Recenzia fitness náramku BFit2 LAMAX

Na prelome mája a júna som testovala fitnes náramok BFit2 od spoločnosti LAMAX. Od konkurencie sa odlišuje predovšetkým integrovanou nabíjačkou, čo vidím ako najväčší, ale tiež asi ako jedinú výhodu. Ako sa BFit2 osvedčil v praxi?

Parametre

Veľkosť displeja0,96 palcov
Rozlíšenie displeja80 x 160
Bluetooth4.0
Kapacita batérie90 mAh
Výdrž batérie10 dní
Váha22 g
Podpora odAndroid 4.4+ a iOS 8.0+

Obsah balenia

Za necelých 30 € mi domov dorazila malá škatuľka, ktorá ukrývala náramky dvoch farieb, kamienkové telo, manuál a ďalšie tlačoviny. Čudujete sa, kde je nabíjačka? Ja som sa divila tiež, ale potom som zistila, že je integrovaná priamo v kamienkovom tele hodiniek.

Nabíjačka má podobu USB portu, ktorý je schovaný v TPU pásku hodiniek. To je trošku úskalia fitness náramku, pretože telo sa z náramku ťažko vyťahuje. Avšak to nie je na prekážku a ide len o to, si na tento spôsob zvyknúť. Pri vyberaní tela sa skrátka nebojte použiť trošku sily.

Ako sedí na ruke

Náramok na zápästí je vyrobený z materiálu TPU (termoplastický polyuretán, materiál je podobný gume), ktorý je však tuhší v porovnaní napríklad s náramkom Xiaomi Mi Band 4, ktorý je vyrobený zo silikónu. Hneď po prvom nasadení som sa v ňom necítila príliš komfortne, pretože ma na ruky trošku tlačil. Asi by som to opísala tak, že bol pre mňa dosť tuhý. Mám skôr detskú veľkosť zápästia, na ktorom mi fitness náramok príliš nepadol. Verím však, že všetkým s „dospelou“ veľkostí zápästie bude náramok dobre sedieť. Pri nosení sa náramok na zápästí nijako nepretáčal a ani nezavadzal.

V balení dostanete hneď dva náramky. Jeden v šedej antracitovej farbe, druhý v zelenej farbe mint. Obe dve farby sú firemnými farbami LAMAX. Sú univerzálne, takže sa hodí ako pre mužov, tak ženy. Vzhľadom na ich špeciálne vnútorné úprave pre USB port nie je možné pásik zameniť napríklad s niektorým od konkurenčného výrobcu.

Displej a ovládanie

Tieto parametre trošku zaostávajú napríklad za zmieneným Xiaomi Mi Band 4. Z hľadiska veľkosťi má BFit 2 o máličko väčší displej ako Xiaomi. Veľkosť displeja BFit 2 činí 0,96 „, u Xiomi to je 0,95“. S rozlíšením je to však výrazne horšie. Displej LAMAX náramku má rozlíšenie je 80 x 160 px, čo je proti 240 x 120 px u Xiaomi výrazne poznať. Grafické spracovanie jednotlivých kategórií pôsobí trošku „detsky“, ale oceňujem, že sa ikony na displeji hýbu, čo je zaujímavý grafický prvok.

Nastavenie jasu displeja je možné vykonať priamo na pásku. S čítaním hodnôt som nemala problém ani za slnečného počasia.

Dotykové tlačidlo sa nachádza v spodnej strane displeja a je jediný ovládacím prvkom. Pre pohyb v menu je potreba sa tlačidla len krátko dotknúť, pre výber možnosti a potvrdenie je potrebné ho podržať dlhšie. Snahu výrobcu o minimum ovládacích prvkov rozhodne oceňujem, ale tiež by som ocenila, keby tlačidlo lepšie reagovalo na dotyk.

Celkovo mi tento spôsob ovládania neprišiel príliš komfortný. Na displeji nemôžete vykonávať scrollovacie gestá, ktoré sú dobre známa zo smartphonov. Jedinou možnosťou je teda dotykové tlačidlo. Vďaka tomu, že mám možnosť porovnania ovládanie s niekoľkými ďalšími modelmi, musím napísať, že ovládanie LAMAX náramku je zdĺhavejšie.

Zobrazenie displeja si môžete nastaviť v 3 verziách. Vždy zobrazuje čas a dátum, ale napríklad kroky len u jednej verzie, ktoré však chýbajú informácie o stave batérie. Z užívateľského hľadiska by som na každom grafickom spracovaní displeja ocenila informácie týkajúce sa nielen času a dátumu, ale aj stav batérie a počet krokov. Ale to je len môj subjektívny názor.

Aplikácia FlagFit 2.0

V aplikácii FlagFit 2.0, ktorá je dostupná pre Android aj iOS si najprv nastavíte informácie o sebe (pohlavie, výška, hmotnosť, profilová fotka) a následne môžete nastavovať ďalšie parametre.

Napríklad je možné nastaviť rozsvietenie displeja otočením zápästia. Toto som si samozrejme aktivovala, pretože mi to príde ako skutočne praktická vychytávka. Bola som však zklamná, keďže k aktivovaniu displeja došlo len zhruba v 5% prípadov, kedy som sa na displej chcela pozrieť. Pre jeho rozsvietenie som musela väčšinou využiť dotykové tlačidlo.

V aplikácii je možné nastaviť celý rad úloh. Napríklad notifikácia na SMS správy, prichádzajúci hovor, správy z messengera a celej rady ďalších aplikácií. Notifikácie fungujú spoľahlivo. Jediné čo cez náramok nejde, je odmietnutie hovoru. Ak niekto volá, náramok sa rozvibruje, čo môžete dotykom ukončiť, ale telefón vyzváňa ďalej. U prichádzajúceho hovoru sa objaví meno volajúceho, rovnako ako pri obdržaní SMS správy.

Na displeji je možné si prečítať celú správu, pričom s diakritikou nie sú problémy. Háčiky a čiarky nie sú občas dostupné vo všetkých slovách, ale nikdy sa mi neobjavil znak, ktorý by som nedokázala prečítať.

Užitočným nastavením je ochranné opatrenie, kedy telefón začne vydávať zvuk v prípade, keď sú od neho hodinky ďaleko. Vďaka tomu je napríklad nezabudnete v skrinke u bazéna a podobne. Vzdialenosť, ktorá je hraničná, je zhruba 10 m plus mínus. Cez náramok je tiež možné nájsť svoj odložený telefón.

Samozrejmé je nastavenie upozornenie na nečinnosť po 60 minútach. Toto upozornenie fungovalo ako kedy. Niekedy ma pri práci upozornilo, že som sa už hodinu nepohla, ale napríklad pri sledovaní dvojhodinového filmu som upozornenie nedostala.

Ako praktickú vychytávku vidím možnosť ovládania fotoaparátu vášho mobilného telefónu cez náramok. Stačí len niekoľkokrát pohnúť rukou s náramkom hore a dole a môžete odfotografovať, bez toho aby ste sa museli dotknúť obrazovky vášho telefónu.

Spánok

Aplikácia zaznamenáva údaje spojené s vaším spánkom. Dozviete sa, ako dlho ste spali ľahkým a tvrdým spánkom alebo koľkokrát ste počas noci boli hore. Zaznamenaný je aj čas zaspatie a vstávanie. Prehľad o spánku je dostupný v denných, týždenných a mesačných horizontoch, čo vám umožní mať prehľad o celkovej dobe spánku, o tom koľko hodín ste spali hlbokým a ľahkým spánkom a koľkokrát ste boli hore.

V aplikácii je možné si nastaviť aj budenie vibráciami, ktoré spoľahlivo funguje. Len si dajte pozor, aby ste nemali nastavený režim nerušiť na dobu, kedy vás majú vibráciu vzbudiť, pretože v tom prípade by budík nefungoval.

Športy

V aplikácii máte na výber celkom 6 základných športov, medzi ktoré patria:

Pričom v samotnom náramku chýba beh. Cez náramok je teda možné aktivovať len 5 športov. Musím spomenúť, že v aplikácii je ešte možnosť chôdze, ale nejedná sa o turistiku, ale klasické meranie krokov.

Ak by ste si chceli pridať ďalšie športy, je potrebné si stiahnuť aplikáciu WeChat športy, čo už mi však prišlo komplikované, takže som ju nesťahovala. Úprimne hovorím, že moje športové potreby táto základná ponuka neuspokojila. Osobne mi chýbala možnosť športovej chôdze alebo turistiky, jazda na bicykli a posilňovanie, čo si myslím, že sú základné športy, ktoré by ponuka mala obsahovať.

Vaše výsledky fyzickej aktivity sa zaznamenávajú do prehľadnej tabuľky, v ktorej si môžete skontrolovať koľko krokov (v prípade chôdze) ste prešli, koľko ste spálili kalórií a koľko prešli kilometrov. V mesačnom a týždennom prehľade sa vaše výkony napríklad spojené s chôdzou prepočítavajú na počet zjedených zmrzlín. Aplikácia umožňuje nastavenie denného limitu krokov, na ktorého dosiahnutie vás bohužiaľ neupozorní. Napríklad Xiaomi Mi Band 4 náramok vibroval, akonáhle ste hodnoty dosiahli.

Prednosťou náramku je vodotesnosť s krytím IP67, takže s ním môžete bez obáv aj plávať. Na bazéne som z dôvodu koronavirové kríze nebola, ale s náramkom som sa sprchovala a nechala ho aj ponorený vo vode. Vodotesnosť teda môžem rozhodne potvrdiť.

Ako plus vidím možnosť pripojenia aplikácie a náramku na GPS. Pre zaznamenávanie trasy som používala Google maps. Po ukončení bola dostupná mapka trasy, ktorú ste urazili. Mapky sa bohužiaľ nikde neukladali, takže potom zostali len čiary na šedom podklade, čo je podľa mňa trošku škoda.

Krvný tlak a tepová frekvencia

Športový náramok BFit2 vám dokáže zmerať krvný tlak aj tepovú frekvenciu, pre čo využíva senzory na spodnej strane tela.

Okrem toho Vám aplikácie poskytne informácie o počasí.

Celkovo aplikácia ponúka celý rad notifikácií, z ktorých vyskúšané fungujú spoľahlivo, okrem upozornenia na nečinnosť. Užívateľské rozhranie nie je úplne TOP, už som sa stretla aj s rafinovanejšími aplikáciami, ale po čase používania si zvyknete, kde čo nájsť.  Ako veľký nedostatok vidím chudobnú ponuku športov v základe, čo si myslím, že je pre športový náramok veľké mínus.

Batérie a nabíjanie

Fitness náramok LAMAX BFit2 disponuje batériou s kapacitou 90 mAh, čo mu podľa výrobcu prepožičiava životnosť na jedno nabitie až na 10 dní. Vzhľadom k tomu, že som si s náramkom občas merala krvný tlak a srdcovú činnosť a tiež využívala spojení s GPS, vydržala mi kapacita batérie približne 5-7 dní na jedno nabitie. Verím však, že ak budete náramok využívať len ako krokomer, je možné sa na 10-dňovú výdrž dostať.

Nabíjanie je jednou z predností náramku. Nabíjačka je integrovaná priamo v tele hodiniek, takže nepotrebujete žiadny ďalší drôt ani kolísku. Naviac má formu USB portu, takže náramok nabijete napríklad z notebooku alebo powerbanky. Je však pravda, že kvôli integrovanému portu sa telo ťažšie vyberá z náramku. Ide však len o cvik a na toto netradičné riešenie si zvyknete.

Videorecenzia

Zistiť cenu

Ďalšie recenzie na fitnes náramky nájdete tu.

6 Total Score
BFit2 LAMAX

Fitness náramok BFit 2 od značky Lamax by som rozhodne odporúčala menej náročným užívateľom, ktorí chcú mať prehľad predovšetkým o tom, koľko krokov za deň urazili, chcú dostávať notifikácie a upozornenie na nečinnosť. Určite neuspokojí tých, ktorí vyžadujú bohatú ponuku športových programov, jednoduché ovládanie a popracovanou aplikáciu. Ovládanie je trochu ťažšie a tiež orientácia v aplikácii vyžaduje určitú skúsenosť. Rozhodne veľkým nedostatkom je obmedzený počet meraní športových aktivít. Výhodou je naopak meranie krvného tlaku, čo neumožňuje každý výrobok, integrovaná nabíjačka a možnosť pripojenia na GPS. Batérie vám pri obmedzení funkcií môže vystačiť na avizovaných 10 dní, ale skôr počítajte s polovicou. Displej je dobre čitateľný a náramok nemá problém spracovať slovenskú diakritiku.

KLADY
 • meranie krvného tlaku
 • integrovaná nabíjačka
 • slovenská diakritika
 • 2 náramky v balení
 • GPS
 • vodeodolnosť
ZÁPORY
 • nedostatok športových aktivít
 • zložitejšie ovládanie
 • menej prepracovaná aplikácia
 • nespoľahlivé aktivovanie displeja pri otočení zápästia
 • nepoddajný materiál pásku
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo