Recenzia Electrolux WQ61-42GG

V tejto recenzii sa bližšie pozrieme na tyčový vysávač 2v1 značky Electrolux, ktorý je v bezvreckovom akumulátorovom prevedení. Ergonomický povrch a otočná hlavica by mali zaistiť ľahké a nenáročné ovládanie, a vyberateľný ručný vysávač vysatí horšie dostupných miest. Vysávač WQ61-42GG je všestranný a použiteľný na všetky druhy povrchov. Navyše sa pýši 5-stupňovou filtráciou, ktorá má odstrániť 99,9% mikročastíc prachu. Všetko v podarenom dizajnovom prevedení. Je tento cenovo dostupný vysávač pre vás to pravé? Splní všetky očakávania? Poďme si predstaviť výhody a nevýhody, nech sa vám pri nákupe lepšie rozhoduje.

Parametre

Typbezvreckový, akumulátorový
Dĺžka kábla-
Akčný rádius1,105 m
Typ batérieLi-Ion 18 V
Kapacita batérie2 100
Doba nabíjania270 min
Výdrž na jedno nabitie45
Stupne výkonu2
Ručný vysávačáno
Objem nádoby na prach0,3 l
Hmotnosť3,2 kg
Účinnosť vysávania na kobercevýrobca neuvádza
Účinnosť vysávania na podlahuvýrobca neuvádza
Príkon27 W
Hlasitosť79 dB
Rozmery VxŠxH (cm)110,5 x 25,5 x 14
HEPA filternie
LED osvetlenienie
Mokré vysávanienie
Zvislé parkovanieáno
Teleskopická rukoväťnie
Odnímateľná rukoväťnie
Indikátor batérieáno
Indikátor plnostinie
Príslušenstvoštrbinová hubica, kefa na prach

Predstavenie produktu

Tyčový vysávač 2v1 Electrolux WQ61-42GG je bezvreckový akumulátorový pomocník v domácnosti. Kto má radšej sieťové vysávače, pre ktoré je typický väčší sací výkon a vysávanie bez časového obmedzenia, najskôr nebude úplne spokojný. Veľa ľudí ale radšej pred sacím výkonom uprednostní jednoduché zaobchádzanie a ľahké, okamžité použitie. Žiadne káble, rozmotávanie, upratovanie je rýchle a efektívne. Zatiaľ čo klasický vysávač mnoho užívateľov použije raz týždenne, tyčový len vezme od steny a vysáva aj niekoľkonásobne častejšie.

Doba plného nabitia je asi 4,5 hod. a stupeň nabitia batérie ľahko spoznáte podľa LED ikonky nabíjania. Li-Ion batéria, ktorá je súčasťou vysávača, je najbežnejším typom a môžete ju dať nabíjať aj keď vysávač nie je úplne vybitý. Životnosť batérie je medzi 350-500 cyklami nabíjania, potom ju treba vymeniť. 

Vysávač má 2 typy režimov, Turbo a Eco. Maximálna výdrž batérie, čiže najdlhšia doba použitia vysávača na jedno nabitie, je 45 minút a to iba v Eco režime. V Turbo režime je to potom 13 minút. Týmto sa WQ61-42GG radí medzi akumulátorové vysávače so štandardnou výdržou batérie.

Tým, že je vysávač bezvreckový, sa pre domácnosť stáva ekonomickou výhodou. Odpadáva neustále dokupovanie sáčkov aj boja s vyťahovaním a vysypávaním. Zberná nádoba je praktickejšia a viac hygienická. Objem nádoby 0,3 l je o niečo menší ako štandard, ale pre bežnú domácnosť by to malo stačiť. Pokiaľ máte veľký byt, môžete nádobu počas vysávania vysypať. Indikátor plnosti u vysávača nie je, ale nádoba je úplne priehľadná, takže je ľahké to okom skontrolovať. Výkon vysávača klesá iba vtedy, ak je nádoba na prach plná.

Filter vysávača nemá označenie HEPA, ale 5-stupňový filtračný systém s filtračným materiálom E10 podľa výrobcu odstráni až 99,99% mikročastíc prachu. Čo je hodnota porovnateľná s HEPA filtrami. Platí, že filtre sú plne umývateľné.

Váhovo by sme vysávač zaradili na pomedzí ľahkých a stredne ťažkých vysávačov. So svojou váhou 3,2 kg je ľahko ovládateľný a používať ho môže každý. U tyčových vysávačov je to pomerne dôležitý parameter, pretože v priebehu vysávania v podstate držíte celú váhu vysávača. Navyše je možné vybrať ručný vysávač a vysávať s ním samostatne na ťažko dostupných miestach. To trochu kompenzuje fakt, že tento typ vysávača nemá nastaviteľnú rukoväť.

Tyčové bezvreckové vysávače sa klasicky radia do tých hlučnejších, ale WQ61-42GG so svojimi 79 dB môžete počítať medzi priemerne hlučné spotrebiče, pohybujú sa skôr v komfortnej zóne. Eco režim je o niečo tichší a podľa užívateľov je hluk vysávača na príjemnej úrovni.

Podľa mobilnej aplikácie, ktorá meria úroveň hluku, môžete namerať tieto hodnoty. Berte ich iba ako orientačné:

 • Eco režim – 62,4 dB,
 • Turbo režim – 73,4 dB.

Vysávač je vybavený turbokefovou hubicou a v sade je tiež štrbinová hubica a kefka na prach. Tie sú prakticky uložené v tele vysávača, takže sa nestratia a sú pripravené kedykoľvek na použitie. Súčasťou nie je žiadny nástavec na nábytok, čo niektorým používateľom chýba a nie je možné ho ani dokúpiť.

Kombinovaná hubica ani inteligentné prepínanie medzi typmi podláh bohužiaľ nie sú, všetko regulujete prepínam medzi dvoma výkonnostnými režimami.

Ako vysáva

Vysávač je určený pre všetky typy povrchov, ale s vyšším kobercom môže trochu bojovať. Menší sací výkon je problémom všetkých tyčových vysávačov, takže treba s tým počítať. Neodporúča sa vysávať veľké kusy nečistôt, ako väčšie črepy a podobne, ale s drobnejšími nečistotami si poradia hravo. Turbokefa je v tomto prípade veľkým bonusom. Prach a nečistoty nadvihne a vysávač ich ľahko vysaje. Poradí si aj s chlpmi od vašich maznáčikov. Pamätajte, že kefa nedosahuje až k okrajom hubice, a tak nebude podlaha vysatá v 3-4cm pruhu od steny, čo je škoda.

Môžete vysávať na väčší výkon, ale v tom prípade je výdrž iba 13 minút, čo môže byť pre väčšie bytové jednotky nedostatočné. Na druhú stranu používatelia potvrdili, že vysali byt aj na menší výkon bez väčších problémov.

Vďaka malej hmotnosti vysávača je naozaj ľahké ho používať aj dlhšiu dobu. Má nízke ťažisko, zberná nádoba je umiestnená v spodnej časti, takže záprah na ruku je menší a tá vás nebude bolieť. Ručná kefa má dva druhy uchopení a spoločne so stierbinovou násadou sa dostanete aj do menej prístupných miest. Nevýhoda ručného vysávača je, že si môžete zvoliť výkon, ale vždy je nastavený na maximum, takže skracuje úroveň nabitia vysávača. Nádoba na prach je priehľadná a je potrebné kontrolovať, či už úroveň neporiadku dosiahla hodnotu MAX. Ergonomický dizajn a otočná hlavica zlepšujú manévrovacie schopnosti. Výrobcovia vysávača chápu nutnosť dnešnej doby v jednoduchom a rýchlom použití vysávača a skutočne tomu tento typ snažili prispôsobiť.

Vysávač môžete ľahko odstaviť na úchyt na stenu a nabíjanie pomocou kábla je taktiež veľmi jednoduché. Čistenie sa vykonáva ručne. Nádobu na prach jem ožné úplne umyť pod vodou. Vďaka jednoduchému dizajnu sa neporiadok nezachytáva v žiadnych častiach nádoby. Vysávač je skutočne praktický, ale nemá mnoho moderných špeciálnych funkcií. Je skutočne určený na jednoduché častejšie vysávanie.

Nádoba na prach by sa mala po každom použití vysypať, umyť a nechať vyschnúť. Občas môže byť ťažšie ju oddeliť od vysávača. Musí sa s ňou trochu trhnúť a môže sa stať, že prach vyleje bokom. Filtre sú umývateľné, a aj keď sa nemusia umývať po každom vysávaní, je potrebné ich udržiavať v čistom stave, aby sa neznižovala životnosť vysávača. Z turbokefy namotané vlasy odstránite pomocou malých manikúrnych nožníc či pomocou noža. Škoda, že výrobca nepribalil čistiaci nástroj, ako je to u robotických vysávačov. Všeobecne vás údržba vysávača vyjde asi na 10 minút.

Zaujímajú vás ďalšie recenzované tyčové vysávače?

Zistiť cenu
7Expert Score
Hodnotenie Electrolux WQ61-42GG

V celkovom hodnotení vyšiel vysávač WQ61-42GG značky Electrolux dobre. Vzhľadom na príjemnú cenu dostanete to čo čakáte. Okrem krásneho designu je dôležité zdôrazniť praktickosť, pohodlnosť a jednoduché použitie. Nízka hmotnosť a vyberateľný ručný vysávač zohrávajú veľkú úlohu pri výbere. Aj napriek tomu, že sa jedná o akumulátorový vysávač, je jeho sací výkon pre bežnú domácnosť dostačujúci. Možno je trochu škoda, že v sade nie je viac nástavcov, prípadne nie je možnosť dokúpenia. Pre ľudí, ktorí nevyhľadávajú množstvo moderných funkcií, ale hlavne praktický spotrebič na upratovanie, je tento typ vysávača ideálny.

Vysávanie tvrdých plôch
9
Vysávanie kobercov
8
Hlučnosť
4
Výdrž
8
Výbava
6
Plusy
 • nízka hmotnosť a ľahké ovládanie
 • dobrý sací výkon
 • možnosť uložiť nástavce priamo v tele vysávača, vždy po ruke
Mínusy
 • chýba kefa na nábytok
 • chýba LED svetlo na hlavici
 • občas ťažšia demontáž

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo