boli horšie či menej kvalitné než tie drahšie. Samozrejme platí, že u lacnejších variant nie je možné použiť na výrobu odľahčený materiál, ktorý by následne znížil celkovú hmotnosť nástroja. Nemôžete očakávať ani špeciálne materiály výpletov, menšie profily rámov a pod.

V tejto cenovej triede jednoducho nájdete osvedčenú klasiku, ktorá nevybočuje z priemeru. Ovšem pre začiatočníkov sú také rakety ideálne. Za malý peniaz (v pomere k profi raketám) iste zistíte, akú rýchlosť hry preferujete, či vám zvolený typ rakety vyhovuje, či by ste radšej nepreferoval menšiu veľkosť hlavy atď.

Lacnejšie tenisové rakety sú tak vhodným nástrojom pre začiatočníkov či mierne pokročilých, ktorí si chcú hru ešte len „ohmatať“.

Názov raketyHmotnosť rakety v gDĺžka rakety v mmTvrdosťVeľkosť hlavy v cm2Vyváženie rakety mmVzor výpletuMateriál
Babolat Pure Drive 201830068572 RA64532016 x 19Grafit
Wilson Ultra Team  100 201830368564532016 x 18Grafit
Head Graphene Touch Extreme Mp26568561 RA64534516 x 19Grafit

Bežné tenisové rakety

Rakety v strednej cenovej relácii sú vhodné pre všetkých hráčov, ktorí už prišli na to, čo od tenisu očakávajú a pomaly by chceli nad loptičkou preberať kontrolu. Vyváženie, hmotnosť, pevnosť výpletu i materiály rakiet sú totiž smerované presne na to, aby sa z vás pomaly, ale isto stával profesionálny hráč.

Ceny tenisových rakiet pre pokročilejších hráčov sa pohybujú medzi 80 – 150 €.

Názov raketyHmotnosť rakety v gDĺžka rakety v mmTvrdosťVeľkosť hlavy v cm2Vyváženie rakety mmVzor výpletuMateriál
Babolat Pure Drive Team 201531568574 RA64531516 x 19Grafit
Babolat Pure Strike 100 201730068570 RA64532016 x 19Grafit
Babolat Pure Aero Lite 201627068572 RA64533016 x 19Grafit

Drahé tenisové rakety

Tu už sa pohybujeme v úplných „lahôdkach“, čo sa tenisových rakiet týka. Po prvé tu nájdeme ako úplné novinky všetkých možných značiek a radov, tak odľahčené materiály, menšie hlavy rakiet, ktoré sú vhodné pre naozajstných profesionálov a korešpondujú s ďalšími dôležitými vlastnosťami ako dĺžka, hmotnosť aj vyváženie, ktoré sú zásadné pre naozaj precízne výsledok.

Pri robení profi rakiet ale budete musieť siahnuť hlbšie do peňaženky. V priemere sa ceny za tieto nástroje pohybujú medzi 150 -400 €.

Názov raketyHmotnosť rakety v gDĺžka rakety v mmTvrdosťVeľkosť hlavy v cm2Vyváženie rakety mmVzor výpletuMateriál
Babolat Pure Aero Team 201928568571 RA64532016 x 19Grafit
Wilson Pro Staff 97 CV 201931568662631016 x 19Grafit
Babolat Pure Drive Lite 201827068572 RA64533016 x 19Grafit

Ako si správne vybrať?

Je pravdou, že tenisových rakiet je na našom trhu nepreberné množstvo. Ako si ale správne vybrať jednu jedinú raketu, aby dlho a dobre slúžila? Držte sa nasledujúcich parametrov a určite nešliapnete vedľa.

Výber podľa veku a pohlavia

Primárne by sme si pred nákupom mali uvedomiť, pre koho je raketa určená. Ťažko totiž budete zháňať veľkú ťažkú ​​raketu pre pokročilého juniora, rovnako ako určite nekúpite raketu s malým priemerom začiatočníkovi, ktorý raketu drží prvýkrát v ruke.

Detské tenisové rakety

Ak sa vaše dieťa nadchlo pre tenis, ale vy sami si nie ste istí, či u neho vydrží, môžete svojmu potomkovi pre začiatok kúpiť lacnejšiu variantu rakety. Najlacnejšie detské tenisové rakety zoženiete už zhruba za 20 €.

Pre malých začiatočníkov sú vhodné rakety hliníkové či kompozitové – tie sa skladajú z viacerých prvkov.

Pokročilejšie deti určite ocenia komfort grafitových rakiet, ktoré sú k dostaniu už od dvadsiatich piatich palcov. Popri skutočnosti, že grafitové rakety vyzerajú dospelo, nezaťažujú detskú ruku otrasy.

Najdôležitejším kritériom pre výber detské rakety je samotná výška dieťaťa. Podľa nej ľahko určíte ideálnu veľkosť nástroja.

Výška dieťaťa v cmVeľkosť rakety v palcochDĺžka rakety v mm
do 10019485
101-11421540
115-12723580
128-14225640
143 a viac26660

Ak už u svojho trojročného dieťaťa viete, že by ste chceli, aby sa venovalo tenisu, existujú rakety aj pre nich. Sedemnásťpalcová raketa síce nepatrí k najpredávanejším, ale určite sa dá zohnať. Práve ona je vhodná pre deti s výškou okolo 80 cm.

Detské rakety sú vyrábané z rôznych kombinácií lacnejších materiálov (väčšinou titán a hliník), preto sú ľahké, lacné a odolné.

Juniorské tenisové rakety

Kým pre deti do výšky 135 cm sú k dispozícii najmä rakety s hliníkovými rámami, od výšky 135 cm dieťaťa už na základe vyššie uvedenej tabuľky zoženiete ideálnu veľkosť s grafitovým rámom. Dieťa, ktoré merajú viac ako 150 cm, už môže používať dospelú raketu s odľahčeným rámom. Ideálna váha je okolo 255 g.

Tenisové rakety pre ženy

Ženy by mali voliť ľahšie tenisové rakety – zhruba okolo 280 g. Ideálna kombinácia pre ženy je väčší hlava rakety a menšie držadlo čiže grip, aby sa ženám, pretože majú menšie ruky ako muži, lepšie držal a nezvierala ho príliš kŕčovito.

Výber podľa pokročilosti

Začiatočník

 • Nehrá tenis
 • Nemá rýchlé reakcie
 • Rýchlo sa unaví
 • Nemá žiadnu techniku ​​hry

Ak by ste súhlasne prikývli aspoň na tri body z vyššie uvedených, potom ste tenisoví začiatočníci, pre ktoré je vhodná ľahká raketa s väčšou hlavou. Ideálne vyváženie také rakety smeruje buď do rukoväte, prípadne na stred.

Vhodne zvolená tenisová raketa hneď od začiatku vás ušetrí preťaženého zápästia alebo tenisového lakťa.

Pokročilý hráč

 • Príležitostne hrá tenis
 • Má dobrú fyzickú kondíciu
 • Menej sa unavia
 • Má povedomie o technike

Pokročilejší hráči preferujú ťažšie rakety, ktoré tlmia vibrácie, zároveň sú stabilnejšie a údernejšie. Hlava nástroja je menšia – odborne povedané midplus. Vyváženie sa potom smerujena stred, prípadne ľahko do hlavy.

Závodný hráč

 • Skúsený hráč
 • Ovláda techniku ​​a plne kontroluje loptu
 • Má veľmi rýchle reakcie

Závodné hráči požívajú rakety, ktorých hmotnosť je 300-360 g a všeobecne preferujú veľkosť hlavy midsize, maximálne midplus. Vyváženie si profi hráči dokážu vybrať sami podľa štýlu svojej hry.

Zamerajte sa na hlavné parametre

Tenisovú raketu síce rozdeľujeme iba na hlavu (odpaľovacie plocha rakety), kŕčok (stredná časť) a rukoväť (čiže grip), ale hlavných parametrov, na ktoré sa pri výbere musíte sústrediť, je hneď niekoľko.

Veľkosť hlavy

Veľkosť hlavy čiže vypletenej časti rakety delíme celkom do štyroch skupín:

Označenie veľkostiVeľkosť v cm2Vhodná pre
Super oversizeviac ako 741začiatočníkov a občasných hráčov
Oversize691-740začiatočníkov a občasných hráčov
Midplus601-690stredne pokročilí hráči
Midsizemenej ako 600závodný a turnajoví hráči

Občas sa uvádza tiež malá hlava, ktorej veľkosť je okolo 585 cm2 a ktorú využívajú hlavne profesionálni hráči na kurtoch vo Wimbledone.

Optimálny bod trafenie čiže sweetspot je samozrejme u rakety s najväčšou hlavou. Profi hráči ju ale nevyužívajú, keďže je menej kontrolovateľná. V zásade platí, že čím menšie hlava rakety, tým presnejšie hra.

Hmotnosť

Nikdy nezabúdajte, že váha rakety je udávaná bez výpletu. Ak váha rakety je 270 g, jej celková hmotnosť bude okolo 290 g. Musíte totiž myslieť na 12-15g výplet, omotávku i tlmidla.

Označenie raketyVáha v gVhodné pre
Ľahké rakety220-280ženy, začiatočníkov, juniorov a mierne pokročilých hráčov
Stredne ťažké rakety280-310pokročilých hráčov
Ťažké raketyviac ako 310profi hráčov

Ak sa rozhodnete prejsť na nový model rakety, ktorý bude zároveň ťažšie, majte na pamäti, že ideálne navýšenie váhy by sa malo pohybovať niečo medzi 10-15 g. Samozrejme opäť platí, že čím vyššia váha, tým je vyššia švihová hmotnosť = swingweight, ktoré prispieva k vyššej rýchlosti odpálenej loptičky.

Vyváženie tenisové rakety

Na rozdiel od hmotnosti je balančný bod uvádzaný s výpletom. Meria sa od konca gripu k stredu rakety.

VyváženieDĺžka v cmVhodné pre
Do hlavyviac ako 33,5začínajúcich a mierne pokročilých hráčov
Na stred32,5-33,5pokročilých hráčov
Do rukovätemenej ako 32,5profi hráčov

Čím je raketa ľahšia, tým viac je vyváženie orientované do hlavy a naopak. Väčšia váha v hlave dáva veľa sily do úderu, ale nedopraje vám takmer žiadnu kontrolu. Vyváženie v rukoväti je preferované hlavne profesionálnymi hráčmi najmä preto, že majú pri hre absolútnu kontrolu nad loptičkou.

Dĺžka

Dĺžka býva štandardne uvádzaná v cm, prípadne mm, menej často v palcoch.

Označenie dĺžkyDĺžka v cmVhodné pre
Krátka dĺžka68deti, juniorov
Štandardná dĺžka68,5väčšinu hráčov
Predĺžená dĺžkado 71,5vysokých hráčov

Bežná dĺžka rakety je preferovaná výrobcami aj hráči. Najmä vysokí hráči potom preferujú dlhší rakety, ktoré im umožnia väčšiu zosilnenie úderu a lepšiu koordináciu pohybu. Predĺžené rakety tiež sľubujú vyšší pákový efekt, čím sa zosilní intenzita podaní. Maximálna možná dĺžka rakety je 73,7 cm.

Výplet tenisové rakety

Najtypickejším vzorom pre výplet rakety je 16 x 19 strún, teda 16 dlhých radov a 19 krátkych. Samozrejme ale existuje niekoľko ďalších možností.

Hustota výpletuVlastnosti
16 x 18Pomerne veľká sila a rotácia, malá životnosť výpletu.
19 x 19Najčastejšie používaný; optimálny bod trafenie a väčšie zrýchlenie lopty.
16 x 20Málo časté.
18 x 19Málo časté.
18 x 20Maximálna kontrola loptičky a dlhá životnosť výpletu.

Ako vyplést raketu a nepoplést to?

Výpletové materiály:

 • nylon – najobvyklejšie výpletový materiál,
 • prírodné črievko – najlepšie, ale nákladná voľba,
 • polyester – pevná struna, ktorá sa však nehodí pre začiatočníkov,
 • kevlar – veľmi tuhý, ale zároveň najodolnejší materiál.

Priemer výpletu – struny, či už sú z akéhokoľvek materiálu, sú väčšinou s priemerom 1-1,5 mm. Čím väčší priemer zvolíte, tým viac vydrží, ale bude menej pružný.

Vypnutie strún – všeobecne platí, že čím pokročilejšie hráč, tým tvrdšie výplet. Každá raketa však má svoje odporúčané pnutie tak, aby ideálne slúžila svojmu účelu.

Vypletanie tenisových rakiet

Nebojte sa, toto sa vás netýka. Aspoň nie priamo. Hoci je váha rakety počítaná bez výpletu, vypletenie je pri predaji zaistené. Väčšinou sa tak stačí zamerať len na to, z akého materiálu sa výplet skladá a ako silné je jeho finálna pnutie.

Samotné vypletanie sa nerobí ručne, ale na špeciálnom stroji, ktorý presne odhadne silu vypnutie vzhľadom k materiálu výpletu aj rakety, určí počet radov pod.

Veľkosť gripu

Áno, ani veľkosť gripu čiže rukoväte nesmiete pri výbere podceňovať, jedine tak sa totiž vyvarujete problémom s lakťami, ramenami i zápästiami. Akonáhle vezmete raketu do ruky, mal by vám zostať priestor medzi koncom prstov a začiatkom dlane ideálne na hrúbku ukazováka.

Veľkosť rukoväte sa uvádza buď v milimetroch, európskych veľkostiach, prípadne v palcoch.

Veľkosť v mmEurópska veľkosťVeľkosť v palcochVhodné pre
100-102L04juniorov, ženy s malou rukou
103-105L14 1/8juniorov, ženy s malou rukou
106-108L24 1/4ženy, muže s malou rukou
109-111L34 3/8mužov, ženy s veľkou rukou
112-114L44 1/2muža s väčšou rukou
115-117L54 5/8muža s veľkou rukou

Veľkou výhodou u detských rakiet je to, že ich gripy sú priamo úmerné veľkosti rakety. Ak tak vyberiete vhodnú veľkosť, mala by s rukoväťou vždy korešpondovať.

Tvrdosť rámu tenisové rakety

Je vždy meraná v jednotkách RA (tie sa zameriavajú na štruktúru povrchu).

Tvrdosť rámuVlastnosti
RA 50-60Flexibilné rámy, lepší herný cit
RA 60-70Pevné rámy pre väčší výkon
RA viac ako 70Veľmi tuhé rámy pre perfektný výkon

Šírka rámu

Posledný parameter, ktorý v našom zozname uvádzame, nie je až tak podstatný. Jedná sa o šírku rámu, ktorá je uvádzaná buď v cm či mm.

Šírka rámu sa pohybuje od 17 mm až po 30 mm. Výhodou širšieho profilu je jeho sila, avšak za cenu menšej kontroly. Opäť platí, že čím menšie rám, tým profesionálnejší hra.

Najznámejšie výrobcovia tenisových rakiet

Tenisové rakety Wilson

Tento americký výrobca sa na trhu pohybuje už viac ako sto rokov. S raketami tejto značky sú spokojní ako Roger Federer, tak Serena Williamsová.

Celkom štyri rady ponúkajú pomerne veľký výber pre všetkých hráčov:

 • PRO STAFF – Ocenia najmä útočné hráčmi. Cit, presnosť a sila sú hlavnou doménou tejto rady.
 • ULTRA – Pre hráčov preferujúcich hru po celom kurte.
 • BLADE – Majú v obľube hlavne profesionálni hráči pre rýchlu hru založenú na citu.
 • BURN – Opäť ocenia hlavne profesionálni hráči, ktorí už majú niečo za sebou.

Tenisové rakety Babolat

Výrobca tejto značky má v súčasnej dobe tri rady, ktoré sa zameriavajú na pokročilých a profi hráča:

 • PURE AERO
 • PURE DRIVE
 • PURE STRIKE

Tenisové rakety Head

Značka HEAD ponúka celkom šesť modelových radov. Tie sa nezameriavajú len na profesionálnych hráčov, ale myslí aj na amatérskej nadšencov.

 • SPEED – Preferujú útočný hráči s dostatočnou kontrolou, ktorí majú radi rýchlu hru.
 • RADICAL – Odporúča sa pre pokročilých hráčov, čo majú radi hru po celom ihrisku.
 • INSTINCT – Opäť rad, ktorá vyniká raketami so zameraním na silu a kontrolu – možno preto si túto sériu obľúbil aj Tomáš Berdych.
 • EXTREME – Rad Extreme si zrejme zamilujú hráči, ktorí preferujú rýchlu hru s tvrdými spinovými údermi.
 • PRESTIGE – Vhodná pre mierne pokročilých až pokročilých hráčov.
 • MXG – Ocenia najmä amatérski nadšenci.

Doplnky tenisových rakiet

Tenisové loptičkyväčšinou sa predávajú v sade po troch, štyroch, prípadne šiestich kusoch
Obaly na tenisové raketybývajú súčasťou predajného balenia, avšak v prípade ničeniu sú ku kúpe náhradné obaly
Omotávkydelí sa na základné a vrchné,

vrchné sa namotávajú na základnú omotávku; môžu byť protišmykové či suché, aby absorbovali pot

Potítkatakmer základný doplnok každého hráča
Vibrastopyumiestňujú sa do spodnej časti výpletu rakety, aby zmiernili nepríjemné vibrácie
Vyvažovacie páskyslúži k ideálnemu vyváženie rakety podľa potrieb tenistu,

sú vyrábané prevažne z ohybného hliníka,

Ochranné páskyich funkciou je ochrániť rám pred odreninami
Popisovače na strunynestierateľné atramenty, vďaka ktorým si môžete farebne vykresliť logo rakety
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo