Ako vyčistiť vosk

Hoci sa škvrna od vosku javí ako neriešiteľný problém, možno ju ľahko odstrániť rôznymi pomocníkov, ktoré nájdete doma. Hodiť sa bude školský savý papier, obrúsky alebo fén. Zdarného výsledku dosiahnete, ak budete dodržiavať správne postupy.

Prípravky, čo stojí za vyskúšanie

Čistenie škvŕn od vosku pomocou žehličky, savého papiera a benzínového čističe

Čo budete potrebovať:

Vrstvu vosku, ktorá je na látke opatrne a pomaly odlúpnite nahriatym nožom. Potom škvrnu zo zhora i zospodu podložte pijavým papierom a prežehlite žehličkou. Dajte si však pozor na materiál, z ktorého škvrnu odstraňujete. Niektoré látky, a predovšetkým tie syntetické, nesmú vôbec do styku s horúcou žehličkou prísť. Mohli by sa spiecť a vaše oblečenie by bolo nenávratne poškodené.

Podľa potreby vymieňa pijavý papier za nový, aby sa vosk mal kam vpíjať. Pokiaľ na látke zostanú zvyšky, ktoré už cez papier nejdú odstáť, použite technický benzín alebo iný prípravok na podobnej báze. Potom textil preperte vodou s pracím prostriedkom a nechajte uschnúť.

Odstránenie škvŕn z vosku pomocou šampónu na vlasy

Budete potrebovať:

 • šampón proti mastným vlasom.

Vosk, ktorý sa na látku vylial alebo na ňu kvapol, nechajte zaschnúť. Škvrna by mala byť úplne tvrdá. Potom stvrdnutý vosk ošúpte a na mastnú škvrnu naneste akýkoľvek šampón, ktorý máte doma, ale najlepšie je siahnuť po šampónu na mastné vlasy. Šampón speňte a nechajte na látke chvíľu pôsobiť. Potom ešte miesto, kde sa škvrna nachádza, poriadne preperte v ruke a následne v práčke na program, ktorý pre dané oblečenie bežne používate. Po vypraní nechajte preschnúť. Ak ste si textil zašpinili farebným voskom, mala by škvrna zmiznúť po 2 až 3 praniach.

Zbavte sa voskových škvŕn na nábytku pomocou fénu a octu

Budete potrebovať:

Vosk z nábytku nikdy nezoškrabujte nožom, mohli by ste si ho nenávratne poškodiť. Škvrnu najskôr zohrejte fénom, a akonáhle to bude možné, zotrite vosk handričkou. Druhú handričku navlhčite v octe a mastnú miesto ním utrite.

Ako sa zbaviť škvŕn od šperkárskeho vosku

Budete potrebovať:

 • olej,
 • technický benzín.

Na miesto so škvrnou tepovaním naneste olej. Nechajte ho 10 minút pôsobiť a potom zoškrabnite. Následne škvrnu dočistite technickým benzínom.

Ako odstrániť vosk z vane pomocou izopropylalkoholu

Budete potrebovať:

Než pristúpite na spôsob skúste stuhnutý vosk z vane zlúpnuť v čo najväčšej miere. Ak vosk zatuhnutý nie je, prechádzajte po ňom kockou ľadu alebo napríklad sáčkom sa zmrazenú zeleninou. Stuhnutý vosk potom tupým predmetom odškrábněte, aby ste nepoškodili vaňu. Akonáhle ho odstránite, navlhčite utierkou izopropylalkoholom a priložte ju na škvrnu. Utierku na nej nechajte niekoľko hodín. Postup opakujte tak dlho, kým sa škvrna na utierku bude chytať. Akonáhle škvrna zmizne, pretrite miesto bežnú utierkou s bežným čistiacim prípravkom.

Odstránenie vosku z tvrdých povrchov jedlou sódou a peroxidu vodíka

Budete potrebovať:

 • jedlú sódu,
 • peroxid vodíka.

Škvrnu od vosku zasypte trochou jedlej sódy, na ktorú nakvapkajte alebo rozprašovačom nastriekajte peroxid vodíka. Zmes nechajte pôsobiť zhruba 15 minút a potom ju zotrite vlhkou utierkou.

Čistenie vosku z tvrdých povrchov pomocou riedidla

Budete potrebovať:

 • riedidlo na farby.

Na voskovú škvrnu nakvapkajte trochu riedidla na farby a nechajte zhruba minútu pôsobiť. Potom škvrnu zotrite navlhčenou utierkou.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo