Recenzia práčky so sušičkou LG F4DV709H2TE

Dnes sa pozrieme na kombinovanú práčku so sušičkou LG F4DV709H2TE, ktorá má štandardnú veľkosť a slušnú kapacitu 9 kg na pranie a 6 kg na sušenie. Ponúka 14 pracích programov, 4 programy sušenia a ďalšie doplnkové možnosti. Poteší vás aj pripojenie Wi-Fi a prepojenie s aplikáciou, kde si môžete stiahnuť ďalšie pracie programy a ovládať práčku na diaľku. Existujú nejaké nevýhody? Na to sa pozrieme v našej rozsiahlej recenzii.

Parametre

Kapacita prania9 kg
Kapacita sušenia6 kg
Energetická trieda - pranie a sušenieB/E
Účinnosť praniaA
Účinnosť odstreďovaniaB
Spotreba elektrickej energie (pranie) na 100 cyklov58 kWh
Spotreba elektrickej energie (pranie i sušenie) na 100 cyklov359 kWh
Spotreba vody (pranie) na 100 cyklov5000 l
Spotreba vody (pranie a sušenie) na 100 cyklov9000 l
Hlučnosť pri praní52 dB
Hlučnosť pri žmýkaní79 dB
Hlučnosť pri sušení62 dB
Výška85 cm
Šírka60 cm
Hĺbka56,5 cm
Prevedenie slimnie
Maximálny počet otáčok1400
Trvania programu bavlna (plná náplň pranie)228 min
Počet programov (pranie i sušenie)18
Spôsob plneniapredné
Aqua stop (či iná ochrana proti pretečeniu)áno

Predstavenie

Dnešný recenzovaný model od spoločnosti LG, model F4DV709H2TE, je kombinovaná práčka so sušičkou. Má štandardné rozmery (600 x 565 x 850 mm) a ponúka kapacitu na 9 kg prania a 6 kg sušenia. Práčka je vybavená invertorovým motorom DirectDriveTM, ktorý zabezpečuje nielen dokonale vypranú bielizeň, ale aj tichú prevádzku práčky. Výrobca naň poskytuje predĺženú 10-ročnú záruku. Vďaka technológii AI DD™ je optimalizácia procesu prania ešte o úroveň vyššie. Táto technológia rozpozná hmotnosť a jemnosť tkanín a potom zvolí optimálne nastavenia pre prací pohyb. Toľko k marketingovým vyhláseniam výrobcu. Ale de facto to isté ponúkajú aj ostatní výrobcovia. Ponúka 14 programov, 4 programy sušenia a ďalšie obľúbené funkcie, ako je odložený štart a intenzívne namáčanie pre citlivú pokožku. A ak máte deti, určite využijete detský zámok, ktorý vám zabráni vykonávať zmeny v už nastavenom programe.

Ďalšou veľkou výhodou je možnosť pripojenia k inteligentnej domácnosti. Inteligentný spotrebič ponúka pripojenie Wi-Fi a prepojenie s aplikáciou LG ThinQ, takže pranie a sušenie môžete spustiť odkiaľkoľvek pomocou mobilného telefónu. Okrem toho si pomocou aplikácie LG ThinQ môžete nainštalovať nové a špeciálne programy, ako napríklad Džínsy, Deky atď. Aplikácia ponúka aj inteligentnú diagnostiku alebo upozornenia, keď je čas spustiť program čistenia bubna. Za mňa je to skôr príjemná drobnosť, než zásadná výhoda.

Práčka má nastaviteľné nožičky, aby sa zabránilo zbytočnému hluku počas odstreďovania. Tento model je tiež vybavený ochranným systémom AquaStop, ktorý zabraňuje vytopeniu vášho domu. Pozornosť by ste mali venovať celkovej hĺbke od zadného panelu po dvere, ktorá je 1 100 mm a musíte s ňou počítať, aby ste potom neboli prekvapení.

Programy

Práčka ponúka tieto programy:

Názov programuKapacita v kgNastavenie teploty v °CMaximálny počet otáčok ot./min
Bavlna90-401 400
ECO 40-60940-601 400
TurboWash9540-601 200
Zmiešaná bielizeň40-601 000
Syntetika40-601 400
Pre alergikov4601 400
Detská parná starostlivosť4601 000
Jemná bielizeň30-40800
Ručné pranie / Vlna20-40800
Rýchly 14220-40400
Iba sušenie6
Pranie + sušenie60-951 400
Čistenie bubna0-40
Načítať programPodľa výberu programuPodľa výberu programuPodľa výberu programu

Sušiace programy

Kombinovaný spotrebič ponúka nasledujúce programy sušenia:

 • Normálne – skracuje čas sušenia a znižuje spotrebu energie počas programu sušenia, čas 30/60/120 min.
 • Suché na žehlenie – na ľahké žehlenie vlhkého oblečenia.
 • Nízka teplota – na sušenie pri nízkej teplote, aby sa oblečenie menej poškodilo.
 • Normal ECO – pre úsporný program sušenia.

Kombinovaná práčka LG ponúka 14 programov, 4 programy sušenia a ďalšie funkcie. Ako stálica každej práčky je aj tu k dispozícii program rýchleho prania na 14 minút. Program je vhodný pre mierne znečistenú bielizeň. Určite oceníte aj program Detská parná starostlivosť, ktorý si poradí so škvrnami od jedla na detskom oblečení.  Osobitne by sme chceli vyzdvihnúť program Pre alergikov, ktorý pomáha minimalizovať prítomnosť látok spôsobujúcich alergické reakcie. Pri každom programe dávajte pozor, aby ste neprekročili hmotnostný limit. Práčka ponúka aj program na čistenie bubna.

Ovládanie práčky je veľmi jednoduché vďaka hlavnému otočnému voliču a veľkému LED displeju, na ktorom môžete zvoliť program a v prípade potreby zmeniť otáčky, počet fáz, odložiť štart alebo vybrať inú z prídavných funkcií.

Ďalšie funkcie

Okrem základných 14 programov má práčka aj ďalšie funkcie:

 • Plákanie+ – zvyšuje účinnosť procesu namáčania a odstraňuje zvyšky pracieho prostriedku. Program je vhodný pre citlivú pokožku.
 • Intenzívne – táto funkcia sa používa na pranie bežnej až silne znečistenej bielizne.
 • Predpieranie – táto možnosť sa odporúča pri praní bežnej až silne znečistenej bielizne.
 • Pridať bielizeň – táto funkcia sa používa pri pridávaní alebo odstraňovaní bielizne po spustení pracieho programu.
 • Odložený štart – ponúka možnosť automatického zapnutia spotrebiča a dokončenia programu po uplynutí nastaveného časového intervalu.
 • Teplota – každý program má prednastavenú teplotu, ale pomocou tejto funkcie ju môžete zmeniť.
 • Rýchlosť odstreďovania – každý program má prednastavenú rýchlosť odstreďovania a pomocou tejto funkcie ju môžete zmeniť.
 • Detská poistka – zabraňuje náhodným zmenám nastavení programu, najmä ak sú v blízkosti zariadenia deti.
 • Aplikácia LG ThinQ – so spotrebičom komunikujete pomocou smartfónu. Umožňuje nastaviť rôzne možnosti na spotrebiči a v aplikácii. Môžete si stiahnuť nové a špeciálne programy, ktoré nie sú zahrnuté v základnej ponuke spotrebiča. Upozorní vás na ukončenie cyklu alebo na problém push správami. Ponúka aj diaľkové spustenie, teda diaľkové ovládanie cez aplikáciu.
 • Poradca pre čistenie bubna, ktorý ukazuje, koľko cyklov zostáva do spustenia funkcie čistenia bubna. Aplikácia Energy Tracker zase kontroluje spotrebu energie nedávno použitých programov a priemer za mesiac. Nesmie chýbať ani inteligentná diagnostika, ktorá poskytuje užitočné informácie na zisťovanie a odstraňovanie problémov so spotrebičom na základe spôsobu používania.

Recenzia, ako sa umýva a suší

Pri porovnávaní musíte vždy brať do úvahy, že ide o kombináciu dvoch spotrebičov, konkrétne práčky a sušičky. Myslím si však, že s týmto modelom budete viac než spokojní. Otáčky 1 400 ot/min sú vysoké. Kategória účinnosti prania A a účinnosť odstreďovania B. Spotreba energie na 100 cyklov je 58 kWh, čo je skvelá hodnota. Pri podobnej kapacite sa spotreba zvyčajne pohybuje okolo 75-82 kWh. Hlučnosť žmýkania je tiež skvelá, 72 dB. Existujú aj modely s hlučnosťou okolo 70 dB, ako aj modely s hlučnosťou až 78 dB. Preto môžeme náš recenzovaný model zaradiť medzi tichšie spotrebiče. Hluk pri praní je 52 dB, čo je opäť stredná hodnota. Najtichšie modely môžu mať aj hlučnosť okolo 46 dB, zatiaľ čo najhlučnejšie môžu mať hlučnosť 56 dB. Pri sušení je hladina hluku 62 dB, čo je tiež hodnota stredne hlučných spotrebičov. Najtichší prístroj má hlučnosť 52 dB, najhlučnejší 66 dB. Niektoré programy môžu byť dlhšie, napríklad Bavlna (3h21min) alebo ECO 40-60 (3h48min). Objem bubna je 68 l.

Pri spotrebe vody na pranie a sušenie je to 90 l, čo je taká lepšia hodnota. Pre porovnanie, kombinovaná práčka AEG SensiDry L9WBA61B s kapacitou prania 10 kg a sušenia pre 6 kg bielizne má spotrebu 70 l a jej kolegyňa AEG ÖKOMix L8WBC61SC má pre zmenu spotrebu 104,5 l. Spotreba energie počas prania a sušenia kombinovaného spotrebiča LG vás príjemne prekvapí, je len 359 kWh na 100 cyklov. Model Philco PLWD 16170 Crown s kapacitou prania 10 kg a sušenia 7 kg spotrebuje 618 kWh.

Práčka so sušičkou má priemerný počet programov, ktorý môžete rozšíriť o ďalšie špeciálne programy vďaka aplikácii LG ThinQ. S programom TurboWash, ktorý využíva trysku JetSpray na sprchovanie bielizne čistou vodou, môžete mať bielizeň vypranú už za 59 minút, vďaka čomu sú cykly plákania ešte účinnejšie. Práčka so sušičkou sa dodáva v elegantnom striebornom vyhotovení s čiernymi dvierkami z tvrdeného skla a chrómovými lištami.

Práčka so sušičkou má kapacitu 9 kg, ale neočakávajte, že ju budete môcť využiť pri každom programe. To neplatí najmä pre sušenie. Sušička má kapacitu 6 kg a pri sušení by sa mali používať odevy z rovnakého materiálu, aby sa správne vysušili. Práčka vždy sama zváži náplň a určí množstvo vody, teplotu a pohyby bubna, čím šetrí energiu a zabraňuje poškodeniu materiálu. Tento model má štandardné rozmery 850 x 600 x 565 mm. Ak potrebujete SLIM verziu, siahnite po modeli LG F2DV5S8S0, ktorého hĺbka je 475 mm.

Porovnanie s ďalším modelom

Parametre:LG F4DV709H2TELG F2DV5S8S0
Spotreba vody pri praní v l5049
Spotreba energie prania pri 100 cykloch v kWh5864
Kapacita prania/sušenia9/68,5/5
Energetická trieda praniaBC
Otáčky odstreďovania1 4001 200
Hlučnosť odstreďovania7272
Pripojenie na Wi-Fiánoáno
Počet programov1414
Doplnkové funkcie89
Parné pranieánoáno
Rozmery (v x š x h)850 x 600 x 565 mm850 x 600 x 475 mm
Cena v €800600 

Ako vidíte v tabuľke, väčšina parametrov je dosť podobná. Majú rovnaký počet programov, ďalšie funkcie sú tiež veľmi podobné. Spotreba energie a energetická trieda je v prípade dnes recenzovaného modelu LG F4DV709H2TE o triedu lepšia, rozdiel jednej triedy sa však na nákladoch za elektrinu prejaví až po niekoľkých rokoch. Má tiež väčšiu kapacitu na pranie aj sušenie a vyššie otáčky odstreďovania. Na druhej strane má model kombinovanej práčky LG F2DV5S8S0 menšiu hĺbku, a to o 9 cm, čo sa v malej kúpeľni oplatí za každý centimeter. Špeciálnou funkciou tohto modelu je hlasové ovládanie, ale len v angličtine. Práčka LG F4DV709H2TE ju nemá. Rozdiel je v ich farebnom prevedení. Porovnávané modely sa líšia najmä cenou, a to o 200 €, čo nie je málo, keď sa ich funkcie až tak veľmi nelíšia. Z dlhodobého hľadiska je to však kompenzované nižšou spotrebou energie.

Na koľko vyjde prevádzka pri praní

Cena za jedno vypranie pri plnej kapacite (8 kg) pri programe bavlna. Údaje o spotrebe berieme priamo od výrobcu. Berie sa cena za energie, to znamená za vodu a elektrickú energiu. Cena pracích prostriedkov nie je zahrnutá. Ako cenu vody počítame 2,7 Eura za 1 meter kubický (1 000 litrov) a 0,15 Eura za 1 kWh.

 • Spotreba elektriny: 0,58 kWh
 • Spotreba vody: 50 l

Cena za jedno vypraní je teda cca (0,58 * 0,15) + (0,05 * 2,7) = 0,087 +0,135 = 0,222 Eura

Na koľko vyjde prevádzka pri praní a sušení

Cena za jedno vypranie a sušenie pri plnej kapacite (4 kg) pri programe bavlna. Údaje o spotrebe berieme priamo od výrobcu. Berie sa cena za energie, to znamená za vodu a elektrickú energiu. Cena pracích prostriedkov nie je zahrnutá.

 • Spotreba elektriny: 3,6 kWh
 • Spotreba vody: 90 l

Cena za jedno vypraní a vysušení je teda cca (3,6 * 0,15) + (0,09 * 2,7) = 0,54 + 0,243 = 0,783 Eura

Tento údaj berte ako orientačný závisí okrem iného od množstva bielizne, zvoleného programu a počtu otáčok.

Zistiť cenu

Prezrite si náš sprievodca Ako vybrať najlepšiu práčku so sušičkou.

8Expert Score
LG F4DV709H2TE

Práčka má mnoho inteligentných funkcií, ktoré zaručujú skvelé pranie, sušenie alebo parný ráz. Veľká kapacita poteší najmä rodiny s deťmi. Sušička je užitočná najmä v chladnejšom počasí, keď nemusíte čakať, kým sa oblečenie vysuší. Spotreba energie je nízka. Opäť musím vyzdvihnúť tichú prevádzku. Ako mínus vidím vysokú cenu v porovnaní napríklad s modelom LG F2DV5S8S0, ktorý je o 200 € lacnejší a má veľmi podobné parametre a funkcie. Tu platíte za lepšiu spotrebu a dizajn.

Pranie
9
Žmýkanie a sušenie
8
Programy
8
Hlučnosť
6
Výbava
8
Spotreba
9
Plusy
 • kapacita 9 kg
 • rýchlosť 1400/min.
 • tichá prevádzka
 • skutočne nízka spotreba
Mínusy
 • vysoká cena

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo