Ako vybrať tlakomer (merač krvného tlaku)

Pre zistenie toho, aký máte tlak, už dávno nemusíte bežať k lekárovi. Stačí si domov zaobstarať praktického pomocníka – merač krvného tlaku (tonometer do domácnosti). S moderným prístrojom zvládnete meranie sami! Za pár minút získate spoľahlivý prehľad o hodnotách tlaku, tepu a vďaka praktickým funkciám aj dlhodobejšie porovnanie merania v čase. Majte svoj tlak vždy pod kontrolou či už preventívne, alebo ak vám jeho pravidelné sledovanie odporučil lekár. Dobrý tlakomer sa pokojne vojde do šuplíka a zoženiete ho za prijateľnú cenu. Poradíme vám, aké typy sú k mání a ako tlakomer vybrať.

Recenzie domácich tlakomerov

Do nášho testu tlakomerov sme pre vás vytipovali päticu z najobľúbenejších domácich meračov krvného tlaku. Ide o cenovo dostupné modely, ktoré bohato postačí k laickému použitie. Sú to merače tlaku s manžetou na paži, vďaka ktorej je meranie presné. Ich obsluhu každý hravo zvládne a všetky vybrané prístroje majú aj pár základných funkcií navyše. Základný tonometer kúpite už od 20 €. Vyššia cena so sebou spravidla prináša viac funkcií a lepšie prevedenie prístroja. Aký tlakomer si teda kúpiť?

Omron M3

Rozmery Š x V x H v cm123 x 158 x 85
Hmotnosť280 g
Kapacita pamäte120
Počet užívateľov2
Dĺžka manžety v cm22-42
Typ a počet batérií4x AA
Kábelnie
Úložné puzdroáno
Podsvietenie displejanie
Meranie tepuáno
Rozsah mmHg0-299
Rozsah merania tepovej frekvencie / min40-180
Presnosť merania + -5 %

Tento prístroj patrí k obľúbeným, cenovo dostupným a veľmi jednoduchým meračom krvného tlaku. Jeho ovládanie zvládne naozaj každý.

Má prehľadný displej a meria pomocou manžety na rameno. Manžetu je možné roztiahnuť na 22 až 42 cm, takže prístroj môžu používať aj ľudia korpulentnejšie postavy. Pripevňuje sa pomocou suchého zipsu. So správnym nasadením manžety vám pomôže jednoduchý ilustračný obrázok. Správne nasadenie vám potvrdí zelene svietiaca kontrolka, čo je praktická vychytávka, ktorú každý výrobok nemá. Manžeta je síce z obyčajného umelého materiálu, ale pôsobí pevne a ľahko sa čistí. V prípade potreby novú zoženiete približne za 20 eur.

Tlakomer môžu používať dva užívatelia a každý z nich si môže uložiť až 60 záznamov posledného merania. Vďaka tomu môžete svoje výsledky pohodlne konzultovať s lekárom. Na displeji sa ukazujú hodnoty systolického a diastolického tlaku, pulz aj tep. Kontrolka vás upozorní aj na nepravidelný srdcový rytmus. Na zvýšené hodnoty vás upozorní ďalšie kontrolky nachádzajúce sa na boku displeja. Jednoduché ovládanie trošku sťažuje nepodsvietený displej.

Prevádzka na tužkové batérie má zvládnuť až 1 000 meraní. Je možné používať aj sieťový adaptér, ktorý je ale nutné dokúpiť. Nie je súčasťou balenia. Pred prvým použitím je potrebné nastaviť dátum a čas, ktoré sa spoločne s nameranými hodnotami budú ukladať v pamäti. Po navlečení manžety stačí len stlačiť tlačidlo štart.

  • Jednoduché ovládanie
  • Skladná veľkosť
  • Detektor správneho nasadenia manžety
  • Dlhá výdrž v prevádzke na batérie
  • Obyčajnejšie materiály manžety a obalu
  • Adaptér nie je súčasťou balenia
  • Menší displej bez podsvietenia
Zistiť cenu

SENCOR SBP 690

Rozmery Š x V x H v cm12 x 7 x 14
Hmotnosť287 g
Kapacita pamäte60
Počet užívateľov1
Dĺžka manžety v cm22-42
Typ a počet batériíLi-Ion
Kábelmožno dokúpiť ako príslušenstvo
Úložné puzdronie
Podsvietenie displejanie
Meranie tepuáno
Rozsah mmHg0-300
Rozsah merania tepovej frekvencie / min40–199
Presnosť merania + -5 %

Pokiaľ chcete svoju domácnosť vybaviť veľmi jednoduchým a vzhľadovo atraktívnym prístrojom na meraním krvného tlaku, bude pre vás tento úplne dostačujúce. Neočakávajte od neho žiadne špeciálne funkcie navyše. Proste rýchlo zmeriate tlak, uložíte výsledky a je to. Prístroj funguje na 4 tužkové batérie, je teda vhodný aj na cestovanie, pre ktoré bude dobré zaobstarať si navyše obal. Súčasťou balenia žiadny nie je.

Za veľmi dobrú cenu máte základný merač krvného tlaku na doma, ktorý zvláda všetko automaticky a pomôže vám mať pravidelný prehľad o vašom zdraví.

Vložte do neho batérie, na ruku natiahnite manžetu, pripevnite ju suchým zipsom, prepojte hadičku s prístrojom a stlačte výrazné oranžové tlačidlo s nápisom štart. Meranie začína.

Vystužená manžeta drží guľatý tvar a možno ju roztiahnuť až na 42 cm. Vďaka týmto rozmerom ju na ruku dá snáď každý. Priamo na nej je obrázok, kam ju na paži správne umiestniť. Pri nesprávnom umiestnení sa zobrazí chybová hláška „E1 alebo E2“. V takom prípade je potrebné tlakomer vypnúť, nasadenie manžety upraviť podľa nákresu a začať merať znova. Manžeta nie je špeciálne ergonomicky tvarovaná a pri nafukovaní pocítite celkom veľký tlak.

Za chvíľu máte namerané! Na prehľadnom displeji veľkými číslami uvidíte hodnoty systolického a diastolického tlaku. Šípka na ľavej strane displeja ukáže, či je tlak v norme, optimu alebo ste namerali miernu / strednú / ťažkú ​​hypertenziu. Nechýba ukazovateľ dátumu alebo času (nezobrazujú sa oba súčasne) a čísla merania, čo sú veci praktické pre ukladanie výsledkov a ich archiváciu. Symbol srdiečka je na displeji sa zobrazí ako varovná indikácia srdcovej arytmie. Jeden užívateľ si môže archivovať až 60 posledných meraní.

K tomuto domácemu tonometru je možné dokúpiť aj sieťový adaptér v cene okolo 5 eur.

  • Dosť dobrá cena
  • Veľký prehľadný displej
  • Pekný dizajn
  • Meranie a ukladanie iba pre 1 užívateľa
  • Chýba cestovné / ochranný obal
  • Žiadne funkcie navyše
Zistiť cenu

Hartmann Veroval duo control

Rozmery Š x V x H v cm15 x 8,5
Hmotnosť180 g
Kapacita pamäte100
Počet užívateľov2
Dĺžka manžety v cm22-42
Typ a počet batérií4x AA
Kábelnie
Úložné puzdroáno
Podsvietenie displejanie
Meranie tepuáno
Rozsah mmHg0-300
Rozsah merania tepovej frekvencie / min40–199
Presnosť merania + -5 %

O krok vpred pred klasickými domácimi meračmi tlaku je ramenný digitálny tlakomer Veroval od výrobcu Hartmann. Namerané hodnoty systolického aj diastolického krvného tlaku a tepovej frekvencie vďaka nemu môžete veľmi rýchlo zdieľať potrebné sa svojím lekárom. Prístroj je možné USB káblom prepojiť s počítačom a všetky výsledky ľahko ukladať alebo zdieľať. V aplikácii, s ktorou možno prístroj synchronizovať si môžete zobraziť vývoj tlaku v grafe. Okrem klasického merania tlaku vie odhaliť aj prípadné riziko srdcovej arytmie a upozorní na správne umiestnenie manžety. Výsledky nameraného tlaku sa zobrazí na prehľadnom „semafórovom“ ukazovateľi na boku displeja a ukladať hodnoty môžu zvlášť dvaja užívatelia.

Tlakomer Veroval má unikátnu manžetu s ergonomickým tvarom a systémom „Secure fit cuff“. Vďaka tomu sa jednoducho nasadzuje a nehrozí jej pretočenie do strán, ktoré by mohlo ovplyvniť výsledky meraní. Nafukuje sa rýchlo a len na nevyhnutných miestach, takže tlak manžety pri nafukovaní nie je nepríjemný. Priamo na manžete je obrázok, ktorý navedie k správnemu umiestnenie. To, že ste ju nasadili správne uvidíte aj na displeji, kde vás rozsvietený ukazovateľ uistí, že je všetko v poriadku.

Meranie ramennými tlakomerom Veroval je mimoriadne presné a prístroj získal od Európskej spoločnosti pre hypertenziu pečať kvality, ktorú veľa podobných prístrojov v podobnej cenovej relácii nemá.

Digitálny tlakomer má pomerne veľký displej aj čísla zobrazujúci výsledky meraní. Jeho ovládanie je veľmi intuitívne. Stačí ho zapnúť modrým tlačidlom, nasadiť manžetu, prepojiť hadičkou a rovnakým tlačidlom začať meranie. Na displeji je najväčšími číslami zobrazený systolický i diastolický krvný tlak a tepová frekvencia za minútu. Je váš tlak v zelenej stupnici? Znamená to, že je všetko v poriadku. Iná farebná označenie určujú zvýšený či vysoký tlak.

Na displeji je aj dátum, čas, detektor správneho upnutie manžety, označenie užívateľa a číslo merania.

Praktická je výrobcom garantovaná výdrž 1 000 použitie na jednu sadu batérií. Po jednej minúte sa prístroj sám vypne, čo šetrí výdrž batérie. Na nízky stav nabitia upozorní rozsvietená kontrolka.

Ak chcete využiť funkcie navyše, ktoré tento prístroj má, stačí ho USB káblom prepojiť s počítačom, stiahnuť si bezplatne aplikáciu medi.connect a v nej môžete namerané dáta podrobne analyzovať alebo zdieľať so svojím lekárom.

Súčasťou balenia je aj obal, v ktorom možno prístroj skladovať aj prevážať. Je ale len látkový, takže neochráni pred pádom.

  • Veľký LCD displej
  • Kontrola tesnosti manžety a jej „Secure fit cuff“ tvar
  • Prepojenie s počítačom (cez USB)
  • Obal v balení
  • Uloží až 100 hodnôt meraní
  • Vyššia cena
  • Len dvaja užívatelia
  • Nepodsvietený displej
Zistiť cenu

MEDISANA BU 535

Rozmery Š x V x H v cm13 x 6 x 14
Hmotnosť250 g
Kapacita pamäte120
Počet užívateľov2
Dĺžka manžety v cm22-42
Typ a počet batérií4x AAA
Kábelnie
Úložné puzdroáno
Podsvietenie displejanie
Meranie tepuáno
Rozsah mmHg0-299
Rozsah merania tepovej frekvencie / min40–199
Presnosť merania + -5 %

Veľmi jednoduchý, prehľadný prístroj na meranie krvného tlaku od výrobcu Medisana vám doma i na cestách poslúži výborne. Je napájaný na malé AAA batérie, má iba dve ovládacie tlačidlá a pekne veľký displej. Takže aj staršie osoby bez problémov zvládnu jeho obsluhu. Dve osoby si na ňom môžu zaznamenať až 120 výsledkov merania tlaku.

Spoľahlivý domáci tlakomer zmeria krvný tlak, tep aj upozorní na srdcovú arytmiu. Patrí medzi lacnejšie modely, ktoré sú vhodné pre každodenné používanie v domácnosti a nezaťažuje užívateľa zbytočným množstvom ovládacích prvkov. Má jednoduchý obal, v ktorom sa dá dobre skladovať, jeho prevádzka na batérie zaručí ľahké prenášanie bez motaní káblov.

Klasická manžeta z umelého materiálu sa upína na ruku suchými zipsom, čo je možné jednoducho zvládnuť aj jednou rukou. Priamo na nej je nákres, kam ju správne umiestniť, aby meranie bolo presné. Jediné upozornenie o tom, či je manžeta málo, moc alebo inak zle upevnená, je chybová hláška „ER0 / Er 3 / Er 4“., Ktorá sa zobrazí na displeji. Tlakomer nemá pre tieto účely žiadnu vlastnú kontrolku. Manžeta sa zmestí snáď na každú ruku dospelého človeka, pretože ju možno roztiahnuť od 22 až do 42 cm.

Po nasadení manžety stačí prístroj zapnúť a vybrať jedného z dvoch užívateľov. Meranie potom začne automaticky. Na displeji sa zobrazí prehľadný výsledok v číslach a vedľa jednoduché farebné stupnice začne blikať sipecka, ukazujúci, či je tlak v norme alebo vyšší. Pokiaľ prístroj zistí srdcovú arytmiu, rozbliká sa aj ikonka so srdiečkom. Namerané hodnoty sa automaticky uloží. Tlakomer vie tiež vypočítavať priemer nameraných hodnôt z posledných 3 meraní.

Prístroj poháňajú štyri AAA batérie a meranie tlaku prebieha pomocou mikroprocesora už pri nafukovaní manžety. Vďaka tomu je meranie rýchle a eliminuje sa zbytočne vysoký tlak na paži pri nafukovaní manžety.

  • Veľmi jednoduchý
  • Možnosť dvoch užívateľov
  • Veľký displej s veľkými číslicami
  • Žiadne funkcie navyše
  • Obyčajná manžeta
  • Nepodsvietený displej
Zistiť cenu

BEURER BM 85

Rozmery Š x V x H v cm9,9 x 14,8 x 17,4
Hmotnosť312 g
Kapacita pamäte60
Počet užívateľov2
Dĺžka manžety v cm22-36
Typ a počet batériíAkumulátorová batéria 3,7V / 400 mAh
Kábeláno
Úložné puzdroáno
Podsvietenie displejaáno
Meranie tepuáno
Rozsah mmHg0-300
Rozsah merania tepovej frekvencie / min40-180
Presnosť merania + -5 %

Ramenný tlakomer značky Beurer je plne automatický prístroj, ktorý doma skvele poslúži k pravidelnému meranie krvného tlaku, tepu a detekciu možnej srdcovej arytmie. Jeho o niečo vyššia cena prináša viac praktických funkcií a okrem iného aj atraktívny moderný dizajn. Má veľký, prehľadný a podsvietený LCD displej, patentovaný indikátor režimu spánku pre čo najväčšiu presnosť merania.

Vďaka integrovanej Bluetooth technológii ho možno prepojiť s PC alebo smartphonom a jednoducho si archivovať a porovnávať výsledky pravidelného merania. Prístroj má akumulátor, ktorý lez nabíjať pomocou USB kábla. Je ideálny skôr je pre mladších užívateľov, ktorí majú radi vychytávky a hravo si poradí s prepojením prístroja s počítačom alebo mobilom a využijú nadštandardné funkcie.Užívatelia sa vďaka nabíjaciemu akumulátoru nemusí zaoberať zháňaním batérií a prístroj možno skladovať alebo prepravovať v praktickom obale (taške), ktorá je súčasťou balenia. Súčasťou balenia je aj odnímateľný držiak zrolované manžety. Dobíjacie batérie vydržia približne iba 50 meraní, čo nie je veľa. Stav batérie však prehľadne zobrazuje ukazovateľ na displeji. Batéria sa nabíja cca 2 hodiny.

Manžeta má jednoduchý tvar, odolný materiál a ľahko sa nasúva na ruku. Uťahuje sa klasicky pomocou suchého zipsu. Priamo na manžete je nákres, ktorý vás navedie k jej umiestnenie na správnu pozíciu na paži. Prístroj rozozná takzvaný kľudový režim ideálny pre meranie tlaku. Ten potvrdí rozsvietením zelenej kontrolky v dolnej časti. Tlak sa meria už pri nafukovaní i vyfukovanie manžety, vďaka tomu je meranie veľmi rýchle a tlak na paži nie je zbytočne veľký. Dodávaná manžeta má o niečo menšie rozmery. Možno ju roztiahnuť len do 36 cm, preto by si osoby s širšou pažou mali doobjednať väčšiu manžetu, ktorá je dostupná ako príslušenstvo (obvod 35-44 cm).

Podsvietený displej krásne zobrazuje veľké čísla označujúce systolický i diastolický tlak krvi, pulz, dátum, čas, počet meraní. Ďalej sú na ňom menšie ikonky zobrazujúci stav batérie a aktívny Bluetooth. Nechýba ukazovateľ arytmie a tiež sipecka, ktorá sa posúva po bočnej prehľadné stupnici, čím pomáha hneď zobraziť, či je nameraný tlak v norme či zvýšený. Stupnica je rozdelená podľa definícií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Podsvietené sú aj ovládacie tlačidlá. To najväčší z nich sa používa pre zapnutie a začatie merania, menšie pre ukladanie, výber užívateľov a nastavenie.

Ako jeden z mála, má tento tlakomer tiež možnosť prenosu nameraných hodnôt pomocou USB a Bluetooth® Smart technology do PC či smartphonu s iOS aj Android. Na stránke www.beurer.com je k dispozícii zadarmo aplikácie „Health Manager“. Súčasťou balenia je USB kábel, ktorým prístroj prepojíme alebo môžeme nabíjať Li-iónová batéria. Po spárovaní s aplikáciou telefónu vidíme výsledky meraní, ktoré môžeme uložiť, zobraziť v grafe a vidíme prehľadne vývoj tlaku a históriu merania. Vie tiež vypočítať priemer ranných a večerných meraní za posledných 7 dní. Praktická funkcia je automatické vypnutie prístroja po 3 minútach nečinnosti.

  • Podsvietený displej
  • Praktická brašna
  • Nabíjanie cez USB
  • Bluetooth a možnosť prepojenia s aplikáciou
  • Inflačné a deflačné meranie
  • Kontrolka stability
  • Menší počet meraní na jedno nabitie
  • Vyššia cena
  • Menšie manžeta
Zistiť cenu

Prečo je dobré mať doma tlakomer

Je veľa ľudí, ktorí len pomyslí na návštevu lekára, a tlak im hneď povyskočí smerom nahor. Táto reakcia má dokonca špeciálne označenie. Hovorí sa jej „syndróm bieleho plášťa“, alebo tiež „hypertenzia bieleho plášťa“ (anglicky White coat hypertension). Je to jeden z dôvodov, prečo je dobré mať merač tlaku aj doma. Meranie doma prebieha v kľude a vďaka vyspelým technológiám je veľmi presné.

Ak viete, že s tlakom mávate problém, alebo vám lekár odporučil pravidelne si merať tlak aj doma, nie je nič jednoduchšie ako si zaobstarať šikovný tlakomer. Namerané hodnoty môžete ľahko uložiť a potom lekári odprezentovať, alebo mu ich pokojne rovno odoslať e-mailom. Ak neviete, ako vymazať pamäť u digitálneho tlakomeru, nájdete túto informáciu v návode k prístroju. Moderné tonometre majú možnosť pripojenia k počítaču alebo smartphonu a výsledky možno rýchlo zdieľať, zobrazovať v grafoch, tlačiť a podobne.

Rozhodne sa nikto nemusí báť, že by obsluhu domáceho tonometra nezvládol. Meranie je automatické. Jednoducho si na paži nasadíte manžetu, stlačíte tlačidlo a počkáte. Celý proces prebehne automaticky. Manžeta sa nafúkne, vyfúkne a výsledok sa zobrazí na prehľadnom displeji. Získate tak pravidelný prehľad o svojom zdraví. Výsledky moderných digitálnych prístrojov pre domáce použitie sú takmer totožné s lekárskymi tlakomery, ktoré majú profesionáli v ordináciách či nemocniciach.

Systolický a diastolický tlak

Dve čísla, ktoré klasicky oznámi lekár pri meraní tlaku. „Sto tridsaťpäť na deväťdesiat“.

  1. Prvá je takzvaný systolický tlak. Ten dosahuje najvyšších hodnôt vo vypudzovacej fáze srdcovej akcie.
  2. Najnižších vo fáze plnenia srdcových komôr – diastolický tlak.

Jednotky mmHg, v ktorých je tlak zobrazovaný sú milimetre ortuťového stĺpca. Tieto hodnoty merajú všetky bežné digitálne tlakomery. Do toho vám zobrazí aj váš pulz a podľa funkcií vyhodnotí aj ďalšie veci. Napríklad srdcovú arytmiu alebo upozorní na vysoký tlak.

Klasifikácia tlaku krvi podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)

Hodnoty boli stanovené WHO bez ohľadu na vek.

Systolický tlak (mmHg) Diastolický tlak (mmHg) Popis Opatrenie
≥180 ≥110 Silný vysoký krvný tlak Pravidelná kontrola u lekára
160–179 100–109 Stredne vysoký krvný tlak Pravidelná kontrola u lekára
140–159 90–99 Slabý vysoký krvný tlak Pravidelná kontrola u lekára
130–139 85–89 Mierne zvýšený krvný tlak Pravidelná kontrola u lekára
120–129 80–84 Normálny krvný tlak Vlastná kontrola
<120 <80 Optimálny krvný tlak Vlastná kontrola

Ako sa správne rozhodnúť: parametre, podľa ktorých vyberať

Než začnete vyberať a preberať sa jednotlivými prístrojmi, skúste si zodpovedať pár základných otázok. Nasmerujú vás k správnej voľbe.

  • Koľko ľudí bude prístroj používať?
  • Je pre vás výhodné, aby bol tlakomer iba na batérie?
  • Často cestujete?
  • Koľko peňazí chcete investovať?
  • Ste technicky zdatní a využijete moderné vychytávky ako prepojenie s chytrým telefónom?
  • Máte diagnostikovanú chorobu a potrebujete čo najpresnejšie výsledky merania?
  • Trpíte srdcovou arytmiou?
  • Máte širokú alebo príliš tenkú paži?

Potom sa zamerajte na prvky a funkcie, ktoré by mali čo najviac vyhovovať vašim konkrétnym požiadavkám. Vybrali sme pre vás pár základných informácií.

Manžety

Kvalita manžety – dielu, ktorý sa omotáva okolo ramena a ktorý sa nafukuje, je prvkom, na ktorom sa neoplatí šetriť. Kvalitnejšie prevedenie zaručí dlhšiu životnosť celého tlakomeru a tiež príjemnejšie používanie a presnejšie výsledky merania. Pri lepších prístrojov sú manžety vyrobené z na dotyk príjemných a odolných materiálov. A hlavne, sú ergonomicky tvarované a nafukovanie na ruky je vďaka tomu príjemnejší. Špeciálna technológia, ktorými sú vybavené, vie merať už pri nafukovanie a vyfukovanie a nevytvára tak zbytočne dlhý nepríjemný tlak.

  • Comfort Air technológia – manžety, ktoré sú jej vybavené meria hodnotu tlaku už pri nafukovanie a vyfukovanie. Vďaka tomu nedochádza k zbytočne veľkému a dlhému tlaku na pažu a merania je tak príjemnejšie.
  • Secure fit cuff – špeciálny ergonomický tvar manžiet s týmto označením prispieva k vyššej presnosti merania. Vďaka patentovanému systému sa veľmi ľahko a pohodlne nasadzujú na paži. Nemôžu sa na ruky pretočiť a automaticky zaisťujú vhodnú vzdialenosť od lakťovej jamky.

Manžety pri klasických domácich meračov tlaku sú vyrobené väčšinou z pevného umelého alebo textilného materiálu, ktorý tvorí obal na nafukovací gumový vak. Práve ten vytvára tlak na paži pri meraní. Správna veľkosť manžety ovplyvňuje nameranie správnych hodnôt tlaku. Ak je manžeta nedostatočne široká, môžu byť výsledky nepresné. Klasicky bývajú manžety v týchto rozmeroch:

  • malá(do 36 cm),
  • klasická (do 42 cm),
  • extra (do 60 cm).

Napájanie

Prevádzka tlakomeru na batérie alebo akumulátor ovplyvní možnú dĺžku jeho používanie, vhodnosť na cesty aj spoľahlivosť.

  • Akumulátorové – nabíjací akumulátor, alebo klasické „tužkové“ batérie najčastejšie zabezpečujú prevádzku bežných domácich tonometrov, ktoré vďaka nim zvládnu pomerne dlhé užívanie v rádoch stoviek meraní. Odpadá vďaka nim problém s motaním káblov a praktické je aj prevážanie tonometrov na batérie napríklad pri cestovaní. O tom, či sú batérie dosť nabité spravidla upozorní kontrolka na displeji.
  • Sieťový adaptér – elektrický zdroj, ktorý jednoducho prepojíte s tlakomerom a strčíte do zásuvky je výhodné zaobstarať ako prídavný zdroj napájania. Lacnejšie prístroje ho väčšinou nemávajú ako súčasť balenia, ale je možné si ho dokúpiť ako príslušenstvo. Tento prídavný zdroj a zabezpečí fungovanie bez potreby nakupovania batérií na jedno použitie, ktoré sa potom neekologické vyhadzujú.

Certifikáty

Ako zistiť, či prístroj zaručuje tie najpresnejšie výsledky? Dobrým meradlom je množstvo špeciálnych certifikátov, ktorá konkrétny produkt má.

Medzi najbežnejšie patrí certifikáty od týchto spoločností:

  • Britská spoločnosť pre hypertenziu (link).
  • Americké združenie pre zdokonaľovanie lekárskych prístrojov (link).
  • Európska spoločnosť pre hypertenziu (link).
  • Nemecká liga pre hypertenziu (link).
  • Certifikácia od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) (link)

Ak tlakomer zdobí ocenenie alebo certifikát od niektorej z nich, je to rozhodne dôležitý bonus navyše, ktorý potvrdí jeho kvality.

Častou chybou je, že ľudia zabúdajú na pravidelnú kalibráciu prístroja. Tá by sa mala vykonávať čo dva roky u výrobcu. Bohužiaľ je však nutné si ju uhradiť.

Funkcie a príslušenstvo

Aj lacnejšie digitálne merače krvného tlaku dnes majú v základnom balení už aj nejaké praktické príslušenstvo. To spravidla uľahčuje ich prevádzku, skladovanie, prehľadnosť alebo slúžia ako praktické vychytávky, ktoré rozširujú možnosti využitia.

  • Adaptér – slúži pre nabíjanie integrovanej batérie.
  • Ergonomicky tvarovaná manžeta.
  • Kontrola správne umiestnené manžety – LED ukazovateľ vás informuje o tom, či ste si správne nasadili manžetu na meranie tepu.
  • Ukazovateľ režimu spánku.
  • Signalizácia hypertenzia – výrobok vám dá znamenie v prípade, že nameriate vyššie hodnoty, než sú normálne pre optimálny krvný tlak. Zvýšená hodnota pri jednom meraní nemusí znamenať nič strašné. Ak sa však stav bude opakovať, kontaktujte svojho lekára.
  • Signalizácia arytmie – jedná sa o nadštandardnú výbavu, ktorá vás upozorní na nepravidelný srdcový rytmus.
  • História merania – ak má prístroj pamäť, umožňuje ukladať niekoľko desiatok merania, ktoré si môžete spätne prechádzať.
  • Prepojenie s PC – spravidla sa tak deje pomocou USB portu, na ktorý si môžete stiahnuť všetky uložené dáta a štatistiky.
  • Bluetooth – pomocou bezdrôtovej technológie môžete merač spárovať s chytrým telefónom a využívať aplikáciu výrobcu.
  • Obal – cestovné puzdro sa hodí v prípadoch, keď pravidelne cestujete a chcete, aby bol váš prístroj v bezpečí.
  • LED indikátory – pri vybraných digitálnych tlakomerov nájdete okrem displeja aj LED kontrolky, ktoré vás informujú o správne nasadené manžete alebo upozorní na problémy s tlakom a podobne.

Typy tlakomerov

Kolísavý, príliš nízky alebo vysoký tlak môže byť prvú signalizáciou nejaké závažnejšie choroby. Hypertenzia čiže vysoký krvný tlak je rozšírenú „civilizačnou chorobou“ a býva príčinou zlého zdravotného stavu. Merajte si tlak pravidelne doma a uistite sa, že vás sa táto vec netýka.

Ak chcete len zaznamenávať hodnoty tlaku a nič viac, bohato vám postačí obyčajný digitálny merač tlaku, ktorý zaobstaráte do dvadsiatich euro. Taký môže mať veľmi jednoduché ovládanie, ktoré hravo zvládnu používať aj starší ľudia. Aj základný prístroj dokáže ukladať viac meraní za sebou a jeho prevádzka zaistí tužkové batérie. Vďaka tomu nemusíte zápasiť s motajícími sa káblami a tlakomer možno jednoducho zbaliť trebárs na cestu na dovolenku. Zvážte, či cestujete často a bude sa vám hodiť aj obal, ktorý je nie vždy súčasťou balenia.

Priaznivci moderných technológií, alebo mladší užívatelia ocenia o niečo vychytanejšie prístroje, ktoré oproti vyššej cene majú aj možnosť párovanie s PC alebo smartphonom, a lekára možno o výsledkoch meraní informovať vyexportovanými grafom zaslaným e-mailom.

Základné delenie podľa umiestnenia

Tlak merajú všetky. V čom sú ale rozdiely, pokiaľ meranie prebieha na zápästí alebo pažu? Ide nielen o presnosť, ale aj o pohodlie a cenu.

1. Tlakomery na zápästie

Nižšia cena a kompaktné rozmery zápästných tlakomerov sú asi najväčšími benefitmi týchto meračov. Jednoducho je zoberiete všade so sebou, tlak možno merať kedykoľvek, celkom nenápadne a veľmi rýchlo. Presnosť merania už nemusí byť tak spoľahlivá a výsledky je lepšie považovať za orientačné. Nesprávna poloha ruky alebo umiestnenie na zápästí ich môže výrazne ovplyvniť.

2. Tlakomery na paži

Tento typ tlakomerov používa snáď väčšina lekárov. Vie prečo! Ide o najpresnejší spôsob merania. Nevýhodou je o niečo väčší rozmer prístroja a tiež o niečo vyššia nákupná cena. Tá sa odvíja aj od množstva funkcií, ktoré prístroj zvládne, certifikátov a prevedenie. Za o niečo vyššie obstarávacie náklady, než u zápästného tlakomeru získate naozaj kvalitný prístroj a spoľahlivé výsledky.

Delenie podľa konštrukcie a spôsobu merania

Základné typy tonometrov možno rozdeliť podľa ich konštrukcie a spôsobu, akým meria a zobrazujú nameraný tlak.

Digitálne tlakomery

Praktické prístroje, ktoré sú veľmi jednoduché na obsluhu a vďaka tomu patrí medzi najobľúbenejšie pre domáce použitie. Na trhu ich nájdeme naozaj veľký výber. Meria tlak oscilometrickou metódou, ktorá mikročipom sníma kmitanie v tepnách pri prúdenie krvi a tým určujú základné hodnoty tlaku.

Narazíme na ne bežne už aj v ordináciách lekárov, pretože digitálne prístroje dnes často začínajú nahrádzať tie klasické. Vďaka presnosti, ktorú majú a vyspelým metódam, ktoré vedia zaručiť ich spoľahlivosť, sú pre meranie tlaku veľmi obľúbené a užívateľsky príjemné. Výsledky sa zobrazujú na prehľadnom displeji.

Mechanické tlakomery

S tými sme sa snáď najčastejšie stretli v ordináciách lekárov. V medicíne boli dlho považované za štandard pre meranie krvného tlaku. Mávajú jednoduchú stupnicu (podobnú ako teplomer) alebo hodinkový ciferník. Sú odolné, majú v podstate veľmi jednoduchý mechanizmus a veľkú presnosť. Na meranie je u nich používaná takzvaná posluchová metóda, pri ktorej sa pre tlakovanie manžety používa nafukovanie balónikom a pre určenie hodnôt tlaku fonendoskop. Je však potrebné vedieť s nimi zaobchádzať, čo laik len tak nedokáže. Preto sa v domácnostiach prakticky neobjavujú.

Poloautomatické tlakomery

Fungujú na rovnakom princípe ako digitálne, ale k nafúknutiu manžety sa u nich používa ručná pumpička (balónik). Hodnoty sa potom zobrazujú klasicky na digitálnom displeji. Tieto modely nie sú dnes pre domáce použitie moc bežné. Na dosiahnutie spoľahlivého výsledku, vyžaduje ich použitie správnej nafúknutie manžety.

Ortuťové tlakomery

Ešte stále patrí medzi najpresnejšie merače tlaku a veľa odborníkov z radov lekárov na ne dodnes nedá dopustiť. Sú to klasické kovové konštrukcie, v ktorých je zasadená stupnica so stĺpcom pre stúpanie ortuti. Tlak v manžete sa reguluje ručným stláčaním balónika, ktorý je prepojený hadičkou s manžetou a prístrojom, a ktorý manžetu nafukuje. Pod manžetu sa v lakťovej jamke umiestni fonendoskop a počúvaním úderov srdca sa určí hodnoty tlaku. Pre správne odpočítaní tlaku je nutné mať profesionálne znalosti alebo zdravotnícke vzdelanie. Konštrukcia týchto tlakomerov býva naozaj robustná a je potrebné dbať na bezpečie a úniku ortuti do prostredia.

Bezortuťové tlakomery

Meranie tlaku prebieha obdobne ako u ortuťových modelov, tlak sa ale nezobrazuje na ortuťové stupnici, ale na digitálnom displeji, alebo napríklad na stĺpci LED diód. Ide teda aj o počúvacou metódu merania. Prístroj však v sebe nemá ortuť a je teda bezpečnejšie. Niektoré krajiny dokonca už úplne zakázali výrobu ortuťových meracích prístrojov.

Hodinkové tlakomery

Stále sa bavíme o rovnaké posluchové metóde merania s nafukovaním manžety stláčaním balónika, rozdiel je však vo zobrazenie výsledkov merania tlaku, pre ktorý sa využíva odporová pružina. U týchto tlakomerov teda nie je žiadny digitálny displej ani ortuťová stupnice. Namiesto nich majú guľatý ciferník ako na hodinkách a stupnici, ktorej hodnoty ukazuje ručička.

Zaujímavá vychytávka – tlakomer v hodinkách

Na trhu sú k dostaniu chytré hodinky / fitness náramky, ktoré ako jednu z funkcií majú aj meranie tlaku. Na základe integrovaných senzorov ukazujú ale skôr len odhad hodnôt. Ako funguje tlakomer na chytrých hodinkách? Tlak merajú buď z prsta, ktorý sa prikladá na ciferník, alebo zo zápästia. Hodnoty sú orientačné a rozhodne je neodporúčame pokladať za spoľahlivý zdroj informácií o vašom zdraví.

Firmy, ktoré sa zameriavajú na vývoj profesionálnych meracích prístrojov postupne prichádzajú aj so spoľahlivejšími modely, pri ktorých hodinky dokážu nafukovať remienok pri meraní, podobne ako sa nafukujú manžety u tlakomera na paži. Hodinky sú väčšie ako tie klasické a výsledky vedia preniesť do smartphonu a zobraziť v prehľadnej aplikácii. Na trhu v SR bohužiaľ zatiaľ nie sú bežne dostupné.

5 jednoduchých tipov, ako používať tlakomer a správne si namerať tlak

1) Čas

Meranie vykonávajte vždy v rovnaký čas. Pokojne aj viackrát za deň. Po ranu môže byť tlak o niečo vyšší, a k večeru naopak o niečo nižšia. Ak neviete, kedy je ideálny tlak merať, poraďte sa s vaším lekárom.

2) Okolité vplyvy

Stres, športová aktivita, hnev, užívanie liekov, káva, alkohol … To všetko môže mať vplyv na hodnoty krvného tlaku. Aj preto je dobré vykonávať meranie doma v pokoji. Vo chvíli, keď viete, že ste v pohode a nič vás v danú chvíľu nerozrušuje. Tlak nemerajte hneď po kúpeli v horúcej vani. Pri meraní nehovorte.

3) Asistencia

Nie ste na to sami. Bojíte sa, že si manžetu nedokážete správne nasadiť? Doma vám zo začiatku určite niekto rád pomôže. Požiadajte o asistenciu člena rodiny. Dobre nasadená manžeta je v mieste cca 2-3 cm nad lakťovou jamkou (odhadom stačí nad lakťovou jamku priložiť dva prsty a nad ne umiestniť manžetu).

Zlé nasadenie manžety môže ovplyvniť výsledky merania. Kvalitné prístroje sú vybavené nákresom a kontrolkou správneho nasadenia. Pod manžetou nemajte odev. Optimálne utiahnutie manžety pred jej nafúknutím je také, že pod ňou voľne vložíte jeden, maximálne dva prsty.

4) Poloha ruky

Pri meraní sa nehýbte, ruku nechajte natiahnutú a voľne položenú trebárs na stole. Pri meraní zápästnými tonometrami, by zápästia malo byť vo výške srdca. Ak máte pocit, že meranie neprebehlo v poriadku, sečkejte cca 5 minút a meranie zopakujte. Pri meraní nezadržujte dych.

5) Správny prístroj

Dobrý domáci merač krvného tlaku vám bude dlho a spoľahlivo slúžiť. Bude skvelou prevenciou aj možnosťou, ako sa starať o svoje zdravie.

Hodnoty krvného tlaku a najčastejšie ťažkosti

Je dôležité spomenúť fakt, že ideálna hodnota tlaku sa mení u detí, dospelých a tiež osôb trpiacich dlhodobými chorobami. Štandardne lekári merajú tlak ľuďom už od 3 rokov veku na pravidelných preventívnych prehliadkach.

Optimálny tlak

  • U dojčiat je optimálna hodnota 80/40.
  • U väčších detí 110/70.
  • U dospelých by sa mal pohybovať okolo hodnôt 120/80.

Vysoký tlak (hypertenzia)

Pokiaľ nameraný tlak u dospelého prekračuje 140/90, je vhodné pravidelne ho monitorovať a pre istotu navštíviť lekára. Vysoký tlak môže organizmu škodiť. Ak sa prejavuje dlhodobo, hrozí poškodenie ciev, ktoré môže viezť až k infarktu či mŕtvici.

Nízky tlak

Hodnoty pod 100/65 sú známkou nízkeho tlaku. Ten je rozhodne menej nebezpečný ako ten vysoký, ale, pocitovo môže pôsobiť dosť nepríjemne. Jeho prejavom sú závrate, motanie v hlave alebo pocit na odpadnutie.

Arytmia

Srdcová arytmie je odborný termín pre nepravidelný srdcový tep, alebo abnormálny srdcový rytmus. Srdcový rytmus môže nepravidelne zrýchľovať alebo spomaľovať. Jej príznaky môžu byť napríklad pocit búšenia srdca, dýchavičnosť, tlak na hrudi alebo kratší dych.

Pozor, arytmia môže znepřesnit výsledky merania tlaku a ak vieme, že jej trpíme, je nutné vybrať špeciálny prístroj na meranie tlaku.

Ako rozpoznať príznaky vysokého tlaku bez tlakomeru

Pozor, niekedy zdanie klame. Vysoký krvný tlak nebolí a nemá žiadne jasné príznaky! Často sa o ňom dozvieme až počas preventívne prehliadky u lekára. Dávajte pozor na signály svojho tela.

Signály vysokého krvného tlaku môžu byť nasledovné:

  • bolesti hlavy,
  • závraty,
  • hučanie v ušiach,
  • krvácanie z nosa,
  • búšenie srdca,
  • nespavosť,
  • opuch členkov,
  • nadmerné potenie,
  • dýchavičnosť,
  • celková únava,
  • bolesti na hrudi.

Vhodnosť tonometru pri srdcovej arytmii

Pokiaľ máte doma klasický digitálny tlakomer s ukazovateľom srdcovej arytmie, ktorý sa vám pri meraní pravidelne zobrazuje, rozhodne navštívte lekára a prediskutujte, či je pre vás používaný tlakomer vhodný. Arytmia môže ovplyvniť výsledky merania.

Diagnostikoval vám lekár srdcovú arytmiu? Práve pre vás bude najvhodnejší vyberať domácej digitálnej tlakomer po dohode s ním. Klasické tlakomery na domáce použitie bežne meria takzvanou oscilometrickou metódou, ktorej presnosť závisí na pravidelnom srdcovom rytme.

Lekári pre pacientov s arytmiami bežne využívajú skôr posluchovou metódu merania a ortuťový tlakomer. Na trhu ale existujú digitálne merače tlaku, ktoré zvládnu kombinovať obe metódy merania a spoľahlivo merať tlak aj osobám s nepravidelným srdcovým rytmom.

Správna starostlivosť o prístroje na meranie tlaku

Aby vám tlakomer vydržal pracovať čo najdlhšie, je potreba o neho správne starať. Ako na to? Stačí dodržiavať tieto pravidlá.

Správne skladovanie

Prístroj ukladajte na miesto, kde mu nehrozí poškodenie, styk z vlhkosťou alebo silným slnečným žiarením a vysokou teplotou alebo pád. Pokiaľ má prístroj svoj obal, ukladajte ho do neho. V návode sa uistite, či je vhodné tlakomer používať a skladovať v blízkosti mobilných telefónov.

Neprekrúcanie hadičky

Hadičkou sa vyvolá pretlak manžety, ktorej správne natlakovanie určuje presný výsledok merania. Dajte pozor, aby sa hadička neprekrúcala, neprerezala alebo inak nepoškodila. Vzduch by jej potom mohol uchádzať, čo by ohrozilo správne fungovanie merače tlaku.

Nepoškodenia manžety

Pozor na prepichnutie, prerezanie! Manžety sú väčšinou robené z odolnejšieho materiálu, aj napriek tomu dávajte pozor na jej možné poškodenie. S poškodenou manžetou by prístroj nefungoval, ako má. Ak je k prístroju obal, používajte ho a prístroj aj manžetu skladujte v ňom. Aj počas cestovania a prevážanie vždy používajte obal. Manžetu neprehýbajte a neprekladajte inak, než v akom tvare bola pôvodne.

Pád

Nikdy nenechajte prístroj spadnúť na zem! Hrozí poškodenie displeja a vôbec citlivého mechanizmu celého prístroja. Pri páde prístroja vždy kontaktuje oficiálny servis.

Čistenie

K údržbe používajte iba vlhkú handričku, nikdy tlakomer nečistite liehom, chemikáliami, alebo ho dávať do vody a nepoužívajte ho v príliš vlhkom prostredí.

Kontakt s deťmi

Nenechajte s tlakomerom manipulovať a hrať sa s ním deti. Väčšina klasických prístrojov na domáce meranie tlaku nie je určená na meranie tlaku deťom. O výbere vhodného prístroja pre deti sa poraďte s lekárom. Pozor, nenechajte malé deti manipulovať ani s manžetou, hadicou a malými súčiastkami prístroja.

Príslušenstvo

Pokiaľ má prístroj adaptér, dbajte opatrnosti pri zapájaní. Nikdy nepoužívajte iný ako k prístroju oficiálne odporúčaný adaptér a príslušenstvo. Ak adaptér nie je súčasťou balenia, väčšinou možno dokúpiť u výrobcu. Pre prístroje na batérie používajte len výrobcom doporučený typ batérií a dodržujte ich správne uloženie a polaritu.

Opravy

Nikdy sa sami nepúšťajte do opráv prístroja, ak prestane fungovať! Ak je v záruke, využite možnosť záručných opráv alebo výmeny tovaru. Takéto práci sa bude venovať autorizovaný servis od výrobcu.

Bezpečnosť

Prístroje k domácemu meranie krvného tlaku nepoužívajte v blízkosti silných elektromagnetických polí a udržujte ich mimo dosah rádiových žiarenia.

Cena (u meračov krvného tlaku na paži)

Tlakomery môžete kúpiť v rôznych cenových reláciách, ale platí, že tieto výrobky nie sú finančne náročnú investíciou.

Lacné tlakomery do 20 €

V tejto cenovej relácii zoženiete základné tlakomer pre domáce použitie. Zvládne základné meranie a uloženie výsledkov pre 1 užívateľa. Majú lacnejšie použité materiály, obyčajné manžety, ktoré nie sú ergonomicky tvarované a môžu pri meraní vytvárať vysoký tlak na paži.

Cena do 50 €

Tieto prístroje mávajú aj funkcie navyše. (Možnosť používania pre viac užívateľov, väčšiu pamäť meranie, kontrolky zobrazenie správneho nasadenia manžety). Súčasťou balenia býva obal, majú aj ergonomicky tvarované manžety s funkciami, ktoré nevytvára taký tlak pri nafukovaní.

Tlakomery do 100 €

Drahšie prístroje majú zaujímavý dizajn, možnosť prepojenia s PC alebo smartphonom cez Bluetooth, podsvietený displej aj certifikáciu kvality merania.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

Dajte nám odpoveď

Čo vybrať
Logo