Ako vybrať ústnu sprchu

Pokiaľ si zakladáte na krásnom úsmeve, nemali by vám doma chýbať pomôcky na jeho údržbu. Jednou z nich je aj ústna sprcha. Jej pravidelné používanie napomáha k správnej hygiene ústnej dutiny a vedie k zlepšeniu problémov s ďasnami. V nasledujúcom článku sa zameriavame na to, aké existujú typy ústnych spŕch, akí sú ich výrobcovia a na čo si dať pri výbere pozor. Nechýbajú ani recenzie šiestich produktov a rady, ako správne zubnú sprchu používať.

Recenzie ústnych spŕch

NázovCelkom
1.Waterpik Cordless Plus WP450Zistiť cenu
88%
2.Philips Sonicare 3000 HX3806/31Zistiť cenu
87%
3.Biotter WW-Jet 3000Zistiť cenu
87%
4.Oral-B Aquacare 4Zistiť cenu
85%
5.Oral-B Oxyjet MD20Zistiť cenu
84%
6.TrueLife AquaFloss CompactZistiť cenu
78%

TrueLife AquaFloss Compact

Typcestovná
Objem nádržky150 ml
Počet stupňov vodného prúdu3
Typy vodného prúducielený, pulzný
Tlak vodyneuvádza
Rozmery V x Š x H v cm22 x 15 x 15
Hmotnosť270 g
Napájanieindukčné
Obsah baleniaústna sprcha, 2 trysky, nabíjačka
Orientačná cena v EUR40

TrueLife AquaFloss Compact je lacná cestovná ústna sprcha, ktorá je veľmi dobre hodnotená používateľmi. Ponúka 3 stupne intenzity vodného prúdu. Režim:

 • Soft pre tých, ktorí majú citlivé zuby a ďasná,
 • Normal na každodenné čistenie.
 • Program Pulse je vhodný na masáž ďasien, čo zlepšuje prekrvenie a podporuje ich regeneráciu.

Medzizubná sprcha vytvára ultratenký lúč vody s priemerom 0,6 mm. Je tak zaistené čistenie aj tých najmenej prístupných priestorov ústnej dutiny. Tryskou je možné po nasadení otáčok dookola o 360 ° a tým ešte skvalitniť čistenie. Ale to je len o vás a starostlivosti a vytrvalosti s akú starostlivosť o zuby vykonávate.

Nevýhodu vidíme v obsahu nádržky, ktorá je iba na 150 ml vody. V priebehu čistenia ju budete pravdepodobne musieť znova napĺňať. Našťastie je tento úkon rýchly a jednoduchý. Naplniť ju môžete vodou z kohútika alebo ústnou vodou pomocou zaklapovacieho otvoru na zadnej strane nádržky. Celá nádržka sa tiež dá z rukoväte vybrať a umyť.

Prístroj je nabíjaný pomocou indukčnej vodeodolnej stanice, ktorá zaberá veľmi málo miesta. Vyniká tak medzi ostatnými cestovnými ústnymi sprchami. Za najväčšiu výhodu však považujeme to, že batéria má výdrž až mesiac podľa frekvencie používania.

V balení nájdete dve náhradné trysky s farebným rozlíšením. Po ich výmene tak sprchu môžete zdieľať aj s ostatnými členmi domácnosti. Nevýhodou pre vás môže byť, že výrobca ponúka iba štandardné trysky. Ak potrebujete špecifické trysky, napríklad na ošetrenie dasní s paradentózou, budete si musieť zaobstarať ústnu sprchu od inej značky.

AquaFloss Compact sa pýši váhou 270 gramov, čo ju radí medzi jednu z najľahších cestovných spŕch. Nízka váha a otočná tryska uľahčí každodenné používanie. Zabudovaný časovač ústnu sprchu sám vypne po 2 minútach. Túto praktickú funkciu ale neocení ľudia, ktorým ústna hygiena zaberie dlhší čas.

 • cena
 • možnosť otáčania trysky o 360°
 • indukčné nabíjanie
 • malá nádržka na vodu
 • iba základná tryska
Zistiť cenu

Oral-B Oxyjet MD20

Typso základňou
Objem nádržky600 ml
Počet stupňov vodného prúdu5
Typy vodného prúducielený, pulzný, špirálový
Tlak vody4 bar
Rozmery V x Š x H v cm22 x 15 x 15
Hmotnosť956 g
Napájaniesieťové
Obsah baleniaústna sprcha, 4 trysky Oxyjet, držiak na stenu
Orientačná cena v EUR60

Oral-B Oxyjet MD20 je zubná sprcha so základňou. Nádrž na vodu pojme až 600 ml, nebudete teda musieť svoje čistenie prerušovať a vystačíte si až na dve čistenia. Je vhodná aj na používanie s ústnou vodou. Technológia OxyJet vytvára mikrobublinky, ktoré spoľahlivo odstraňujú zubný povlak a baktérie, čím zintenzívňujú čistenie. Nedochádza k podráždeniu a je tak vhodná pre užívateľov s citlivými a krvácavými ďasnami. Pohodlne s ňou vyčistíte aj rovnátka, zubné implantáty, mostíky a korunky.

Na výber máte rôzne druhy vodného prúdu. Špirálový prúd, ktorý zaisťuje vyčistenie zubov a masáž ďasien. Druhou možnosťou je priamy prúd vhodný na špecifické čistenie medzizubných priestorov alebo napríklad strojčeka. Oba prúdy pracujú na pulznom princípe a sú tak veľmi šetrné k ďasnám. Prepínanie prúdu vody je umiestnené na hlavici. V priebehu čistenia je tak možné meniť prúd podľa vašich preferencií. Na základni je umiestnené koliesko na ovládanie sily prúdu vody. Oral-B Oxyjet ponúka 5 intenzít vodného prúdu s najvyšším tlakom 4 bary. Pre niektorých používateľov ale táto hodnota nie je dostatočná a sťažujú sa na nižší výkon.

Napájanie je zaistené pripojením do siete. V prístroji je tiež zabudovaný vzduchový filter, ktorý čistí vzduch primiešavaný do vodného prúdu. Základňa je na rozdiel od iných modelov stolných spŕch pomerne kompaktná a ponúka úložný priestor pre štyri trysky. Pokiaľ však nemáte dostatočne veľký priestor vedľa umývadla, je možné zubnú sprchu upevniť na stenu pomocou priloženého držiaka. V balení dostanete štyri klasické trysky s farebným rozlíšením, čo z nej robí prístroj pre celú rodinu.

Rukoväť pripojená k základni hadičkou je veľmi ľahká a dobre sa s ňou manipuluje. Prístroj je kvalitný a vydrží fungovať aj niekoľko rokov. Bohužiaľ u väčšiny používateľov sa po niekoľkých rokoch objavil problém so spojovacou hadičkou. Jej výmena je skoro rovnako drahá ako kúpa nového výrobku.

 • jednoduchá obsluha
 • cena
 • kvalitný výrobok
 • nižší výkon
 • nutná výmena hadičky po niekoľkých rokoch
Zistiť cenu

Philips Sonicare 3000 HX3806/31

Typcestovná
Objem nádržky250 ml
Počet stupňov vodného prúducielený, pulzný
Typy vodného prúdu3
Tlak vody-
Rozmery V x Š x H v cm25,1 x 14,1 x 9,5
Hmotnosť600 g
Napájanieakumulátor
Obsah baleniaústna sprcha, tryska F1 Standard, tryska F3 Quad Stream, nabíjací kábel pre USB, sieťový USB adaptér, cestovné puzdro
Orientačná cena v EUR90

Cestovná medzizubná sprcha Philips Sonicare vyniká čistiacou tryskou F3 Quad Stream v tvare X. Vďaka tejto špeciálnej technológii je voda prúdiaca tryskou rozdelená do štyroch prúdov pokrývajúcich väčšiu plochu zubov a líniu ďasien. Mimo tejto trysky v balení dostanete ešte trysku F1 Standard s cieleným vodným prúdom, ktorú využijete na presné čistenie kdekoľvek v ústnej dutine.

Prístroj ponúka dva režimy čistenia a tri stupne nastavenia intenzity vodného prúdu medzi ktorými môžete prepínať pomocou tlačidiel na rukoväti. Režim Clean využíva stály prúd vody a je vhodný na každodennú starostlivosť. Naopak režim Deep Clean používa pulzy na dôkladnejšie čistenie. Intenzitu pri oboch režimoch je možné nastaviť v troch stupňoch tak, aby vyhovovala vašim potrebám. Technológia Pulse Wave vás bude pri čistení navádzať od zuba k zubu, čo napomáha precíznemu výsledku. Trysku vymeníte jednoducho jej vybratím z tela prístroja. Po nasadení trysky na telo ústnej sprchy ju môžete otáčať o 360 ° a nastaviť si tak vhodný uhol na čistenie napríklad aj zadnej strany zubov.

Nádržku na vodu je možné ľahko naplniť po jej vybratí z tela prístroja. Pokiaľ sa týmto nechcete obťažovať, je možné ju doplniť aj bez odoberania pomocou bočného otvoru. Objem 250 ml by vám mal vystačiť na 60 sekúnd dôkladného čistenia. Bohužiaľ vďaka väčšiemu objemu nádržky na vodu je prístroj celkovo ťažší. Jeho váha je 600 g, takže po dlhšom čistení vás možno začne bolieť ruka.

Napájanie je zaistené káblom USB-C, ktorý nájdeme u väčšiny mobilov a tabletov. Pri cestovaní si tak môžete ušetriť miesto a vziať iba jeden kábel. Ústna sprcha by na jedno nabitie mala vydržať až 14 dní pri jednodňovom používaní. Na vybitú batériu vás upozorní svietiaca dióda. Prístroj je možné zbaliť do priloženej cestovnej taštičky. Nevýhodou je vyššia cena výrobku, ktorá sa však u tejto značky dá predpokladať.

 • Quad Stream tryska
 • možnosť otáčania trysky o 360 °
 • veľkosť nádržky
 • výkon
 • cena
 • váha ústnej sprchy
Zistiť cenu

Oral-B Aquacare 4

Typcestovná
Objem nádržky140 ml
Počet stupňov vodného prúdu2
Typy vodného prúducielený, pulzný, špirálový
Tlak vody-
Rozmery V x Š x H v cm25,1 x 14,1 x 9,5
Hmotnosť500 g
Napájanieakumulátor
Obsah baleniaústna sprcha, nabíjací stojan, náhradná tryska Oxyjet
Orientačná cena v EUR70

Táto cestovná ústna sprcha od firmy Oral-B je skvelým pomocníkom pre starostlivosť o medzizubné priestory, zuby aj ďasná. Je účinná a zároveň šetrná. Nemusíte sa tak báť zubnú sprchu používať aj pri ťažkostiach s ďasnami. Technológia Oxyjet do prúdu vody primiešava mikrobublinky, ktoré zaisťujú lepšie odstránenie zvyškov jedla a baktérií aj z ťažko dostupných miest v ústnej dutine. Sprcha je vhodná aj pre osoby s rovnátkami a zubnými implantátmi.

Oral-B Aquacare ponúka dva druhy vodného prúdu, ktoré sa nastavujú pomocou posuvného tlačidla priamo pri tryske. Na výber máte sústredený alebo rotujúci prúd. Prvý z nich sa hodí na čistenie medzizubných priestorov alebo strojčeka, druhý je vhodný na masáž ďasien. Na rukoväti prístroja si zvolíte z dvoch intenzít vodného prúdu pomocou tlačidla. Pre citlivé zuby je vhodné nastaviť režim Sensitive. Pokiaľ chcete intenzitu zvýšiť, je tu ešte režim Regular. Využiť môžete aj režim On-Deman, vďaka ktorému si môžete sami ovplyvňovať intenzitu prúdu vody. Ďalším z možných nastavení je plynulý alebo pulzný prúd. Ústnu sprchu si tak môžete čo najviac nastaviť podľa svojich potrieb.

Plastová nádržka na vodu pojme iba 140 ml. V priebehu čistenia ju tak pravdepodobne budete musieť aspoň raz znova naplniť. Podľa toho ako dlho si čistíte zuby. Malý objem je daň za to, že ide o cestovný model. Voda sa nalieva jednoducho pomocou otvoru v hornej časti nádržky. Trochu nešikovné je viečko nádoby, ktoré sa pri neopatrnom zaobchádzaní môže ulomiť. Jednoduchá je aj výmena trysky, ktorú stačí zacvaknúť. Pre jej vybratie musíte najskôr stlačiť tlačidlo na uvoľnenie. So svojimi 500 gramami sa ústna sprcha radí medzi ťažšie modely. Dobre ale padne do ruky a jej ovládanie je jednoduché. Bohužiaľ aj napriek tomu, že je sprcha cestovná, nedostanete k nej žiadne púzdro. Napájanie je akumulátorové. Umožní vám teda na nejaký čas pracovať bezdrôtovo.

Prístroj je kvalitný od overenej značky, vďaka čomu je jeho cena vyššia. V porovnaní s ostatnými cestovnými ústnymi sprchami je ale jeho príslušenstvo a možnosti nastavenia menšie, než by sme za túto cenu očakávali.

 • ľahká manipulácia
 • mikrobublinky
 • dva typy vodného prúdu
 • chýba cestovné puzdro
 • iba dve intenzity prúdu vody
 • cena
Zistiť cenu

Waterpik Cordless Plus WP450

Typcestovná
Objem nádržky210 ml
Počet stupňov vodného prúdu2
Typy vodného prúducielený, pulzný
Tlak vody3,10 a 5,17
Rozmery V x Š x H v cm29,59 x 6,95 x 9,65
Hmotnosť640 g
Napájanieakumulátor
Obsah baleniaústna sprcha, klasická tryska, ortodontická tryska, tryska Plaque Seeker, tryska na jazyky
Orientačná cena v EUR75

Waterpik Cordless Plus WP450 vás môže zaujať, ak ste náročnejší užívateľ alebo často cestujete. Táto ústna sprcha vyniká počtom nástavcov, ktoré k nej v balení dostanete. Okrem klasického nástavca dostanete trysku ortodontickú, ktorá sa dá použiť na čistenie strojčeka a trysku na jazyk. Tryska Plaque Seeker s tromi zväzkami nylonových vlákien napomáha odstraňovať povlak z ďasňového žliabku. Náhradné trysky sú bežne dostupné v internetových obchodoch. Vďaka tomuto príslušenstvu sa dostanete do všetkých miest svojej ústnej dutiny. Firma Waterpik navyše dokladá štúdiami, že pravidelné používanie ich produktov redukuje krvácanie ďasien a je o 50 % účinnejšie ako medzizubná niť. To či tomu budeme veriť alebo nie, už je na nás.

Zubná sprcha ponúka dva stupne vodného prúdu s tlakom 3,10 a 5,17 barov. Jej čerpadlo dokáže vyvinúť 1 450 pulzov za minútu. Prepínať medzi režimami môžete pomocou tlačidla umiestneného na tele prístroja. Pozícia I je vhodná pre citlivé ďasná, pozícia II má vyšší tlak, ktorý je určený na čistenie medzizubných priestorov a línie ďasien. Trysku do rukoväte umiestnite jej zatlačením do otvoru. Po zakliknutí je tryskou možné otáčok o 360 ° pre pohodlnejšie používanie a precíznejšie čistenie. Pokiaľ chcete trysku vymeniť za inú, je nutné najskôr stlačiť gombík v hornej časti rukoväte a až potom ju vybrať.

Zubná sprcha váži 640 gramov, takže sa radí skôr k ťažším modelom. Rukoväť má ergonomický tvar a protišmykovú úpravu, vďaka čomu sa s ňou dobre manipuluje. Nádržka na vodu má objem 210 ml a vydrží 45 sekúnd čistenia. Takže ju najskôr budete musieť pri čistení aspoň raz doplniť. Jej naplnenie je možné priamo tečúcou vodou z kohútika vďaka uzatvárateľnému otvoru v hornej časti rukoväte. Výhodou je, že do nádržky môžete použiť aj ústnu vodu. Prístroj je bezdrôtový vďaka nabíjaciemu akumulátoru. Nabitý vydrží jeden týždeň pri pravidelnom používaní dvakrát denne. Pred prvým použitím je potrebné minimálne 24 hodinové nabitie. Kontrolka stavu nabitia však na zubnej sprche chýba.

Za cenu okolo osemdesiatich euro dostanete produkt overenej značky s bohatým príslušenstvom v podobe špeciálnych trysiek. Napriek väčšine pozitívnych ohlasov na produkt, sa niektorí užívatelia sťažujú na hlučnosť. Za mňa nejde o nič hrozné.

 • bohatá výbava
 • dobre sedí do ruky
 • chýba indikácia vybitej batérie
 • hlučnejšie
Zistiť cenu

Biotter WW-Jet 3000

Typcestovná
Objem nádržky150 ml
Počet stupňov vodného prúdu3
Typy vodného prúducielený, pulzný
Tlak vody2,7 - 6,2
Rozmery V x Š x H v cm74 x 56 x 27,3
Hmotnosť450 g
Napájaniesieťové
Obsah baleniaústna sprcha, 2 trysky, nabíjačka
Orientačná cena v EUR50

Táto cestovná ústna sprcha firmy Biotter ponúka tri operačné módy. Tlak vodného prúdu je v rozmedzí 2,7 – 6,2 barov podľa zvoleného režimu. Na výber máte:

 • Soft vhodný na citlivé zuby,
 • Normal pre bežné čistenie a masáž ďasien a
 • stupeň Pulse na čistenie medzizubných priestorov.

Dizajnom prístroj neprekvapí a ponúka klasickú rukoväť so zadným umiestnením nádržky na vodu. Tá má objem 150 ml a pri bežnej prevádzke by vám mala vystačiť na 45 – 60 sekúnd. Ústnu sprchu tak možno budete musieť v priebehu čistenia aspoň raz doplniť. Dolievanie vody je umožnené malým otvorom v spodnej časti nádržky alebo pomocou jej vybratia. Sklamaním je, že výrobca neodporúča používať do prístroja ústnu vodu.

Aj keď v balení dostanete dve náhradné trysky, jedná sa iba o základný typ. Ak vás zaujímajú špecifické trysky na parodentózu alebo na čistenie jazyka, od tohto prístroja ich nečakajte. Zuby a rovnátka však dokáže vyčistiť dostatočne aj bez špeciálnych trysiek.

Zubná sprcha sa nabíja pomocou akumulátora. Pri pravidelnom používaní vydrží nabitá až jeden mesiac, čím vyniká nad ostatnými cestovnými sprchami. Celý prístroj aj s nabíjačkou je navyše vodeodolný. Váha ústnej sprchy je 450 gramov a umožňuje tak pohodlnú manipuláciu a presné čistenie. Ovládanie prístroja je intuitívne a vykonáva sa pomocou tlačidiel na rukoväti. Na výmenu trysky je v prednej časti špeciálne tlačidlo slúžiace na jej uvoľnenie.

Pokiaľ ste nenáročným užívateľom, tak za pomerne nízku cenu dostanete dobre fungujúci produkt vhodný na každodenné použitie.

 • cena
 • dobrá výdrž batérie
 • 3 intenzity vodného prúdu
 • malá nádržka
 • iba základné trysky
Zistiť cenu

Čo je to ústna sprcha a ako funguje

Ústna sprcha alebo irigátor je pomôcka vytvorená k špeciálnej starostlivosti o ústnu dutinu, ktorá dopĺňa a môže aj nahradiť bežnú starostlivosť o zuby pomocou kefky, medzizubných kefiek a zubnej nite. Prúd vody z nej vychádzajúci účinne a rýchlo odstraňuje zubný povlak a baktérie z medzizubných priestorov a ťažko dostupných miest. Baktérie nachádzajúce sa v ústnej dutine sú zodpovedné za vznik zubného kazu a zápalu. Pravidelným používaním však iba neodstraňujete nečistoty, ale taktiež vykonávate masáž ďasien. Tá vedie k prekrveniu a celkovému zlepšeniu ich stavu. Ak máte problémy s krvácaním ďasien pri používaní medzizubných kefiek, je ústna sprcha riešením pre vás.

Nečistoty sú odstraňované pomocou silného prúdu vody, ktorý je zároveň šetrný k ďasnám. Zubná sprcha je vhodná nielen pre osoby s tesne priliehajúcimi zubami, ale aj pre tých čo nosia rovnátka, ktoré vyčistia lepšie ako kefka. Nemusia sa jej obávať ani tí, ktorí majú zubné náhrady či korunky. „Vapka“ na zuby je pomôcka vhodná pre každého dospelého a deti od 6 rokov veku.

Sprcha na zuby sa skladá z nádržky na vodu a špeciálnej trysky, z ktorej vychádza prúd vody a vzduchu. Tento prúd zamierený na určité miesto odstraňuje nečistoty a baktérie. Jej čistiace schopnosti môžete využiť na čistenie medzizubných priestorov, zubných náhrad, mostíkov, jazyka a na masáž ďasien. Podľa umiestnenia nádržky sa sprchy delia na cestovné, ktoré ju majú zabudovanú do rukoväte a na stolný s nádržou stojacou zvlášť, kde je tryska pripojená pomocou hadičky.

Nahradí medzizubnú kefku?

Medzi hlavné dôvody obstarania vodnej sprchy patrí možnosť čistenia medzizubných priestorov. Mnoho ľudí trápi miesta v ústnej dutine, ktoré sú ťažko dostupné medzizubnými kefkami alebo zubnou niťou. Medzizubná sprcha je vhodný výrobok na tento účel. Ak vyberáte sprchu prevažne na čistenie ťažko dostupných priestorov, pozrite sa po takej, ktorá je schopná vyvinúť dostatočne vysoký tlak vody. Jedine tak zaistíte, že nahromadený povlak bude odstránený.

Ďalším možným dôvodom na zaobstaranie zubnej sprchy je jej využitie na zlepšenie stavu a liečbu ďasien. Pokiaľ už trpíte zápalom ďasien, ich pravidelná masáž sa odporúča ako doplnková liečba. Zároveň je to vhodná prevencia. Na tento typ využitia sa hodia prístroje s nižším tlakom vody. Niektoré ústne sprchy ponúkajú špeciálny pulzný program, ktorý je na ošetrenie ďasien vhodnejší. Na trhu nájdeme samozrejme aj sprchy, ktoré dokážu kombinovať obe funkcie. Je možné u nich regulovať tlak vody, prípadne meniť nástavce.

Správne čistenie s ústnou sprchou

Pri každej dentálnej sprche sa v detailoch bude líšiť, ale základ je vždy rovnaký. Najskôr správne nastavte prístroj. Vyberte vhodný tlak alebo program, ktorý chcete použiť, prípadne vhodnú trysku. Všeobecne sa odporúča používať zo začiatku nižší tlak a až si vaše ďasná zvyknú, na intenzite pridávať. Po zvolení vhodného tlaku vody sa nahnite nad umývadlo a zapnite prístroj. Vodnú sprchu je nutné držať vo vzpriamenej polohe, aby bol zaistený nepretržitý prúd vody. Vodným lúčom obchádzajte líniu ďasien v pravom uhle. Postupujte od stoličiek k predným zubom. Trysku posúvajte okolo ďasien a krátko sa zastavte v každom medzizubnom priestore. Najskôr takto vyčistite vonkajšiu a potom aj vnútornú stranu zubov. Ústnu sprchu môžete používať pred alebo naopak po čistení zubov na ich dočistenie.

Po skončení prístroj vypnite a vyprázdnite nádržku na vodu. Do tej môžete pri konkrétnych prístrojoch použiť aj bezalkoholovú ústnu vodu. V tom prípade je vhodné nádržku vypláchnuť teplou vodou. Keďže sa v prístroji môže usadzovať vodný kameň, je nutné vykonávať pravidelnú dekalcifikáciu. Tá by mala nasledovať každých 6 – 18 týždňov pomocou špeciálneho prípravku. Čím máte vodu tvrdšiu, tým častejšie by sa malo odstraňovanie vodného kameňa vykonávať. Nutná je taktiež občasná výmena trysiek po zhruba 3 – 6 mesiacoch.

Výhody používania ústnej sprchy

Je dokázané, že používanie ústnej sprchy je efektívnejšie a bezpečnejšie ako používanie medzizubnej kefky či dentálnej nite. Medzi ďalšie výhody patrí:

 • Prevencia paradentózy – vďaka masáži dasní pomocou vodného prúdu dochádza k ich prekrveniu, spevneniu a zlepšeniu celkového stavu.
 • Liečba paradentózy – ústne sprchy sa odporúčajú zubárovi, pokiaľ už týmto problémom trpíte. Pomáhajú zmierniť problémy a spomaliť rozvoj ochorenia.
 • Odstránenie zubného povlaku – zo zubov a z medzizubných priestorov je povlak odstránený šetrnejšie a starostlivejšie než pri použití zubnej kefky a dentálnej nite.
 • Zníženie tvorby zubných kazov a zápachu z úst – s plakom sú zo zubov odstraňované aj baktérie zodpovedné za tvorbu zubného kazu a zápachu z úst.
 • Úspora financií – aj keď je prvotná investícia vyššia, rýchlo sa vám vráti. Nebudete musieť utrácať peniaze za návštevy zubára alebo ďalšie dentálne jednorazové pomôcky.

Typy zubných spŕch

Ústne sprchy sa delia do štyroch základných kategórií: na vodovodnú batériu, so základňou, cestovné a ústne centrá. Ich hlavné výhody a nevýhody spomíname nižšie.

Na vodovodnú batériu

Pokiaľ sa zubnou sprchou začínate alebo ju chcete vyskúšať, je to vhodný výrobok pre vás. Jedná sa o najlacnejší variantu, ktorý nepotrebuje zdroj energie a nemusí sa nabíjať. Prístroj sa pripája na vodovodný kohútik a tlak vody, dosahujúci 2 – 4 bary, ovládate jeho zatváraním a otváraním. Pridaním vody sa automaticky zvyšuje intenzita vodného prúdu z trysky. Výhodou je jej kompaktnosť hodiaca sa do malých kúpeľní. Dôležité je však skontrolovať jej kompatibilitu na kohútik u vás v kúpeľni. Nevýhodou je, že prúd vody je jednotný bez pulzov a mikrobubliniek, ktoré ponúkajú ostatné sprchy.

So základňou

Tieto ústne sprchy ocenia náročnejší používatelia, ktorí majú dostatok miesta v kúpeľni. Ich nádrž na vodu pojme medzi 400 – 600 ml. Rukoväť je ľahká a dobre sa s ňou manipuluje. Rozmedzie tlaku vody je tu od 0,7 do 6 barov. Pri stolných spŕch vás poteší široká ponuka intenzity vodného prúdu. Bežne si môžete vybrať z 5 až 10 stupňov. Vďaka svojej veľkosti taktiež ponúka možnosť uloženia rôznych nástavcov a sú tak ideálne pre rodiny, kde každý člen môže používať trysku inej farby. Napájanie je väčšinou zo siete, čo zaručuje nepretržitú prevádzku. Ide o typ, ktorý sa nehodí do malých kúpeľní.

Cestovné

Výhodou tohto typu zubnej sprchy je jej malá veľkosť. Má zabudovanú nádržku na vodu v rukoväti. Jej obsah je týmto obmedzený na 130 – 250 ml. Pre dlhšie čistenie to môže byť málo a budete nútení sprchu v priebehu znova naplniť. Tlak vody vytvorený pomocou cestovných ústnych spŕch sa pohybuje v rozmedzí 2 – 6 barov. Na výber je tu väčšinou niekoľko programov vhodných na čistenie medzizubných priestorov aj na masáž ďasien s vopred nastavenou intenzitou prúdu vody. Jej nevýhodou však môže byť, že výber programov nebude zodpovedať vašim konkrétnym potrebám. Nabíjanie je umožnené vďaka zabudovanému akumulátoru alebo sprcha funguje na ceruzkové batérie.

Ústne centrum

Je spojenie elektrickej zubnej kefky a ústnej sprchy do jedného produktu. V parametroch ústne centrum kopíruje zubnú sprchu so základňou. Podľa typu produktu si môžete vybrať z kefky rotačnej alebo sonickej. Na trhu sú aj produkty v kombinácii s cestovnou ústnou sprchou. Ústne centrum ponúka komplexnú starostlivosť o ústnu dutinu. Mínusom tohto produktu je veľkosť a vysoká obstarávacia cena.

Multifunkčné

Tu môžeme zaradiť ústne sprchy, ktoré zvládajú čistenie medzizubných priestorov, rovnako ako masáž ďasien. Ponúkajú výber z niekoľkých programov a intenzít vodného prúdu.

Je typ ústnej sprchy nabíjaný pomocou akumulátora. Po nabití je prístroj úplne bezdrôtový a vydrží fungovať jeden až niekoľko dní. Najčastejšie v tomto prevedení nájdeme cestovné zubné sprchy.

Ako vybrať ústnu sprchu

Pred kúpou sprchy na zuby je vhodné si rozmyslieť, ako a kde budete prístroj používať. Zubné sprchy môže používať jedna osoba, ale aj celá rodina. Výber sa taktiež bude odvíjať od toho, či plánujete so sprchou cestovať a koľko máte miesta v kúpeľni. Odpovedaním na tieto otázky si pravdepodobne vyberiete jednu z variant zubných spŕch (na vodovodnú batériu, so základňou, cestovnou). Pre výber konkrétneho výrobku sa hodí sledovať aj ďalšie dôležité parametre:

 • Objem nádržky na vodu – na kvalitné vyčistenie ústnej dutiny spotrebujete veľké množstvo vody. Preto, ak by vás nutnosť doplňovania nádržky rozčuľovala, cestovné sprchy asi nebudú vhodnou voľbou. Zároveň, ak sa stretávate s nedostatkom miesta na umývadle, kupovať si veľkú sprchu na zuby so základňou, nebude dávať zmysel. Na trhu však už môžeme nájsť aj cestovné sprchy s väčšou nádržkou.
 • Tlak vody – je najdôležitejší parameter na výber ústnej sprchy. Všetky typy až na irigátor prideľujúci sa na vodovodnú batériu, majú určitú možnosť nastavenia tlaku vody. Pri cestovných sprchách ide skôr o jednotlivé prednastavené programy. U spŕch so základňou a ústnych centier sú možnosti výberu väčšie. Ak chcete multifunkčnú sprchu, je ideálne mať možnosť nastaviť tlak vody na čistenie medzizubných priestorov a zvlášť na masáž ďasien. Tlak do 2 barov sa hodí na ošetrenie citlivých ďasien. Naopak tlak od 4 barov vyššie sa používa na odstránenie nánosu zubného povlaku a nečistôt.
 • Frekvencia čerpadla – udáva sa v počtoch pulzov za minútu. Najlepšie ústne sprchy dosahujú 1400 až 1600 pulzov za minútu.
 • Typ vodného prúdu – existujú tri typy vodného prúdu: cielený, špirálový a pulzný. U konkrétnych produktov nájdete aj rôzne kombinácie týchto prúdov. Špirálový je vhodný na masáž ďasien. Cielený a pulzný vodný prúd sú zase dobré na odstránenie nečistôt medzi zubami.
 • Trysky – niektoré prístroje ponúkajú špeciálne nástavce na čistenie strojčeka (ortodontická tryska), jazyka alebo trysky vhodné pre osoby s paradentózou. Skontrolujte si preto, čo za príslušenstvo konkrétny výrobok ponúka a taktiež dostupnosť náhradných trysiek v obchode. Zubné sprchy so základňou majú väčšinou dosť miesta na uloženie trysiek aj pre ostatných členov rodiny.

Výrobcovia ústnych spŕch

Akí výrobcovia zubných spŕch patria medzi tie najznámejšie?

 • Philips – je považovaný za kvalitnú značku a jej výrobky sú kladne hodnotené používateľmi. Ponúka stolnú sprchu Sonicare Power Flosser 7000 a cestovnú sprchu Sonicare Cordless Power Flosser 3000. Technológia Pulse Wave pomáha správnemu čisteniu tým, že navádza od zuba k zubu. Cenovo sa radí do vyššej triedy, ktorá ale zodpovedá kvalite.
 • Oral-B – je marketingovo silná značka, ktorá sa zameriava iba na produkty spojené s ústnou hygienou. Zároveň je veľmi dobre hodnotená používateľmi. Svoje zubné sprchy vybavuje technológiou mikrobubliniek. Ich rad Aquacare ponúka cestovné zubné sprchy aj orálne centrum. Stolová ústna sprcha tejto značky je napríklad Oxyjet MD20.
 • Sencor – ponúka lacné cestovné aj stolné ústne sprchy radu SOI so širokým radom nástavcov.
 • Waterpik – je ďalšia z kvalitných značiek zameriavajúcich sa na výrobu pomôcok na dentálnu hygienu. Dokonca ako prvá uviedla irigátor na trh. Jej produkty sú drahšie, ale veľmi dobre hodnotené používateľmi a zubnými lekármi. Vyrába cestovné (rada Cordless), stolné (rady Aquarius alebo Ultra) sprchy i ústne centrá (Complete Care). Disponujú širokou škálou trysiek na rôzne použitie.
 • Panasonic – je priemerne drahá značka s kladnými ohlasmi zákazníkov. Ponúka cestovnú ústnu sprchu EW1211W845 aj ústne centrum EW1511W503. Okrem iného ponúka ultrazvukovú technológiu.
 • ETA – ponúka lacnejšie hlavne cestovné zubné sprchy pomerne dobre hodnotené používateľmi. Veľmi pozitívne hodnotená je napríklad cestovná sprcha Sonetic Aquacare 0708 90000.
 • Xiaomi – má zatiaľ iba dve cestovné ústne sprchy v modernom dizajne. Oclean W1 Smart s vodnou nádržkou na 30 ml a väčšou Oclean W10 Smart s objemom nádržky 200 ml. Prvý prístroj je možné prepojiť pomocou aplikácie so chytrým telefónom. Nevýhodou je, že pre tohto výrobcu nenájdeme mnoho recenzií.
 • Truelife – je značkou zameriavajúcou sa na výrobky určené na starostlivosť o zdravie. Cestovný AquaFloss Compact je jednou z najlepšie hodnotených zubných spŕch v pomere cena/výkon. Značka ponúka aj sprchu so základňou AquaFloss Station.

Ceny ústnych spŕch

V akých cenových kategóriách je možné ústne sprchy zaobstarať?

Lacné ústne sprchy

Cena najlacnejších modelov začína na 20 € a ide predovšetkým o ústne sprchy, ktoré sa prirábajú na vodovodný kohútik. Pokiaľ tak nemáte veľké nároky, môžete si zaobstarať ústnu sprchu aj lacnejšie. Okolo hranice 40 € sa pobyhujú lacnejšie cestovné sprchy, ktoré už väčšinou ponúkajú minimálne dva štupne intensity vodného prúdu.

Kvalitné ústne sprchy

Za cenu od 50 do 100 € zaobstaráte kvalitnejšie cestovné sprchy. Alebo lacnejšie verzie tých so základňou. Tu je výber intenzity vodného prúdu vyšší, väčšinou od 5 do 10. Ako príslušenstvo dostanete trysky normálne aj špeciálne.

Top ústne sprchy

V kategórii top produktov zaobstaráte kvalitné stolné ústne sprchy a orálne centrá vyhlásených značiek. Ich cena sa pohybuje od 100 do 200 . Ponúka široký rad funkcií, regulátory tlaku vody a bohaté príslušenstvo v podobe špeciálnych trysiek.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo