Ako vyčistiť rúru a pripálené nečistoty

Pripálená mastnota v rúre, mikrovlnnej rúre alebo na sporáku dokáže veľa potrápiť. Odstraňovanie býva zdĺhavé a nie vždy účinné. Preto sme pre vás pripravili niekoľko rád ako na to.

Prípravky, čo stojí za vyskúšanie

Ako vyčistiť rúru na pečenie

Budete potrebovať:

 • jedlú sódu.

Zmiešajte 3 sáčky jedlej sódy s trochou vody. Hustota zmesi by mala byť podobná paste na zuby. Touto zmesou potrite celú rúru vrátane mriežok aj priehľadového skla. Zmes nechajte 20 minút pôsobiť a potom ju zotrite papierovou utierkou. Na záver celú rúru vytrite vlhkou handričkou, ale pred tým, než v nej začnete pripravovať pokrmy, ju nechajte chvíľu vypéct.

Pastou z jedlej sódy môžete čistiť aj akýkoľvek riad alebo inde pripečené mastnoty. Je ideálny pre čistenie grilu a grilovacieho náčinia, fritézy, ale aj pomocou nej odstránite mastné fľaky z oblečenia.

Ako vyčistiť pripečenú a mastnú mriežku z rúry

Budete potrebovať:

 • mydlovú vodu,
 • jedlú sódu,
 • peroxid vodíka.

Na dno dostatočne veľké nádoby položte starý uterák a nalejte horúcu vodu. Na uterák položte mastnú mriežku. Do vody prilejte zmes pripravenou z 1/3 mydlovej vody, 3 lyžíc jedlej sódy a dvoch čajových lyžičiek peroxidu vodíka. Mriežku nechajte v roztoku namočenú minimálne 2 hodiny a potom ju opláchnite a umyte štandardným spôsobom pomocou prípravku na riad.

Ako vyčisti mikrovlnnú rúru

Z mikrovlnnej rúry sa zaschnuté zvyšky potravín odstraňujú neskutočne ťažko. Ideálnym pomocníkom vám však budú citrusové plody.

Čo budete potrebovať:

 • citrusové plody (grep, pomaranč alebo citrón),
 • ocot.

Najlepší účinok dosiahnete, ak použijete citrón, ale vyskúšať môžete aj mix citrusových plodov. Citrón nakrájajte na plátky a dajte ho do misky alebo do taniera naplneného vodou. Nádobu dajte do mikrovlnnej rúry a nechajte ohrievať aspoň 3 minúty na maximálny výkon bez poklopu (v prípade extrémneho zašpinenia nechajte citrusy ohrievať 6 minút)! Po uplynutí doby nádobu s citrusmi vyberte a rúru starostlivo vytrite bavlnenou utierkou. Okrem toho, že rúru zbavíte pripálenín a nečistôt, bude navyše krásne voňať.

Skvelého výsledku dosiahnete aj v momente, keď k citrusovým plodom pridáte do misky 2 lyžice octu. Ocot na seba totiž nadväzuje aj pachy, takže sa zbavíte aj nepríjemného zápachu napríklad po popáleninách.

Odstránenie pripálenín z rúry, sporáku a grilu

Pre odstránenie pripálenín môžete použiť najrôznejšie prostriedky. Predstavíme vám špeciálnú hubku napustenú špeciálnym roztokom, ale aj metódy, ktoré na čistenie využívajú peroxid vodíka, sódu, soľ, horúcu vodu alebo slnečnicový olej.

Čistenie pomocou hubky Spontex Magic Hallo

Táto hubka je vyrobená z veľmi jemnej oceľovej vlny, ktorá je však šetrná aj ku sklu dvierok od rúry, takže sa nemusíte báť poškodenia. Už z výroby je hubka napustenie špeciálnym saponátom, ktorý pomáha rozpúšťať nečistoty, takže vám významne uľahčí čistenie. V balení, ktorého cena sa pohybuje okolo 1 €, dostanete 6 kusov hubiek.

Hubku môžete použiť na čistenie:

 • nerezu (riad, drez, sporák),
 • hliníka (riadu),
 • skla (dvierka od rúry, zrkadlá, vázy),
 • vodného kameňa v kúpeľniach, čistenie špár medzi dlaždicami či obkladom.

Pri čistení hubkou môžete ešte pred tým na pripálený povrch naniesť ďalší prostriedok na mastnotu a pripáleniny. Prípravok nechajte pôsobiť a potom nečistoty odstraňujte hubkou, ktorú budete robiť krúživé pohyby. Hubky sa vďaka obsahu saponátu nemusia namáčať, ale môžete ich pred čistením naviac ľahko postriekať saponátom pre odstraňovanie mastnoty. Po použití ju nechajte uschnúť a nabudúce použite zase.

Odstránenie mastnoty pomocou peroxidu vodíka a sódy

Čo budete potrebovať:

 • jedlú sódu,
 • peroxid vodíka.

Jedlou sódou posypte celý povrch alebo všetky mastnoty, ktoré chce odstrániť, a potom túto plochu polejte peroxidom vodíka. Povrch následne opláchnite a vysušte. Ak by na ploche predsa len zostali nejaké nečistoty, môžete postup podľa potreby zopakovať.

Čistenie pomocou vriacej vody

Čo budete potrebovať:

 • vriacu vodu,
 • jar.

Tento spôsob údržby je veľmi jednoduchý. Znečistené časti polejte horúcou vodou, ktorú necháte vychladnúť. Potom celú plochu utrite a v prípade, že sa usadeniny neodstránili všetky, použite na ne jar a špongiu.

Soľ a jedlá sóda

Čo budete potrebovať:

 • jedlú sódu,
 • soľ.

Z jednej polievkovej lyžice soli, jednej polievkovej lyžice jedlej sódy a trošky vody vytvorte pastu, ktorú budete nanášať na znečistené plochy. Akonáhle bude mať pasta správnu konzistenciu, naneste ju na handričku a čistite špinavá miesta.

Odstránenie mastnoty pomocou slnečnicového oleja

Čo budete potrebovať:

 • olej.

Pre tento recept môžete použiť akýkoľvek olej, avšak toho olivového by nám prišla škoda. Sporák pokvapkajte olejom a rozotrite handričkou. Olej nechajte chvíľu pôsobiť a potom ho zotrite. Všetky mastnoty od jedla sa vďaka oleju rozpustí a váš sporák bude navyše lesklý.

Čistenie pomocou octu

Čo budete potrebovať:

 • ocot,
 • rozprašovač.

Ocot môžete použiť na čistenie a leštenie varných sklenených platní, na odstránenie vodného kameňa alebo škvŕn. Stačí do rozprašovača, ktorý používate napríklad na kytky, zmiešať 1 diel vody a 1 diel octu. Túto zmes nastriekajte na sporák a potom ju zotrite. Roztok môžete používať každý deň. Ak budete rozprašovač opäť používať na kvety, nezabudnite ho dobre vypláchnuť.

Proti mastnote a připáleninám použite citrón a jedlú sódu

Čo budete potrebovať:

 • jedlú sódu,
 • citrón.

Citróny obsahujú čistiacu funkciu, sóda má zase prírodné antibakteriálne vlastnosti. Soda navyše obsahuje veľmi jemné čiastočky, ktoré dokážu odstrániť mastné a zapečené škvrny. Vďaka tomu, že sú tieto čiastočky tak jemné, nedochádza k poškriabaniu varného skla.

Jedlú sódu stačí nasypať na sporák alebo iné miesta s mastnotou a roztierať ju citrónom. Očistené miesto následne utrite vlhkou handričkou.

Odstránenie mastnoty pomocou octu, prášku do pečiva a soli

Budete potrebovať:

 • ocot,
 • prášok do pečiva,
 • soľ.

Hodí sa pre čistenie usadenín skôr mladšieho dáta. Do 1 dcl octu pridajte 1 prášok do pečiva a trochu soli. Všetko zmiešajte a nechajte v miske odstáť, kým prášok do pečiva nevyšumí. Potom potrite sklo rúry zmesou a nechajte pôsobiť zhruba 45 minút. Sklo vyčistite hubkou a umyte vodou.

Pamätajte na to, že čím dlhšie budete čistenie varných plôch odkladať, tým horšie čistenie bude. Zdĺhavému a namáhavému upratovania sa vyhnete tým, že budete varná miesta pravidelne udržiavať.

2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
 1. Dobry den syn prilepil pvc foliu na krbove sklo prosim vas cim to dam dole?

  • Dobrý deň,

   odporúčam vodu a jar, plus sklársku špachtľu. S týmto vybavením by to malo ísť ľahko.

  Dajte nám odpoveď

  Čo vybrať
  Logo