Recenzia Xiaomi Mi Watch Lite

Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch Lite potešia skôr menej náročných užívateľov, ktorí majú radi šport, prechádzky alebo výstupy do hôr. Nízka obstarávacia cena sa samozrejme ľahko odráža v niektorých parametroch a funkciách týchto hodiniek, ktoré sa svojim obdĺžnikovým displejom nápadne podobajú konkurenčným Apple Watch. Ku cti im však okrem ľúbivého designu slúži výdrž batérie až 9 dní alebo zabudovaná GPS. Na trhu sa tento model predáva v piatich farebných variantoch.

Parametre

Hmotnosť35 g
Šírka35 mm
Výška41 mm
Hĺbka10,9 mm
Vodeodolnosť5 ATM
RAM0,5 MB
Interná pamäťnie
Reproduktornie
Mikrofónnie
Materiál páskasilikón
Formát displejaobdĺžnik
Uhlopriečka1,4 palcov
Typ displejaTFT LCD
Rozlíšenie320 × 320 pixelov
Hustota bodov323 ppi
Fotoaparátnie
SIM kartanie
Wi-Finie
Bluetootháno
NFCnie
Životnosť batérie9 dni
Dĺžka nabíjania2 hodiny
Kapacita batérie230 mAh

 

Obsah balenia

Po rozbalení papierovej krabičky vo vnútri nájdete hodinky s už upevnenými silikónovými pásikmi, návodmi na obsluhu a pomerne veľký nabíjací dock s USB káblom. Vzhľadom na cenu hodiniek je celoplastový, nie magnetický a elegantný ako býva zvykom. Silikónový náramok je možné vymeniť, ale je potrebná dosť sily, pomocou ktorej ho oddelíte od samotného tela hodiniek. Nevýhodou je, že kompatibilita s inými pásikmi je u tohto modelu značne obmedzená – upevňovacie „packy“ sú dosť špecifické a nahradiť ich môžete len ďalšími Xiaomi náramkami.

Nastavenie

Než sa rozhodnete hodinky zapnúť a nastaviť, vložte ich aspoň na chvíľu do nabíjačky. Následne ich zapnite stlačením a podržaním kovového tlačidla na boku hodiniek. Pomocou mobilného telefónu naskenujete QR kód, ktorý sa na displeji hodiniek zobrazí a môžete prejsť k inštalácii aplikácie Xiaomi Wear. Po otvorení aplikácie je potrebné kliknúť na záložku Profil, kde pridáte zariadenie. Nájdený model (Mi Watch Lite) potvrdíte ako v mobile, tak priamo na hodinkách a spárovanie s telefónom by malo fungovať. Aplikácia je samozrejme dostupná pre Android aj iOS.

Môžete si tiež nastaviť ľubovoľný vzhľad ciferníka, vyberať je možné z takmer stovky rôznych vzhľadov z Xiaomi aplikácie. Samotné hodinky ich ponúkajú päť, ostatné však môžete nainštalovať práve cez aplikáciu.

Ovládanie

Hodinky môžete po nabití a základnom spárovaní s aplikáciou v telefóne začať používať – displej rozsvietite stlačením bočného tlačidla alebo pohybom ruky, ovládanie displeja je dotykové.

Výhodou pre mnoho ľudí môže byť aj rozcestník (nechýba diakritika), ktorý vás prehľadne prevedie nastavením a systémom.

Pomocou kovového tlačidla na boku hodiniek sa dostávame do jednotlivých aplikácií – nájdete tu napríklad všetkých 11 športových aktivít, ktoré hodinky ponúkajú na monitoring. Posunom nadol sa dostanete do centra notifikácií, v ktorom nájdete správy, hovory a notifikácie z ďalších aplikácií. Pri posune nahor sa objaví nastavenie samotných hodiniek – môžete si tu navoliť napríklad režim Nerušiť, alebo uzamknutie hodiniek počas niektorej zo športových aktivít. Posúvaním do strany z hlavnej stránky displeja sa dostanete k informáciám o vašom spánku, tepovej frekvencii, počte nachodených krokov alebo spálených kalórií. Tu treba povedať, že dotykové posúvanie je pomalšie, skrátka kliknete a sekundu až dve čakáte na zobrazenie (nič pre netrpezlivé povahy).

Všeobecne sa o ikonkách týchto hodiniek dá povedať, že ich nemožno používať intuitívne. Výrobca použil úplne rovnaké ikony ako pri drahšom modeli hodiniek Xiaomi Mi Watch. Čo, rovnako ako ich drahšiu verziu, že je potrebné si ich na začiatku všetky prejsť a „naučiť sa ich“, je ich celkom 18. Navyše pohyb na dotykovom displeji nesprevádza žiadne animácia, čo je pri počiatočnom zoznamovaní sa s hodinkami ľahko mätúce .

Systém

Proprietárny systém hodiniek Mi Watch Lite je veľmi jednoduchý, dalo by sa povedať, že zodpovedá obstarávacej cene. Je naviazaný na aplikáciu Xiaomi Wear, nie na ich predchádzajúcu a dobre známu aplikáciu Mi Fit. Rovnako ako samotné hodinky, aj aplikácia funguje v slovenskom jazyku a je graficky prehľadne vytvorená.

Desing

Ako už bolo spomenuté, dizajn hodiniek nápadne pripomína dobre známe Apple Watch. Telo hodiniek je z plastu, bočné tlačidlo je kovové. Zapínacia spona na silikónovom remienku je tiež plastová. Práve vďaka použitiu týchto materiálov je hmotnosť hodiniek iba 35 gramov, čo cez deň zaisťuje pohodlné nosenie av noci na ruke nezaväzí ani počas spánku (ak si ho chcete prostredníctvom hodiniek merať).

Zaoblené hrany displeja sú z dizajnového hľadiska veľmi vydarené, z praktického hľadiska už je to horšie – ťažko na tento displej nalepíte ochranné sklíčko. Sklo displeja je lesklé, ostatné časti hodiniek sú matné. Tento model je možné zaobstarať celkom v piatich farbách, typovo sa hodí na ženské aj mužské predlaktia.

Displej

Dotykový TFT LCD displej s uhlopriečkou 1,4 palca, rozlíšením 320 x 320 pixelov a panelom jemnosti (hustotou bodov) 323 ppi ponúka užívateľovi dobre čitateľný obsah a jasné farby. Napríklad jeho silnejší a dvakrát tak drahý predchodca Xiaomi Mi Watch má na takmer rovnako veľkom, ale AMOLED kruhovom displeji, rozlíšení 454 x 454 pixelov a 326 ppi. S týmto displejom je na hodinky dobre vidieť aj na jasnom slnku, navyše disponujú automatickým nastavením jasu, takže sa zvládnu rýchlo prispôsobiť zmenám svetla.

Obdĺžnikový displej chráni Gorilla Glass – sklo, ktoré je na konci vždy zaoblené a zapustené do plastového púzdra hodiniek. Tento typ skla sa používa najmä pri šikovných hodinkách. Vyznačuje sa odolnosťou proti poškriabaniu, skvelými optickými vlastnosťami a dokonale hladkým povrchom. Sklo je totiž počas výroby chemicky spevňované iónovým výmenným procesom, ktorý na ňom vytvorí ochrannú vrstvu.

Displej je relatívne veľký, ale rámčeky, do ktorých sa reálne zobrazujú ikonky a menu hodiniek sú o dosť menšie a uberajú tak zo zdanlivo veľkej plochy. Uhlopriečka už spomínaných konkurenčných Apple Watch, ktoré majú rovnaký tvar ciferníka je 1,5 palca. Displej je nastavený tak, že sám zhasína. Najdlhšia doba zapnutého displeja je 5 minút od jeho aktivácie (stlačenie bočného tlačidla alebo zdvihnutie ruky k tvári). Pokiaľ ho chcete zhasnúť skôr, stačí na displej priložiť dlaň.

Batéria

Podľa výrobcu sľubuje batéria s kapacitou 230 mAh výdrž až 9 dní. Pri bežnom používaní to ale v praxi znamená skôr 7 dní (hlavne pokiaľ používate GPS), vzhľadom na obstarávaciu cenu hodiniek je to však veľmi slušná výdrž batérie. Hodinky nabijete prostredníctvom priloženého USB kábla a plastového docku, do ktorého hodinky vložíte. Batéria je nabitá za dve hodiny.

Skvelá voľba za rozumnú cenu?

Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch Lite potešia svojou cenou a napríklad aj zabudovanou GPS, ktorá je u tak lacného modelu pozitívnym prekvapením. GPS je okrem navigácie tiež schopná zaznamenať vašu ušlú trasu do mapy. Ďalej hodinky vedia merať tlak vzduchu a nadmorskej výšky pomocou barometra, obsahujú aj gyroskop a merač tepovej frekvencie. Disponujú monitoringom celkom 11 športových aktivít – vonkajší beh, bežecký pás, jazda na bicykli / v hale, voľný štýl, chôdza, pešia turistika, terénny beh, plávanie v bazéne / na otvorenej vode a dokonca aj kriket. Šport, ktorý slovenských užívateľov možno skôr pobaví, než že by jeho monitoring využili, ale kto vie… Ponuka sprotovných aktivít nie je príliš bohatá, existujú aj modely s desiatkami športov, ktoré sa však pohybujú cenovo inde. Nami recenzovaný model ponúka všetky klasické a asi najprevádzkovanejšie športy (až na ten kriket, že?).

Xiaomi Mi Watch Lite vám vie spočítať množstvo spálených kalórií alebo počet ušlých krokov. Je možné s nimi tiež na diaľku ovládať hudobný prehrávač v mobilnom telefóne alebo nastaviť budík, časovač a stopky. Môžete sa s nimi osprchovať, zmoknúť aj plávať. Len na potápanie vhodné nie sú. Garantujú výdrž do 5 ATM a plávanie vám navyše budú pekne monitorovať. Tieto hodinky síce nemajú reproduktor a mikrofón, ale spoľahlivo vám zobrazia doručené SMS, správy z aplikácií alebo emaily a hovory z mobilného telefónu.

Prezrite si iné recenzované múdre hodinky.

Zistiť cenu
7Expert Score
Hodnotenie Xiaomi Mi Watch Lite

Hodinky Xiaomi Mi Watch Lite potešia príjemnou obstarávacou cenou, ktorá sa pohybuje okolo 50 €. Za túto cenu obdržíte výrobok, ktorý podporuje slovenčinu vrátane diakritiky, má zabudovanú GPS, a navyše atraktívny displej, ktorý pripomína mnohonásobne drahšie Apple Watch. Je však trošku škoda, že ponuka sporov je obmedzená na iba 11 a reakcia hodiniek na dotykové ovládanie trošku spomalené. Rovnako výbava je skôr základná, žiadne NFC alebo mikrofón.

Ovládanie
8
Výbava
5
Výdrž
8
Plusy
 • výdrž batérie až 9 dní
 • zabudovaná GPS a merač tepovej frekvencie
 • nízka obstarávacia cena
Mínusy
 • ikonky nie sú intuitívne
 • časové oneskorenie pri ovládaní
 • základná výbava

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo